Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Aktuelna dešavanja na domaćoj i međunarodnoj sportskoj sceni.

Moderatori/ce: ribery,insider,rio_Ferdy88

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41273
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 13 sep 2023, 08:34

Po meni Nole, Modrić i Jokara top 3 sportaša ex yu ikad :salut:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Shadows
Postovi: 2443
Pridružen/a: 26 dec 2015, 20:30
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Shadows » 13 sep 2023, 10:18

Niko od njih ne moze prici Novaku.

mostar35
Postovi: 262
Pridružen/a: 15 jun 2021, 14:26
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar35 » 13 sep 2023, 11:21

Nezahvalno je porediti sportiste iz različitih sportova. Posebno individualnog i ekipnog.
Nole je svakako najveći sa ovih prostora iz indivdualnih sportova. Modrić je svakako najveći fudbaler sa ovih prostora ikad.

Meni je zanimljivo kako Nole ima malo pratitelja na instagramu. 14MIL
Modrić ima 33mil. Moć fudbala.

Avatar
deantinho
Postovi: 1224
Pridružen/a: 17 jul 2022, 16:02
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la deantinho » 13 sep 2023, 11:28

Broj pratilaca na mrežama ne može biti naročiti argument, jer te pratioce praktično kupuju korporacije i slično. A i fudbal je, kao što reče, najpopularniji sport na planeti.

Luka jeste najveći fudbaler sa ovih prostora, ali je Novak daleko najveći sportista na ovim prostorima, najbolji ikada u sportu kojim se bavi i bez sumnje u top 10 najvećih sportista svih vremena.
Teško će to ikada neko sa ovih prostora uspjeti nadmašiti.

Glavnu razliku u korist srpskog sporta čine žene. Srpkinje su u 3 od 5 ekipnih sportova vrlo dobre. Hrvatice tek u jednom.
Čak i u Atletici u kojoj su Hrvatice bile dominantnije, izgubile su primat.

Jedino gdje je ozbiljna u korist HR to su zimski sportovi. Tu Srbija nikada ništa veliko nije i neće uraditi. Kao što recimo Hrvatska nikada ništa veliko neće uraditi u basketu 3x3.

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54524
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la MortemHz » 13 sep 2023, 11:42

Teško je posmatrati stvari na takav način. Statistika kaže da je Srbija iza Hrvatske i Slovenije. Možemo mi diskutovati o svemu na forumu ali ozbiljna statistika ne može gledati koji je veći sport, porediti timske, individualne i ostale neuporedive stvari.
Ozbiljno se mora uzeti u obzir i broj stanovnika naših država te dijasporu. Srbija ima duplo veći bazen od Hrvatske i otprilike 6 puta veći bazen od Slovenije, prema tome se dosta stvari gleda.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 13 sep 2023, 11:43

rio_Ferdy88 je napisao/la:
13 sep 2023, 08:34
Po meni Nole, Modrić i Jokara top 3 sportaša ex yu ikad :salut:
Definitivno, s tim da kao deantinho rece, Novak se debelo izdvaja.
Novak sada ulazi u najuzu konkurenciju za najboljeg sportistu svih vremena, pogotovo ako "dosije" podeblja olimpijskim zlatom.
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

Avatar
deantinho
Postovi: 1224
Pridružen/a: 17 jul 2022, 16:02
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la deantinho » 13 sep 2023, 11:45

MortemHz je napisao/la:
13 sep 2023, 11:42
Teško je posmatrati stvari na takav način. Statistika kaže da je Srbija iza Hrvatske i Slovenije. Možemo mi diskutovati o svemu na forumu ali ozbiljna statistika ne može gledati koji je veći sport, porediti timske, individualne i ostale neuporedive stvari.
Ozbiljno se mora uzeti u obzir i broj stanovnika naših država te dijasporu. Srbija ima duplo veći bazen od Hrvatske i otprilike 6 puta veći bazen od Slovenije, prema tome se dosta stvari gleda.
Koja statistika to kaže? Koliko su te tri države osvojile zlatnih medalja na tri najveća takmičenja u obje konkurencije u najpopularnijim sportovima na ovim prostorima?

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 13 sep 2023, 12:21

MortemHz je napisao/la:
13 sep 2023, 11:42
Teško je posmatrati stvari na takav način. Statistika kaže da je Srbija iza Hrvatske i Slovenije. Možemo mi diskutovati o svemu na forumu ali ozbiljna statistika ne može gledati koji je veći sport, porediti timske, individualne i ostale neuporedive stvari.
Ozbiljno se mora uzeti u obzir i broj stanovnika naših država te dijasporu. Srbija ima duplo veći bazen od Hrvatske i otprilike 6 puta veći bazen od Slovenije, prema tome se dosta stvari gleda.
Donekle si u pravu. Tacno je da Srbija ima skoro duplo veci bazen, ali isto tako barem kada su kolektivni sportovi u pitanju, ima vise nego duplo bolje rezultate.

Evo, ne racunam vaterpolo iako je Srbija daleko uspjesnija,jer je planetarno ne tako popularan sport.

