SOS Kolumna

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 20 sep 2010, 22:26

SPORT

Vreme je da i ja prozborim koju ovde.Dugo citam ove kolumne zaista odlicnih pisaca Takticara,Monologa,Bezimenog i ostale ekipe i odlucih I ja da krenem i ja u ovu pustolovinu zvanu kolumna.

Kao sto je poznato ovde na forumu koliko sam ovde vec malo vise od godinu dana,ja sam momak/covek koji zivi za sport,kojem je sport nacin zivota.Tako odlucih I ja da prva kolumna bude posvecena Sportu opcenito a videcemo da li cu se dotaci I ostalih grana.


Sport.Sta je u stvari prava definicija sporta?Da li uopste postoji prava definicija sporta?Po meni sport nije samo nadmetanje,nije samo borba pojedinaca,timova,sport nije samo razvoj svoga tela vec je sport spajanje sa ljudima iz citavoga sveta.Na olimpijadama bilo zimskim,letnjim,seniorskim,univerzijadama su beskonacne reke ljudi iz svih zemalja sveta gde se oni medjusobno druze.U tome je upravo I najvaznija stvar sporta-sklapanje novih prijateljstava.Tek onda posle dolazi sportsko nadmetanje koje u normalnim okolnostima bi trebalo da bude tek na drugome mestu.

Jos u davna vremena u raznim civilizacijama bilo Grcka,Kina,Rim…postojao je sport,mnogi sportovi danas upravo imaju svoje “predake” bas u tim civilizacijama.
Tako se npr.fudbal kako kazu istorijske knjige I izvori pikao cak I pre Isusa Hrista u Dinastiji Qin u Kini samo naravno pod drugim imenom.
Rukomet se npr.igrao jos u starom Egiptu pod nazivom Hazena,cak mislim da je pod tim nazivom dosao u Dalmaciju.
Naravno znamo da je atletika vec odavno poznata jos u vreme Gala,Rimljana I ostalih naroda.
Poznati filozofi Sokrat I Aristotel bili su mozda I najznacajni zagovornici sporta u ta davna vremena,oni su davali u njihovo vreme jedan od najvecih znacaja upravo sportu sto znaci da je I tada biti veoma vazan.
Od tada pa na ovamo krece razvoj sporta kao jedne od najvaznih ljudskih delatnosti,te danas imamo da se dosta klinaca opredeljuje za sport sto je veoma drago.
Da skratimo pricu malo da ne idemo na dugo I na siroko jer se moze pisati dolazimo do nase bliske proslosti.
Danas kao sto sam rekao sport postaje vazna ljudska delatnost,sport postaje sredstvo socijalnih integracija,spaja ljude razlicitih rasa,spolova,dobi,porekla I to je kako sam rekao na pocetku jedna od najvecih prednosti sporta.
Po meni sport iako postaje veoma vazan u nasim skoloma je manje zastupljen nego sto je trebao.Naravno u skoli smo mi vecinom pikali fudbal i basket ali ipak nije to ono sto bi trebalo.Mislim da bi nas obrazovni kadar trebao vise da prica deci ili momcima sta je sport da ih uvodi u taj svet ako vec nisu uvedeni,da im pokazuje prednosti ove vrste zivota,a ne da su na ulici,da vise po netu,kaficima i ostalim nezdravim navikama.


Za kraj da se probamo dotaci i sporta u praksi,gde je to sport na nasim prostorima,posto sam ja momak iz dve drzave da tako kazem,cale mi je iz Beograda,keva iz Sarajeva tako i pratim skoro pa jednako sport u ovim zemljama mada moram reci da ipak malo vise pratim sport u Srbiji.Moram reci da je ipak sport u Srbiji u prednosti u odnosu na BIH,ipak vise se ulaze u sport,sticem dojam kao da je vise stalo nasim ministrima,sportskim radnicima i ostalima nego BIH politicarima.Moglo bi se o ovome jos na pisati ali ipak cu da stanem ovde.


Do sledeceg pisanja pozdrav,ocekujem i dobre i lose kritike,ipak je ovo moja prva kolumna pa da cujem rec iskusnih u ovome poslu. ;)
Zadnja izmjena: Devil, dana/u 03 maj 2011, 16:12, ukupno mijenjano 1 put.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Taktičar » 21 sep 2010, 03:48

Dobrodošao na ove grane sa svojim perom Devil.
Opštepoznato je na forumu ss.ba da si realan momak koji prije svega voli sport i to si potvrdio sa ovom kolumnom. Nema sumnje da će i tvoje buduće kolumne biti nošene ovim karakteristikama.
Historija je jedno od meni najdražih naučnih polja i zato mi baš dobro legao osvrt na antičko poimanje sporta.
A za svaku pohvalu je perspektiviranje sporta u odnosu na današnje socijalne prilike. Mislim da će sa sa ovim što si o tome naveo složiti baš svako na ovom forumu.
Veoma dobar početak. Nadam se da se uskoro opet čitamo ;)
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Monolog » 21 sep 2010, 10:00

Što ti je ovol'ko dugo trebalo da pokreneš svoju kolumnu? Ne moram te hvaliti, rekoh već da si prava enciklopedija znanja, te da nisam susreo puno osoba koje se razumiju u sport kao ti.

Nadam se da'š nastaviti sa pisanjem, te da nećeš bit' poput @Bezimenog koji je odustao nakon 2-3 teksta.
Devil je napisao/la:Moram reci da je ipak sport u Srbiji u prednosti u odnosu na BIH,ipak vise se ulaze u sport,sticem dojam kao da je vise stalo nasim ministrima,sportskim radnicima i ostalima nego BIH politicarima
Ovo se vidi iz aviona(što bi se reklo). Kod nas je bitno doći do nekog novca odmah; te glavešine ne razmišljaju da bi se ulaganjem u sport automatski popravio i turizam, malo po malo bi i ekonomski "stali" na noge, no de ti to utuvi u glavu maloumnicima. Ne možeš i tačka.

Jbg, tako nam grah pao. :(
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 21 sep 2010, 21:34

Prvo hvala na pohvalama za moju prvu kolumnu i sada imam motiva da nastavim. :D
@Monolog nisam mogao da nadjem vremena tokom ovih dugih letnjih dana uvek nesta iskrsne ali sada kako brze pada noc imam vremena da sta napisem,zbog toga nisam nista ovde pisao.
Pisanje ovde zavisi sve od vremena kada budem imao sta da napisem a nadam se da ce biti toga u skorije vreme.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 27 sep 2010, 15:29

FUDBAL

Nastavljamo sa tekstovima,danas krecem sa uvodom u fubal a kasnije cu ici sa jos tekstova o ovoj prelepoj igri.Svaki sport ima svoje pocetke neki su bili teski,u fubalu i nisu bas toliko ali svakako je zahtevalo dosta truda i vremena.

