Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

Avatar
Asteriks
Postovi: 14340
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 30 mar 2024, 15:52

Drugi mjesec zaredom Golf u top 3.
slika
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

klasik
Postovi: 3983
Pridružen/a: 25 jan 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la klasik » 30 mar 2024, 18:51

Trebam ljetne gume, 205 55 16
Imam opciju Nexen 121 KM komad i Matador 127KM komad, sta je bolja opcija?
ᴛᴜᴢʟᴀɴꜱᴋᴀ ꜱʟᴏʙᴏᴅᴀ

Avatar
majestic24
Postovi: 17396
Pridružen/a: 29 maj 2009, 23:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la majestic24 » 31 mar 2024, 00:39

klasik je napisao/la:
30 mar 2024, 18:51
Trebam ljetne gume, 205 55 16
Imam opciju Nexen 121 KM komad i Matador 127KM komad, sta je bolja opcija?

Za te pare mozes dobiti i KUMHO. Ja ih imam,prezadovoljan sam sa njima
GLORY,GLORY MAN.UNITED : 1907–08, 1910–11, 1951–52, 1955–56, 1956–57, 1964–65, 1966–67, 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11 , 2012-13

..:::The Black Mamba Strikes Again::...

Avatar
Sage
Postovi: 5344
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sage » 31 mar 2024, 07:42

klasik je napisao/la:
30 mar 2024, 18:51
Trebam ljetne gume, 205 55 16
Imam opciju Nexen 121 KM komad i Matador 127KM komad, sta je bolja opcija?
Ja sam prošle godine uzeo 4 nove Savine HP2 Intensa, meni su ok. Dobre za kiše, kad uletiš u baru, ne otima volan, dobro se prazni voda iz njih.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
xinxee
Postovi: 3419
Pridružen/a: 22 avg 2011, 23:40
Lokacija: Wonderland
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la xinxee » 31 mar 2024, 10:58

klasik je napisao/la:
30 mar 2024, 18:51
Trebam ljetne gume, 205 55 16
Imam opciju Nexen 121 KM komad i Matador 127KM komad, sta je bolja opcija?
Matador su odlične gume :D , imam ih takodjer, ko nove nakon prve sezone.
"Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!"

Velež Mostar ™
Bratstvo Kozarac ✨

Avatar
Centre forward
Postovi: 6158
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 31 mar 2024, 11:36

Vidi Semperit u toj dimenziji, nisu loše.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14340
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 31 mar 2024, 12:02

Sage je napisao/la:
31 mar 2024, 07:42
klasik je napisao/la:
30 mar 2024, 18:51
Trebam ljetne gume, 205 55 16
Imam opciju Nexen 121 KM komad i Matador 127KM komad, sta je bolja opcija?
Ja sam prošle godine uzeo 4 nove Savine HP2 Intensa, meni su ok. Dobre za kiše, kad uletiš u baru, ne otima volan, dobro se prazni voda iz njih.
Sava zakon. Na testovima europskih autoklubova i hrvatskog HAK-a, sve pod okriljem ADAC-a, pokazala se blizu nivoa Dunlopa, pa čak i malo bolja od Semperita u nekim segmentima, plus što je tik jeftinija. Naravno za ovu dimenziju te 2023. sezonu.

slika
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6158
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 31 mar 2024, 12:21

Sava zimska guma je top, ljetnu bih izbjegao. To govorim iz svog iskustva u dimenziji 205 55 16, da se razumijemo.

Ovi iz Goodyera su odlučili sahraniti Dunlop u Evropi ako su nanijetili da mu se Sava približi kvalitetom.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14340
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 31 mar 2024, 12:27

Testovi su rađeni od strane brojnih autoklubova gdje je uključena detaljna analiza površine svake gume nakon istih u pogledu trošenja. Dalje, ponašanje na cesti snimano i analizirano iz raznih uglova te upoređivano kroz masu parametara.

Nije top klasa ali se preporučuje, plus cjenovno prihvatljiva.

Ovdje je npr. Hankook bolje plasiran, a imao sam šarolika iskustva baš sa pomenutom markom. Sve zavisno od godine te dimenzije. Taj Hankook nekad u nekoj dimenziji je možda i bio lošiji, možda ne, a možda je i do mene. Nekad proizvođači u nekoj sezoni i dimneziji podbace itd.

