Evo i mene

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
Avatar
EvoMene
Postovi: 708
Pridružen/a: 09 jan 2013, 22:33
Lokacija: Šamac
Kontakt:

Evo i mene

Post Postao/la EvoMene » 01 jun 2013, 20:50

Pošto sam relativno nov član foruma riješih da vam se predstavim svojom kolumnom i da se malo izreklamiram. :D Šalu na stranu, pisanje mi je velika strast, fudbal takodje, tako da ću pokušati da iskombinujem te dvije ljubavi pa ćemo vidjeti šta će ispasti na kraju od svega toga. Ne zamjerite sve ne bude baš tako bajno i krasno, ipak sam početnik u ovim izlivima mudrosti. Takodje, ovaj pdf je pomalo mrtav u zadnje vrijeme pa ću se truditi da ga koliko-toliko oživim. Malo ću se raspisati, ali nemojte da vas mrzi čitati, mislim da se isplati. :) Pa da krenemo:


Bajern Minhen - nova era ili kratkotrajni bljesak?

Svi smo bili svjedoci šetnje bavarske mašine u ovogodišnjem izdanju najprestižnijeg klupskog takmičenja na svijetu. Fudbalska javnost se podijelila na one koji misle da će Barcelona od iduće sezone ponovo da uspostavi dominaciju i vrati stvari na ono kako su izgledale zadnjih 7-8 godina i one koji su oduševljeni predstavom Bavaraca i mišljenja su da razvoju njemačkog fudbala niko ne može stati na put.

slika

Da li je to to? Da li je moćna Barcelona napokon pala i prepustila tron Bajernu i njemačkim klubovima u cjelini? Sve je počelo kada se Bajern poigrao s Juventusom u četvrtfinalu. "Stara dama" je pala bez ispaljenog metka. Riberi i društvo nisu se pošteno ni oznojili, a osigurali su polufinale i sraz s Barcelonom. Tome je prethodila toplo - hladno igra protiv Arsenala. Nakon što sam odgledao prvi meč na Emirejtsu bio sam siguran kako se bavarska mašina zahuktala i kako joj nema ravne u Evropi u ovom trenutku. Činilo se kao da je diktator Hejnkes posložio sve na svoje mjesto i spremio ekipu za napad na tron. Razočarao sam se već u revanšu kada je, realno gledano, igrački dosta tanak Arsenal u sred Minhena zamalo napravio čudo. Naravno, čudo se nije desilo i bajka se nastavila.

Nakon pada potpuno anemičnog i bezopasnog Juventusa u dvomeču u kojem je jedan od najvećih genijalaca koje je ova igra ikad imala, gospodin Andrea Pirlo, izgledao kao da je zalutao na teren, na red je došla Barcelona. Zaljubljenici u tika-taku zatvarali su oči pred činjenicom da Viljanovin orkestar igra jednu od najslabijih sezona u zadnjih 10 godina, a da je Bajern nikad jači. Naravno, bolan pad bio je neminovan. Sedam komada u dvije utakmice pokazali su prave domete ove ekipe.

U finalu ih je čekala Borusija, po mnogima najsimpatičnija ekipa ovogodišnjeg izdanja Lige Šampiona, moj favorit iz sjene još tamo od jeseni, kada su u grupnoj fazi davali časove fudbala preplaćenim zvijezdama iz Madrida i plavog dijela Mančestera. I ta Borusija, koja u ovom trenutku jedina može iole da parira Bajernu, igrala je svega 30 minuta. Nakon što se Bajern probudio utakmica je rješena. Jednostavno, kako je utakmica odmicala, fizički superiorni Bavarci su naprosto jeli Borusijine igrače na sredini terena i pobjeda je bila neminovna. U tome nije mogla da ih spriječi ni glupost Dantea u drugom poluvremenu. Čak i ako je sudija pravio greške u što ne bih ulazio ovom prilikom, pobjeda Bajerna je potpuno zaslužena. Niko nije zaslužio taj pehar kao oni.