Fudbal.Neki ce reci najvaznija sporedna stvar na svetu,neki ce reci da ih fudbal ne zanima,a neki ce kao ja reci da je fudbal glavna stvar na svetu.Ja svoj zivot ne bih mogao da zamislim bez sporta a pogotovo bez fudbala,kada bi zamisljali neki svet bez fudbala mislim da ne bih uspeo.Navukao sam se kao klinac i sada ne moze proci dan a da ne pogledam neku tekmu.
Kazu da je fudbal nastao davno u drevnim civilizacijama,sto je i logicno verovatno je neko uzeo neku krpu ili tako nesta pa se fudbal poceo igrati.Ali prava fudbalska igra koja se igra i danas je nastala sredinom 19.veka kada je skoro svaka skola u Britaniji imala neki amaterski fudbalski klub.U pocetnim fazama fudbal se mogao igrati i rukom,no u godinama koje su dolazile neke skole su nastavile da igraju po starom sistemu igranja i rukama a neke skole su nastavili da igraju bez ruku,tako su se ti sportovi razisli i imamo sada ragbi i fudbal.
Prva pravila su bila Cambridge pravila koja su bila napisana i koja su bila osnova za fudbalski pocetak,kasnije se samo na to nadogradjivalo.To je prvo pravilo u kojima se nedozvoljava igra rukom,ali to pravilo nikada nije bilo usvojeno no ipak se smatraju osnovnim pravilima.
Prva „prava“ pravila su Sheffieldova pravila koja su dosta slicna kao i Cambridge ali eto ova su bila napismena tako da su prva vazeca.
Kasnije je dosta klubova donosilo svoja pravila ali su se zvanicne utakmice igrale po Sheffield pravilima.
Sve ovo je imalo samo jedan cilj,da se osnuje prvi fudbalski savez.,i tako je zaista i bilo u Londonu se 1863.godine osniva prvi fudbalski savez.
A kada se osnovao savez morali su se onda osnovati i profesionalni fudbalski klub.
Prvi osnovani klub je Sheffield FC osnovan 1857.godine i od tada krece zabava zvana fudbal.Danas je taj klub u 8.ligi engleske ali ipak zasluzuje postovanje i simpatije svih ljubitelja fudbala jer su oni zacetnici ove prelepe igre.
Prvo fudbalsko profesionalno takmicenje je FA cup a pobednik je FC Wanderers koja je u finalu pobedila Royal Engineers sa 1:0,te su oni prvi osvajaci FA cupa.
1888.godine krece engleska liga koju pokrece klub koji se i danas takmici u njoj Aston Villa a pobednik je Preston North End.
U ostalim delovima evrope takodje se poceo fudbal razvijati,tako u Svicarskoj imamo Laussane klub koji je izbaceo Borac iz El ove godine.On je osnovan kao cricket&football klub 1860.godine.
1889.godine osniva se danski fudbalski savez,a 1898 pocinje jos jedna danasnja liga petice-Italija.Treca liga petice Spanija je pocela tek 1928 ali je Kup kralja poceo da se igra 1901.godine.Ono sto mozda deluje cudno je nemacka liga koja je pocela tek 60-ih godina na profesionalnom nivou.
Krovna fudbalska organizacija FIFA osnovana je 1904.godine u Parizu a predsednik je bio Robert Guerin koji je radio kao novinar u jednoj agenciji u Parizu.
Od tada pa na ovamo osnivani su mnogi fudbalski savezi,mnoga takmicenja,i ono najvaznije dosta fudbalskih klubova.
U fudbalu danas postoje i izvrsna tela koja su kao podgrupa FIFE.To su:
-UEFA-evropska krovna organizacija osnovana 1954.godine sa sedistem u Nionu
-AFC-azijska krovna organizacija osnovana 1954.godine sa sedistem u Kuala Lumpuru.
-CAF-africka krovna organizacija osnovana 1957.godine sa sedistem u Cairu.
-Conmebol-juznoamericka krovna organizacija osnovana 1916.godine sa sedistem u Luqueu.
-CONCACAF-Severno americka,srednje americka i karibska krovna organizacija osnovana 1961.godine sa sedistem u New Yorku.
-OFC- krovna organizacija Okeanije osnovana 1966 sa sedistem u Aucklandu.

To bi bilo za sada ukratko o fudbalskim pocetcima,kasnije sam imao nameru da prodjem kroz kontinente sa stanjem u fudbalu i nadam se da cu da uspem u toj nameri.

Jos jedna napomena je da sam ovaj tekst pisao na poslu pa sam sa USB-om preneo na svoj komp tako da su moguce neke greske.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Taktičar » 30 sep 2010, 20:21

Lijep i čitljiv tekst sa dobrom bazom za nadogradnju.
Nadam se da se autor teksta neće naljutiti što ću ovdje dodati još nekoliko zanimljivosti iz najranijih dana nogometne historije.

-prva utakmica odigrana sa novim pravilima iz 1863. koja sačinjavaju osnovu modernog nogometa je bila između Barnesa i Richmonda i završila je bez golova
-gol se do 1882. sastojao samo od stativa, a tada je dodana prečka
-od 1890. se na golove postavljaju mreže
-prva oficijalna međunarodna utakmica je odigrana 1872. između Engleske i Škotske i u njoj nije bilo postignutih
golova
-stalni golman se pojavljuje tek u početku 1870-ih; prije toga je igrač najbliži svome golu mogao koristiti ruke
-do 1912. je golman mogao igrati rukama sve do polovine terena
-moderno ofsajd-pravilo sa najmanje 2 protivnička igrača najbliža golu je uvedeno 1925.; do tada je na snazi bilo pravilo o tri igrača
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 04 okt 2010, 20:13

FUDBAL U AZIJI


Nakon kratkog uvoda u fudbal u visku slobodnog vremena nastavljam sa pisanjem.U narednom periodu od nekoliko tekstova imam nameru da bolje prikazem ili bar probam prikazati u kakvom je stanju fudbal u ostalim delovima sveta.


Azija.Svaka pomisao na ovaj kontinent vodi na populaciju,pirinac,kineski zid,siromastvo,prirodne katastrofe,a retko ko kada se spomene Azija misli na najvazniju sporednu stvar na svetu.Gledajuci ovako ipak prednost imaju neki drugi sportovi tipa Stoni Tenis,Tae Kwan Do,Judo,Karate...no ima i dobrog fudbala ovde.
Azijska konfederacija osnovana je 1954.godine na Filipinima a danas joj se sediste u Maleziji.Po teritoriji broji 46 clanica no u praksi ih ima 47,znamo da je od 2006. Australija usla da se takmici u ovu zonu zbog nedostatka kvaliteta u Okeaniji.
Na Svetskim prvenstvima azijski predstavnik se prvi put pojavljuje 1938.tada kao Holandska Indija(danas Indonesia),a danas je taj broj dosta veci tako da smo sada u Africi imali Japan,Juznu Koreju,Australiju i Severnu Koreju,a najveci broj je bio 2006 kada su imali 5 predstavnika.
Na kontinentalnom nivou reprezentacija imamo „Azijski kup naroda“ koji se odrzava svake 4 godine.Sledeci se igra u Kataru 2011.a aktuelni pobednik je Irak.
Gledajuci reprezentacije u Aziji oni se mogu podeliti u 3 grupe po jacini.
Najbolje repke su:Australia,Juzna Koreja,Severna Koreja,Japan,Iran,Irak,Saudijska Arabija i Kina.
Srednje reprezentacije su:Singapur,Tajland,Bahrein,Kuvajt,Jordan,Oman,Katar,UAE
A one lose kojih je stvarno dosta su ostale.

