Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Zaniolo
Postovi: 999
Pridružen/a: 11 okt 2023, 14:42
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Zaniolo » 25 jan 2024, 20:37

numanumaye22 je napisao/la:
25 jan 2024, 19:47
Zaniolo je napisao/la:
24 jan 2024, 22:13
Illmatic09 je napisao/la:
24 jan 2024, 21:49
Pored toga što su protestirali poljoprivrednici za svoja prava, jesu li i ove ostale tačke tačne?

slika
cekamo retardiranog numanjujea da nam nesto kaze o tome
Ne zanima nas to, ovdje su ti vece dileme sta je Greta izjavila povodom Umwelta i gdje ljetovati, Maldivi ili Amerika i slicno. :kafa:

Neki dan od Minhena do Hamburga derem 800 km autoputem bez naplatnih kucica, neogranicena voznja, ljepota od ceste i to na struju. Porez na auto prve tri godine dzaba, nakon toga 28 eura godisnje. Ljepota od zemlje. :beba:
sumnjam da ces moc na maldive sa baustelskom platom
jesi li sa kombijem iso od minhena do hamburga ili
pitam za jarana

Avatar
Centre forward
Postovi: 6149
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Centre forward » 25 jan 2024, 21:30

Šta bi bila "neograničena vožnja" ? :)
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
alemsa
Postovi: 23948
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 25 jan 2024, 21:32

Centre forward je napisao/la:
25 jan 2024, 21:30
Šta bi bila "neograničena vožnja" ? :)
Bez ogranicenja :mrgreen: autobahn no speed limit
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
Centre forward
Postovi: 6149
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Centre forward » 25 jan 2024, 21:37

alemsa je napisao/la:
25 jan 2024, 21:32
Centre forward je napisao/la:
25 jan 2024, 21:30
Šta bi bila "neograničena vožnja" ? :)
Bez ogranicenja :mrgreen: autobahn no speed limit
Aaaa, u tom zecu leži grm. :mrgreen:
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Pensioner26
Postovi: 3001
Pridružen/a: 21 sep 2020, 10:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pensioner26 » 25 jan 2024, 22:12

feniksptica je napisao/la:
25 jan 2024, 20:24
Blagi tebi kad si mogo tako..ja od Kölna do Frankfurta se izyebo zbog gužve a ti 800 km ljepote
Od Kölna do Frankfurta na A3 je inače pun klinac ograničenja i bauštela.

Avatar
armando
Postovi: 1381
Pridružen/a: 15 feb 2009, 20:40
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la armando » 25 jan 2024, 22:46

Pensioner26 je napisao/la:
25 jan 2024, 22:12
feniksptica je napisao/la:
25 jan 2024, 20:24
Blagi tebi kad si mogo tako..ja od Kölna do Frankfurta se izyebo zbog gužve a ti 800 km ljepote
Od Kölna do Frankfurta na A3 je inače pun klinac ograničenja i bauštela.
Niste obavješteni ko drug numan i tako upadate u zamku ( stau) :nene:

On ta ograničenja i bauštele zaobiđe kroz landstrasse i usput uživa u krajolicima i pejzažima nove domovine.
Ubi Concordia, Ibi Vicktoria

Avatar
Zaniolo
Postovi: 999
Pridružen/a: 11 okt 2023, 14:42
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Zaniolo » 25 jan 2024, 23:09

armando je napisao/la:
25 jan 2024, 22:46
Pensioner26 je napisao/la:
25 jan 2024, 22:12
feniksptica je napisao/la:
25 jan 2024, 20:24
Blagi tebi kad si mogo tako..ja od Kölna do Frankfurta se izyebo zbog gužve a ti 800 km ljepote
Od Kölna do Frankfurta na A3 je inače pun klinac ograničenja i bauštela.
Niste obavješteni ko drug numan i tako upadate u zamku ( stau) :nene:

On ta ograničenja i bauštele zaobiđe kroz landstrasse i usput uživa u krajolicima i pejzažima nove domovine.
i krade od komsije flase da vraca pfand

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 25 jan 2024, 23:15

Pensioner26 je napisao/la:
25 jan 2024, 22:12
feniksptica je napisao/la:
25 jan 2024, 20:24
Blagi tebi kad si mogo tako..ja od Kölna do Frankfurta se izyebo zbog gužve a ti 800 km ljepote
Od Kölna do Frankfurta na A3 je inače pun klinac ograničenja i bauštela.
Taman krenuo to da pisem, prosao tom dionicom samo u suprotnom smjeru prije mjesec dana izyebo se da valja. :mrgreen:
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 26 jan 2024, 00:23

Guzve ima ybg na svakom autoputu, ali jeste ljepota kad je neka zemlja povezana autoputem pa recimo od Zagreba do Graza dodjes prije nego od Jajca do Sarajeva :kafica:

Avatar
Centre forward
Postovi: 6149
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Centre forward » 26 jan 2024, 00:47

Jes te obuzeo externi identitet.

Čak i ja koji sam progermanski orijentisan (kroz klasičnu filozofiju i fenomenologiju doduše) ih ne glorifikujem toliko. :D

Da možda ne radiš za SAP ?
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 26 jan 2024, 09:16

Izgleda da je istina ovo.

Ja nisam mogao vjerovati, ali jedan poznanik je proveo godinu dana tamo u Njemačkoj. Znanje jezika je nivo A1.

Kako druže? Kao proveo komplet period sa našima, na poslu, u kafani, na sijelima.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 26 jan 2024, 09:34

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
26 jan 2024, 09:16
Izgleda da je istina ovo.

Ja nisam mogao vjerovati, ali jedan poznanik je proveo godinu dana tamo u Njemačkoj. Znanje jezika je nivo A1.

Kako druže? Kao proveo komplet period sa našima, na poslu, u kafani, na sijelima.
Nije to nista, ima ih zive tu po 30 godina a ne znaju sastavit recenicu.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Sheyi
Postovi: 12169
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 26 jan 2024, 09:54

Nazalost, moguce je, jos ako si u Minhenu, pa ti je posao gdje su mahom nasi ili gdje nemas puno prostora za pricanje, na bausteli, u posti, starackom, bolnici, kucnoj intenzivu i sl. Onda se mi vezemo samo s Balkancima, na to dodas manjak volje i vremena da ucis, a realno mozes funkcionisati sa jako malim znanjem jezika s obzirom na navedene okolnosti. Imamo siroko drustvo i svi su valjda iz ovih gore bransi i kad pogledam mozda 1 od 10 ima neku dobru povezanost sa Svabama ili Njemackom.

Mi zivimo kao da smo u Bosni, kompletna firma, kolege i drustvo su nasi, i nemas ti tu gdje njemacki nauciti, ja sam imao srecu da sam kroz Ausbildung naucio, ali ga zadnjih godina jako malo pricam, nemas gdje, imam osjecaj da su svi stvorili taj nekakav krug, ne znam kako bi se to nazvalo, nepotpuna asimilacija ili sta ali ne dozivljavas tu drzavu, narod, okruzenje, politiku, apsolutno nista, dejstvujes, radis, planiras druzenja, rekreacije, odmore, izlete, kupovine, selidbe itd

Avatar
Pensioner26
Postovi: 3001
Pridružen/a: 21 sep 2020, 10:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pensioner26 » 26 jan 2024, 09:56

Kaunas je napisao/la:
26 jan 2024, 09:34
DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
26 jan 2024, 09:16
Izgleda da je istina ovo.

Ja nisam mogao vjerovati, ali jedan poznanik je proveo godinu dana tamo u Njemačkoj. Znanje jezika je nivo A1.