slika

U čemu je tajna Bajernove čarolije? Prvi faktor je sasvim sigurno broj fudbalskih genijalaca u crvenom dresu. Sam pogled na imena kao što su Riberi, Švajnštajnger, Lam, Roben, Mandžukić, Nojer dovoljan je da se naježite. Ali, to nije dovoljno za ovakav uspjeh. Jer, imao je Bajern takve igrače i u prošlim sezonama pa nije uspio da se domogne "klemponje". Pitanje je koliko će se ljudi složiti sa mnom, ali uvjeren sam da je glavni razlog naglog preokreta ove sezone veliki Jup Hajnkes, čovjek koji je u tri učešća u Ligi Šampiona osvojio dva pehara i igrao još jedno finale. Impresivno, zar ne? Jup (i cijeli stručni štab na čelu s kondicionim trenerima, da ne bude zabune) je fizički spremio ekipu na takav način da je to nadrealno. Ne sjećam se nijedne ekipe koja je mogla da vrši presing čitavih 90 minuta, možda će se malo stariji članovi sjetiti nekoga, jer ja stvarno ne mogu. Naravno, tome doprinosi i dobar izbor igrača pogodnih za tu filozofiju. To se prije svega odnosi na Mandžukića, ali i na igrače iza njega poput Milera, Krosa i Riberija koji su takodje zvijeri. Osim toga, Jup je u igrače usadio i vjeru u sebe i duh pobjednika. Takodje, poznato je da bez discipline nema uspjeha, a kod Diktatora discipline sigurno ne fali.

I poslednji, ali ne manje važan faktor je širina igračkog kadra. To je nešto što nemaju ni Borusija, ni Real, ni Barselona. Kod Bajerna jednostavno nije moglo doći do zamora glavnih igrača kao što je došlo naprimjer kod Barce gdje je jedan Xavi odigrao prevelik broj utakmica za igrača u tako poznim igračkim godinama. Pogled na Bajernovu klupu dovoljno govori sam za sebe. Tu su majstori poput Gomeza, Gustava, Šaćirija, Pizara većim dijelom sezone i Robena. Jednostavno, Bajern na svakoj poziciji ima najmanje dva vrhunska igrača, ponegdje (čitaj: u napadu) i tri. Vjerujem da neću pretjerati ako kažem da Bajo ima i u ovog trenutku najboljeg golmana na svijetu, Manuela Nojera. Takodje, jedna zanimljiva stvar je i što (barem po mom mišljenju) imaju najbolji bekovski, najbolji krilni tandem i najbolji tandem zadnjih veznih u ovom trenutku od svih ekipa. Na bekovima sjajni Alaba i Lam, po krilima već dokazani Roben i Riberi, i moji favoriti u veznom redu, Martinez i Švajnštajnger. Nevjerovatan duo, tako dobro se slažu zajedno i maestralno kontrolišu igru svog, ali i protivničkog tima.

Treba pohvaliti i zavidnu transfer politiku velikana iz Minhena. Za male pare dovedeni su vrhunski igrači poput Mandžukića i Dantea, a za sledeću sezonu je već kaparisan i virtuoz iz Dortmunda, Mario Gece. Ako se na sve to doda i sve izvjesniji dolazak Levandovskog biće to ekipa za strahopoštovanje. Jedini minus upravi ide na to da su se ogriješili o trenersku veličinu kao što je Hajnkes. Kao što već imaju običaj usred sezone su objavili da na kraju sezone mijenjaju trenera. Medjutim iskusni lisac se nije dao smesti i odveo je Bajern do titule. Pitanje je sada kako će se uklopiti Pep Gvardiola. Dokazan trener, sa velikim rezultatima iza sebe, ali opet samo kod svoje kuće, samo u Barceloni. Postavlja se pitanje da li će Gvardiola forsirati svoj sistem koji je ustanovljen još dok je bio igrač u Kataloniji (što bi lako moglo biti pogubno) ili će jednostavno pustiti da stvari idu svojim tokom i nastaviti onako kako je majstor prije njega počeo. U slučaju da ništa ne dira, zahvaljujući svom vrhunskom odnosu na relaciji trener - igrač, koji je gajio i u Barci, i ako se obistini još i dolazak Levandovskog, vrlo lako bi se moglo desiti ono što u ovom trenutku izgleda gotovo nemoguće - da Bajern bude i bolji nego što je bio ove sezone i da započne apsolutnu dominaciju modernim fudbalom.

_________________________________________________________________________________________________

Toliko od mene, nadam se da nije tako loše i da se može čitati. Pozdrav do sledećeg puta. ;)
Smoke Weed Everyday!

Avatar
nerkolfc
Postovi: 12973
Pridružen/a: 14 maj 2013, 20:10
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la nerkolfc » 01 jun 2013, 20:51

Neda mi se sad čitati ali navratim poslije :D
Liverpool FC / NK Jedinstvo Bihać

“Hvala Allahu koji nema granice niti mjesta.”

