RIO 2016 - Biciklizam
Postano: 01 avg 2016, 15:58




Raspored natjecanja:


Cestovni biciklizam
je bio dio prvih modernih igara u Atini, vozilo se kroz grad, staza je bila duga oko 50 kilometara. Zatim je usljedila pauza do 1912. ali je nakon toga ova trka bila stalan dio olimpijskog programa. Do igara u Los Angelesu, 1984. takmičili su se samo muškarci.
Inače u Riu ćemo videti četiri takmičenja, cestovnu trku u muškoj i ženskoj konkurenciji, kao i vožnju na hronometar u obje konkurencije.
Staza za mušku cestovnu trku kojom i startuju takmičenja duga je 253 kilometara za bicikliste, 137 km za dame. Što se vožnje na hronometar tiče, 54 km za muškarce, 30km za žene. Start i finiš za cestovnu utrku je na Tvrđavi Copacabana, a na hronometru je to Pontal.

Svaka zemlja može najviše da ima 5 biciklista, odnosno 4 biciklistkinje u cestovnoj trci, odnosno po dvoje u trci na hronometar. Naravno u trci na hronometar takmičari ne startuju zajedno, već u razmaku od 90 sekundi. u Londonu su u cestovnoj trci trijumfovali Vinokourov u muškoj i Holanđanka Vos u ženskoj konkurenciji, a na hronometru su slavili Wiggins kod muških i Armstrong kod žena. Na prošlogodišnjem SP-u u Richmondu slavili su Sagan i Bjelorus Kiryienka u hronometru, a kod žena Britanka Armitstead i Novozelanđanka Villumsen na hronometru. Italijani imaju šest zlata u cestovnom biciklizmu. Što se tiče konkurencije tu su gotovo sva veća imena današnjeg biciklizma, osim Quintane koji je odustao, a Sagan vozi brdsku utrku, te nas stoga očekuje sigurno odlična trka, koja bi mogla odgovarati brdašima. Britanci su tu u punom sastavu, predvođeni Froomeom, zatim Italijani sa Nibalijem i Aruom, Belgijanci sa Gilbertom, Kolumbijci sa Henaom i Uranom, Španci sa Valverdeom...
Brdski biciklizam
Brdski biciklizam je dio OI od 1996. godine. Vozi se u dvije discipline, muška i ženska trka, vozi se na MTB olimpijskom centru u Deodoro Pentatlon Parku.
Trka traje između 90 i 100 minuta, svi takmičari voze zajedno, a raspored na startu određuje ranking, u prvom redu su oni najbolji.
Prvi olimpijski šampioni su bili Holanđanin Bart Bretjen, odnosno Italijanka Paola Peco, koja je zlato odbranila u Sydneyu. Prva mjesta su na prethodnim igrama osvajali Čeh Kulhavy, a kod dama je prije četiri godine trijumfovala Bresset iz Francuske, koja je iza sebe ostavila Njemicu Sputz koja je bila zlatna u Pekingu. Osim njih treba izdvojiti i Švicarca Schurtera koji je bio zlatni an SP-u prošle god te Francuza Absalona, a kod žena Francuskinju Ferrand-Prevot te Ruskinju Kalentievu.
BMX biciklizam
Ovo je prilično nova disciplina, debitovala je u Pekingu. Radi se o takmičenju u biciklističkom „motokrosu“, inače ovo je najmlađi član olimpijske porodice sportova u biciklizmu.
Održavaju se dvije trke, u muškoj i ženskoj konkurenciji.
BMX bicikla ima jednu brzinu i jednu kočnicu. Startuje se sa rampe visoke osam metara, staza ima prepreke, tačnije neravnine, krivine i plato za skokove. Trka traje oko 40ak sekundi.
Faza eliminacije je praktično podjela pozicija, poslije koje slijede polufinale u ženskoj, odnosno četvrtfinale u muškoj konkurenciji. U nokaut fazi voze se po tri trke, a finale je jedna trka. Moguć je kontakt između takmičara, osam ih polazi sa rampe, ali nema namjernog onemogućavanja protivnika, jer dvije opomene znače diskvalifikaciju.