Kako druže? Kao proveo komplet period sa našima, na poslu, u kafani, na sijelima.
Nije to nista, ima ih zive tu po 30 godina a ne znaju sastavit recenicu.
To su većina oni sto im i ne treba jezik na poslu tipa bauštela itd.

Avatar
RacioEmocionalan
Postovi: 1493
Pridružen/a: 10 feb 2020, 10:06
Lokacija: Rheinland-Pfalz
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RacioEmocionalan » 26 jan 2024, 12:22

Sheyi je napisao/la:
26 jan 2024, 09:54
Nazalost, moguce je, jos ako si u Minhenu, pa ti je posao gdje su mahom nasi ili gdje nemas puno prostora za pricanje, na bausteli, u posti, starackom, bolnici, kucnoj intenzivu i sl. Onda se mi vezemo samo s Balkancima, na to dodas manjak volje i vremena da ucis, a realno mozes funkcionisati sa jako malim znanjem jezika s obzirom na navedene okolnosti. Imamo siroko drustvo i svi su valjda iz ovih gore bransi i kad pogledam mozda 1 od 10 ima neku dobru povezanost sa Svabama ili Njemackom.

Mi zivimo kao da smo u Bosni, kompletna firma, kolege i drustvo su nasi, i nemas ti tu gdje njemacki nauciti, ja sam imao srecu da sam kroz Ausbildung naucio, ali ga zadnjih godina jako malo pricam, nemas gdje, imam osjecaj da su svi stvorili taj nekakav krug, ne znam kako bi se to nazvalo, nepotpuna asimilacija ili sta ali ne dozivljavas tu drzavu, narod, okruzenje, politiku, apsolutno nista, dejstvujes, radis, planiras druzenja, rekreacije, odmore, izlete, kupovine, selidbe itd
Ja sam imao "srecu" da nikoga naseg u mojoj regiji nisam upoznao. To mi je pomoglo sa jezikom.
The willingness to be a fool is a precursor to a transformation.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 26 jan 2024, 12:53

Cisto da se prisjetimo sta je nekada trebalo samo da bi turisticki dosao u Njemacku i zemlje Sengena, koliko je bilo skoro nemoguce doci u posjetu ukoliko nisi bio zaposlen i slicno. Izmedju ostalog je bilo potrebno:
-Dokaz da raspolažete sa dovoljno sopstvenih sredstava (npr. štedna knjižica, izvod sa računa, iz kojeg proizilaze sve novčane transakcije koje su izvršene u periodu od najmanje zadnje 4 sedmice – obična potvrda banke o aktuelnom stanju na računu nije dovoljna.
-Potvrda da imaš garantovan smještaj dok si na njemačkom teritoriju
-Potvrda da si zdravstveno osiguran dok si na njemačkom teritoriju
-Potvrda o raspolaganju dovoljno novca dok si na njemačkom teritoriju (po danu je obično to u Šengenu 100 eura.)
-Garantno pismo osobe koja legalno boravi duži period na prostoru SR Njemačke (gdje je jasno navedeno koliko ostajete, i da ista osoba snosi sve troškove za vas). Kombinovana garancija se ne priznaje.
-Potvrda o zaposljenju, studiranju, školi (čime se garantuje vaš povratak u matičnu zemlju)- bez ovoga skoro je nemoguće dobiti vizu.
Dakle sve ovo samo da bi ti tetki dosao u posjetu. Da ne bude zabune, godina je 2009.

Pa malo iskustva iz te godine, Sarajevo:
na ulazu mi onaj kaze da 99 % necu dobit..usao unutra..predo papire..htjela je m2 obrazac pa sam morao da odem sutra ponovo...doso sutra predo sve i nakon sedmicu dobio odbijenicu..
Imam veliki problem ljudi...udata sam za nijemca, covjek godinama radi, ima stalni ugovor, radili smo spajanje porodice i odbijena sam zbog kako kazu fiktivnog sklapanja braka a u braku smo godinu vec. Zivaaa ne znam sta da radim.
Imam vizu za Italiju i išla sam po dečka u Minhen, pa smo htjeli da idemo skupa u Italiju na more, međutim po ulasku u Njemačku (iako nema granice) odmah sam zaustavljena od krimpolizei, gdje sam imala preko 2 sata razgovor, peglali su me i na kraju su me pustili jer su vidjeli mnogo viza prije u pasošu.

