Koronavirus (COVID-19) - općenito - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Hoćete li se vakcinisati?

Da, čim to bude moguće
77
32%
Da, ali ću malo sačekati da vidim da li je sigurno
41
17%
Hoću samo ako budem morao radi posla, putovanja, normalnog života
74
30%
Ne, ni u kom slučaju
52
21%
 
Ukupno glasova: 244

emir22
Postovi: 40
Pridružen/a: 25 jan 2016, 13:56
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la emir22 » 18 jun 2021, 23:52

BIHfan je napisao/la:
18 jun 2021, 23:30
Tvoj deficit ocitog razumjevanja jednog prostog teksta me svakim danom sve vise fascinira. Mora da trolas ili se nepismen, drugog objasnjenja nema.

Ja tebi nemam sta ovdje objasnjavat a iskreno i od cega mi se da ista ovdje pisat jer ti to svakako neces procitet, vec se formalizovati onako kako tebi odgovara. Postavio sam vise studija i naucnih dokaza dosada nego ti (naravno to ces ti proformulisat kao neke zavjere) i vise imam znanja na ovu tematiku nego ti. Vise sam vidio i znam sta sam vidio i sta sam radio u svojoj karijeri da znam kako sve funkcionise i kako se radi. A ti ostani ono sto jesi, admin jednog foruma.
admin je napisao/la:
18 jun 2021, 21:40
BIHfan je napisao/la:
24 dec 2020, 19:21
prijasnje virusne infekcije pluca su danas Covid.

Covid postoji, postajao je uvijek
Dodješ mi 50 eura.
:rol: :rol:
Ja rekao dadnem 50 eura ako neko nadje da sam rekao da covid ne postoji i on citira recenicu gdje sam napisao covid postoji. Onda jos kaze dugujem mu 50 eura. :tokralju:

Isto da odgovorim na prozivanje da su klinike prazne, isto tako netacno i jos jedna laz koju mi nabacujes. Nisam nigdje to napisao, osim da sam rekao da je tog dana bilo malo pacijenata i da vjerujem da druge kolege na drugim odjelima imaju posla, to sam naveo iz razloga jer se plasira prica da u bolnicama nema slobodnih kreveta, a ako je to neka pandemija koristis valjda sve kapacitete. Al neces ti to shvatit, ttesko je to gradivo za tebe.

Druze nemoj da vise ovdje lazes i da mi ubacujes neke stvari koje nisam rekao, ispadas smijesan i sam sebi kontraindikatoran. Sve se moze provjeriti sta je ko ovdje pisao.
Kad odradis jedno mjesec dana na intenzivnom odjelu sa corona pacijentima, sa pacijentima koji su intubirani ili u najblazem slucaju na NIV ili Highflow, imas pravo da se javljas. A do tad mozes da se pridruzis ostalim kolegama sa odjela koji zovu na intenzivu kad pacijenta treba absaugen, ili recimo kad pacijent ima obicni kucni Beatmungsgerät za spavanje, pa ne znaju ni da ga upale a kamo li sta drugo, a ko da gledam jedan od takvih si a ovdje si nasao nesto da pametujes.

Avatar
Pensioner26
Postovi: 3012
Pridružen/a: 21 sep 2020, 10:48
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Pensioner26 » 19 jun 2021, 01:30

@emir22

Evo ja radim intenzivnu kućnu njegu sa respiratorima 6 godina. Znam rastaviti respirator na dijelove i kakve veze to ima?
Imao sam slučaj pacijenta traheotomiranog pozitivnog na koronu, uz porodicu pozitivnu na koronu. Niko nije išao u kliniku, nikome ništa nije bilo na kraju. Ja i? Više mu štete nanesu E.Colli bakterije zbog urinarnog katetera i MRSA bakterija koja mu je većinski u sekretu. Njegovi ne žele da se vakcinišu, uprskog podložnosti od strane nas koji se tu mijenjamo kod njega.

emir22
Postovi: 40
Pridružen/a: 25 jan 2016, 13:56
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la emir22 » 19 jun 2021, 02:24

