Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

Avatar
Sarajlijica1946
Postovi: 8178
Pridružen/a: 21 jan 2016, 11:37
Lokacija: https://www.fksarajevo.ba/bs/
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sarajlijica1946 » 26 feb 2024, 23:18

Kako se odj auto zbog nekoristenja, havarisao sam ga pa bih da poskidam sta je zdravo i uzmem nesto za skoljku sa otpada. Do sad je sve islo kupopradajnim, tj prodavao sam al sad nema limara da bih ga mogao sastaviti

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11408
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Aerials » 27 feb 2024, 00:07

Sarajlijica1946 je napisao/la:
26 feb 2024, 23:18
Kako se odj auto zbog nekoristenja, havarisao sam ga pa bih da poskidam sta je zdravo i uzmem nesto za skoljku sa otpada. Do sad je sve islo kupopradajnim, tj prodavao sam al sad nema limara da bih ga mogao sastaviti
Tablice, papire, i u MUP. Ili najbolje da zamoliš osobu koja ti radi osiguranje/registraciju da ti sve to odradi, jer imaš i povrat police osiguranja za ostatak registracije.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6150
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 27 feb 2024, 14:28

Rudolf Diesel 27. februara 1892. patentirao najvažniji motor s unutarnjim izgaranjem u povijesti.
Rudolf Diesel osnove objavljuje 1897. u znanstvenom radu ‘Teorija i konstrukcija racionalnog toplinskog motora’, kao zamjena za parni stroj i tada poznate motore s unutarnjim izgaranjem.
Konačnu verziju razvio je u suradnji s MAN-om. Rudolf Christian Karl Diesel rođen je 18. ožujka 1858. u Parizu, kao dijete bavarskih imigranata. Djetinjstvo provodi u Francuskoj i Engleskoj, pa postaje poliglot, što mu je bitno pomagala u znanstvenom radu. Dio istraživanja radio je za Carla von Lindea, a kasnije je razvoj njegovog motora potpomagala i tvrtka MAN AG.

Izumitelj je motora s kompresijskim paljenjem (gorivo se samo pali, bez svjećica, ubrizgavanjem u visokostlačeni, užareni zrak), kojeg je 27. veljače 1892. dobio Patent No. 67207 za ‘Princip rada i konstrukciju motora s unutrašnjim izgaranjem’, koji je potom nazvan po njemu. Želio je stvoriti što učinkovitiji motor, zgrožen gubitkom čak 90 posto korisne energije, karakteristične za tadašnje parne strojeve.

Tako da je osnovna prednost prema ostalim toplinskim strojevima, koja je dizelske motore učinila toliko popularnima i široko rasprostranjenima u najrazličitijim tipovima industrijske i prometne primjene, bila uključena u njegov razvoj od samog početka.

Dieselov stroj efektivno i jest zamijenio radne parne strojeve u nizu industrijskih namjena, a primjena u putničkim automobilima posve je sporedna linija razvoja, premda je u Europi, od kraja 70-ih, do afere Dieselgate 2015. imala presudni utjecaj. Prvi idejni koncept motora s unutrašnjim izgaranjem, na bazi Carnotovog procesa, napravio je 1893., kada je i patentirao svoj motor. U početku je kao gorivo koristio ugljenu prašinu.

Prototip je izgrađen u tvornici MAN (Maschinenfabrik Augsburg). Ugradnja dizelskog motora počela je 1896. u lokomotive i traktore, a 1897. u SAD-u Winton Motor Carriage Company proizvodi prvi automobil s dizelskim motorom. Jedan od najvećih izumitelja u povijesti konstruirao je motor koji je učinkovito zamijenio parne strojeve u industriji, a potom donio revoluciju u pomorskom, željezničkom i cestovnom prometu te vojnoj industriji.

Prvi idejni koncept motora s unutarnjim izgaranjem, na bazi Carnotovog procesa, patentirao je 23. veljače 1893. U početku je kao gorivo koristio ugljenu prašinu. Prototip je izgrađen u tvornici MAN (Maschinenfabrik Augsburg). Ugradnja dizelskog motora počela je 1896. u lokomotive i traktore, a 1897. u SAD-u Winton Motor Carriage Company proizvodi prvi automobil s dizelskim motorom.