Crazy Legs

Avatar
EvoMene
Postovi: 708
Pridružen/a: 09 jan 2013, 22:33
Lokacija: Šamac
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la EvoMene » 02 jun 2013, 21:24

Ako nekog nije mrzilo da čita cijelo ovo moje proseravanje, slobodno neka baci komentar, naravno i kritike su više nego dobrodošle. :)
Smoke Weed Everyday!

Avatar
BadrHari
Postovi: 3730
Pridružen/a: 22 maj 2013, 23:54
Lokacija: Bilino Polje
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la BadrHari » 02 jun 2013, 21:54

Odlican post, svaka cast.
Two-time champion of Central European Cup, triple champion of Bosnia and Hercegovina, two-time cup winners, and one time winner of the international Intertoto cup.

Avatar
nerkolfc
Postovi: 12973
Pridružen/a: 14 maj 2013, 20:10
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la nerkolfc » 02 jun 2013, 21:58

Svaka cast na trudu . Dobro napisano , bez nekih preseravanja , fino , tacno i zanimljivo za citati .
Liverpool FC / NK Jedinstvo Bihać

“Hvala Allahu koji nema granice niti mjesta.”

Crazy Legs

Avatar
Greivis
Postovi: 10722
Pridružen/a: 01 jan 2013, 16:59
Lokacija: Atlanta
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la Greivis » 02 jun 2013, 22:44

EvoMene je napisao/la:Ako nekog nije mrzilo da čita cijelo ovo moje proseravanje, slobodno neka baci komentar, naravno i kritike su više nego dobrodošle. :)
Da ti iskreno kazem, glupu si temu uzeo. Ima puno zanimljivijih stvari o kojima si mogao pisati. Sem toga smijesno je i porediti Barcelonu i Bauern.
ESPN Top 100 Rankings
3. LeBron James
12. Kobe Bryant

Avatar
EvoMene
Postovi: 708
Pridružen/a: 09 jan 2013, 22:33
Lokacija: Šamac
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la EvoMene » 02 jun 2013, 23:01

Hvala i na lijepim i onim manje lijpim komentarima, znači mi i kritika dosta naravno. Dobro, možda i jesam, ali ta tema je aktuelna u ovom trenutku pa zato. Biće još tema u svakom slučaju, i glupih, i onih manje glupih. :)

Kao fan Barcelone naravno da se nadam da će se stvari vratiti na svoje mjesto i da će Barca već sledeće sezone biti tamo gdje treba da bude - na vrhu. Medjutim, ako objektivno sagledamo stvari vidi se da je Barca u laganom padu a Bajern u ogromnom naletu (a čini mi se da uz Gecea i eventualno Levata imaju šansu da budu i bolji nego ove sezone). Tvrdim da će teško ikad ijedna ekipa dostići onaj nivo koji je Barcelona imala u zadnjih nekoliko sezona, ali da se naslutiti da će Bajern u budućnosti biti, ako ne bolji, onda barem u rangu s ovom sadašnjom Barcelonom.
Smoke Weed Everyday!

Avatar
moustapha
Postovi: 4118
Pridružen/a: 19 apr 2008, 19:52
Lokacija: http://home.fksarajevo.ba/
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la moustapha » 02 jun 2013, 23:21

Zanemari komentare od @Greivisa i samo nastavi pisati. ;)
#divovi

Avatar
EvoMene
Postovi: 708
Pridružen/a: 09 jan 2013, 22:33
Lokacija: Šamac
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la EvoMene » 10 jun 2013, 22:36

Super Pippo - born in offside

slika

Ne postoji mnogo stvari u životu koje me mogu rasplakati. Jedna od tih rijetkih stvari je fudbal. I obicno su te stvari vezane za Crvenu Zvezdu. Te kad gledam snimke polufinala Kupa Šampiona protiv Bajerna, te kad smo od istog tog Bajerna dobili gol kroz ruke i noge Randjelovicu za 3-2 na Marakani u Kupu Uefa, te kada nas je Bordo izbacio iz Lige Evrope golom iz penala u nadoknadi (evo i sad se naježim kad pomislim na to) ili kad je s klupe otišao veliki Robert Prosinecki (i svaki put kad gledam njegovu oproštajnu konferenciju). Jedini fudbalski dogadjaji nevezani za Zvezdu kada sam pustio suzu su gol Inijeste u polufinalu LŠ protiv Čelsija i još kada se oprostio veliki majstor ove igre - Filipo Pipo Inzagi. Vjerovatno zadnji takav slučaj bice kada se bude opraštao Ronaldinjo. I nikad više.