Hajd postedi me molim te vas sa kucne intenzivne sto vam je Beatmungsgerät zakljucan i nit mozete nit smijete da mijenjate parametre koji su podeseni na respiratoru od srane doktora. A respirator na dijelove sastaviti i rastaviti zna svaka osoba koja je provela odredjeni perios na intennzivnoj njezi ili ima dodir sa njim kao ti recimo I zabrinuo bih se da je drugacije. Ali druze intubacija, reanimacija, boravak sa pacijentom od njegovog dolaska tu do vadjenja kanüle na kraju je nesto o cemu ima pravo da prica samo intensivpflegekraft. Znaci druze ne mislim lose nista ali intenziva kucna i intenziva u bolnici su dva razlicita svijeta. I nije to uopste poenta sta sam zelio da kazem kolegi gore, nego covjek prica kako je korona nista a ja mu samo kazem da dodje na intenzivni odjel gdje su izmedju ostaloga Korona pacijenti i tu odradi barem mjesec dana i onda ima pravo da prica kako korone nema i kako je to zajebancija.

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Justin » 19 jun 2021, 07:23

Marvin je napisao/la:
18 jun 2021, 20:05
Justin je napisao/la:
17 jun 2021, 22:21
Zahvaljujuci vakcinama se zivot polako normalizuje. Evo imamo i publiku na stadionima sto je bilo nezamislivo prije godinu dana. :salut:
Prije zahvaljujuci prirodno stecenom imunitetu.
A opet pitanje je gdje se normalizuje,u UK brojke rastu a medju vodecim su kada je vakcinacija u pitanju.
Ja licno nisam primio,niti cu. Razloga je metar. Od toga da kolege koje su primile vakcinu su ipak obolile,preko onih koji nakon vakcine nemaju antitijela,do par njih sa dubokom venskom trombozom nakon vakcine gdje sam se licno angazovao u nabavci clexana ili clivarina za doticne.
Naravno razumijem i one koji vakcinu vide kao spas.
Medjutim nebitno iz kojeg ugla gledao na vakcinu,slika nije crna ili bijela,nego potpuno siva.
Ima previse kukavica sto se boje vakcine. Po meni je sramota biti odrastao muskarac kojeg je strah iste. Hajde zenama se i moze oprostiti.
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜

CevapiPrijeUtakmice
Postovi: 357
Pridružen/a: 26 dec 2020, 18:16
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la CevapiPrijeUtakmice » 19 jun 2021, 07:30

jarane, ti se bojis malog virusa koji je bezopasan za 99,6% populacije na zemaljskoj kugli
Asmir Begović - Najbolji golman u Bh. historiji

Avatar
Marvin
Postovi: 4253
Pridružen/a: 08 avg 2014, 09:05
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Marvin » 19 jun 2021, 07:32

Justin je napisao/la:
19 jun 2021, 07:23
Marvin je napisao/la:
18 jun 2021, 20:05
Justin je napisao/la:
17 jun 2021, 22:21
Zahvaljujuci vakcinama se zivot polako normalizuje. Evo imamo i publiku na stadionima sto je bilo nezamislivo prije godinu dana. :salut:
Prije zahvaljujuci prirodno stecenom imunitetu.
A opet pitanje je gdje se normalizuje,u UK brojke rastu a medju vodecim su kada je vakcinacija u pitanju.
Ja licno nisam primio,niti cu. Razloga je metar. Od toga da kolege koje su primile vakcinu su ipak obolile,preko onih koji nakon vakcine nemaju antitijela,do par njih sa dubokom venskom trombozom nakon vakcine gdje sam se licno angazovao u nabavci clexana ili clivarina za doticne.
Naravno razumijem i one koji vakcinu vide kao spas.
Medjutim nebitno iz kojeg ugla gledao na vakcinu,slika nije crna ili bijela,nego potpuno siva.
Ima previse kukavica sto se boje vakcine. Po meni je sramota biti odrastao muskarac kojeg je strah iste. Hajde zenama se i moze oprostiti.
Po meni reci "bodi,ja sam muskarac" je jos veca sramota.
Vakcini kao i svemu u zivotu treba prici objektivno i oprezno.

