Premijer liga BiH 2008/09

Moderatori/ce: _dreamer_,Monolog,ribery,insider

Avatar
miky_hz
Postovi: 23239
Pridružen/a: 23 feb 2009, 14:19
Lokacija: BoRdO mAhAlA
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la miky_hz » 23 feb 2009, 14:24

Dže­vad Be­či­ra­gić, pred­sje­dnik NK Tra­vnik, ka­že ka­ko re­ce­si­ja ni­je ni­šta no­vo ka­da je u pi­ta­nju pre­mi­jer­li­gaš s Pi­ro­te.

- Nas je re­ce­si­ja za­hva­ti­la još pri­je pet go­di­na. Klub smo sa ma­lim ili bo­lje re­ći naj­ma­njim bu­dže­tom u Pre­mi­jer li­gi BiH, ko­ji izno­si smi­je­šnih 300.000 KM - pri­zna­je Be­či­ra­gić.

Klub, ka­ko ka­že Be­či­ra­gić, ži­vi od mi­los­ti­nje po­je­di­nih pri­va­tnih fir­mi.

- Mi smo pre­sre­tni ka­da nam ne­ko pla­ti ru­čak ili tro­ško­ve pu­to­va na pri­pre­me, odno­sno pre­mi­jer­li­ga­ške uta­kmi­ce - ka­že Be­či­ra­gić, ko­ji izlaz vi­di je­di­no u po­mo­ći drža­ve, ko­ja se tre­ba ja­sno odre­di­ti že­li li vrhun­ski ili ama­ter­ski no­go­met.

Na Pe­ca­ri ne bri­nu

U Tra­vni­ku pos­to­je tri ka­te­go­ri­je igra­ča, ka­da su u pi­ta­nju pla­će.

- Prva ka­te­go­ri­ja do­bi­ja 700, a ta­kvih je u klu­bu pet ili šest, dok oni u dru­goj do­bi­ja­ju 500, a u tre­ćoj sve­ga 300 KM. Na pla­će tro­ši­mo naj­vi­še nov­ca. Mje­se­čno klu­bu tre­ba 25.000 KM, a od te ci­fre na pla­će ide čak 15.000 KM - ka­zao je Be­či­ra­gić i do­dao:

Zla­tan Mi­jo Je­lić, pred­sje­dnik NK Ši­ro­ki Bri­jeg, miš­lje­nja je ka­ko će re­ce­si­ja mno­ge klu­bo­ve uni­šti­ti.

- To se naj­bo­lje ogle­da u si­ro­ma­šnom pre­la­znom ro­ku, te ot­ka­zi­va­nju du­go­go­diš­njih spon­zo­ra klu­bo­vi­ma. Mi ima­mo sre­ću da smo una­zad pet go­di­na po­zi­ti­vno po­slo­va­li, da ne­ma­mo du­go­va, te da ne­će bi­ti ve­li­kih po­tre­sa unu­tar klu­ba - is­ta­kao je Je­lić.

Što se ti­če bu­dže­ta ti­ma s Pe­ca­re, to je mo­žda i naj­bo­ga­ti­ji klub u BiH.

- Ne mo­gu ta­čno re­ći, ali naš bu­džet va­ri­ra od mi­li­on i po do dva mi­li­ona KM. Znam da to ne­kom zvu­či kao ve­li­ka ci­fra, ali mi do­bar dio tog nov­ca ula­že­mo u naš kamp, te in­fras­tru­ktu­ru klu­ba - re­kao je Je­lić.

Ko­kot i Ko­so­rić

Dra­gan Ku­li­na, pred­sje­dnik Sla­vi­je, tvrdi da pra­vi efe­kat re­ce­si­je tek sli­je­di.

- Ni­smo mi još uvi­jek osje­ti­li re­ce­si­ju, ali ho­će­mo do kra­ja ove go­di­ne. Po si­ro­ma­šnom pre­la­znom ro­ku, te des­ti­na­ci­ja­ma gdje su klu­bo­vi išli na pri­pre­ma, da za­klju­či­ti da je si­tu­aci­ja već po­pri­li­čno lo­ša - ka­že Ku­li­na.

- Naš bu­džet je 950.000 KM. To je ma­la ci­fra za us­pje­šno po­slo­va­nje i pla­sman u Evro­pu, pa smo pro­da­li dva igra­ča, Ale­ksan­dra Ko­so­ri­ća i Zo­ra­na Ko­ko­ta, i ta­ko po­pra­vi­li fi­nan­sij­sku si­tu­aci­ju - po­ja­snio je Ku­li­na.

Ku­li­na ni­je krio iznos pla­ća fu­dba­le­ra i stru­ke Sla­vi­je.

- Pla­će fu­dba­le­ra se kre­ću od 300 KM do 500 KM, dok naš tre­ner Zo­ran Er­bez ima mje­se­čni pri­hod od 2.000 KM. Na­ra­vno, i igra­či i stru­ka ima­ju do­da­tne pri­ho­de u vi­du pre­mi­ja - ka­zao je Ku­li­na.