Da uprostim, ako je neka guma fakat i podbacila u nekoj godini proizvodnje i dimenziji, ne mora biti i nije opšta slika te marke. Već iduće testiranje može biti ok.

Zatim kad kažem do mene, to znači stil vožnje, od koga sam gume kupio i da li sam od iljadu naletio na kvrgu.

Ovo pišem jer mišljenje formiram gledajući rezultate na veći uzorak brojnih iskustava te validnih testova renomiranih igrača date branše, analiza i čega sve ne.

Sve što sam naveo potvrđuju i nasvježiji testovi ljetnih guma za dimenzije R17 (slobodno provjeri), gdje je primjer Dunlop u top 5 te ispred Bridgstonea, Hankooka i sličnih.

Međutim, kad bi sad ti rekao ljetna Sava prosjek il nula, a ja opet kažem dobra, deset godina sam joj vjeran (i ljetnoj i zimskoj), otišli bi u ćorsokak. Zato ćemo vjerovat struci. :mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sage
Postovi: 5344
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sage » 31 mar 2024, 16:24

Ko vozi Bmw/audi i roka ga preko 200 na sat, nek kupuje Continental, Bridgestone i sl. Ja vozim max 130 kad sam na ovim jadima od nasih autoputeva plus vozim megana 1.5dci, meni Sava top za ulozeno dobiveno..slicno Zaomi telefoni hehe
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14340
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 31 mar 2024, 17:34

I zato to su ponudili rješenje. Imaš index brzine, tj. oznaka max brzine koju guma može izdržati pri dozvoljenom opterećenju.

Pa baš na toj ljetnoj Savi stoji primjer oznaka T što znači max do 170 km/h ili pak H do 210 km/h, eventualno Y što znači do 300 km/h.

Sava nudi sve ove oznake, a gume sa većim brzinskim indexom imaju specifičnu smjesu zbog koje mogu ići do tih brzina. Istina što veću brzinu nude to su i skuplje.

Ipak, Sava nije premium kao Continental, Michelin i slične, pa ne može se direktno porediti, ali je odličan omjer baš tog uloženo - dobiveno.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sheyi
Postovi: 12188
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sheyi » 31 mar 2024, 18:48

Nisam vozao auto desetak dana i prije dok je bilo zime nisam palio klimu, danas sjeo ova vrucina pustio klimu na na max da hladi na 16 stepeni, a ono se nista ne desvaa. Je li moguce da samo treba napuniti ili se moze kakav kvar kriti u pozadini? :)

Avatar
Papastathopoulos
Postovi: 6998
Pridružen/a: 30 jun 2011, 16:20
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Papastathopoulos » 31 mar 2024, 20:23

Asteriks je napisao/la:
29 mar 2024, 12:18
Papastathopoulos je napisao/la:
28 mar 2024, 23:41
Je li slucajno nekad neko probao polirati one "parnice" od brisaca, plitke su skroz, ali se iz nekih uglova poprilicno vide, otprilike ovako kao na slici:

slika

Je li uopste moguce da se to ispolira ?
Treba odvest u specijalizirani servis prvo da provjere stepen ostećenja. Nekad se čini kao površinsko al' može biti dublje.

Onda, zavisi koja je vrsta šajbe, da li je originalna, zamjenska, kineska etc.

Mogu se ukloniti skroz plitke parnice ali postoje stakla koja se ne smiju polirat uobičajnom metodom.

Sam proces će svakako trajati par sati, zato dobro provjeri taj servis, cijenu itd.

Nekad se za reparaciju plati i više od trećine cijene nove šajbe. Nije problem platiti ni pola cijene, bitan je kvalitet posla te neka garancija da ti se iz čista mira, nakon par sedmica neće stvoriti i više parnica.

Ima tu posla rečemo kod samog skidanje stakla, metod kada se uroni u neku tekućinu, pa se onda odnosi u komoru i šta već. Mora se očistiti i okvir na koje naliježe, nanijet sike i onda kada se položi treba par sati samo da uhvati.

Naravno može se polirat i bez skidanja, opet ovisno o stanju.
Hvala drug :thumbup:
Ko rano rani, il je pekar il nije normalan

Avatar
Jabroni
Postovi: 707
Pridružen/a: 20 sep 2023, 17:51
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Jabroni » 02 apr 2024, 09:21

Jesu li ovo počele napokon padati cijene polovnih auta ili tripujem

Avatar
PointBlank
Postovi: 674
Pridružen/a: 21 apr 2019, 15:52
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la PointBlank » 02 apr 2024, 18:19

Pozdrav, moze li neko preporuciti neki servis u Sa, koji vrsi ispitivanje/testiranje bosch dizni i eventualno reparaciju istih..