Na klupskom nivou kvalitet liga se svakim danom,svakim mesecom,godinom sve vise povecava,dosta se ulaze u klubove,dovode se provereni evropski igraci vecinom na zalasku karijere ali i dalje odlicni za podizanje kvaliteta lige.

Najjaca liga je japanska J-liga,meni jedna od najzanimljivih,kvalitetnih igraca ima tamo.Meni licno najzanimljivi klub je Nagoya koji vode Stojkovic i Djurovski a igra i Igor Burzanovic,a tu je i golman Narazaki koji brani za reprezentaciju.Posle njih tu je veoma kvalitetna Omiya gde igra hrvatski internacional Mato Neretljak bas kao i Lee Chun So korejski reprezentativac ili An You Hak.
Od ostalih igraca trebali bi da izdvojimo Robson Pontea nekadasnjeg igraca Bayera koji igra za Urawu,Australce Spiranovica i Bosnara koji igraju za Urawu odnosno Shimizu,pa Wilfried Sanou...

Druga liga po jacini,bar tako pokazuju statistike je juznokorejska K-liga.Rame uz rame sa Japancima ako ne i jaca.Dosta jakih klubova igra koji vode jednu od glavnih reci u Azijskom fudbalu.Prelepi stadioni,zanimljivi nacijaci,odlicni uslovi za igranje tamo su mamac za mnoge fudbalere.
Klubovi u J.Koreji su relativno mladi najstari u K-ligi je osnovan sredinom 70-ih godina,a dosta ih ima nakon 2000.godine.Najveci klubovi su Seongam,Seoul,Suwon,Ulsan.
Dosta igraca sa nasih prostora je igralo,ili igra tamo.Trenutno od „nasih“ su Dzenan Radoncic u Seongamu bas kao i Ognjenoski,Dejan Damjanovic u Seoulu,Kruno Lovrek u Jeonbuku,Samir Bekric i Dusan Savic u Incheonu,Iljoski i Bozo Lapic u Gangwon....

Treca liga prema nekim statistikama je liga Saudijske Arabije.Svedoci smo da su oni jedni od jacih repki u Aziji ali retko kome je poznat njihov klupski fudbal.No ko prati azijsku LP zna da tamo i oni vode glavnu rec.
Glavni timovi su im Al Ittihad,Al Shabbab i Al Hilal.
Ova liga privlaci dosta stranih imena da svoje karijere zavrse ovde zbog novca.
Klubovi imaju veliki motiv da osvoje ovu ligu jer koliko sam nedavno citao 3.mil eura se dobija za pobednika a 2.mil za drugoplasiranog u ligi.
Trenutno u ovoj ligi igra nekoliko zanimljiv imena ljubiteljima fudbala kao npr Dario Jertec,Mirel Radoi,Tiago Neves,Christian Willhelmson,Lee Young Pyo,Al Dossari,Paulo Jorge,Razvan Cocis...

Nekoliko liga se tu jos izdvaja gde evropski igraci rado odlaze igrati tipa Iran gde ima nekoliko zanimljivih igraca i trenera,npr Irak tamo je trener Darko Drazic,od igraca Vlatko Grozdanoski nekada igrao za Vojvodinu,pa Ribic,Alaim,Dudo...

Katarska liga se takodje izdvaja kao jedna od bogatih i liga koja je u ogromnoj ekspanziji ali po statistikama nije sami azijski vrh.Tamo se najvise pridodaje znacaj stranih igraca u nedostatku kvalitetnih domacih.Dovoljno je spomenuti imena Diatte,Ellera,Pischulichia,Juninha Pernabucana,Bordona,Afonso Alvesa,Alain Perrina(trener),Kader Keite,Dindana,Bakary Konea pa da shvatite kakav je to kvalitet lige.

Posto je i Australija zvanicno ovde da i o njenoj A ligi napisemo neku recenicu.I tamo ima kvalitetnih klubova i igraca koji traze svoje mesto pod azijskim fudbalskim nebom.Tako tamo imamo legendu engleskog fudbala Robbie Fowlera,pa Milan Susak,Jason Culina,Dino Djulbic,Rutger Worm,Erik Akkoto...

Mnogo je jos tu kvalitetnih liga i klubova i bogatih vlasnika koji ce i u buducnosti trositi velike novce na igrace.Mozemo veoma brzo da ocekujemo da se Kina,Singapur,Kuvajt,Sirija priblize ovim vodecim ligama sa najmnogoljudnijeg kontinenta.


Nadam se da sam uspeo malo da prikazem fudbal u Aziji i da vam nece biti dosadno dok ovo citate.

Do sledeceg pisanja pozdrav.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
EdinTM87
Postovi: 2309
Pridružen/a: 20 apr 2010, 19:27
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la EdinTM87 » 13 okt 2010, 22:25

Haj dobro, proso bi kod Radojke :mrgreen: :mrgreen: (profesorica)

Salim se, svaka cast za ovo, citat cu kad predjes na stoni tenis :mrgreen:
Zeljeznicar za zivot cijeli !

Roger, Manning, Kobe, Juninho Simply the Best !

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 14 okt 2010, 15:14

AFRICKI FUDBAL


Kontinent lavova,prelepih piramida u Gizi,veliki nalazista zlata i dragog kamenja.Kontinent velikog siromastva ali i dobrog reprezentativnog fudbala.

Do pre par godina Afrika se ogledala u Rely Paris Dakar,fenomenalnoj trci kroz nepregledne Africke pejzaze,no danas te trke nema,sada se Afrika ogleda u odlicnim atletskim dugoprugasima poput Kenenise Bekelea i ostalih.

U nastavku cemo da vidimo kakav je fudbal u Africi.

Fudbalska asocijacija Afrike(CAF) je osnovana 1957.i danas sediste ima u Kairu.Morala je da prodje veoma trnovit put da bi stekla ime u svetu koje danas ima.Nije ona jos dorasla Evropi ili Juznoj Americi ali ipak polako se penje ka vrhu svetskog fudbala.

Prvi nastup na Svetskom prvenstvu reprezentacija iz Afrike ima vec 1934.godine u Italiji kada po pozivnici nastupa Egipat.Ispali su Egipcani vec u prvoj rundi od Madjarske ali se nisu obrukali,porazeni su 4:2.Ostace upamceno da je Abdulrahman Fawzi prvi strelac u istoriji Afrike na SP.Od tada je proslo 36 godina dok se ponovo nisu pojavili na SP.Te 1970.godine Afriku predstavlja Maroko.I oni ispadaju u grupi gde su pored njih bili Nemacka predvodjena Gerdom Mullerom,Peru predvodjen Cubillasom,te Bugarskom protiv koje su jedino remizirali.Od tada uspon Afrikanaca raste da bi sada imali 6 predstavnika na zadnjem SP u Juznoj Africi.