Srbija na OI, SP i EP muskarci i zene:

Kosarka, odbojka i rukomet: 48 medalja, od toga 16 zlatnih.

Hrvatska:

Rukomet, fudbal i odbojka: 21 medalja, 3 zlatne.

Dakle, Srbija ima zlatnih medalja skoro kao Hrvatska ukupno.
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

mostar35
Postovi: 262
Pridružen/a: 15 jun 2021, 14:26
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar35 » 13 sep 2023, 12:47

Ja opet mogu odgovoriti na ova zadnja 2 posta, ali ne bi napisao ništa što već nisam napisao. Očito je da se nikad nećemo složiti i samo se vrtimo u krug.
Slažemo se jedino s tim da se ne bi mijenjali .

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 13 sep 2023, 12:53

Tacno. Ne bih se ni ja mijenjao s vama, jos drasticnije sa npr Belgijancima. Dzaba im bronza u fudbalu kad ih nema skoro nikako u ovim ostalim kolekrivnim sportovima...
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

mostar35
Postovi: 262
Pridružen/a: 15 jun 2021, 14:26
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar35 » 13 sep 2023, 13:02

Ako mene pitaš "netko" je to manje više pravedno raspodijelio. Srbija sa duplo većim bazenom ukupno gledajući nešto uspješnija, najviše zbog Noleta, ali Hrvatska puno uspješnija u daleko najbitnijem sportu i jednim i drugima, zbog čega bi većina Srba dala Hrvatima 95% svojih medalja iz ovih manjih ekipnih sportova za 3 medalje sa fudbalskog mundijala i kontinuitet koji garantira još medalja u budućnosti. Ti marconato možda ne bi, ali većina Srba bi...to nema smisla negirati.

Avatar
deantinho
Postovi: 1224
Pridružen/a: 17 jul 2022, 16:02
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la deantinho » 13 sep 2023, 13:19

Ne bi vala dao nijedno zlato košarkaša za to vaše drugo mjesto u fudbalu. Ne vaše, bilo čije.

Niko ne spori da je Hrvatska uspješnija u fudbalu, to je fakt, kao što je fakt da je ukupno gledano Srbija uspješnija u sportu. Te priče o broju stanovnika su smješne. Jedan Urugvaj ima 500 puta manje stanovnika od Kine, a nebo i zemlja u fudbalu.

Avatar
deantinho
Postovi: 1224
Pridružen/a: 17 jul 2022, 16:02
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la deantinho » 13 sep 2023, 13:22

Ono oko čega se i Srbi i Hrvati mogu složiti je fakt da su i Srbi i Hrvati ekstremno talentovan narod za sport.

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 13 sep 2023, 13:23

@mostar

Tom logikom mozes reci, Hrvatska je uspjesnija od SAD koja nema medalje u fudbalu?! :roll:

Shvati da nema veze moje ili tvoje subjektivno simpatisanje ovog ili onog sporta, nego fakticko stanje, ako vec poredimo sport u globalu, a ne pojedinacno!

Kad vec poredimo, uzimamo globalno popularne sportove, a ne koji je tebi ili meni najpopularniji.
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

mostar35
Postovi: 262
Pridružen/a: 15 jun 2021, 14:26
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar35 » 13 sep 2023, 13:28

deantinho je napisao/la:
13 sep 2023, 13:19
Ne bi vala dao nijedno zlato košarkaša za to vaše drugo mjesto u fudbalu. Ne vaše, bilo čije.

Niko ne spori da je Hrvatska uspješnija u fudbalu, to je fakt, kao što je fakt da je ukupno gledano Srbija uspješnija u sportu. Te priče o broju stanovnika su smješne. Jedan Urugvaj ima 500 puta manje stanovnika od Kine, a nebo i zemlja u fudbalu.
Da si doživio bar polufinale u fudbalu, možda bi i shvatio o čemu govorim. Ali možda si ti jedan od onih koji vole košarku više od fudbala? Ako su takvi u Srbiji većina, onda dobro za vas. Ali mislim da nisu. A i rekao sam 95% medalja. Ova zlata u košarci su nešto vaše najbliže hrvatskim medaljama u fudbalu. Ali sva ova srebra i bronce su druga priča. Dugo vi i čekate to zlato za jednu takvu silu u basketu. Nema ga otkad se oprostila generacija iz Juge.

Usporedbe o broju stanovnika imaju smisla ako se uspoređuju zemlje koje su susjedne i po svemu vrlo slične..prije svega po tradiciji i ljubavi prema određenom sportu. Ako se uspoređuju Urugvaj i Kina/Indija u fudbalu, onda naravno da razlika u broju stanovnika nije toliko bitna.

mostar35
Postovi: 262
Pridružen/a: 15 jun 2021, 14:26
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar35 » 13 sep 2023, 13:39

marconato je napisao/la:
13 sep 2023, 13:23
@mostar

Tom logikom mozes reci, Hrvatska je uspjesnija od SAD koja nema medalje u fudbalu?! :roll:

Shvati da nema veze moje ili tvoje subjektivno simpatisanje ovog ili onog sporta, nego fakticko stanje, ako vec poredimo sport u globalu, a ne pojedinacno!