Osnove svog motora objavljuje 1897. u znanstvenom radu ‘Teorija i konstrukcija racionalnog toplinskog motora’, kao zamjena za parni stroj i tada poznate motore s unutarnjim izgaranjem. Konačnu je verziju razvio u suradnji s MAN-om… Osnovni mu je cilj bio udvostručiti stupanj korisnosti, koji je kod parnog stroja bio 10 do 15 posto. Dizelski je motor karakterističan jer nema svjećica, a gorivo se samo pali nakon ubrizgavanja u stlačeni vrući zrak.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
muha milanez
Postovi: 5817
Pridružen/a: 13 dec 2010, 07:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la muha milanez » 27 feb 2024, 14:50

Da li je neko imao iskustvo sa kvarom dizni? Tačnije, dizne nisu još poslane na pregled pa ne znam kakva je situacija (čeka se termin). Uglavnom auto radi na tri klipa, a dijagnostika kaže dvije greške na dizni broj 4. U pitanju je 1.5 Dci Megan iz 2014. godine. Najviše me zanima poslije reparacije trenutnih ili čak ugradnje novih dizni šta da očekujem? Bojim se da poslije ne bude stalno nekih trzavica poslije, lampica, dijagnostike.. itd.
... we are ac milan ...
⚫🔴⚫🔴

klasik
Postovi: 3982
Pridružen/a: 25 jan 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la klasik » 27 feb 2024, 14:59

Aerials je napisao/la:
27 feb 2024, 00:07
Sarajlijica1946 je napisao/la:
26 feb 2024, 23:18
Kako se odj auto zbog nekoristenja, havarisao sam ga pa bih da poskidam sta je zdravo i uzmem nesto za skoljku sa otpada. Do sad je sve islo kupopradajnim, tj prodavao sam al sad nema limara da bih ga mogao sastaviti
Tablice, papire, i u MUP. Ili najbolje da zamoliš osobu koja ti radi osiguranje/registraciju da ti sve to odradi, jer imaš i povrat police osiguranja za ostatak registracije.
Meni su u osiguranju objasnili, jednostavnihe odes kod notara, potpises izjavu da odjavljujes auto zbog nekoristenja, tj das tu izjavu u svoje osiguranje i tablice i oni ti odjave auto, to te kosta 5 6 km kolko kosta ovjera izjave kod notara.
Puno je komplikovanije ako ides na to da je auto havarisano pa se zbog toga odjavljuje
ᴛᴜᴢʟᴀɴꜱᴋᴀ ꜱʟᴏʙᴏᴅᴀ

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18624
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 01 mar 2024, 12:57

Koje auto je najbolje u budžetu oko 80 hiljada maraka
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 mar 2024, 16:52

Bosniacum Lilium je napisao/la:
01 mar 2024, 12:57
Koje auto je najbolje u budžetu oko 80 hiljada maraka
Nova Toyota npr. Corolla od 73000 do 75000 KM, bilo da želiš GR Sport ili opremu Executive. 10 godina garancije, hibrid 1.8 od 140 konja.

slika
slika
Etga sa trake. Za taj ostatak, odvedeš ženu u Grčku.:mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18624
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 01 mar 2024, 17:10

Asteriks je napisao/la:
01 mar 2024, 16:52
Bosniacum Lilium je napisao/la:
01 mar 2024, 12:57
Koje auto je najbolje u budžetu oko 80 hiljada maraka
Nova Toyota npr. Corolla od 73000 do 75000 KM, bilo da želiš GR Sport ili opremu Executive. 10 godina garancije, hibrid 1.8 od 140 konja.

slika
slika
Etga sa trake. Za taj ostatak, odvedeš ženu u Grčku.:mrgreen:
Ne mogu da vjerujem da GR verzija ima 140 KS... Pa bilo kakav GR to bio. Yaris GR sa tri cilindra ima 270+ KS.