Na kontinentalnom nivou igra se Africki kup Nacija (AKN),poslednji je bio veoma zanimljiv u kojem je na kraju po treci put pobedio Egipat.Sledece prvenstvo se igra u dve drzave Gabonu i Ekvatorijalnoj Gvineji.
Pod svojom ingerencijom CAF ima 53 punopravne clanice te Reunion i Zanzibar koje nisu jos stekle punopravnost.
Opet se i ovde mogu rastaviti repke na nekoliko grupa.
Najjace repke ovoga kontinenta su:Egipat,Alzir,Morroco,Obala Slonovace,Kamerun,Ghana,Nigerija,Angola,Iraq,Juzna Afrika,Tunis
U srednju grupu spadaju:Togo,Mali,Congo DR,Cape Verde,Senegal,Mozambique,Zimbabwe,Uganda,
A u najnizu grupu spadaju ostale selekcije.

Klupski fudbal je po mom misljenju jedan od losih u svetu,izuzev 3-4 lige ostalo je veoma lose,a i klubovi iz ovih nekoliko liga vecinom nisu dostojni da se takmice sa ekipama sa ostalih kontinenata.
Kao i kod reprezentacija najzreli fudbal se igra u severnom delu kontinenta(Alzir,Egipat,Morroco,Tunis),dosta je to takticki bolje nego npr u centralnom delu Afrike gde se igra na sirovu snagu.

Po meni najbolja liga je egipatska liga.
Egipatska liga broji 16 klubova od kojih realno 4-5 je i u vrhu Africkog fudbala kao npr.Al Ahly,Zamalek,Ismaily...
U Egiptu su odlicni uslovi za igru i klubovi imaju odlicne stadione i pomocne obekte.Tako npr najveci stadion je 86-87000 Borg El Arab u Alexandriei,sto je posle Soccer Citya najveci stadion u Africi.
Jos jedan veliki stadion je u Cairu gde svoje tekme igraju Al Ahly i Zamalek i prima 75000 gledalaca.

Posle Egipta liga koja mozda po kvaliteti nije druga ali po svemu ostalom zasluzuje mesto u Top 3 to je juznoafricka liga.

Juznoafricka liga broji takodje 16 klubova od kojih je ljubiteljima sirom sveta sigurno najpoznati Ajax Cape Town koji je vec duzi niz godina glavna filijala velikog Ajaxa iz Amsterdama.Ali jedan od najboljih klubova tamo je Mamelodi Sundowns,a prate ga Orlando Pirates,Kaizer Chiefs te vec pomenuti Ajax.
Mnogo zanimljivih igraca igra u ovoj ligi poput Hansa Vonka(Ajax) velikog golmana poznat po sjajnim partijama u Holandskom fudbalu najvise u Herenvenu,zatim je tu nekada velika nada fudbala Benedict Vilakazi,pa Katlego Mphela reprezentativac Afrike,ili Lebohang Mokoena(ljubitelji FM ga mozda i najbolje znaju),pa Mathhew Booth jedini belac u Africkoj repki i miljenik domace publike.(Svi iz Sundownsa)
U Kaizer Chiefsu igra nekoliko reprezentativaca Juzne Afrike kao npr.golman Itumeleng Khune,pa Siphiwe Tshabalala,ili Lesothoyane.
U Vasco da Gami igra veliki africki fudbaler Sibisuso Zuma,kada se samo setim kakve je on utakmice imao...

Za tecu ligu po kvaliteti ne mogu da se odlucim izmedju Alzira i Tunisa,deluju mi nekako identicno,niti za jednu ekipu ne mozes reci da odskacu po kvaliteti od ove druge.

U Alziru glavnu rec vode Kabilye,Es Setif,MC Alger. Zadnji prvak je upravo zadnje navedena ekipa.

Kod Tunisa glavnu rec vode Esperanca,Club Africam,Etoile,Sfaxien.
Nekoliko godina unazad Esperanca ST je ubedljivo najjaca ekipa prvenstva.

Od ostalih klubova iz Afrike koje zbog kvalitete liga nismo spomenuli su:Harts of Oak (Ghana),Cotton Sport(Cameroon),Heartland(Nigeria),Primero De Augusto (Angola),Atletico Petroles(Angola)...

Africki fudbal kao ni ostali sportovi opcenisto slabo su popularni pa tako veoma malo poznatih igraca dolazi ovamo da hleb zaradjuje kao npr.u Aziji gde ima dosta starih istrosenih fudbalera ali koji mogu pomoci svojim iskustvom u ovome svetu.No verujem da ce se i to ubrzo promeniti.

Afrika je u svojoj fudbalskoj istoriji dala mnogo velikih igraca i superstarova.
Prisetimo se samo Georga Weaha,Rogera Mile,Abedi Pelea,Lucasa Radebea,Rabah Madjera,Thomas Nkona....pa sve do danas kada imamo Didiera Drogbu,Essiena,Diarru,Kaloua,Eto’oa,Dioufa,Kanua,Songa....

Dakle neosporno je da je repreznetativni fudbal u odlicnom stanju samo treba jos malo taktickog usavrsavanja a kada to dodje onda su evropljani u velikom problemu.
Do tada moracemo da se strpimo i uzivamo u reprezentativnom fudbalu Afrike i malom procentu odlicnog klupskog fudbala.

Do sledeceg citanja/pisanja pozdrav.

p.s.Kao i predhodne tekstove i ovaj sam pisao na poslu tako da su greske moguce.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 21 okt 2010, 15:23

SEVERNA AMERIKA


Nakon Afrike i Azije doslo je vreme da posetimo i Americke kontinente.Prvo cemo da se okrenemo ka Severnoj Americi i fudbalu koji se tamo igra.Tacnije prikazacemo igru koja se tamo naziva soccer,fudbal je drugi pojam u odnosu na nas Evropljane.

Kontinet koji je u u globalu fudbalski gledano slabi od Juzne Amerike i Evrope,jednak sa Azijom i jaci od Okeanije i Afrike.
Severna Amerika se sportski vise dici drugim sportovima sto ekipnim(MLB,NBA,NFL,NHL)sto individualnim poput Usaina Bota,Asafe Pauela,Michaela Phelpsa,Tigera Woodsa...

Fudbal ili ti soccer u Severnoj Americi raste iz dana u dan,ali opet osim takticki potkovanih repki Meksika i USA nemamo neki veliki kvalitet da se moze nositi sa najjacim repkama,ostali su ipak nizi stalez.

Severnoamericka zona(CONCACAF)osnovana je 1961.godine a danas joj je sediste u New Yorku.

Severnoamericka zona podeljena je u tri „podzone“ te tako imamo pravu severnu zonu gde su Meksiko,USA i Kanada.
Imamo Centralnu americku zonu gde je 7 repki (Belize,El Salvador,Costa Rica,Guatemala,Honduras,Nicaragua,Panama)
I imamo Karipsku zonu gde je 30 repki (Bahami,Barbados,Antigua&Barbuda,Anguilla,Aruba, ,Bedrmuda,Cuba,Caymanska ostrva,Devicanska ostrva,Dominika,Dominikanska republika,Granada,Guadalupe,Francuska Guiana,Guayana,Haiti,Jamaica,Martinique,Montesserat,Holandski Antili,Puertorrico,St.Kitts&Nevis,St.Lucia,Saint.Martine,Sint Maarten,Surinam,Trinidad&Tobago,Britanska Devicanska ostrva,i Turks&Caicos ostrva)

Vec sam rekao da su takticki najjace repke Meksiko i USA,a pokusavaju da im se primaknu Kostarika,Honduras,Kanada,Trinidat&Tobago ali to za sada nije na nekom zavidnom nivou.