Danas je Filipo Inzagi trener omladinaca Milana i na putu je da postane uspješan trener. Kad bi bio barem 20% od onoga što je bio kao igrač, značilo bi da je postao vrhunski trener. U svojoj biografiji ima jednu titulu svjetskog prvaka s Italijom, te dva trofeja Lige Šampiona s Milanom. Dao je 313 golova u svim zvaničnim utakmicama, od čega čak 70 u evropskim takmicenjima, što ga stavlja na drugo mjesto te liste, odmah iza velikog Raula. Nevjerovatan je i podatak da je prvi po broju postignutih het - trikova u Seriji A (ima ih 10) i to ispred takvih veličina kao što su: Roberto Bađo, Gabrijel Batistuta i Marko Van Basten.

Inzagi nikad nije bio ogroman potencijal. Nikad nije nagovještavao najvece domete za razliku od svojih vršnjaka. Idoli su mu bili Paolo Rosi i Marko Van Basten. Karijeru je započeo u Pijaćenci gdje je došao kao 12-godišnjak. Po prelasku u seniorsku konkurenciju nije pokazao neki poseban potencijal i vukao se po pozajmicama u drugoligaškim pa čak i trećeligaškim ekipama. 1995. prelazi u Parmu gdje daje samo dva gola u sezoni. Od toga je jedan bio upravo protiv Pijaćence i nakon tog gola Pipo je zaplakao. :D Preporod doživljava po prelasku u Atalantu gdje zabija 24 gola u sezonu i osvaja titulu najboljeg strijelca Serije A, kao i najboljeg mladog igrača lige. Bile su to više nego dobre preporuke te Juventus nije propustio priliku da angažuje Filipa. Odmah u prvoj sezoni osvaja Skudeto i to nakon što je u odlučujućoj utakmici postigao het - trik u utakmici s Bolonjom. Već u drugoj sezoni stiže do finala Lige Šampiona, ali tamo ga zaustavlja Peđa Mijatović i njegov Real Madrid.

Nakon 4 uspješne godine u Juventusu iz prve postave ga je izgurao David Trezege. Bio je to znak za promjenu sredine. Otišao je u redove Juveovog ljutog rivala - Milana. Bajka je počela. U tandemu s Ševcenkom cinio je u tom trenutku vjerovatno i najbolji napad na svijetu. U drugoj sezoni u klubu osvaja svoju prvu Ligu Šampiona, upravo protiv svog bivšeg kluba - Juventusa. Trofej Lige Šampiona ponovo podiže 2007. nakon što je u finalu protiv Liverpula s dva gola donio trijumf svom timu. Jedan od njih je bio baš na "inzagijevski način". Naime, nakon Prilovog slobodnog udarca, lopta je pogodila Pipa u rame, promijenila smijer i završila u golu. Kasnije je izjavio da su mu to najdraži golovi u životu. Poslednja utakmica u kojoj je zablistao bila je ona protiv Reala iz Madrida 2010. Na konferenciji za novinare pred utakmicu, Murinjo je izjavio da se u ekipi Milana plaši samo Inzagija i upravo on je presudio njegovom timu. Ušao je s klupe klupe u drugom poluvremenu i s dva gola donio preokret već otpisanom Milanu. Za reprezentaciju Italije je debitovao 1997. protiv Brazila. Postigao je 25 pogodaka u 57 utakmica.

slika

Bez obzira na impresivne statistike i mnoštvo važnih golova, Pipo je oduvijek bio jedan od najpotcjenjenijih vrhunskih fudbalera. Mnogi su se u svojim izjavama ogriješili o njegovo fudbalsko znanje, i na kraju su se većinom i pokajali. Najpoznatiji takav primjer je legenda Ajaksa i Barcelone, Johan Krojf. On je svojevremeno izjavio: "Pipo inzagi jednostavno ne zna da igra fudbal." Super Pipo ga je opovrgao kada je na Nou Kampu protiv Krojfove Barce postigao najljepši gol u karijer - volejom lijevom nogom iz punog trka. Zaista veličanstven gol. Krojf se posle toga morao ugristi za jezik.