2009 bas i nije tako davna godina, nijemci nisu dali da dodjes u posjetu tetki tek tako, kamoli da daju Mehi iz Varesa da konobarise u Berlinu i da mu se otvori njihovo trziste po dolasku.

Od kraja 2010 se naravno sve mijenja, a onda od 2013 i kasnije krece taj booom i maksimalna relaksacija svih mogucih pravila, pa do dijeljenja drzavljanstva, skoro po buvljaku nakon 3 godine boravka.

Btw ovo slicno nama sve treba kad zelimo posjetiti npr Irsku. :salut:

Avatar
alemsa
Postovi: 23948
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 26 jan 2024, 13:12

^ Zafalilo radne snage, to su rekli u ww2, da ce im Slaveni biti radna snaga, eto nakon 70 godina, doslo na mjesto.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
scholsey
Postovi: 1635
Pridružen/a: 26 feb 2020, 21:50
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la scholsey » 26 jan 2024, 16:38

Al otići u inostranstvo jer (ko biva) bježiš od sistema i ljudi u sređeniju sredinu.. a onda tu tražiti isti profil ljudi za druženje je stvarno debilizam na kub.

Najtužnije što obično takvi tvrde da su Zapadnjaci veća vnago od nas i da "nigdje nije ko u Bosni".

Ili ideš da se skroz integrišeš u društvo ili ne ideš nikako. Sve ostalo je farsa.
The saddest thing in life is wasted talent.

Avatar
alemsa
Postovi: 23948
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 26 jan 2024, 16:42

scholsey je napisao/la:
26 jan 2024, 16:38
Al otići u inostranstvo jer (ko biva) bježiš od sistema i ljudi u sređeniju sredinu.. a onda tu tražiti isti profil ljudi za druženje je stvarno debilizam na kub.

Najtužnije što obično takvi tvrde da su Zapadnjaci veća vnago od nas i da "nigdje nije ko u Bosni".

Ili ideš da se skroz integrišeš u društvo ili ne ideš nikako. Sve ostalo je farsa.
Ne mora biti sve crno-bijelo neko to tretira kao fabriku za pravljenje para a ne zivot.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
scholsey
Postovi: 1635
Pridružen/a: 26 feb 2020, 21:50
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la scholsey » 26 jan 2024, 17:11

alemsa je napisao/la:
26 jan 2024, 16:42
scholsey je napisao/la:
26 jan 2024, 16:38
Al otići u inostranstvo jer (ko biva) bježiš od sistema i ljudi u sređeniju sredinu.. a onda tu tražiti isti profil ljudi za druženje je stvarno debilizam na kub.

Najtužnije što obično takvi tvrde da su Zapadnjaci veća vnago od nas i da "nigdje nije ko u Bosni".

Ili ideš da se skroz integrišeš u društvo ili ne ideš nikako. Sve ostalo je farsa.
Ne mora biti sve crno-bijelo neko to tretira kao fabriku za pravljenje para a ne zivot.
To stoji, definitivno.

Al i u tom slučaju je glupost isključivo se držati poznatog i izbjegavati prilagodbu na nešto novo. Tako samo sam sebe stavljaš u poziciju manje vrijednog kmeta.. i onda se nemaš šta čuditi kad te i "domorodci" doživljavaju kao takvog.

I ne mislim samo na naše Balkance. Isti je qrac i sa Poljacima, Turcima i ostalim. Slijepo se drže svojih kao da su u zatvoru.
The saddest thing in life is wasted talent.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot] i 19 gostiju.