Haj­ru­din Šu­man, pred­sje­dnik FK Sa­ra­je­vo, ta­ko­đer sma­tra da je re­ce­si­ja u bh. fu­dbal sti­gla još pri­je pet go­di­na.

- Naj­go­re pro­la­zi naš klub, te FK Že­lje­zni­čar, jer kao dva naj­ve­ća klu­ba u drža­vi ne­ma­mo po­dršku gra­da. Is­ti­na, Kan­ton Sa­ra­je­vo nam je obe­ćao po­moć, ali od to­ga za sa­da ni­je bi­lo ni­šta. PDV nas ubi­ja i ja bih pre­dlo­žio da Sa­ra­je­vo i Že­ljo, te svi vrhun­ski spor­tis­ti, bu­du oslo­bo­đe­ni po­re­za - ka­že Šu­man i do­da­je:

- Iako ima­mo pri­li­čno so­li­dan bu­džet, ko­ji izno­si oko mi­li­on i po KM, to ni­je do­vo­ljno, po­go­to­vo jer su pret­ho­dni­ci na­pra­vi­li ogro­mna du­go­va­nja.

Ja­njoš ima 2.000 KM

Što se ti­če pla­ća igra­ča i stru­ke ti­ma s Ko­še­va, Šu­man ka­že:

- Pla­te igra­ča ne bih ot­kri­vao da se ne bi ne­ko bu­nio u svla­či­oni­ci, ali se one ne ra­zli­ku­ju mno­go. Sve to va­ri­ra u ne­kih 100 ili 200 KM. Tre­ner Me­hmed Ja­njoš ima is­te pri­ho­de, kao i nje­gov pret­ho­dnik Hu­sref Mu­se­mić. Ako se ne va­ram, nje­go­va pla­ća je 2.000 KM.

U FK Že­lje­zni­čar kri­za je po­jam ko­jim se već du­ži niz go­di­na naj­la­kše mo­že opi­sa­ti sta­nje u klu­bu. Biv­ši igrač, tre­ner, a sa­da spor­tski di­re­ktor "pla­vih" Dže­la­lu­din Mu­ha­re­mo­vić ka­že da je re­ce­si­ja sa­mo ona do­da­tna kap ko­ja je bi­la po­tre­bna da bi se ča­ša pre­li­la.

- Kri­za je i sa i bez re­ce­si­je, ali bi nam si­gur­no bi­lo bar ma­lo la­kše da ne­ma ove eko­nom­ske kri­ze u svi­je­tu. Pu­te­va za izlaz je vi­še, re­gu­li­sa­nje Za­ko­na o spor­tu, stav­lja­nje klu­bo­va na kan­to­nal­ne i drža­vne bu­dže­te, pri­va­ti­za­ci­ja. Bu­džet klu­ba je oko 800.000 KM, a du­go­va­nja oko 3.000.000 KM. Pla­će su ka­te­go­ri­zi­ra­ne. Ta­ko me­đu fu­dba­le­ri­ma pos­to­je tri ka­te­go­ri­je, a vi­si­na pla­će za­vi­si od to­ga ko­li­ko ko igra. Naj­ma­nja je 500 KM, pa sve do 2.000 KM. Mo­ja pla­ća je 1.400 KM - ka­zao nam je Mu­ha­re­mo­vić.

A. Ka­po - M. Ka­dić

Igra­či bez ugo­vo­ra

Ne­vje­ro­va­tno zvu­či či­nje­ni­ca da bi­lo ko­ji igrač ti­ma sa Pi­ro­te mo­že oti­ći u bi­lo ko­jem tre­nut­ku iz klu­ba.

- Ni­ti je­dan naš igrač ni­je ugo­vo­rom ve­zan za klub. Dru­gim ri­je­či­ma, svi igra­či igra­ju za pla­ću, pa ka­da ne­ki igrač že­li na­pus­ti­ti klub, on to i ura­di, jer ne­ma­mo na­čin da ga za­drži­mo. Jer, je­dnos­ta­vno, ka­ko da s igra­čem po­tpi­še­mo ugo­vor, ka­da mu ne­ma­mo šta po­nu­di­ti - ža­li se Be­či­ra­gić.

Je­lić: Naj­pla­će­ni­ji igra­či

Je­lić ni­je že­lio ot­kri­ti ko­li­ke su pla­će igra­ča, te tre­ne­ra Iva­na Ka­ta­li­ni­ća.

- To je po­slo­vna taj­na, ali vam sto­pro­cen­tno mo­gu tvrdi­ti da su na­ši no­go­me­ta­ši, kao i stru­ka, naj­pla­će­ni­ji u BiH - re­kao je Je­lić, te sa­vje­to­vao čel­ni­ke dru­gih klu­bo­va da ne obe­ća­va­ju igra­či­ma i tre­ne­ri­ma ono što ne mo­gu ispu­ni­ti, jer na taj na­čin go­mi­la­ju du­go­ve.