Mnoga velika imena su davala zanimljive izjave u vezi s Inzagijem. Njegov nekadašnji saigrač iz Milana Zlatan Ibrahimović jednom prilikom je konstatovao: "Svaka čast Ronaldinju, Patu i Robinju, ali ja najviše volim da igram s Inzagijem, najbolje se osjećam kad je on kraj mene na terenu." Čak se i veliki Ser Aleks Ferguson našalio na njegov račun izjavivši: "Taj momak mora da je rođen u ofsajdu." Upravo ta rečenica možda i najbolje opisuje Inzagija. Rođen u ofsajdu. Igrač koji je pola karijere proveo u ofsajdu - a onu drugu polovinu na granici ofsajda. Nije se jednom desilo da protivnička obrana 5 puta upeca Inzagija u ofsajd, ali on šesti put pobjegne, i tad je gotovo, to je neminovno gol. Trener Novare Emilijano Mondoniko je nakon Pipove oproštajne utakmice u kojoj je bacio na koljena upravo njegovu Novaru izjavio rekao: "Inzagi nije zaljubljen u gol, gol je zaljubljen u Inzagija.[/i"]

Upravo ta njegova oproštajna utakmica je nešto po čemu ću uvijek pamtiti Pipa Inzagija. Bila je to utakmica zadnjeg kola protiv fenjeraša Novare, upravo oproštaj kakav i priliči Inzagiju. Neko će reći: Šugav igrač - šugav tim." Ali ne, Pipo je jednostavno bio čovjek koji je davao 120 posto svojih mogućnosti i kada igra protiv Reala, a i protv Novare ili Munje iz Škarića. Zato mu i priliči da se oprosti protiv Novare - i naravno da riješi utakmicu. Milan se mučio, Inzagi ulazi 20-ak minuta prije kraja i svi na stadionu jednostavno znaju da će zabiti. Prima jedan teledirigovan Sedorfov pas i rutinski završava posao. Erupcija oduševljenja na San Siru. Pipo jednostavno nikad nije zakazao, nikad nije promašio u takvim srcama. Poseban šmek dogadjaju je dao i legendarni komentator Ticijan Krudeli koji nije mogao da zaustavi emocije nakon poslednjeg čina velikog majstora. Nije uspio da se suzdrži i zaplakao je u studiju, u prenosu uživo. Bilo mu je jasno da je fudbal oštećen odlaskom jednog velikog igrača. Znao je da nikad više neće vidjeti Pipa kako se ludjački raduje svakom golu (kao da doživljava orgazam :mrgreen: ), kako se nervira kada promašuje iako njegov tim vodi 3:0... Jednostavno, znao je da fudbal nikad više neće imati takvog borca i takvog rodjenog pobjednika kao što je to bio Super Pipo.

[youtube][/youtube]
-Poslednji ples velikog majstora - gol protiv Novare

[youtube][/youtube]
Legendarni komentar Ticijana Krudelija - pogledati od 1:15 ako vam se ne gleda cijeli.
Smoke Weed Everyday!

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la DANTES » 30 jun 2013, 18:37

svaka čast za članak o Pipu... za mene najveći napadač zadnjih 20 godina... ni šuta, ni snage, ni brzine, ni tehnike, i visine, ničega, ali džaba sve... jednom šutne u finalu LS i da dva gola... Pipo-napadač kojeg ste voljeli...
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
EvoMene
Postovi: 708
Pridružen/a: 09 jan 2013, 22:33
Lokacija: Šamac
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la EvoMene » 30 jun 2013, 18:50

Poželio sam pogledati te legende koje nisu imale talenat, ali su imale neki šmek (Gatuzo, Inzagi i slični). Davali su jednu drugu dimenziju fudbalu. Nema toga danas.
Smoke Weed Everyday!

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la DANTES » 30 jun 2013, 19:04

Milan je davao poseban šmek LŠ... u Italiji se muče, nema ih nigdje, jedva uđu u LŠ, a tamo, tamo ih niko ne želi... Barsa drhti, Bajern se moli da ih ne dobije u zrijeb, ManU i SAF pozelene kada vide kuglicu sa AC Milan... Prosto imali su lijek za sve i svakoga... A ekipa sem Pirla i Kake matora, stara, pa čak i spora... Danas nažalost nema takve ekipe... Timovi kao što su Barsa, Bajern, Čelzi, Real melju sve, igraju dobar sjajan, ali i dosadan fudbal, uvijek znaš šta da očekuješ, sve je kao po kreiranim programima... Žao mi je što nema starog Milana, siguran sam da bi se sa svima njima pošalio...
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.