Prvi nastup na SP,CONCACAF je imao odmah 1930.godine i to dve repke,naravno vec pomenute USA i Meksiko.
Meksiko je zapao u tesku grupu sa Francuzima,Argentincima i Chileom i osim tri teska poraza nisu mogli nista vise da ucine te takmicenje zavrsavaju u grupi.
USA je sa druge strane imala i srece u zrebu,dosla je u grupu sa Belgijancima i Paragvajcima te im je put u narednu rundu bio otvoren.
No u drugoj rundi kanonada Argentina ih je predvodjena Stabileom razmontirala sa 6:1 i otisla u finale gde je porazena od Urugvaja.
Amerikanci su takmicenje zavrseli na trecem mestu.
Od tada Severna Amerika ima stalno predstavnika na zavrsnoj smotri a najboljim plasmanom se moze uzeti 1/4 finale USA u Japanu i Juznoj Koreji 2002.godine kada su prvo prosli veoma neugodnu grupu sa domacinom,Portugalom i Poljskom,u 1/8 finala pobedili Meksiko ali onda naisli na finaliste Nemce i ispali sa 1:0 u veoma teskoj utakmici.
Bilo je jos 1/4 finala ali ovo se zbog tezine utakmica smatra najboljim rezultatom.
Na poslednjem SP u Juznoj Africi ovaj kontinet je predstavljalo 3 predstavnika USA,Meksiko i Honduras,a najbolji utisak su ostavili bar meni Meksikanci koji su ispali (ne)zasluzeno od Argentine u osmini finala,kao i USA od kojih sam ocekivao vise ali su oni ispali od Ghane.

Na kontinentalnom nivou odigrava se Gold Cup koji krece 1963.godine i odigrava se na svako dve godine.
Zadnjih skoro 20 godina se odigrava u USA sa tim da su im bile dve zajednicke kandidature sa Meksikom.
Vladar kontinenta je Meksiko sa 8 titula ali USA im se priblizava sa 4 od toga tri osvojene u poslednjoj deceniji.
Tri titule ima Kostarike,dve Kanada a po jednu imaju Honduras,Guatemala i Haiti.
Poslednji prvak je Meksiko koji je u finalu 2009.razmontirao USA sa 5:0.

Na klupskom nivou situacija je manje vise ista,glavnu rec vode meksicki i americki klubovi sa dodatkom Honduras te ponekad ovih iz ostalih liga.
Najjace klupsko takmicenje je Liga Prvaka gde poslednjih godina dominiraju Meksikanci koji su dali zadnjih 5 pobednika od toga 4 u meksickim finalima.

Najjaca liga je bez dilema meksicka liga koja stvarno ima kvalitetan klupski nogomet i gde imamo 7-8 veoma dobrih takticko potkovanih ekipa a ni ostale nisu za baciti,tek poneka odudara svojim (ne)kvalitetom.
Trenutni samion je Toluca,a Guadalajara je vladar lige sa 11 osvojenih liga.
U ligi igra dosta kvalitetnih i poznatih igraca medju kojima se izdvajaju golman reprezentacije Meksika Ochoa te nekadasnji reprezentativac Pavel Pardo koji igraju u Americi,zatim nekadasnji igrac Villarreala Fabricio Fuentes koji nastupa za Atlas.
Pa jos jedan golman reprezentacije Meksika Omar Bravo(Guadalajara),Gerrardo Torado (Cruz Azul),zatim Walter Ayowi i Neri Cardozo u Monterreyu...

Druga liga po jacini je MLS(Major Soccer League),sistem takmicenja je dosta cudan tako da budu dva prvaka(regularni deo,te play off deo)tako su proslogodisnji prvaci Real St.Lake i Columbus Crew.Iskreno meni je format veoma komplikovan i sva njihova pravila tako da se time ne zamaram nego samo gledam prenose.
Ova liga je od davnina bila primamljiva za igrace zbog finansija,tako da smo u proslosti imali ovde i Pelea,Beckenbauera,Tebilya,Barttleta,Markus Schoppa,Sabanadzovica,Stoickhova,Fazlagica,Djorkaeffa,Mattheusa....pa sve do danas kada imamo Beckhama,Henrya,Marqueza,Juan Pablo Angela,Schellota....
Naravno imamo i odlicnih domacih igraca poput Donovana,Buddlea,Hejduka,Conrada...

Od ostalih klubova koji nisu u ove dve lige treba da izdvoimo Olimpia(Honduras),Sapprisa,Alajuense(Kostarika),Municipal(Guatemala),Police(T&T)...

U svojoj istoriji dao je ovaj kontinent velike igrace i ne sumnjamo da ce tako da bude u buducnosti i da ce se i ovaj deo zemljine polulopte jos vise fudbalski doterivati i priblizavati se Evropi i Juznoj Americi po kvalitetu.

Do sledeceg citanja/pisanja sportski pozdrav.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 08 nov 2010, 15:04

JUZNA AMERIKA


Na kontinentu Copacabene,Rio de Janeira,opasnih narko kartela svoje mesto pod suncem nasao je i fudbal,i to ne bilo kakvo mesto nego mesto pri vrhu lestvice.Ovde fudbal nije sport,ovde je fudbal zivot.
Posle Evrope ovde se igra najbolji fudbal,ovde se igra fudbal bez kalkulacija onakav kakav publika voli i zbog cega se dolazi na stadione.
Fudbal je ovde mozda i najujednaceni od svih kontinenata,pre svega zbog brojnosti drzava,ima ih tek 10,tako da jefudbal itekako kvalitetan.

Fudbalski savez ili krovna otganizacija Juzne Amerike Conmebol je osnovana 1916.godine i trenutno ima sediste u Luqueu(Paragvaj)

Reprezentativni fudbal je dosta jaci od klupskog.Sve reprezentacije su poprilicnih kvaliteta i svaka moze da pomrsi racune najboljim.
Sami krem ne samo kontinentalnog nego i svetskog cine Argentina i Brazil.
Iza njih u neki srednji stalez spadaju Urugvaj,Paragvaj,Chile i Ecuador.
A u onaj najnizi ali ne puno losi spadaju Bolivija,Venezuela,Colombia,Peru.
Razlika u kvaliteti je mizerna i svako ima svoje adute u toj borbi.

Juzna Amerika je bila domacin prvog SP-a u fudbalu 1930.godine.Drzava domacin je bio Uruguay a sve utakmice su se igrale u Montevideu.
Prvak je postao domacin Uruguay pobedom protiv Argentine sa 4:2.
Od tada repke sa ovoga kontinenta su se peli na pobednicki tron 9 puta:
Brazil 5 puta (1958,1962,1970,1994,2002,)
Argentina 2 puta (1978,1986)
Urugvaj 2 puta (1934,1950)
Tri puta su zavrsavali drugi Brazilci 1950,1998,te Argentinci 1990.godine.
Sledece SP se odrzava u Brazilu 2014 i videcemo sta ce da urade na domacem tlu.