Vodio sam je neki dan u Stambol. Dosta joj za ovu godinu :mrgreen:

Doduše nisam naglasio da mislim na područje sjeverne Amerike.

Nešto mi se svidio onaj novi CLA250. Ne znam valja li čemu
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 mar 2024, 17:29

Nećeš vjerovati da Toyota ima i tu "adrenalisku" verziju Corolle ali za američko trzište, model od 300 konja.

A sad ono najjače, motor 1.6 trocilindraš. Očito da se Japanci igraju sa tehnologijom. :lol:
slika
AKo oćeš da vidiš kakav je taj Merc, onda provjeri i prethodnike njegovog 2.0 benzinca (M270) a to su motori iz kojih je msm konstrukcijski izveden (opet ovu tvrdnju valja provjeriti). Što se sigurnosti tiče top, jedino safety assist ispod 90 %, preciznije na 75 %.

Mozda neki Volvo XC90 ili kako goć. :mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18624
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 01 mar 2024, 18:05

Asteriks je napisao/la:
01 mar 2024, 17:29
Nećeš vjerovati da Toyota ima i tu "adrenalisku" verziju Corolle ali za američko trzište, model od 300 konja.

A sad ono najjače, motor 1.6 trocilindraš. Očito da se Japanci igraju sa tehnologijom. :lol:
slika
AKo oćeš da vidiš kakav je taj Merc, onda provjeri i prethodnike njegovog 2.0 benzinca (M270) a to su motori iz kojih je msm konstrukcijski izveden (opet ovu tvrdnju valja provjeriti). Što se sigurnosti tiče top, jedino safety assist ispod 90 %, preciznije na 75 %.

Mozda neki Volvo XC90 ili kako goć. :mrgreen:
Imamo 1.6 Corollu, onu od 97kw. To je onaj nepoderivi motor, sa malom potrošnjom. Super auto.

Ali ovo bi drugo bilo malo za "foliranja po gradu" :mrgreen:

Eto ko da čujem nju. Od Volva jedino taj dolazi u obzir, iako sam ja probao i V60, jako mi se svidio. Šta je Bošnjo bez auta u kojem ne može prevući pola kuće :mrgreen: u konkurenciji su još Acura MDX i Mercedes glb što se tice SUV.
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la AshburtonG » 01 mar 2024, 19:40

Pa ako ti treba za foliranje po gradu, onda idi na BMW 4 Grand Coupe ili Mercedes E Coupe. S90 u Inscription opremi mozes bez problema uzet za taj novac. Govorim o polovnjacima do 2 godine starosti.

Avatar
tabba77
Postovi: 2262
Pridružen/a: 16 feb 2023, 11:40
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tabba77 » 02 mar 2024, 11:14

Bosniacum Lilium je napisao/la:
01 mar 2024, 17:10
Asteriks je napisao/la:
01 mar 2024, 16:52
Bosniacum Lilium je napisao/la:
01 mar 2024, 12:57
Koje auto je najbolje u budžetu oko 80 hiljada maraka
Nova Toyota npr. Corolla od 73000 do 75000 KM, bilo da želiš GR Sport ili opremu Executive. 10 godina garancije, hibrid 1.8 od 140 konja.

slika
slika
Etga sa trake. Za taj ostatak, odvedeš ženu u Grčku.:mrgreen:
Ne mogu da vjerujem da GR verzija ima 140 KS... Pa bilo kakav GR to bio. Yaris GR sa tri cilindra ima 270+ KS.

Vodio sam je neki dan u Stambol. Dosta joj za ovu godinu :mrgreen:

Doduše nisam naglasio da mislim na područje sjeverne Amerike.

Nešto mi se svidio onaj novi CLA250. Ne znam valja li čemu
Javi se u PP, imam par auta za tebe. :mrgreen:
Kad sa sjevera pjesmu čuješ ti
dole na terenu srce ostavi
a tvoje Horde će tebi pjevati
i na kraju svijeta tebe bodriti

Avatar
alemsa
Postovi: 23959
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alemsa » 02 mar 2024, 12:59

Za kurchenja po BiH Audi mozda A5 ili S5.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18624
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 02 mar 2024, 15:00

Htio sam malo prodrmati pdf, Ali eto fakat i planiram uzimati nešto na tom tragu. Pokušavam pomiriti auto sa solidnim performansama i praktičnosti porodičnog auta.

