IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
JHam
Postovi: 9049
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 17:36

Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:19
Šta radite, u čemu, je li ima puno pritiska, učestvujete li u planiraju svega? :)
Jesu li plate nečemu? :D
Zavisi od projekta do projekta koja tehnologija se radi, meni je trenutno Java Selenium, a do sad najvise radio Javascript frameworke tipa Nightwatch, Cypress, Cucumber... Pritiska ima koliko sebi napravis i koliko dopustis da te habaju :mrgreen: ucestvujes u svemu, al i to opet zavisi od projekta, da li imas tim ili si outsorcean samo eto da im istestiras, napises kod i zivio.. Plate, ne zalim se, bolje od nekih developera s isto iskustva, plus sto mozes naci freelancea za nekih 3-5k mjesecno, nakob poreza, da radis opet bez problema i pritiska i sve stignes :kafa:

Avatar
meepo
Postovi: 4136
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 17:48

JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 17:36
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:19
Šta radite, u čemu, je li ima puno pritiska, učestvujete li u planiraju svega? :)
Jesu li plate nečemu? :D
Zavisi od projekta do projekta koja tehnologija se radi, meni je trenutno Java Selenium, a do sad najvise radio Javascript frameworke tipa Nightwatch, Cypress, Cucumber... Pritiska ima koliko sebi napravis i koliko dopustis da te habaju :mrgreen: ucestvujes u svemu, al i to opet zavisi od projekta, da li imas tim ili si outsorcean samo eto da im istestiras, napises kod i zivio.. Plate, ne zalim se, bolje od nekih developera s isto iskustva, plus sto mozes naci freelancea za nekih 3-5k mjesecno, nakob poreza, da radis opet bez problema i pritiska i sve stignes :kafa:
Radis li trenutno u nekoj domaćoj firmi ? :D Mogao sam te vala vrbovati ako si ovdje :P

Avatar
JHam
Postovi: 9049
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 17:56

meepo je napisao/la:
27 jun 2021, 17:48
JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 17:36
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:19
Šta radite, u čemu, je li ima puno pritiska, učestvujete li u planiraju svega? :)
Jesu li plate nečemu? :D
Zavisi od projekta do projekta koja tehnologija se radi, meni je trenutno Java Selenium, a do sad najvise radio Javascript frameworke tipa Nightwatch, Cypress, Cucumber... Pritiska ima koliko sebi napravis i koliko dopustis da te habaju :mrgreen: ucestvujes u svemu, al i to opet zavisi od projekta, da li imas tim ili si outsorcean samo eto da im istestiras, napises kod i zivio.. Plate, ne zalim se, bolje od nekih developera s isto iskustva, plus sto mozes naci freelancea za nekih 3-5k mjesecno, nakob poreza, da radis opet bez problema i pritiska i sve stignes :kafa:
Radis li trenutno u nekoj domaćoj firmi ? :D Mogao sam te vala vrbovati ako si ovdje :P
Radim, Symphony, nisam mislio igdje prelaziti, ima ponuda na linkedinu svako mqlo :mrgreen:

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11408
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 17:59

JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 17:36
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:19
Šta radite, u čemu, je li ima puno pritiska, učestvujete li u planiraju svega? :)
Jesu li plate nečemu? :D
Zavisi od projekta do projekta koja tehnologija se radi, meni je trenutno Java Selenium, a do sad najvise radio Javascript frameworke tipa Nightwatch, Cypress, Cucumber... Pritiska ima koliko sebi napravis i koliko dopustis da te habaju :mrgreen: ucestvujes u svemu, al i to opet zavisi od projekta, da li imas tim ili si outsorcean samo eto da im istestiras, napises kod i zivio.. Plate, ne zalim se, bolje od nekih developera s isto iskustva, plus sto mozes naci freelancea za nekih 3-5k mjesecno, nakob poreza, da radis opet bez problema i pritiska i sve stignes :kafa:
Gdje to radiš pa bolje od deva plate imaš? :mrgreen:
Za taj Cypress čujem da je jak, ali nikako da malo istražim šta i kako funkcioniše.
Kad spomenu freelance, je li zna neko kako se to reguliše kod nas, ukoliko neka kompanija želi da radiš uredno?
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
meepo
Postovi: 4136
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 18:09

Pošto ja imam blizu 8 godina iskustva jos jedna bitna stavka je odabir kompanije.

Naime ako kao početnik želite negdje da radite i da steknete iskustvo, najbolje je da izaberete kompanije do 20-30 ljudi. Ako vidite da neka kompanija postoji vec 5-10 godina a nije prosirila kadar dalje od 20 ljudi onda mendadžment te kompanije ne daje povišice ili su tu neki drugi razlozi koji tjeraju ljude da odlaze, ali nužno takve kompanije nisu loše jer naučite mnogo i onda nastavite dalje.