Zlato u Londonu osvojio je Latvijac Štrombergs u muškoj konkurenciji, a kod žena Mariana Pajon iz Kolumbije koja je i ovog puta jedan od favorita za medalju, jer je i aktualna svjetska prvakinja. Kod muškaraca aktuelni svjetski prvak je Francuz Daudet, a osim njega treba spomenuti i Australca Willoughbya, te Holanđanina Kimmana.
Pistovni biciklizam
Biciklizam na pisti ima dugu tradiciju, a žene su počele da se takmiče od Seula 1988. Takmičari se nadmeću u keirinu, pojedinačnom i ekipnom sprintu, ekipnoj dohvatnoj vožnji kao i u višeboju/omniumu koji je debitovao u Londonu.
Višeboj se sastoji od šest trka sa različitim disciplinama, on je zamijenio pojedinačnu dohvatnu vožnju. Prvo, vozi se jedan krug i mjeri se vrijeme. Drugo, utrka za bodove, 30 km za muške i 20 km za žene, svakih 10 krugova natjecatelji skupljaju bodove u sprintu a mogu ih dobiti i ako prestignu vodeću grupu za jedan krug. Treće, eliminacijska utrka, nakon određenog broja krugova natjecatelj koji je na začelju završava utrku i tako sve dok ne preostane tek nekoliko trkača koji zatim sprintaju do kraja. Četvrto, pojedinačna dohvatna utrka, jedan vozač počinje utrku na polovici svoje ravnine a drugi na polovici svoje. Voze 4 km (žene 3 km) i ako jedan prestigne drugog pobjeđuje, u suprotnom je pobjednik onaj koji prije završi utrku. Peto, utrka bez ikakvih sprinteva i bodova, renking se utvrđuje prema redosljedu u cilju a natjecatelj koji dostigne peloton može ostvariti prednost. Šesti, kronometar, 1 km za muške i 500 m za žene. Dvostruki svjetski prvak je Kolumbijac Fernando Gaviria, kod žena je i dalje najbolja braniteljica naslova Britanka Laura Trott.
U dohvatnom sprintu Britance predvode Wiggins i Cavendish, a aktuelni svjetski prvaci su Australci, kod žena to su Amerikanke, dok u timskom sprintu svjetski prvaci su Novozelanđani, a tu treba pomenuti i Holanđane i Nijemce, kod žena Ruskinje i Kineskinje su podijelile zlato i srebro na zadnjem SP-u, a zlatne Nijemice iz Londona su bile brončane. U individualnom sprintu Britanac Kenny je aktuelni svjetski prvak i brani zlato iz Londona, a kod žena glavnu riječ vode Kineskinje, koje su bile zlatne i srebrene na SP-u. U keirinu (6 do 9 biciklista počinje utrku iza službenog vozila, najčešće motor ili motorizirani bicikl, koji na početku utrke vozi dosta sporo a zatim postepeno ubrzava. Ovisno o dužini staze vozi se 5-8 krugova a službeno vozilo napušta pistu negdje 600-700 metara prije kraja kada kreće ludnica i sprint svih trkača) zlatni sa SP-a su Nijemci, Eilers i njegova zemljakinja Vogel, a treba izdvojiti i Australku Meares i Novozelanđanina Dawkinsa.
Svaka zemlja može da učestvuje najviše sa 9 biciklista i 7 biciklistkinja, odnosno sa jednim takmičarom u pojedinačnoj i jednim timom u ekipnoj konkurenciji.
Voziće se na olimpijskom Velodromeu koji ima oval od 250 metara, kapaciteta 5000 gledalaca, a izgrađen je 2007 god.

U Londonu su Britanci osvojili zlata u 7 od 10 disciplina u obje konkurencije, od toga Hoy dva, koji je time postao najuspješniji biciklista na OI svih vremena. Kod dama, njegova zemljakinja Pendelton je u pojedinačnoj dohvatnoj vožnji bila prva, a osvojila je i srebro u individualnom sprintu.
Ako pogledamo rezultate na igrama u muškoj konkurenciji kroz historiju biciklizma na pisti osim Britanaca, sjajne rezultate su imale i ostale velike europske nacije, Nijemci, Francuzi, a osim njih tradicionalno Australci i Novozelanđani, te u zadnje vrijeme i Kinezi.