Avatar
SPY
Postovi: 4821
Pridružen/a: 05 nov 2010, 21:54
Lokacija: Wonderland
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la SPY » 19 jun 2021, 09:45

Justin je napisao/la:
19 jun 2021, 07:23

Ima previse kukavica sto se boje vakcine. Po meni je sramota biti odrastao muskarac kojeg je strah iste. Hajde zenama se i moze oprostiti.
Ti si jarane inteligentan ko kamen. Cuj sramota ili kukavica si ako se bojis vakcine. De ubodi se horsom u venu, samo **** je strah. Kakva loggika bog te mazo. :roll:

enobarca
Postovi: 8136
Pridružen/a: 10 nov 2010, 22:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la enobarca » 19 jun 2021, 09:49

Dan te yebo covjek vas navlaci svojim trolanjem na svakoj temi a vi nikad da naucite :tokralju:

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 19 jun 2021, 09:56

Bihfan,

Pametan si. Pametan kao moja guzica.

Eto, nisam rekao da si glup, vec da si pametan. To je tvoj nivo priznavanja postojanja korone. Nije ni cudo sto je sss domet s takvim sposobnostima komunikacije. Za bilo koga ko ima dvije ciste u glavi, dodjes mi 50 eura.

Opet si eskivirao da pojasnis kako lijek moze smanjiti sirenje infekcije. Ako ga dobijaju osobe koje su vec dijagnosticirane i u izolaciji. Pojasni to, nauci nas, ti si strucnjak.

Cinjenica je da su nevakcinisane osobe podloga za mutacije i nove probleme. To je pokazalo iskustvo iz indije i nastanak delta soja s kojim cemo sad svi imati manje ili vise problema. I u UK se pokazalo da se opet najvise siri medju nevakcinisanim. Ti da svojim plitkoumnim teorijama si dio problema i da zavrsimo diskusiju, ovdje neces imati priliku da taj koncept siris.

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la cala » 19 jun 2021, 10:22

Najteza tema za citat na forumu. Brate ko hoce da se vakcinise, uradice to a ko nece niko ga ne tjera (barem ne jos). Ne morate se vakcinisat al nemojte sutra kukat kako vam ne daju da jedete u restoranu bez testa ne starijeg od 24h.

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la BIHfan » 19 jun 2021, 11:09

emir22 je napisao/la:
19 jun 2021, 02:24
Hajd postedi me molim te vas sa kucne intenzivne sto vam je Beatmungsgerät zakljucan i nit mozete nit smijete da mijenjate parametre koji su podeseni na respiratoru od srane doktora. A respirator na dijelove sastaviti i rastaviti zna svaka osoba koja je provela odredjeni perios na intennzivnoj njezi ili ima dodir sa njim kao ti recimo I zabrinuo bih se da je drugacije. Ali druze intubacija, reanimacija, boravak sa pacijentom od njegovog dolaska tu do vadjenja kanüle na kraju je nesto o cemu ima pravo da prica samo intensivpflegekraft. Znaci druze ne mislim lose nista ali intenziva kucna i intenziva u bolnici su dva razlicita svijeta. I nije to uopste poenta sta sam zelio da kazem kolegi gore, nego covjek prica kako je korona nista a ja mu samo kazem da dodje na intenzivni odjel gdje su izmedju ostaloga Korona pacijenti i tu odradi barem mjesec dana i onda ima pravo da prica kako korone nema i kako je to zajebancija.
E bas mi je drago da si se javio. Nadam se da mozemo razmjeniti iskustva.

Prvo da kazem da se slazem sa tobom oko toga da je Intesiva sa beatmungom kuci i u bolnici drugi svijet. Sam sam radio tu kucnu 2 godine i imam kurs odradjen za te beatmunge, mjenjao sam kanile i sve moguce tada i ne zelim to raditi vise jer necu da zatvora zaradim, vrlo lako familija krivi tebe za svaku sitnicu ako pacijent umre. Isto tako imas slucajeve gdje parametre mozes promjeniti ali sve je to u normalnim okolnostima, gdje pacijent je stabilan, na intesiv odjelu su ljudi koji nisu stabilni i tu zavrsava prica.

Drugo rado bi dosao i pomogao, doduse mene zovu tamo gdje im radnici trebaju, pa kao zeitarbeit odem. Dosao bi najvise iz razloga da sam istrazim jos nekih dvoumica koje imam, a kolege i prijatelji koji rade na intesivi nemaju volje i interesa da to malo istraze.