Ve­lež ži­vi od 400 hi­lja­da KM

Je­dan od onih ko­ji ra­de vo­lon­ter­ski u klu­bu za "nu­la" ma­ra­ka, je spor­tski di­re­ktor FK Ve­lež, Men­sud Du­ra­ko­vić.

- Ra­zli­ke u pla­ća­ma igra­ča ni­su ve­li­ke, a naj­ma­nja izno­si 700 ma­ra­ka. Re­ce­si­ja uti­če na spor­tske ko­le­kti­ve is­to kao i na obi­čne gra­đa­ne - po­gu­bno. Kad su na­ši spon­zo­ri, od ko­jih ži­vi­mo, u kri­zi šta on­da oče­ki­va­ti u klu­bo­vi­ma. Tre­nu­tni bu­džet klu­ba ne pre­la­zi na­šu sta­ru gra­ni­cu od 400.000 KM, a što se ras­ho­da ti­če, naj­vi­še se tro­ši na stru­ju, or­ga­ni­zo­va­nja uta­kmi­ca i da­lja pu­to­va­nja. Mi­slim da je u ovom tre­nut­ku je­di­no lo­gi­čno rje­še­nje za izlaz iz kri­ze ula­ga­nje u omla­din­ski po­gon i pro­da­ja mla­dih igra­ča - re­kao nam je Du­ra­ko­vić.

Mu­je­zi­no­vić: Ni pa­ra, ni vo­lje

Di­re­ktor NK Čelik Za­im Mu­je­zi­no­vić sma­tra da po­red fi­nan­sij­ske kri­ze i re­ce­si­je, pro­blem je što i ono ma­lo do­bre vo­lje nes­ta­je.

- Bu­džet klu­ba u ovoj go­di­ni bit će kao i pret­ho­dnih go­di­na, izme­đu 1.000.000 i 1.200.000 KM, s tim da ima­mo du­go­va­nja od pri­je. Ne bih znao ta­čnu ci­fru, ali se ra­di o sto­ti­na­ma hi­lja­da ma­ra­ka. Re­ce­si­ja bi mo­gla po­gu­bno uti­ca­ti na Čelik u 2009. go­di­ni, nov­ca je sve ma­nje, a tro­ško­vi su sve ve­ći. Me­đu­tim, i da re­ce­si­ja su­tra pro­đe kri­za će os­ta­ti, a i "do­bre vo­lje " lo­kal­ne za­je­dni­ce i ne­kih na­ših spon­zo­ra sve je ma­nje - ka­že Mu­je­zi­no­vić.

Ko­li­ku i ko ima naj­ve­ća pla­ću, Mu­je­zi­no­vić ni­je znao od­go­vo­ri­ti, ali ka­že da je do­nja gra­ni­ca ka­da su igra­či u pi­ta­nju 700 ma­ra­ka, plus pre­mi­je.

Slo­bo­da du­žna tri mi­li­ona KM

Ni u Slo­bo­di ne kri­ju ci­fre kad su fi­nan­si­je u pi­ta­nju. Ka­ko ka­že di­re­ktor klu­ba Ća­mil Čus­to­vić, nje­go­va pla­ća izno­si 2.500 KM. Pla­ća igra­ča je 700 KM, plus pre­mi­je, a naj­ni­ža pri­ma­nja (400 KM) ima se­kre­ta­ri­jat.

- Pla­ni­ra­ni bu­džet klu­ba za 2009. go­di­nu je mi­li­on i po KM. Re­ce­si­ja je uda­ri­la di­rek­tno na po­slo­va­nja fir­mi ko­je su na­ši spon­zo­ri. Naj­bo­lji po­tez za izlaz iz kri­ze bio bi stav­lja­nje spor­tskih ko­le­kti­va na bu­džet Opći­na, Kan­to­na, pa i drža­ve - ka­že Čus­to­vić, te do­da­je da je pro­blem još ve­ći ako se uzme u ob­zir i du­go­va­nje klu­ba ko­je izno­si oko tri mi­li­ona KM.
DINO MERLIN "Znas kako ti je to, rodiš se u Sarajevu i navijas za Sarajevo. Ima i onih koji su u manjini i navijaju za Zelju. Hvala Bogu ja nisam medju njima".

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Neutral » 23 feb 2009, 14:31

pa ne vidim problem , jednom bijeda uvijek bijeda nista novo, neka se snalaze kako znaju, valjda su sposobni za to, nadam se stabilizaviju celika i da se rate ta j.... dugovanja . Sto se ne kazne ti ljudi sto su krali, napravili ogromne stete za klub. To je sve sramota, radi ko sta i kako god zeli. FUj

Avatar
Eagles
Moderator
Postovi: 1741
Pridružen/a: 12 nov 2008, 10:37
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Eagles » 23 feb 2009, 15:09

Nas glavni problem je sto se neda prostora sposobnim ljudima.Klubovi moraju sami zaradjivat,a ne se samo oslanjat na sponzore.Proizvodnja igraca,iznajmljivanje poslovnih prostora na stadionu,prodaja navijackih rekvizita,dobar marketing i problem je rijesen.Od ovih stvari klub moze zaraditi pola miliona km godisnje.Sponzori jos malo poguraju i nema zime.