Kad vec poredimo, uzimamo globalno popularne sportove, a ne koji je tebi ili meni najpopularniji.
Nije uspješnija od SAD jer ipak je razlika u ostalim sportvima i medaljama sa Olimpijskih igrara puno veća nego između Hrvatske i Srbije. Samo ja nikad nisam ni rekao da je Hrvatska uspješnija od Srbije u sportu u globalu.
To što ja govorim o fudbalu nije samo moje mišljenje, nego mišljenje većine ljudi u Hrvatskoj, Srbiji pa i cijelom svijetu. U to nema baš nikakve sumnje. Ili želiš reći da fudbal nije najbitniji sport u Hrvatskoj, Srbiji i većini svijeta?

Postoji još veliki broj naroda za koje se možda misli da se ne lože na fudbal, ali ne lože se samo zato jer se loše radi, slabiji su talenti i nemaju uspjeha. To ne znači da ne bi prije htjeli da su bolji u fudbalu nego u nekim drugim sportovima i da ne bi bila ludnica da naprave nekakav uspjeh, bar sličan hrvatskom.

Avatar
deantinho
Postovi: 1224
Pridružen/a: 17 jul 2022, 16:02
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la deantinho » 13 sep 2023, 14:01

Legitimno je da ti to kažeš, bar navijački. Međutim, brojke su neumoljive.
Dakle, mogu ja kao navijač Srbije sporiti da je Hrvatska bolja u fudbalu, ali to je fakt i to je gubljenje vremena. E tako je i u kontekstu ko je najjača sportska nacija u regionu, samo obrnuto.

Kako god, Srbi i Hrvati su sportske nacije. Decenijama. Primjer kako se u relativno malim zemljama mogu stvarati šampioni i to u relativnom lošim uslovima i sa skromnim ulaganjima.

Da li će tako biti i za 20 godina. Teško je reći jer djeluje da su nove generacije klinaca sve manje zainteresovani za rad, trening i prije svega sve manje motivisane. A da bi se rodio jedan novi Luka ili Novak, potrebno je puno više od pukog talenta.

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 13 sep 2023, 14:05

Niko ne spori da je fudbal najpopularniji, ali mi ne pricamo samo od fudbalu, kako to ne kapiras?!

Ne moze ti popularnost fudbala biti pokrice za minus od 15-ak medalja kada su evo ekipni sportovi u pitanju! Zasto onda postoje svi sportovi i zasto ih uopste poredimo ako ces gledati samo ili presudno na fudbal?!

Jos nesto, nisu samo medalje presudne nego i prisutnost u svim sportovim. Srbija je npr u svom najslabijem sportu fudbalu daleko vise konkurentnija nego sto je Hrvatska recimo u odbojci. Rukomet nam je tu negdje kao vasa kosarka, iako za razliku od vas imamo medalju 2009, a vi je nemate od 95. Nasa kosarka je daleko uspjesnija od vaseg fudbala, a odbojka je tu negdje sa rukometom, iako vam ni tu ruže ne cvjetaju vise kao prije.

P.S. U ovom postu sam skroz iskljucio zene...
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

Avatar
BosniaBoston
Postovi: 15811
Pridružen/a: 29 nov 2018, 22:07
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la BosniaBoston » 13 sep 2023, 14:15

Hrvati su bolji i to dosta bolji u 2 najbitnije stvari : fudbal i olimpijada. Čak i u tenisu imaju više Davis Cupova
1STappen/Beantown/King of clay/Li8nel/Barça

"Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja. Za mene je to sjesti na most na Malti i popričati o svemu, pa otići na piće.“ - Ivica Osim

mostar35
Postovi: 262
Pridružen/a: 15 jun 2021, 14:26
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar35 » 13 sep 2023, 14:21

Znam da ne pričamo samo o fudbalu, ali ti nikako da ukapiraš ono što ja želim reći, iako ne mislim da je komplikovano.
Opet pišeš praktički isto što si već pisao, a ja se opet mogu samo ponavljati.

Znači Srbija je ukupno gledajući nešto uspješnija u sportu, što je valjda i razumljivo jer je najmnogoljudniji narod na ovim prostorima, ali Hrvatsku "bol" drastično umanjuje dominacija u daleko najbitnijem sportu na ovim prostorima. I budući da je Hrvatima fudbal daleko na prvom mjestu, ne bi se mijenjali sa Srbima i njihovim uspjesima u basketu a kamoli u drugim još manjim sportovima. Ali naravno mi koji smo dovoljno stari, znamo kako je to kad ti reprezentacija igra finale OI u košarci i osvoji još par medalja, dok se Srbi nikad nisu ni približili uspjesima Hrvatske reprezentacija u fudbalu.
Jel sad jasno?

Odgovori

Natrag na “Aktuelne teme”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.