Kompanije koje imaju strašno velik rast uposlenika nude odlične uslove ali teze je naci posao tu i naravno vise su izbirljivi jer imaju vise opcija kod izbora kadra.

Kod razgovora za posao nije bitno pokazati da ste dobar na jeziku i da znate svasta. Ako u nesto niste sigurni ili ne znate veći je plus da kažete ne znam ili nisam se susretao s tim nego da pokušavate odgovoriti jer se onda iz toga može skontati štošta negativno.

Većina kompanija daje testni projekat ili par testnih zadataka koje moras odraditi u roku od 8 (sati) ili 7 dana ( za interne je uvijek 7 dana).
Ako te već pozovu na razgovor za posao onda ide varijacija od 5-7 pitanja tehničke prirode.

Ja recimo kod razgovora za posao volim da postavljam pitanja koja će mi pokazati kako određena osoba pristupa rjesavanju problema i kako razmislja. Mislim to mi je nekad bitnije nego gledati neki testni projekat jer da budemo iskreni za ti testni projekti se rijetko mijenjaju i onda kruže uokolo i ljudi znaju za njih.

Avatar
meepo
Postovi: 4136
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 18:14

Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:59
Gdje to radiš pa bolje od deva plate imaš? :mrgreen:
Za taj Cypress čujem da je jak, ali nikako da malo istražim šta i kako funkcioniše.
Kad spomenu freelance, je li zna neko kako se to reguliše kod nas, ukoliko neka kompanija želi da radiš uredno?
Nema plate bolje od devova u toj kompaniji vec kad radis usporedbu s drugim kompanijama koje devu s isto godina iskustva daju sličnu ili nizu platu.
Međutim i te godine iskustva nekad ne znače nista. Imas ljudi koji imaju po 5-6 godina iskustva pa nisu napravili pomak u tehnickom smislu.

Nije zakonom regulisan freelance. Plaćaš 10% poreza na dohodak + 4% za zdravstveno AMS obrazcom(sa 20 posto odbitaka) i imas onaj godisnji obrazac.

Znaci ako zaradjujes 800 KM odbijes 20% od toga sto je 160 KM i onda dobijes cifru od 640 KM na koje platis 10% poreza + 4% za zdravstveno.

U BiH mozes da dobijes ugovor o djelu ako radis za neku od bolje uređenih IT kompanija gdje oni pokrivaju troškove poreza i ostalo.

Avatar
sljivo
Postovi: 14326
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 27 jun 2021, 18:28

Interesuje je za simfoni, koji je kvalitet koji se najvise cijeni pri zaposljavanju?

Drugo, generalno ko ima iskustva rada u IT firmi (recimo simfoni ili tog ranga i broja ljudi), pod pretpostavkom da ces raditi 10 godina tu, u sta ces se pretvoriti? U visokonaprednog robota/radnika na traci ili osobu koja sama donosi odluke, uvodi nove ideje, postaje na neki nacin autonoman, i koliko sve utice na privatni zivot?

Avatar
meepo
Postovi: 4136
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 18:31

sljivo je napisao/la:
27 jun 2021, 18:28
Interesuje je za simfoni, koji je kvalitet koji se najvise cijeni pri zaposljavanju?

Drugo, generalno ko ima iskustva rada u IT firmi (recimo simfoni ili tog ranga i broja ljudi), pod pretpostavkom da ces raditi 10 godina tu, u sta ces se pretvoriti? U visokonaprednog robota/radnika na traci ili osobu koja sama donosi odluke, uvodi nove ideje, postaje na neki nacin autonoman, i koliko sve utice na privatni zivot?
Korporacija. Budimo realni kompanije koje su preko 100 ljudi ne mogu paziti na svakog covjeka pojedinacno. Da je tako ljudi nikad ne bi napustali Google ,Facebook pa i kod nas MoP, Kliku, Atlant i Symphony.