alen m
Postovi: 92
Pridružen/a: 21 feb 2009, 16:52
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la alen m » 23 feb 2009, 17:49

Eagles je napisao/la:Nas glavni problem je sto se neda prostora sposobnim ljudima.Klubovi moraju sami zaradjivat,a ne se samo oslanjat na sponzore.Proizvodnja igraca,iznajmljivanje poslovnih prostora na stadionu,prodaja navijackih rekvizita,dobar marketing i problem je rijesen.Od ovih stvari klub moze zaraditi pola miliona km godisnje.Sponzori jos malo poguraju i nema zime.
pa naravno.. ali znas ovu, 'kakva drzava, takav nogomet.' :|

trle501
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 feb 2009, 21:53
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la trle501 » 23 feb 2009, 20:23

S obzirom da se NK Travnik pojacao i vratio mu se Fedja Dudic a i raspored proljetnog dijela ide mu na ruku
mislim da opstanak u premijer ligi nece biti upitan............e sad.....politika je cudo.............vidjet cemo
Travnik Gerila Bog i Batina....Neka zivi Bosna nasa drzava

Avatar
Butmiran
Postovi: 795
Pridružen/a: 13 sep 2008, 11:42
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Butmiran » 23 feb 2009, 21:30

Taj tvoj signature me nesto podsjeca na onu nasu:

Sarajevo,Horde,Bog i Carsija... :D
Svijet kada ruši se grade nisi sam, uvijek uz tebe sam ja spreman život da ti dam!


R.I.P. VEDRAN PULJIĆ

Avatar
Eagles
Moderator
Postovi: 1741
Pridružen/a: 12 nov 2008, 10:37
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Eagles » 24 feb 2009, 10:42

Prije nekoliko tjedana online izdanje njemačkog Spiegela posvetio je dosta prostora našem nogometnom prvenstvu koje karakterizira “najtužnijim u Europi”.

Autor teksta Christoph Biermann piše o korupciji, namještanju utakmica..., zapravo o svemu lošem o čemu konstantno pišu i bh. mediji. Nije nam namjera tvrditi da je u bh. nogometu situacija dijametralno suprotna (jer to nije), ali ipak nam bode oči izjava Mehmeda Janjoša, danas trenera Sarajeva, koju je prenio Spiegel.
“Naša Liga je takva da već na početku sezone svi znaju tko će ispasti”.

Kako prosječan Nijemac o bh. nogometu razmišlja isto onoliko koliko i mi o prvenstvima Estonije ili Latvije, čitatelj Spiegela će sigurno pomisliti da se u BiH zaista unaprijed zna epilog svakog prvenstva. A zna li se!? Naravno da se ne zna. Da stvari u našem Savezu normalno funkcioniraju, Janjoš bi bio drastično kažnjen zbog ove izjave, jer je nedopustivo da on, kao trener Sarajeva, ovako nešto izjavi.
U Premier ligi se sigurno događa dosta toga što se ne bi smjelo događati, ali jedan od velikih problema bh. nogometa jest taj što se pozornost obraća samo na ono što je loše, dok ono što je dobro uglavnom ostaje u sjeni. Zbog toga je stvorena percepcija da je Premier liga zaista “najtužnija u Europi”.
Uzmimo primjer Hrvatske koja ima odličnu nogometnu, rukometnu, košarkašku i vaterpolo reprezentaciju, Cibonu koja igra Euroligu, Zagreb koji svake godine igra rukometnu Ligi prvaka, fenomenalnog Ivicu Kostelića koji je vodeći skijaš Svjetskog kupa, pet tenisača u Top 100, nevjerojatnu Blanku Vlašić... Usprkos tome, zagrebačke Sportske novosti, odnosno jedini sportski dnevnik u Hrvatskoj, najviše prostora svakog dana daje HNL-u, dakle nogometnom prvenstvu koje, ako zanemarimo derbi između Hajduka i Dinama, na utakmice u prosijeku dovodi oko 1000 gledatelja.
I u Hrvatskoj se namještaju utakmice, i u Hrvatskoj suci nerijetko kroje rezultat, i u Hrvatskoj je kvaliteta nogometa na nezavidnoj razini... Ali u Hrvatskoj se iz godine u godinu ipak trude dignuti HNL na veću razinu (emisija “Volim nogomet” na ekranima HTV-a je najbolja potvrda), dok je dojam da se u BiH Premier ligu mnogi trude gurnuti još više prema dolje.

situacija
Postovi: 38
Pridružen/a: 16 feb 2009, 09:30
Lokacija: prva linija
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la situacija » 24 feb 2009, 11:31

Jeli objavljena satnica za 1.kolo proljetnog djela prvenstva ... ? :mrgreen:

Avatar
Kevin
Postovi: 6104
Pridružen/a: 25 okt 2008, 00:54
Lokacija: Hercegovina
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Kevin » 24 feb 2009, 17:36

Odgođeno kolo za 1 tjedan!?
HKK ŠIROKI - Ponos Hercegovine ® NK ŠIROKI BRIJEG

situacija
Postovi: 38
Pridružen/a: 16 feb 2009, 09:30
Lokacija: prva linija
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la situacija » 24 feb 2009, 17:52

Kevin je napisao/la:Odgođeno kolo za 1 tjedan!?
Mislim da nije.