Na kontinentalnom nivou se igra Copa America.
Zbog formata takmicenja nedostaju dve reprezentacije te se one naknadno pozivaju,na poslednjoj Copa Americi 2007 su igrali Meksiko i SAD,a 2011 ce da igraju Japan i Meksiko.
Do sada je igrano 14 Copa America od ’75 od kada ovo takmicenje nosi ovakav naziv,a pre toga je igrano od 1916.godine pod naziv Juznoamericko prvenstvo.
Najvise titula ima Argentina 14,te 12 drugih mesta.
Urugvaj ima takodje 14 titula ali i 8 drugih mesta.
Brazil ima 8 titula od toga dve zadnje osvojene 2004.i 2007.
Paragvaj i Peru imaju po dve titule,a Colombia i Bolivia po 1.
Sledeca Copa America se odrzava 2011.godine u Argentini.

Reprezentativni fudbal je jedini koji se koliko toliko moze nositi sa Evropljanima.

Sto se tice klupsog fudbala i on se koliko toliko moze nositi sa evropljanima ali tek poneki klubovi.Definitivno dve najjace lige su Argentina i Brazil.
U Argentinu se dosta vracaju stari igraci te to donosi kvalitet ovoj ligi,a imamo i jedan od najzescih rivalstava sveta Boca-River.U ligi igraju velika imena fudbala poput Ortege,Verona,Palerma,Riquelmea,Battaglie,Castromana,Rosalesa,Carrizo...

Brazilska liga je takodje dosta jaka,pored Derbia Fla-Flu ima tu jos dosta odlicni ekipa Santos,Corinthians,Gremio,Palmeiras....
I ovde su dosta velika imena Ronaldo,Roberto Carlos,Kleber,Deco,Wellington,Belleti,Emerson sto dosta donosi fudbalu u ovoj zemlji.

Ostali jaci klubovi iz ostalih liga su Olimpia,Colo Colo,LDU Quito,Caracas...

Na klupskom kontinentalnom nivou glavno natecanje je Copa Libertadores.
Poslednji prva je Internacional koji je u finalu pobedio Guadalajaru .
Najvise trofeja Copa Libertadores ima Inpendiente 7x,a iza njega slede Boca 6,Penarol 5,Estudiantes 4...

Pobednik Copa Libertadores dobija priliku da se bori na Svetskom prvenstvu za klubove koje se odrzava u decembru.

Drugo takmicenje je Copa Sudamericana za koju ni meni sistem nije kristalno jasan,moje je samo da gledam te utakmice i uzivam a neka se za sistem brinu drugi.
Takmicnje se igra od 2002,a prvi prvak je bio San Lorenzo.
2009.je prvak postao LDU Quito sto je i poslednji prvak,a ovogodisnje natecanje jos traje.

To bi bilo to za ovaj pregled po kontinentima jer o Evropi skoro svi znaju sve,a o Okeaniji se nema sta napisati.

Pozdrav.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la NoName » 18 nov 2010, 18:47

Devil,

Ja te smatram najvećim sportskim znalcem foruma a mislim i većina ostalih. A obzirom da si iz Srbije, odnosno neutralan, idealan si kandidatat da nam napišeš nešto na temu naše reprezentacije, tačnije tvoje viđenje naše reprezentacije u prošlim i ovim kvalifikacijama, selektorima i slično. Nadam se da ćeš naći vremena za ovo i da si, koliko - toliko, upučen u sva ova dešavanja.
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61453
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Virtu4l » 20 nov 2010, 00:40

Devil je napisao/la:Fudbal.Neki ce reci najvaznija sporedna stvar na svetu,neki ce reci da ih fudbal ne zanima,a neki ce kao ja reci da je fudbal glavna stvar na svetu.Ja svoj zivot ne bih mogao da zamislim bez sporta a pogotovo bez fudbala,kada bi zamisljali neki svet bez fudbala mislim da ne bih uspeo.Navukao sam se kao klinac i sada ne moze proci dan a da ne pogledam neku tekmu.
Tužna istina, a ponekad bih stvarno volio da nije tako. Maloprije sam sebe uhvatio kako gledam utakmicu druge Španjolske lige između Barcelone B i Recreativo Huelve. Opsesija.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
LFC_LAVOV
Postovi: 724
Pridružen/a: 30 jun 2009, 19:53
Lokacija: teska vremena
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la LFC_LAVOV » 20 nov 2010, 00:51