Avatar
JHam
Postovi: 9049
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 18:34

Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:59
JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 17:36
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:19
Šta radite, u čemu, je li ima puno pritiska, učestvujete li u planiraju svega? :)
Jesu li plate nečemu? :D
Zavisi od projekta do projekta koja tehnologija se radi, meni je trenutno Java Selenium, a do sad najvise radio Javascript frameworke tipa Nightwatch, Cypress, Cucumber... Pritiska ima koliko sebi napravis i koliko dopustis da te habaju :mrgreen: ucestvujes u svemu, al i to opet zavisi od projekta, da li imas tim ili si outsorcean samo eto da im istestiras, napises kod i zivio.. Plate, ne zalim se, bolje od nekih developera s isto iskustva, plus sto mozes naci freelancea za nekih 3-5k mjesecno, nakob poreza, da radis opet bez problema i pritiska i sve stignes :kafa:
Gdje to radiš pa bolje od deva plate imaš? :mrgreen:
Za taj Cypress čujem da je jak, ali nikako da malo istražim šta i kako funkcioniše.
Kad spomenu freelance, je li zna neko kako se to reguliše kod nas, ukoliko neka kompanija želi da radiš uredno?
Objasnio je meepo, kad poredim s kolegama u nekim drugim firmama, dosta veca..za trenutnu firmu nezz nisam se raspitivao oko tudjih plata iskreno nit me interesuje :cool:

@sljivo ja bih rekao ovo drugo, ali i tp od tebe zavisi, mozes postati i robot jbg ako ti je to cilj :mrgreen:

ManciniLevatKlasican
Postovi: 1840
Pridružen/a: 18 mar 2019, 17:25
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la ManciniLevatKlasican » 27 jun 2021, 18:37

Ima li ljudi koji su radili za Comtrade u Sarajevu da podijele svoje iskustvo? S obzirom da imaju i office u Mostaru planiram predati kod njih u skorije vrijeme, nakon skoro 7 godina u istoj firmi, mislim da je doslo vrijeme za promjenu.
Forzza Velez

Avatar
meepo
Postovi: 4136
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 18:42

ManciniLevatKlasican je napisao/la:
27 jun 2021, 18:37
Ima li ljudi koji su radili za Comtrade u Sarajevu da podijele svoje iskustvo? S obzirom da imaju i office u Mostaru planiram predati kod njih u skorije vrijeme, nakon skoro 7 godina u istoj firmi, mislim da je doslo vrijeme za promjenu.
Ako si iz Mostara. Mora da si radio za NSoft tih 7 godina. Ne znam sta je s vama Mostarcima tesko vas od tog Mostara odvojiti :) Još će kompanija otvoriti office u Mostaru ne znam da li se isplati malo sacekati. Uostalom imas kompanije za koje mozes raditi remote, ako ti nije mrsko javi mi se u PM.

Avatar
JHam
Postovi: 9049
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 18:44

ManciniLevatKlasican je napisao/la:
27 jun 2021, 18:37
Ima li ljudi koji su radili za Comtrade u Sarajevu da podijele svoje iskustvo? S obzirom da imaju i office u Mostaru planiram predati kod njih u skorije vrijeme, nakon skoro 7 godina u istoj firmi, mislim da je doslo vrijeme za promjenu.
Radio ja, vjerovatno najbolja firma za pocetnike, poslije slabije raste plata i to, al nema pritiska nekog velikog, fini projekti, zanimljivi, dobra raja, doduse nezz ko je sve u MO officeu sad, i koje projekte tamo salju. Za seniore, zna biti nekad dosadno, da cekas projekat po par mjeseci pa se uspavas, bilo je ljudi da su odlazili iz firme jer nisu imali projekat(placa lijeze normalno). Je li sad u MO Endava ili Comtrade? To ne znam, jer su prodali dobar dio Endavi nedavno.

Avatar
sljivo
Postovi: 14326
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 27 jun 2021, 18:44

Ne znam, ne radim u takvoj firmi, ali se bojim da tako nije tamo, jer to ne zelim, a imam priliku raditi u slicnoj firmu. Ne zelim da zivim taj zivot i ne zelim da posao donosim u privatni zivot, na bilo koji nacin. Zato se i pitam. Da malo karikiram, ne zelim da u svaki uredjaj u kuci ugradim tablet.

A ono sto sam mogao primjetiti je da ovaj sektor kod nas sve se vise amerikanizira, ako nije vec. Sta znaci amerikanizira? Znaci da si ti obicni prasinar koji, kao onaj u onom filmu o mekdonaldsu, samo zna da dodaje pomfrit i to radi najbolje na svijetu i da ces biti zamjenjen ako neko bolje dodaje pomfrit. I da stil i pravila zivota dobijas iz pravila o dodavanju pomfrita. To ne zelim da postanem za 20 godina, zato i pitam i bitno.mi je, bez obzira bila plata 2k ili 2.5k.