I gdje mogu provjeriti ispravnost akumulatora i/ili alnasera? Malo malo nesto mi se sje*e od elektronike.. jednom su mi rekli da je los akumulator, al haj znaj

Avatar
Huske
Postovi: 23
Pridružen/a: 18 mar 2024, 08:39
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Huske » 02 apr 2024, 23:08

Asteriks je napisao/la:
30 mar 2024, 15:52
Drugi mjesec zaredom Golf u top 3.
slika
Iako nikad skuplji i cijenom se približio premium D segementu, evo Golf opet ide na vrh. Čini se da je ljudima trebalo vrijeme privikavanja na novi dizajn, ili su ljudi čekali da vide da li je VW napravio pravi pogodak, ili je možda bilo vrijeme korone i inflacije koji su usporavali njegovu prodaju???

Evo peta godina kako je osmica na tržištu, više tu nema tajni, vw je napravio opet veliku stvar, pun pogodak, opet je to suvereni vladar klase, niko ama ni blizu ne može. Zanimljivo je kako ni Audi, BMW ni Mečka ne mogu u tom segmentu ni blizu Golfa, iako je sada Golf cijenom tu negdje, jednak. Jednostavno je bolji od svih, ima tradiciju, a uz uvijek prisutan visoki kvalitet, te spoj to dvoje, jasno je zašto niko nema šanse.

Ovakvi rezultati dobivaju na težini kada se vidi da su u vrhu prodaje mala auta iz B segmenta, a ozbiljnija auta Octavia, T Roc i Tiguan su daleko iza.

I Golf se uvijek uzima u jačem paketu opreme, nekad Highline, a danas Style, uz naravno R line i GT izvedbe. Danas obavezno Full iq lights, koji nije standardan čak ni u GT izvedbi. :?
Jest da košta, ali stvarno je uvijek bila velika razlika doživjeti Golfa u osnovnom i naprednom paketu opreme. Ali to je već za ove koji vole i znaju šta traže od auta.
-------------------------------------
Jabroni je napisao/la:
02 apr 2024, 09:21
Jesu li ovo počele napokon padati cijene polovnih auta ili tripujem
Lagan je pad u pitanju, ali dovoljno da primjetimo. :)
Još su skuplja nego li su bila do sredine 2021 kada su i počela poskupljenja.
Ali pad cijena se mora desiti, jer sve je više polovnjaka novih godišta, a kriza u potražnji i prodaji novih automobila je valjda na zalasku.

---------------------------------------------
Ne bih se puno opterećivao oko guma, gledao bih standardni certifikat na gumi, i nešto što liči na najbolji omjer uloženo dobiveno. Da ima što manje db, da je certifikat na mokroj stazi A ili B, i da ostali certifkati nisu lošiji od C. Danas je to sve blizu, Continental i ovi iz vrha možda nude nešto više, ali čovjeku koji gleda gdje uštediti mislim da se ne isplati za takav potrošan sadržaj.
Evo kod mene su Kormoran zimske 17" Made in Serbia kojih uopšte nema na listama, pa se nemam šta požaliti, šesta godina ljeto-zima, km ko zna koliko, a stalno su pod gasom. Ne znam ni koji su certifakti na njoj, znam da su kod mene 3 godine i 50k pređenih km, i to se ovaj par naprijed tek počeo trošiti, jer su tek nedavno ove koje su bile naprijed došle na 4mm šare pa su sad nazad. Guma nije izgubila na elastičnosti, ne gubi tlak, ponaša se kao nova. jedino šta sam osjetio kad sam ove dobre prebacio naprijed kako pri ubrzanju guma bolje hvata asfalt, stvarno se osjeti kako
grabi.
E jedino sad da odem na neki snijeg, zbog ovog ljeto-zima, ne znam kako bih se proveo. :D Ali ovamo u Hercegovini može.
Tako da nova guma je nova guma, jedino polovnu nikad ne treba uzimati.