Odlicna kolumna, svaka cast za @Devil..
TM '87
Zeljeznicar za zivot cijeli

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 13 dec 2010, 15:07

DAVIES CUP SAMPIONI
Konacno smo I to doziveli,trofej za najbolje tenisere sveta,svojevrsno svetsko prvenstvo za tenisere stiglo je u Beograd,ono sto su mnogi sanjali,gradjani Srbije su dosanjali,postali smo tek 13. Nacija koja je uspela da uzme ovo prestizno tenisko takmicenje.No nije sve tako lagano bilo.
Bili smo na ponoru,katastrofa se desila u Benidormu kada nas je Spanija izbacila lagano,no zalaganje igraca koji su bili umorni od svega bilo je na nuli.Ipak pored sportskog znanja nama je trebala i sreca da konacno prodjemo dalje od prvog kruga.Morali smo ipak prvo baraz da igramo,tada su lako u Areni pali Udzbekistanci predvodjeni Istominom sa 5:0 za igranje i dalje u Svetskoj grupi.
Tada nam je zreb u prvoj rundi dao Amere.Iako se na prvu cinilo kao jos jedna Bozija kazna,pokazalo se da je to upravo ono sto nam treba da konacno krenemo ka vrhu.Za podlogu smo izabrali sljaku,ono sto nikako ne odgovara Isneru i Querreyu koji su tada menjali Roddika i Blakea.Posto se znalo da je Djokovic favorit trazio se potencijalni kandidat da uzme i taj treci poen jer se verovalo da ce u dublu Amera igrati braca Bryan.Prvi mec doneo je pobedu Novaka nad Querreyom,da bi isti dan Troick pomeo Isnera se terena i uveo nas u subotu sa 2:0,tada kada su svi ocekivali Bryanove,dogodilo se iznenadjenje,zbog povrede nisu oni nastupili ali je ipak dubl Amera odneo pobedu za 2:1 i kakve tanke sanse za pobedu.No tako nije mislio Novak koji ponovo pobedjuje u singlu te donosi Srbiju pobedu od 3:1 i prolaz dalje.
Tada nam na red dolazi uslovno receno laksi protivnik,nase komsije Hrvati.Velika euforija je vladala,Hrvati su na sve nacine pokusavali da ih (ne)sportski pobede,od postavljanja raznih transparenata,zastava...no Srbija im je to vratilo razmontiranjem.Cilic,Veic,Dodig i Ljubicic nisu bili dorasli srpskoj masineriji koja je protutnjala kroz Split sa 4:1 i plasirala se u polufinale.
Tada nam na noge u Arenu dolaze Cesi predvodjeni Stepanekom i Berdychom mozda i najjaci protivnici u ovoj godini.Zreb je rekao da prvi mec igraju Stepanek i Djokovic,no zbog umora Novak prepusta mec Troickom koji ovaj mec lagano gubi sa 3:1.Zatim je na red dosao fenomenalan mec Tipsarevica koji je pobedio Berdycha sa 3:1 u sjajnom mecu koji je isao u 2 tie brakea.U subotu dubl na jednoj strani Stepanek/Berdych na drugoj Ziki i Novak.Ovaj mec neocekivano lako odnose Cesi sa 3:1 i tako u poslednji dan ulaze sa prednoscu i velikom sansom za finale.No to kao da je dalo motiv nasim momcima da se prikazu u najboljem svetlu.Prvo Djokovic pobedjuje u jednom za njega laganom mecu 3:1 Berdycha i donosi egal pred mec od 17:00 Tipsarevic-Stepanek.Sanse su 50-50,ocekivala se filozofija Janka no dogodila se jedna klasicna metla.Tipsarevic je sahranio Stepaneka na terenu Arena sa 3:0 za nesta vise od sat i pol za veliko slavlje i ulazak u ono sto smo dugo dugo godina sanjali,finale DC.
U finalu su nas cekali Francuzi koji su jos u subotu resili pitanje pobednika.Posto smo vec jednom igrali sa njima u Francuskoj mi smo bili domacini i birali podlogu.Izabrana je tvrda podloga.Sanse su bile 50-50 i znalo se da ide u 5 meceva.U pocetku Tipsa je porazen glatko od Monfilsa sa 3:0,da bi Djokovic ocitao po obicaju tenisku lekciju Simonu za egal nakon prvog dana.Subota dubl,mec koji ce da se pamti,mec gde smo imali 2:0,i nekoliko presudnih gresaka za pobedu,i na kraju Llodra i Clement okrecu to na 3:2 za vodstvo u poslednjem danu.Znalo se da ce Djokovic da opravda poverednje Srbijanaca i metla je usledila i Monfilsu.Cekao se izbor Pilica/Obradovica koga ce da posalju u mec decenije,da li Troickog iz dubla ili ponovo Janka.Odluceno je da igra prvi,a ostalo je istorija.Francuzi su porazeni i uplakani otisli iz Beograda,a Srbija je postala novi prvak sveta,nacija koja ce najmanje godinu dana biti svetsk prvak u Tenisu.A Novak i kompanija ce ostati upisani zlatnim slovima u istoriju sporta Srbije.
Novak,Ziki,Viktor,Janko hvala vam za ovu borbu na terenu,hvala legendi tenisa na ovim prostorima a i sire Nikolu Pilicu koji je sa tri nacije osvajao ovo,hvala nasem treneru-kapitenu Bogdanu Obradovicu,citavom teniskom savezu Srbije na celu sa Bobom Zivojinovicem sto su nam podarili ovu radost i ostaje nam nada da ovo nije i poslednji put u blizoj buducnosti.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Willy
Postovi: 8501
Pridružen/a: 10 feb 2010, 10:53
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Willy » 14 dec 2010, 18:15

Na više mjesta kad je bilo aktuelno finale Srbija - Francuska pročitao sam da neko spominje da je Tipsarević dobio Stepaneka, a ti ljudi kao da su zaboravili da je Janko dobio i Berdych-a. Naravno, Devil nije napravio tu grešku.

Odlična kolumna Devil. ;)

Avatar
alfarouqaminu
Postovi: 4917
Pridružen/a: 25 nov 2010, 15:13
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la alfarouqaminu » 16 dec 2010, 04:23

super nema sta!!!!!!!

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 14 feb 2011, 15:39

PIVO,PIVO, REKREATIVO….


U fudbalu je odavno pocelo da se vrti sve oko novca.Tako svakodnevno po pisanim i elektronskim medijima mozemo da procitamo ovaj klub da je za onoga igraca ovoliko,onaj onoliko.Isti ti veliki klubovi imaju iza sebe veliku armiju navijaca koja donosi prihode klubu.I dok veliki klubovi uzivaju u tome jedan mali klub u Banja Luci u naselju Cesma moze se pohvaliti da ima svetski poznate navijace i clanove kluba kao retko koji klub na svetu.
Da dobro ste culi u Banja Luci,radi se o klubu formiranom 2009.godine simpaticnog i poznatog imena Rekreativo.Ali sami clanovi kluba kazu da se ne radi o sinonimu za klub istog imena iz Huelve,nego govori o njihovoj fizickoj (ne)spremnosti.Klub je registrovan u leto 2009.nakon sto se ugasio FK Sindjelic.Tako je grupa entuzijaista odlucila da iz svoga dzepa da pare da bi se registrovao klub u FS RS i FSBIH.Bez ikakvih sponzora krenuli su u pohod ka zvezdanim trenucima.No sustina kluba je ustvari bila u druzenju,tako svaka utakmica ima svoje trece poluvreme uz gajbu piva,gde kako kazu igraci obicno bude vise „navijaca“.Tako je nastao i glavni slogan kluba Pivo,pivo Rekreativo.
Kako bi onemogucili razne pogrdne pesme prema upravi,kako to biva u profesionalnim klubovima,odluceno je da kompletna uprava bude i prvi tim ovoga kluba,tako da se vose onom starom poslovicom „Svi za jednog jedan za sve“.
Na jednom sastanku,naravno uz pivce,odluceno je da stadion u Cesmi dobije naziv po svetski poznatom frontmenu Neletu Karajlicu.Ovaj muzicar bio je zatecen ovime i nije mogao da veruje no ipak je pristao na to.Usput je postao i pocasni predsednik ovoga kluba,a clanovi su postali Emir Kusturica te citava ekipa No Smoking Orchestra.No tu se ne zavrsava „zabava“.Zahvaljujuci predsedniku Neletu,Emiru,te ambasadoru kluba Borisu Vrhovcu poznatijem kao fizioterapeutu RK Borac i KK Bosna krenulo je sabiranje velikih zvezda na jednom mestu.Na svakome putovanju nadje se neko ko ce da se uclani u ovaj klub.Tako su clanovi ovoga kluba do sada Rud Guulit,Leo Messi,Rubens Barichello,Jelena Jankovic,Bora Milutinovic,braca De Boer,Nikola Karabatic,Juninho,Milorad Cavic,Sir Alex Ferguson,Bjorn Borg a poslednji koji je dobio clansku kartu je Francesco Toldo.
Da bi pokazali koliko su ozbiljan klub fudbaleri ovoga malog ali zanimljivog kluba pokazali su akcijama gde su u svome naselju za decu izgradili sportski teren,te podelili floroscentne trake za bolju vidljivost deci kada idu u skolu,a u planu im je da naprave omladinski centar,i akciju dobrovoljnog davanja krvi.Takodje ovaj klub ima i svoju skolu fudbala gde 60 decaka redovno trenira i uci fudbalske korake.
No koji je to klub koji nema navijacku grupu.O svemu se misli pa i o tome.Nazi grupe koja ih prati je „Gromada“ a ime su dobili jer unosenjem velikog broja hmeljnog soka raste i samopouzdanje.
Da je grupa opremljena pokazuju i rekviziti ali i pesme,a jedna od glavnih pesama im je
"Gromada smo, lupaj, tresi
Usput smo i Vulturesi
Pijanka je neminovna
Malo nas je al' smo g ovna"!