Avatar
meepo
Postovi: 4136
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 18:49

sljivo je napisao/la:
27 jun 2021, 18:44
Ne znam, ne radim u takvoj firmi, ali se bojim da tako nije tamo, jer to ne zelim, a imam priliku raditi u slicnoj firmu. Ne zelim da zivim taj zivot i ne zelim da posao donosim u privatni zivot, na bilo koji nacin. Zato se i pitam. Da malo karikiram, ne zelim da u svaki uredjaj u kuci ugradim tablet.

A ono sto sam mogao primjetiti je da ovaj sektor kod nas sve se vise amerikanizira, ako nije vec. Sta znaci amerikanizira? Znaci da si ti obicni prasinar koji, kao onaj u onom filmu o mekdonaldsu, samo zna da dodaje pomfrit i to radi najbolje na svijetu i da ces biti zamjenjen ako neko bolje dodaje pomfrit. I da stil i pravila zivota dobijas iz pravila o dodavanju pomfrita. To ne zelim da postanem za 20 godina, zato i pitam i bitno.mi je, bez obzira bila plata 2k ili 2.5k.
Vidi brate. Niko te ne tjera da radis prekovremeno, a vecina tih kompanija placa overtime.Plus imas svakakve perkove. Ja radim za jednu kompaniju koja ima tonu perkova i fakat pazi i na mentalno i fizicko zdravlje ljudi a blizu su 200 uposlenika. Ljudi u ovoj branši nekad i previše plaču, ali mogu to jer imaju izbora.

I nisi ti prasinar vec osobe koje imaju mnogo su iskustva su i jako tražene upravo zbog tog iskustva. Nije isto imati osobu koja je prosla kroz neke probleme x puta i nekog ko se prvi put susrece s tim.Ja sam radio s likom koji je imao u New Yorku satnicu 200$ i radio je na mega giga velikim stvarima , a ima 20 godina iskustva u industriji. Nije iz BiH ali je iz regiona.

Avatar
JHam
Postovi: 9049
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 18:51

sljivo je napisao/la:
27 jun 2021, 18:44
Ne znam, ne radim u takvoj firmi, ali se bojim da tako nije tamo, jer to ne zelim, a imam priliku raditi u slicnoj firmu. Ne zelim da zivim taj zivot i ne zelim da posao donosim u privatni zivot, na bilo koji nacin. Zato se i pitam. Da malo karikiram, ne zelim da u svaki uredjaj u kuci ugradim tablet.

A ono sto sam mogao primjetiti je da ovaj sektor kod nas sve se vise amerikanizira, ako nije vec. Sta znaci amerikanizira? Znaci da si ti obicni prasinar koji, kao onaj u onom filmu o mekdonaldsu, samo zna da dodaje pomfrit i to radi najbolje na svijetu i da ces biti zamjenjen ako neko bolje dodaje pomfrit. I da stil i pravila zivota dobijas iz pravila o dodavanju pomfrita. To ne zelim da postanem za 20 godina, zato i pitam i bitno.mi je, bez obzira bila plata 2k ili 2.5k.
Nakon 7g, malo je to 2.5 vala :mrgreen:
Po meni, najbolje su kod nas trenutno sto se tice uslova Symphony, MOP, Klika, Atlant i ujedno s najvecim platama. Pogledaj sta od tih imas u Mostaru, mislim da Symphony sad dole ima office, mogu pitati ovog HRa ako te zanima sta vise, pa da ti javim. To sto rade ljudima u nsoftu mislim da ces rijetko gdje naci u ovim boljim firmama u BIH, bar po onom sto sam citao na klixu.. Dobar je kazu i Virgin Pulse, jake plate, al imaju i neki projekat od 14 do 22h radno vrijeme. Saml da ne bude ko sa Cylom prije par godina, Juniori 2k+ pa katanac nakon godinu il kolko vec

Avatar
sljivo
Postovi: 14326
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 27 jun 2021, 19:05

Da se razumijemo, visoka plata me ne interesuje, interesuje me ovo drugo sto spominjem. Tj. ne interesuju me pr eventi gdje te neko proglasava java hulkom ili sql spajdermenom. Zato govorim o stilu i nacinu zivota. Ja sam malo oldskul :) nadam se da se to cijeni.

Nako sam spomenuo 2.5k.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11408
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 19:11

Kako vidim, firme pokušavaju taj neki mental health well-being sa sprovedu, mislim da to uskoro svugdje neće biti problem, to odvajanje posla i privatnog života. Nema mi ništa gluplje od toga da te neko ne smatra timskim igračem jer, npr. nisi htio na team building ili tako neku glupost. Čak i da je u toku radnog vremena, van toga da ne spominjem.