A ovo nisam prije znao dok nisam iskusio, nije guma od 17" skuplja od ovih manjih eto samo zato što je veća. Pored vozačkih osobina gdje daje na posebnoj važnosti, ona je ipak kvalitetnija od manjih dimenzija.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14340
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 05 apr 2024, 07:27

slika
slika
Fiat Doblo i Ducato su vrhunska LKV, što se potvrdilo mnogo puta, bilo da je u pitanju izdržljivost, cijene, dostupnost dijelova, vožnja pod dozvoljenim opterećenjem itd.

Ipak, tek tržište polovnih komercijalnih vozila govori šta voze oni koji se bave nekim biznisom u našoj zemlji. Onako ugrubo, odoka na osnovu vl viđenja, ali i prema nekim posljednjim info uposlenika velikih autootpada, preprodavača i sličnih, barem za HNK, Fiat Doblo kao polovnjak je vjv u top 3.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
muha milanez
Postovi: 5817
Pridružen/a: 13 dec 2010, 07:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la muha milanez » 05 apr 2024, 07:55

PointBlank je napisao/la:
02 apr 2024, 18:19
Pozdrav, moze li neko preporuciti neki servis u Sa, koji vrsi ispitivanje/testiranje bosch dizni i eventualno reparaciju istih..

I gdje mogu provjeriti ispravnost akumulatora i/ili alnasera? Malo malo nesto mi se sje*e od elektronike.. jednom su mi rekli da je los akumulator, al haj znaj
Ja sam nedavno imao problem sa diznama, majstor kod kojeg održavam auto ih je skinuo i onda sam dizne odnio Zuferu kod Kaknja na ispitivanje, urađena je reparacija sve 4 i na jednoj elektronika otišla. Poslije popravke dizni, potrošnja se smanjila za 30% da ne pretjeram, otvorena je 3.7 a gradska bude 5.5 maksimalno. Reparacija dizni je koštala 350KM.

Jedino, poslije reparacije dizni osjetim neko blago cimanje pri laganom ubrzanju (ne uvijek), ako je neko imao sličan problem nek se javi. Kad se bar malo jače stisne gas ide bez ikakvih trzavica. :hmmmmm:

Ispravnost akumulatora može ispitati bilo koji majstor, trebalo bi da svaki od njih ima instrument.
... we are ac milan ...
⚫🔴⚫🔴

Avatar
Asteriks
Postovi: 14340
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 apr 2024, 08:30

Na bosanskohercegovačkim cestama u protekloj 2023. godini dogodilo se ukupno 35.148 saobraćajnih nezgoda, od kojih je zabilježeno 7.665 saobraćajnih nezgoda sa poginulim i povrijeđenim osobama, te 27.488 saobraćajnih nezgoda sa materijalnom štetom.

U saobraćajnim nezgodama u Bosni i Hercegovini život su izgubile 255 osoba, dok je 10.944 osobe zadobilo teže ili lakše tjelesne povrede.
slika
slika
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

meho-medo
Postovi: 3491
Pridružen/a: 16 maj 2011, 19:13
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la meho-medo » 08 apr 2024, 11:53

Pisao sam na temi na Klixu ali evo da i ovdje vidim misljenja i na koju opciju mi je bolje da idem.

Naime u petak sam zakacio suvozaceva vrata, postoji udubljenje i ne mogu se s vana otvoriti jer se i brava poremetila, iznutra otvaranje i zatvaranje funkcionise

Eh sad u subotu sam bio kod jednog autolakirera u Zivinicama i on kaze da sa skidanjem tapacirunga moze ispeglati lim i onda ide farbanje. Eh tu nastaje dilema kaze mi za 200 KM bi uradio klasicno farbanje gdje bi pokusao da ne bude razlike ali da bi tu mogao max 90% izvuci sa mojom trenutnom farbom. Medjutim on mi preporucuje ušpricavanje i tu se kao postiže sličnost 100% ali to je 500 KM.

Tako da je dilema ovih 300 KM, da li se isplati ici na to uspricavanje, kakva je to metoda, da li se zaista nista ne primijeti? Ili odraditi klasiku za 200 KM jer nikad ne znas po ovim nasim cestama samo frkte kamenčići.
Da kazem da je u pitanju opel astra sedan 2017 godiste siva
boja.

Slika ostecenja u prilogu
slika
"Želio sam da se strpim i sustegnem od tebe ali, izdala me je ljubav u srcu koja za tebe od davnina traje. İ znaj da sam se u tebe zaljubio, i sada kad to znaš čini što hoćeš."
(İbn Qajjim)

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: ASD i 5 gostiju.