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la High » 24 feb 2009, 18:01

Stadion Koševo je očišćen, ali hladno vrijeme i najave novih padavina ne garantiraju početak proljetnog dijela prvenstva bez problema. Zbog toga, FK Sarajevo je od NSBiH tražilo odgodu kola za sedam dana.

- Nismo samo mi, već i dosta drugih klubova, ali Nogometni savez je do sada odbijao zahtjeve. Ne znam da li će se nešto promijeniti, ali je činjenica da ne možemo znati u kakvom će stanju biti stadioni za vikend. I ako svi domaćini očiste snijeg, postoji velika opasnost od povreda. Stoga se nadamo da će Izvršni odbor Saveza ipak odlučiti da odgodi kolo - kaže direktor FK Sarajevo Nihad Baljak.
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
Kevin
Postovi: 6104
Pridružen/a: 25 okt 2008, 00:54
Lokacija: Hercegovina
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Kevin » 24 feb 2009, 18:05

situacija je napisao/la:
Kevin je napisao/la:Odgođeno kolo za 1 tjedan!?
Mislim da nije.
ma je...jer u Bosni zaleđeni tereni..
HKK ŠIROKI - Ponos Hercegovine ® NK ŠIROKI BRIJEG

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Neutral » 24 feb 2009, 18:09

i ja sam cuo da je odgodeno , bas steta :oops:

Avatar
miky_hz
Postovi: 23239
Pridružen/a: 23 feb 2009, 14:19
Lokacija: BoRdO mAhAlA
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la miky_hz » 24 feb 2009, 18:15

Nije odgodjeno neki klubovi zele da odgode ali nista od toga,proljepsalo se vrijeme u Sarajevu je citav dan sunce grijalo...mislim sa snjegom smo zavrsili polusezonu sa snjegom docekujemo drugi dio ;) ni prvi ni zadnji put igralo se 100 puta po duplo gorim uslovima ;)
DINO MERLIN "Znas kako ti je to, rodiš se u Sarajevu i navijas za Sarajevo. Ima i onih koji su u manjini i navijaju za Zelju. Hvala Bogu ja nisam medju njima".

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Neutral » 24 feb 2009, 18:30

necu da gledam crveno loptu hocu crveno crnu , ma mnogi se pobunili i sarajevo je medu njima , ali receno je da ce se igrati, pa ja tako i treba, sjecam se kakav je stadion bio u buducnosti banovici mesecini, na 30 metara rupa od 20 sm, i opet se igralo nista novo

Avatar
Eagles
Moderator
Postovi: 1741
Pridružen/a: 12 nov 2008, 10:37
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Eagles » 24 feb 2009, 18:50

Kakvo bola odgadjanje kola,poludih cekajuci 16. kolo,a vi bi odgadjali,osim toga u savezu su rekli da nemaju slobodnih termina i da se utakmice ne mogu odgadjat.

Avatar
Eagles
Moderator
Postovi: 1741
Pridružen/a: 12 nov 2008, 10:37
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Eagles » 25 feb 2009, 12:24

Nakon više od tri mjeseca stanke, predstojećeg vikenda napokon bi trebao krenuti drugi dio sezone – trebao iz razloga jer su iz nekih klubova već uputili zahtjev u kojem od NS-a BiH traže prolongiranje 16. kola.
Razlog su naravno vremenske neprilike.
- Nadamo se da će doći do odgode, jer ako se i očiste svi travnjaci od snijega, postoji velika opasnost od ozljeda, kažu direktor Sarajeva Nihad Baljak.
Kako saznajemo, Natjecateljska komisija NS-a BiH negativno je odgovorila na zahtjev klubova koji su tražili odgodu. Odgovor Natjecateljske komisije je jedini logičan, jer nitko sa sigurnošću ne može tvrditi, čak ni vremenski prognostičari, kakvo će vrijeme biti u subotu, kada bi se prema rasporedu trebale igrati sve utakmice 16. kola.
Podsjetimo, Pravilnik o natjecanju NS-a BiH, članak 36., kaže da je svaki domaćin obvezan pripremiti teren za odigravanje utakmica, a jedini koji odlučuje je li teren podoban za igru jest glavni sudac i to na dan utakmice. Za pretpostaviti je da će u Trebinju (Leotar – Orašje), Širokom Brijegu (Široki Brijeg – Slavija) i Mostaru (Velež – Laktaši) vremenski uvjeti dozvoliti odigravanje utakmica, a ako i bude potrebe da se odgodi neka od utakmica koje su na rasporedu u Gradačcu (Zvijezda – Modriča), Tuzli (Sloboda – Željezničar), Travniku (Travnik – Posušje), Sarajevu (Sarajevo – Čelik) i Banjoj Luci (Borac – Zrinjski), sasvim je logično da se ista odgodi.
Nema nikakve potrebe da se odgađa kompletno kolo.M.P.
Dnevni list