@JHam Virgin Pulse radi od 14-22 zbog toga što su timovi miješani s Amerima, nisu samo naši ljudi. Al' kad ti treba rad prvom, samo javiš.
meepo je napisao/la:
27 jun 2021, 18:14
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 17:59
Gdje to radiš pa bolje od deva plate imaš? :mrgreen:
Za taj Cypress čujem da je jak, ali nikako da malo istražim šta i kako funkcioniše.
Kad spomenu freelance, je li zna neko kako se to reguliše kod nas, ukoliko neka kompanija želi da radiš uredno?
Nema plate bolje od devova u toj kompaniji vec kad radis usporedbu s drugim kompanijama koje devu s isto godina iskustva daju sličnu ili nizu platu.
Međutim i te godine iskustva nekad ne znače nista. Imas ljudi koji imaju po 5-6 godina iskustva pa nisu napravili pomak u tehnickom smislu.

Nije zakonom regulisan freelance. Plaćaš 10% poreza na dohodak + 4% za zdravstveno AMS obrazcom(sa 20 posto odbitaka) i imas onaj godisnji obrazac.

Znaci ako zaradjujes 800 KM odbijes 20% od toga sto je 160 KM i onda dobijes cifru od 640 KM na koje platis 10% poreza + 4% za zdravstveno.

U BiH mozes da dobijes ugovor o djelu ako radis za neku od bolje uređenih IT kompanija gdje oni pokrivaju troškove poreza i ostalo.
A da, shvatila sam kad sam otkucala pitanje na šta misli. :D
Hvala na informacijama. Ako nekad odlučim da iskorak napravim, da znam šta me čeka.

Avatar
JHam
Postovi: 9049
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 19:16

sljivo je napisao/la:
27 jun 2021, 19:05
Da se razumijemo, visoka plata me ne interesuje, interesuje me ovo drugo sto spominjem. Tj. ne interesuju me pr eventi gdje te neko proglasava java hulkom ili sql spajdermenom. Zato govorim o stilu i nacinu zivota. Ja sam malo oldskul :) nadam se da se to cijeni.

Nako sam spomenuo 2.5k.
Ma to je iskreno prenapuhano, vecina jacih firmi te ne pegla i bez problema odrzavas normalan stil zivota, ja iskreno do sad nisam nikad imao problema s tim.
@Aerials radio sam s amerima na zadnjem projektu, oko 17h jedino imali daily(16:30-16:45 pretezno) i gotovo za taj dan, tako da se i to moze ukombinovati da ne radis njihovo vrijeme, al to je opet do klijenta, kakvi su zahtjevi, javljali su mi se bas da obavimo razgovor, al reko ne bih dobro mi je :D

Rauber33
Postovi: 523
Pridružen/a: 27 jun 2018, 13:16
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Rauber33 » 27 jun 2021, 19:35

harden je napisao/la:
27 jun 2021, 01:27
Rauber33 je napisao/la:
26 jun 2021, 14:11
Za one koji tek ulaze u IT, a iz neke druge su branše, preporučio bih prvo QA (manualno pa automatsko testiranje), a zatim lagano usmjeravanje ka developmentu. Puno je lakše upasti u IT firmu kao QA nego početnik početnik developer sa IT akademije
Cini mi se da je ko Front end jos lakse naci posao, HTML + CSS + JS i neki framework, par projekata da pokazes sta mozes i nadje se posao. Pola raje sa FITa radi cim dodje na drugu godinu, mislim ko zeli da radi, ko ne zeli nece ni kad diplomira.
Najjači su kad im prijavim bug pa krenu da guglaju kako da fiksaju preda mnom, mislim ono tako bih i ja mogao popraviti :lol:

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11408
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 19:47

JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 19:16
@Aerials radio sam s amerima na zadnjem projektu, oko 17h jedino imali daily(16:30-16:45 pretezno) i gotovo za taj dan, tako da se i to moze ukombinovati da ne radis njihovo vrijeme, al to je opet do klijenta, kakvi su zahtjevi, javljali su mi se bas da obavimo razgovor, al reko ne bih dobro mi je :D
Problem je što je kompletna firma USA based, devovi, ostali QA-ovi, PM-ovi, dizajneri, ma sve, i ne možeš ti samo prvu raditi kad imaš neki team meeting, tipa groominga, planninga, i tu ti dođe tamo neki PM ili designer koji je u USA. Njima taj sastanak u 12, tebi u 18, jbg, i odmah to ode dosta van prve smjene. Al' trebali su o tome malo misliti kad su prodavali firmu Amerima, ili Ameri kad su kupovali. Trebali su praviti samo naše timove i raditi prvu smjenu, al' to vjerovatno onima nije odgovaralo.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.