Klub je od nedavno dobio jedno pojacanje u sportskom drustvu a to je Fllorball club Rekreativo,a da su na pravome putu pokazuje i osnivanje novog kluba u Banja Luci koji su pouceni Rekreativom osnovali klub „Malo Vallecano“.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la Devil » 11 mar 2011, 15:11

VECI OD NAJVECIH

Sir Alexandar Champan Ferguson.Osporavan 1000 puta,podizan na pijedstal deset puta vise,ni posle vise od 20 godina,tacnije 24 godine ne gubi nimalo znacaja,niti autoriteta koje je izgradio na klupi Manchester Uniteda.A i ko bi takvoj legendi smeo nesta da kaze.Pisati o coveku koji je za 32 godine trenerskog staza osvojio 45 trofeja sa ekipom je generalno iluzorno,ali svako podsecanje i poredjenje sa ovim covekom svakako prija.Da ne pricamo koliko je uzeo individualnih nagrada,mislim da je to prestalo i da se broji.

Godinama unazad svi odaju priznanje Joseu Mourinhu na neospornom znanju i harizmi,ali kada se dodje do poredjenja sa ikonom Manchestera,svi su slozni u oceni da Portugalac mora bolje i da jos klacka za velikim Fergusonom.Jednostavno Skot je svakim segmentom koji je ispratio njegovo 24 godisnje kretanje uz aut liniju Manchestera postavio standarde za trenere koje dolaze iza njega.

Da svaka bajka i prica ima gradaciju i da se postepeno stize do vrha potvrdjuje prica o Fergusonu o kome se moze napisati knjiga u nekoliko delova i uvek bi nesta nedostajalo.Rodjen vec sada davne 1941.godine u majcinoj kuci u Govanu(Skotska) ,krenuo je u amaterskoj ekipi QPR gde je paralelno sa fudbalom radio u „proizvodnji brodova“ da tako nazovemo.Nakon toga redjali su se St.Johnson,Dunfermline,Rangers,Falkirk,Ayr i kada se ukupnu sabere odigrao je 317 utakmica i postigao 170 golova.Bajka tek kasnije sledi.
Danas verovatno najslavni Skot krenuo je iz East Strilingshirea,danas verovatno mladjoj generaciji poznat klub samo sa kladionicarskih lista,a danas tavori u Skotskoj trecoj divizij i rupa bez dna.Placen je 1974.godine 40 funti nedeljno.Ekipa nije imala cak ni golmana,ali pijana gomila fudbalera je registrovala da se nikada nije plasila trenera kao sto je to bio slucaj sa velikim Fergusonom.
Najvece uspehe na domacem tlu uspeo je da ostvari kao sef struke Aberdeena.Tokam osam godina(1978-1986) provedenih na klupi ovoga tima,koji i pre i posle njega je samo osrednji tim elitnog ranga,osvojio je tri titule prvaka,tri nacionalna kupa,jedan liga kup,te KPK i evropski Super Kup.
Covek cvrste ruke i nesumnjivog potencijala bio je interesantan tada svima.Nacionalni tim Skotske ga je angazovao za selektora nakon smrti Johna Steina kod koga je bio u trenerskom „pulu“ tokom citavih kvalifikacija.Fergiu je ostalo da u kvalifikacijama odradi jos baraz sa Australiom koga je apsolvirao i red je dosao na SP 1986 u Meksiku.Na prvenstvu je Skotska bila poslednja u grupi sa Zapadnom Nemackom,Danskom i Urugvajem,a Fergi je uzeo bod samo Urugvaju na poslednjoj tekmi.
Vec tada Fergie je povezivan sa Arsenalom, ,Wolvesom,Tottenhamom ali je sve to odbijao.

6.novembra 1986.godine istorija je pocela da se stvara. Odmah po dolasku na Old Trafford Ferguson je izrazio svoju zabrinutost zbog cinjenice da Robson,Paul MccGrath,Whiteside previse piju,te je apsolutna disciplina zapocela vladavinu.
I pored jasne namere da strahovladom,dostojnom nekadasnjih drzavnih lidera podigne klub na visi nivo,Fergie 4 godine nije uspevao da stigne do trofeja.Posle katastrofalnog poraza od 5:1 protiv gradskog rivala Citya na tribinama su ispisani transparenti „Tri godine opravdanja,a i dalje nista,Zbogom Fergi“.No prgavi beskompromisni Skot je resio da kontrira svima i da istraje u sovjim ambicijama.Zato je danas osoba koju mnogi kopiraju ali to rade veoma lose.Kao dar sa neba pao je trofej FA Cupa 1990 godina,a vec naredne KPK.Od tada do danas covek sa 5 zvaka u ustima je sa Djavolima nanizao 33 trofeja u svim takmicenjima,ukljucujuci i Crvenu Zvezdu u super kupu Evrope kada ih je samo sreca spasla sto se nije igrao revans na Marakani inace bi Ferguson tu doziveo poraz i jedan trofej manje.
Kada se trude da izdvoje najveci plus Fergusona ostrvski mediji ga apostrofiraju kao sjajnog motivatora i podsecaju na monolog sa igracima u poluvremenu utakmice protiv Bayerna u Barceloni u finalu LP.Tada je Manchester gubio 1:0,a Fergi je rekao:
„Na kraju utakmice pehar ce biti samo sest koraka od vas.Ako izgubite nikada u karijeri necete biti u prilici da ga dotaknete.Nemojte ni da se vracate u svlacionicu ukoliko ne budete u prilici da ga dotaknete“.Ostalo je istorija,sigurno jedna od najuzbudljivih utakmica LP ikada.

Fergie nikada javno nije prozvao svoje igrace,iako se zna da je imao sukobe sa mnogima.Istrpeo je kung fu Cantonu,Beckhamovu nepromisljenost na SP 1998,gadjanje kopackom,Giggsov konflikt sa novinarima...
Tokom dve decenije trenerskog staza na klup Manchestera bilo je samo nekoliko da kazemo losih transfera(Poborsky,Veron,Hargraves,Cruijff...),ali je to nista nasprem akvizicija koji su dovedeni za bagatelu a postale igracine(Cantona,Smeichel,Solskjaer,Jonsen,Irvine,Ronaldo....)


Nema sumnje da je Ferguson ,pasionari ljubitelj vina,koji na svakom koraku istice ljubav prema ovome picu i sa ponosom predstavlja svoj podrum vina na imanju, menadzerska masina,rodjeni pobednik,neko ko gura svoj tima uvek napred,a protivniku uliva strah u kosti.Nakon prica pre nekoliko sezona da se povlaci,one koji ga poznaju su samo nasmejale.Oni kazu da Fegie nece nikada da se povuce.A i zasto bi.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
adis.p
Postovi: 2326
Pridružen/a: 04 avg 2010, 13:32
Kontakt:

Re: Kolumna o sportu

Post Postao/la adis.p » 16 mar 2011, 15:49

Svaka cast....i sto kazes moglo bi se pisat knjige i knjige i opet ne bi bilo dovoljnoo..... :) :)
ZABORAVITI NECEMO , OPROSTITI NEMOZEMO
....:::::...SREBRENICA 11.07.1995...:::::......

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 10 gostiju.