Avatar
FK Sarajevo
Postovi: 2283
Pridružen/a: 21 jan 2009, 19:14
Lokacija: Bosanska Krajina
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la FK Sarajevo » 25 feb 2009, 19:07

miky_hz je napisao/la:Dže­vad Be­či­ra­gić, pred­sje­dnik NK Tra­vnik, ka­že ka­ko re­ce­si­ja ni­je ni­šta no­vo ka­da je u pi­ta­nju pre­mi­jer­li­gaš s Pi­ro­te.

- Nas je re­ce­si­ja za­hva­ti­la još pri­je pet go­di­na. Klub smo sa ma­lim ili bo­lje re­ći naj­ma­njim bu­dže­tom u Pre­mi­jer li­gi BiH, ko­ji izno­si smi­je­šnih 300.000 KM - pri­zna­je Be­či­ra­gić.

Klub, ka­ko ka­že Be­či­ra­gić, ži­vi od mi­los­ti­nje po­je­di­nih pri­va­tnih fir­mi.

- Mi smo pre­sre­tni ka­da nam ne­ko pla­ti ru­čak ili tro­ško­ve pu­to­va na pri­pre­me, odno­sno pre­mi­jer­li­ga­ške uta­kmi­ce - ka­že Be­či­ra­gić, ko­ji izlaz vi­di je­di­no u po­mo­ći drža­ve, ko­ja se tre­ba ja­sno odre­di­ti že­li li vrhun­ski ili ama­ter­ski no­go­met.

Na Pe­ca­ri ne bri­nu

U Tra­vni­ku pos­to­je tri ka­te­go­ri­je igra­ča, ka­da su u pi­ta­nju pla­će.

- Prva ka­te­go­ri­ja do­bi­ja 700, a ta­kvih je u klu­bu pet ili šest, dok oni u dru­goj do­bi­ja­ju 500, a u tre­ćoj sve­ga 300 KM. Na pla­će tro­ši­mo naj­vi­še nov­ca. Mje­se­čno klu­bu tre­ba 25.000 KM, a od te ci­fre na pla­će ide čak 15.000 KM - ka­zao je Be­či­ra­gić i do­dao:

Zla­tan Mi­jo Je­lić, pred­sje­dnik NK Ši­ro­ki Bri­jeg, miš­lje­nja je ka­ko će re­ce­si­ja mno­ge klu­bo­ve uni­šti­ti.

- To se naj­bo­lje ogle­da u si­ro­ma­šnom pre­la­znom ro­ku, te ot­ka­zi­va­nju du­go­go­diš­njih spon­zo­ra klu­bo­vi­ma. Mi ima­mo sre­ću da smo una­zad pet go­di­na po­zi­ti­vno po­slo­va­li, da ne­ma­mo du­go­va, te da ne­će bi­ti ve­li­kih po­tre­sa unu­tar klu­ba - is­ta­kao je Je­lić.

Što se ti­če bu­dže­ta ti­ma s Pe­ca­re, to je mo­žda i naj­bo­ga­ti­ji klub u BiH.

- Ne mo­gu ta­čno re­ći, ali naš bu­džet va­ri­ra od mi­li­on i po do dva mi­li­ona KM. Znam da to ne­kom zvu­či kao ve­li­ka ci­fra, ali mi do­bar dio tog nov­ca ula­že­mo u naš kamp, te in­fras­tru­ktu­ru klu­ba - re­kao je Je­lić.

Ko­kot i Ko­so­rić

Dra­gan Ku­li­na, pred­sje­dnik Sla­vi­je, tvrdi da pra­vi efe­kat re­ce­si­je tek sli­je­di.

- Ni­smo mi još uvi­jek osje­ti­li re­ce­si­ju, ali ho­će­mo do kra­ja ove go­di­ne. Po si­ro­ma­šnom pre­la­znom ro­ku, te des­ti­na­ci­ja­ma gdje su klu­bo­vi išli na pri­pre­ma, da za­klju­či­ti da je si­tu­aci­ja već po­pri­li­čno lo­ša - ka­že Ku­li­na.

- Naš bu­džet je 950.000 KM. To je ma­la ci­fra za us­pje­šno po­slo­va­nje i pla­sman u Evro­pu, pa smo pro­da­li dva igra­ča, Ale­ksan­dra Ko­so­ri­ća i Zo­ra­na Ko­ko­ta, i ta­ko po­pra­vi­li fi­nan­sij­sku si­tu­aci­ju - po­ja­snio je Ku­li­na.

Ku­li­na ni­je krio iznos pla­ća fu­dba­le­ra i stru­ke Sla­vi­je.