E sad dolazim do onoga o cemu zelim porazgovarati.
Korona virusi, kao i Covid infekcija nije zajebancija, pogotovo ako pacijenti ne dobiju prijevremenu lijecnicku uslugu. To sam i prije govorio i pisao.
Moj post iz oktobra 2020te, jedan od mojih prvih upisa.
Posto radim u medicini i imao sam dodir sa corona pacijentima, mogu samo rec da je svaki imao upalu pluca uz srcanu manu ili insuficijenciju, sto je dolazilo do stvaranja inflitrata u plucnim krilima i time do kaslja i otezanog disanja. Virus postoji, tj postoji odkad postoji citavo covjecanstvo i svijet, svaki laboratorij oznacava virus kao SARS Covid tipa 2, znaci poznat nam je i ta suplja prica da je virus nesto novo ili da 7 mjeseci je malo za medicinu da znaju o virusu su gluposti.

Ono sto su WHO i fondacije bogatih koje finansiraju Svjetske laboratorije ucinili, jeste to da su izmanipurilali virus i ucinili ga laske prenosivim. Uglavnom nema velike razlike izmedju njega i virusa influenze, to svaki isksniji doktor koji ista zna o medicini ce reci.

E sad dolazi pitanje zasto se neko "igrao" sa virusom i zasto je stanje takvo kakvo jeste? Mogu mnogi to negirati, ali nesto smrdi u svemu ovome, nesto ima sto mi normalni ljudi ne znamo.
Znaci uvijek sam govorio virus postoji, samo je vjestacki izmanipuliran i ima neke veze da je ta laboratorijska mutacija vise prenosiva nego ona uobicajna korona virus zaraza. To sada polako izlazi na vidjelo sa takozvanim Lab Leakom, znaci da ipak ima tu nesto, jel to bio incident ili je sve sa planom napravljeno, nadam se da cemo uskoro saznati.

Imam samo jedan veliki problem oko svega ovoga, tretmani lijecenja pacijenata. Na normalnom covid odjelu, pacijenti se lijece simptomatski iako su vec neko vrijeme zarazeni i puno se ceka da se nesto uradi ili u dosta slucaja nista se ne radi. Kortikosteroidna terapija se koristi, i pokazala je neke efekte, ali opet kasno se upotrebi, i ako se upotrebi onda su to smijesne doze, jer doktori prate neke glupe protokole (valjda WHO protokole). I sad da bi nesto drugo probali ili riskirali, doktori se ne usudjuju ili imaju strah da nesto na svoju ruku poduzmu, pogotovo sto neces vidjeti jednog Chefarzta na covid odjeljenju, tako da politika lijecenja dosta zavisi i od toga ko je direktor klinike.
I tako pacijenti su ostavljeni sami da se bore, prebace se na intesivni odjel, jer je vec upala pluca se pogorsala i sa bakterijskom infekcijom, kisik je spao ispod 90 %, ukljucuje se nekad antibiotik radi te bakterijske infekcije, koji po mom misljenu cak i napravi kontraproduktivnost i dodjes u situaciju da moras intubirat i na beatmung ukljucit. Da ne kazem da su sve to ljudi dosta stariji i sa dugom historijom bolestiju i da je njihovo tijelo vec oslabljeno, normalno da ce ih upala pluca pokosit i dovest do smrti u vecini slucajeva, i mlade isto pokosi.

Moje pitanje tebi je. Kakve tretmane i terapije koristite na intesivnom odjelu? Na to ne mislim na ECMO ili Highflow, vec medikamentoznu.
Jesul svi pacijenti sa upalom pluca ili ja ovdje grijesim?
Kolko pacijenata ti kao intesivkraft moras da vodis brigu u smjeni? Pretpostavljam 2.

Isto tako, pogledaj ovu statistiku i sliku.
slika

Kako komentiras to, da je 2019te, godine bez pandemije, vise pacijenata intubirano nego 2020 godine, u godini kada je izbila pandemija?
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
Pensioner26
Postovi: 3012
Pridružen/a: 21 sep 2020, 10:48
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Pensioner26 » 19 jun 2021, 12:12

Svi su kao pametni ovdje, razumiju se u sojeve virusa, a o istim stiču zaključke i uče samo na osnovu novina. Dovoljno je da par tabloida napiše kako tajlandski novi virus oštećuje vid i gotovo. Ljudi danas prihvaćaju da su stručnjaci isključivo preko interneta, a nemaju dodirne veze sa medicinom :facepalm:

@emir22

Izvini, ali ko to ne smije da mijenja parametre na BM? Kada si examinierte za to, sigurno da smiješ u slučaju potrebe. Mijenjanje kanile je kao dobar dan također. Ti hoćeš da napraviš nauku od endotrahealnog tubusa ili reanimacije, nisi mi jasan?
To mi jel ne radimo reanimaciju kada dođe do iste :urnebes:

hamzaTM87
Postovi: 2007
Pridružen/a: 22 jan 2012, 23:25
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la hamzaTM87 » 19 jun 2021, 12:19

Zanimljivo kako su samo ostali ovi što ganjaju teorije zavjere i slično.

Svako normalan se do sada revakcinisao i živi život punim plućima kao prije pandemije, uživajući sa porodicom i prijateljima.
I meni je bilo zanimljivo ubiti ovdje vrijeme tokom lockdowna, ali u bilo kakvoj raspravi sada stvarno ne vidim smisla
ZELJEZNICAR 1921!

Avatar
Dzoni
Postovi: 11303
Pridružen/a: 23 feb 2012, 18:06
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Dzoni » 19 jun 2021, 12:54

Druze u pandemiji sam zivio ko prije pandemije a kamoli sad.
Sto se tice tog zivota i punih pluca.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 19 jun 2021, 14:10

BiH je daleko od svih normalnih standarda, nije uporedivo ni sa cim...

Al moras cijeniti i koncept da si recimo u njemackoj ‘pametniji’ od ostalih, pa umjesto da normalno hodas vakcinisan, ti izaberes da za odlazak u radnju da kupis gace moras raditi test I onda zugas na zli kapitalizam, korporacije isl, pri tome te to nije zapalo po rodjenju, vec si molio da dodjes u priliku da se naguzis da ti ga sto brze i jace metnu.

🤪🤪

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la BIHfan » 19 jun 2021, 14:30

Za odlazak u restoran, radnju, fitnes studio ti ne treba nikakav test, ili vakcina. To te neko dobro slagao. Barem ovdje u Minhenu.

Sve je od 7 juna otvoreno za sve, za nevakcinisane i vakcinisane, nema podjela.
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la BIHfan » 19 jun 2021, 14:34

Dzoni je napisao/la:
19 jun 2021, 12:54
Druze u pandemiji sam zivio ko prije pandemije a kamoli sad.
Sto se tice tog zivota i punih pluca.
Mozes mislit tog zivota, godinu dana nije zivio punim plucima, i odkako je neku tamo spricu dobio, otvorilo mu se sve i sad zivi opet punim plucima.
A sami proizvodjaci kazu da se potpuno vakcinisan mozes zarazit i dalje transmisiju sirit.
Fascinantno.
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 19 jun 2021, 14:35

Od 7. Juna, znaci 10 dana. A prije toga tri mjeseca glumis majmuna. I cekas hocel udariti delta varijanta u septembru da se vratis u kavez.

Mudro, nema sta. zajebo si sistem.

Naravno da kazu da mozes. To se zove ‘disclaimer’, poznato u svijetu vec decenijama. Kupis igracku djetetu i pise da se moze zapaliti, da se kesom moze ugusiti, da nije za bebe... fascinantno bas.

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la BIHfan » 19 jun 2021, 14:40

admin je napisao/la:
19 jun 2021, 14:35
Od 7. Juna, znaci 10 dana. A prije toga tri mjeseca glumis majmuna. I cekas hocel udariti delta varijanta u septembru da se vratis u kavez.

Mudro, nema sta. zajebo si sistem.
Prije 7og juna nije nista bilo otvoreno, tako da niko nije ni mogao igdje da ode. Opet si fulio. Maksimalno jedna sedmica je bilo to pravilo sa testom, vakcinom ili izlijeceni, al i tad nisu svi sve otvorili.

Pri prijemu pacijenta u bolnicu, bio totalno vakcinisan ili ne, radimo opet 2 testa, brzi antigen na prijemu i na odjelu opet PCR.

To sa tim nazivima mutacija je odlicno, naucit cemo Grcki alfabet.
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 19 jun 2021, 14:43

Fascinantno.

Jel ima opasna nova bolest ili nema? Daj nam junski update.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.