Npr BMW 4 gran coupe, ili taj A5 sa 5 vrata.

Ponajvise sam to napisao da izvučem dodatne prijedloge. Ne znam ni ja šta bih prije izabrao :mrgreen:
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 02 mar 2024, 16:53

Bosniacum Lilium je napisao/la:
02 mar 2024, 15:00
Htio sam malo prodrmati pdf, Ali eto fakat i planiram uzimati nešto na tom tragu. Pokušavam pomiriti auto sa solidnim performansama i praktičnosti porodičnog auta.

Npr BMW 4 gran coupe, ili taj A5 sa 5 vrata.

Ponajvise sam to napisao da izvučem dodatne prijedloge. Ne znam ni ja šta bih prije izabrao :mrgreen:
Evo rezultati analiza autokluba iz Švabije, tačnije broj posjeta servisima ovisno o vrsti i broju kvarova po modelu na 1000 vozila. Isječak tabele za modele od 2012. do 2019. u datoj klasi.

slika

Kao što vidimo kako A5 tako i BMW 4 su u samom vrhu glede pouzdanosti i nema većeg ostupanja ni po godinama, tj. sve u zelenoj zoni.

Sad, npr. glavni adut ovog BMW-a je šestocilindraš benzinac 3.0.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
alemsa
Postovi: 23959
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alemsa » 02 mar 2024, 17:01

Ma bmw prvi put kad odvezes u servis/mehanicaru, slobodno ga prodaj

Uvali ga nekom
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 02 mar 2024, 17:06

Možel se sta do 20k?

Kakvi su francuzi? Inace volim limuzine.

Nisam baš oko auta, a kad kupujem nesto treba mi 1-2 mjeseca da to istrazujem, a za kola vjerovatno i pola godine heh.

Prednost dajem ugođaju - enterijeru.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
alemsa
Postovi: 23959
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alemsa » 02 mar 2024, 17:07

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
02 mar 2024, 17:06
Možel se sta do 20k?

Kakvi su francuzi? Inace volim limuzine.

Nisam baš oko auta, a kad kupujem nesto treba mi 1-2 mjeseca da to istrazujem, a za kola vjerovatno i pola godine heh.
Ford Kuga se pokazao dobrim na vasem trzistu a moze se naci za te pare. Dobro i izgleda
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 02 mar 2024, 17:22

alemsa je napisao/la:
02 mar 2024, 17:01
Ma bmw prvi put kad odvezes u servis/mehanicaru, slobodno ga prodaj

Uvali ga nekom
Bjež tamo, hiš. :mrgreen:

BMW, kao premium brend koji je itekako papren, treba kvalitet i glavne adute koji prevaljuju ogromne kilometraže. Teško ćeš na opremu, liniju te generalno izgled privući klijente, tu se traži dugotrajnost i robusnost.

A šta bolje oslikava pomenuti već BMW-ovi izdržljivi polovnjaci, koji su temelj za potražnju naredne generacije.

Rećemo u EU 2023., BMW je prodao malo jače od 85000 svoje Serije 3. A tu su itekako bili traženi oni motori B58 te S58, šestaci turbobenzinci sa preko 380 i 460 konja.

Razgovarao sam sa par radnika (jedan je ovam iz općine Konjic ali daaavno otišao) tako i jednim stručnjakom BMW fabrike u Minchenu. Ljudi su potvrdili ono što sam godinama gledao bilo kroz validne statistike ili objave renomiranih auto magazina. Znači glavni igrač BMW-a je šestak 3.0 benzinac, čijoj konstrukciji i izradi pristupaju kao umjetničkom djelu. Nije za svačiji džep ali je vrh. :mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18624
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 02 mar 2024, 17:35

Taj motor je Toyota ubacila u svoju novu Supru ako se ne varam
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 26 gostiju.