- Pla­će fu­dba­le­ra se kre­ću od 300 KM do 500 KM, dok naš tre­ner Zo­ran Er­bez ima mje­se­čni pri­hod od 2.000 KM. Na­ra­vno, i igra­či i stru­ka ima­ju do­da­tne pri­ho­de u vi­du pre­mi­ja - ka­zao je Ku­li­na.

Haj­ru­din Šu­man, pred­sje­dnik FK Sa­ra­je­vo, ta­ko­đer sma­tra da je re­ce­si­ja u bh. fu­dbal sti­gla još pri­je pet go­di­na.

- Naj­go­re pro­la­zi naš klub, te FK Že­lje­zni­čar, jer kao dva naj­ve­ća klu­ba u drža­vi ne­ma­mo po­dršku gra­da. Is­ti­na, Kan­ton Sa­ra­je­vo nam je obe­ćao po­moć, ali od to­ga za sa­da ni­je bi­lo ni­šta. PDV nas ubi­ja i ja bih pre­dlo­žio da Sa­ra­je­vo i Že­ljo, te svi vrhun­ski spor­tis­ti, bu­du oslo­bo­đe­ni po­re­za - ka­že Šu­man i do­da­je:

- Iako ima­mo pri­li­čno so­li­dan bu­džet, ko­ji izno­si oko mi­li­on i po KM, to ni­je do­vo­ljno, po­go­to­vo jer su pret­ho­dni­ci na­pra­vi­li ogro­mna du­go­va­nja.

Ja­njoš ima 2.000 KM

Što se ti­če pla­ća igra­ča i stru­ke ti­ma s Ko­še­va, Šu­man ka­že:

- Pla­te igra­ča ne bih ot­kri­vao da se ne bi ne­ko bu­nio u svla­či­oni­ci, ali se one ne ra­zli­ku­ju mno­go. Sve to va­ri­ra u ne­kih 100 ili 200 KM. Tre­ner Me­hmed Ja­njoš ima is­te pri­ho­de, kao i nje­gov pret­ho­dnik Hu­sref Mu­se­mić. Ako se ne va­ram, nje­go­va pla­ća je 2.000 KM.

U FK Že­lje­zni­čar kri­za je po­jam ko­jim se već du­ži niz go­di­na naj­la­kše mo­že opi­sa­ti sta­nje u klu­bu. Biv­ši igrač, tre­ner, a sa­da spor­tski di­re­ktor "pla­vih" Dže­la­lu­din Mu­ha­re­mo­vić ka­že da je re­ce­si­ja sa­mo ona do­da­tna kap ko­ja je bi­la po­tre­bna da bi se ča­ša pre­li­la.

- Kri­za je i sa i bez re­ce­si­je, ali bi nam si­gur­no bi­lo bar ma­lo la­kše da ne­ma ove eko­nom­ske kri­ze u svi­je­tu. Pu­te­va za izlaz je vi­še, re­gu­li­sa­nje Za­ko­na o spor­tu, stav­lja­nje klu­bo­va na kan­to­nal­ne i drža­vne bu­dže­te, pri­va­ti­za­ci­ja. Bu­džet klu­ba je oko 800.000 KM, a du­go­va­nja oko 3.000.000 KM. Pla­će su ka­te­go­ri­zi­ra­ne. Ta­ko me­đu fu­dba­le­ri­ma pos­to­je tri ka­te­go­ri­je, a vi­si­na pla­će za­vi­si od to­ga ko­li­ko ko igra. Naj­ma­nja je 500 KM, pa sve do 2.000 KM. Mo­ja pla­ća je 1.400 KM - ka­zao nam je Mu­ha­re­mo­vić.

A. Ka­po - M. Ka­dić

Igra­či bez ugo­vo­ra

Ne­vje­ro­va­tno zvu­či či­nje­ni­ca da bi­lo ko­ji igrač ti­ma sa Pi­ro­te mo­že oti­ći u bi­lo ko­jem tre­nut­ku iz klu­ba.

- Ni­ti je­dan naš igrač ni­je ugo­vo­rom ve­zan za klub. Dru­gim ri­je­či­ma, svi igra­či igra­ju za pla­ću, pa ka­da ne­ki igrač že­li na­pus­ti­ti klub, on to i ura­di, jer ne­ma­mo na­čin da ga za­drži­mo. Jer, je­dnos­ta­vno, ka­ko da s igra­čem po­tpi­še­mo ugo­vor, ka­da mu ne­ma­mo šta po­nu­di­ti - ža­li se Be­či­ra­gić.

Je­lić: Naj­pla­će­ni­ji igra­či

Je­lić ni­je že­lio ot­kri­ti ko­li­ke su pla­će igra­ča, te tre­ne­ra Iva­na Ka­ta­li­ni­ća.

- To je po­slo­vna taj­na, ali vam sto­pro­cen­tno mo­gu tvrdi­ti da su na­ši no­go­me­ta­ši, kao i stru­ka, naj­pla­će­ni­ji u BiH - re­kao je Je­lić, te sa­vje­to­vao čel­ni­ke dru­gih klu­bo­va da ne obe­ća­va­ju igra­či­ma i tre­ne­ri­ma ono što ne mo­gu ispu­ni­ti, jer na taj na­čin go­mi­la­ju du­go­ve.

Ve­lež ži­vi od 400 hi­lja­da KM

Je­dan od onih ko­ji ra­de vo­lon­ter­ski u klu­bu za "nu­la" ma­ra­ka, je spor­tski di­re­ktor FK Ve­lež, Men­sud Du­ra­ko­vić.

- Ra­zli­ke u pla­ća­ma igra­ča ni­su ve­li­ke, a naj­ma­nja izno­si 700 ma­ra­ka. Re­ce­si­ja uti­če na spor­tske ko­le­kti­ve is­to kao i na obi­čne gra­đa­ne - po­gu­bno. Kad su na­ši spon­zo­ri, od ko­jih ži­vi­mo, u kri­zi šta on­da oče­ki­va­ti u klu­bo­vi­ma. Tre­nu­tni bu­džet klu­ba ne pre­la­zi na­šu sta­ru gra­ni­cu od 400.000 KM, a što se ras­ho­da ti­če, naj­vi­še se tro­ši na stru­ju, or­ga­ni­zo­va­nja uta­kmi­ca i da­lja pu­to­va­nja. Mi­slim da je u ovom tre­nut­ku je­di­no lo­gi­čno rje­še­nje za izlaz iz kri­ze ula­ga­nje u omla­din­ski po­gon i pro­da­ja mla­dih igra­ča - re­kao nam je Du­ra­ko­vić.

Mu­je­zi­no­vić: Ni pa­ra, ni vo­lje

Di­re­ktor NK Čelik Za­im Mu­je­zi­no­vić sma­tra da po­red fi­nan­sij­ske kri­ze i re­ce­si­je, pro­blem je što i ono ma­lo do­bre vo­lje nes­ta­je.

- Bu­džet klu­ba u ovoj go­di­ni bit će kao i pret­ho­dnih go­di­na, izme­đu 1.000.000 i 1.200.000 KM, s tim da ima­mo du­go­va­nja od pri­je. Ne bih znao ta­čnu ci­fru, ali se ra­di o sto­ti­na­ma hi­lja­da ma­ra­ka. Re­ce­si­ja bi mo­gla po­gu­bno uti­ca­ti na Čelik u 2009. go­di­ni, nov­ca je sve ma­nje, a tro­ško­vi su sve ve­ći. Me­đu­tim, i da re­ce­si­ja su­tra pro­đe kri­za će os­ta­ti, a i "do­bre vo­lje " lo­kal­ne za­je­dni­ce i ne­kih na­ših spon­zo­ra sve je ma­nje - ka­že Mu­je­zi­no­vić.

Ko­li­ku i ko ima naj­ve­ća pla­ću, Mu­je­zi­no­vić ni­je znao od­go­vo­ri­ti, ali ka­že da je do­nja gra­ni­ca ka­da su igra­či u pi­ta­nju 700 ma­ra­ka, plus pre­mi­je.

Slo­bo­da du­žna tri mi­li­ona KM

Ni u Slo­bo­di ne kri­ju ci­fre kad su fi­nan­si­je u pi­ta­nju. Ka­ko ka­že di­re­ktor klu­ba Ća­mil Čus­to­vić, nje­go­va pla­ća izno­si 2.500 KM. Pla­ća igra­ča je 700 KM, plus pre­mi­je, a naj­ni­ža pri­ma­nja (400 KM) ima se­kre­ta­ri­jat.

- Pla­ni­ra­ni bu­džet klu­ba za 2009. go­di­nu je mi­li­on i po KM. Re­ce­si­ja je uda­ri­la di­rek­tno na po­slo­va­nja fir­mi ko­je su na­ši spon­zo­ri. Naj­bo­lji po­tez za izlaz iz kri­ze bio bi stav­lja­nje spor­tskih ko­le­kti­va na bu­džet Opći­na, Kan­to­na, pa i drža­ve - ka­že Čus­to­vić, te do­da­je da je pro­blem još ve­ći ako se uzme u ob­zir i du­go­va­nje klu­ba ko­je izno­si oko tri mi­li­ona KM.
to nije toliko lose
Mi smo divovi svako nam je plijen nas je cijeli svijet u bordo obojen
Jedna si jedina,moja domovina.
Jedna si jedina,BOSNA I HERCEGOVINA!!!

Ajdin_R1981A
Postovi: 12
Pridružen/a: 27 feb 2009, 17:27
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la Ajdin_R1981A » 27 feb 2009, 20:01

evo i mojih prijedloga sve kecevi

roki...
Postovi: 210
Pridružen/a: 29 jan 2009, 15:25
Kontakt:

Re: Premier liga BiH 2008/09

Post Postao/la roki... » 27 feb 2009, 21:07

Svi ce reci da sam lud,ali eto...Slavija ce biti prvak.

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.