FK Sloboda: Galerija

Moderatori/ce: TaRgEt_,Aerials

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 18 apr 2015, 11:01

FAHRUDIN AVDIČEVIĆ NAJSTANDARDNIJI IGRAČ SLOBODE POTPISAO JE

DVA DOŽIVOTNA UGOVORA

SPORTIST KOJI ZASLUŽUJE MEDALJU ZA FER-PLEJ

Jedan od najboljih fudbalera koje je tuzlanska Sloboda do sada imala, Fahrudin Avdičević,dugogodišnji bedem u srednjem redu svoje ekipe,došao je ,vjerovali ili ne,iz Bijeljine u Tuzlu- omaškom.Igrao je tada takođe halfa, u bijeljinskom Radniku, zajedno sa mlađim bratom Mehmedalijom,boljim fudbalerom od sebe, ali je i on,još tada,bio vrstan igrač.Braća Avdičević"zapali su za oko" tadašnjem treneru Slobode Ostoji Simiću i sekretaru kluba Dragi Karamanu, pa su se uputili u Bijeljinu.Znali su po koga su došli a - po bratskom dogovoru, umjesto Mehmedalije, sa njima je u Tuzlu krenuo - Fahrudin.
-Probali su me i zadržali, - prisjeća se, sada već iskusni, 29-godišnjak Fahrudin Avdičević.-Odmah sam počeo da igram- sve bolje, i niko više nije sumnjao da su trener "Ole" i sekretar Karaman pogriješili.Ono što je znao moj brat Mehmedalija, ja sam uspješno interpretirao na terenu, svi su u meni vidjeli- njega.
Kasnije je sve leglo na svoje mjesto, mada su svi redom saznali da sam u Tuzlu došao"greškom".
Od tada, Avdičević je oko 700 puta oblačio dres tuzlanskog drugoligaša i prvoligaša, dvanaest puta reprezentativac,proslavio se kao nenadmašni štoper, ali i kao "ofanzivac".-Samo u jednoj prvenstvenojsezoni-1969/70 postigao je, iz pozadine- 17 golova!
Avdičevića nazivaju profesorom fudbala, a uskoro će postati i profesor fizičkog vaspitanja.To je njegov dug, i obaveza, prema svom klubu, sa kojim je potpisao treći po redu , ovog puta- doživotni ugovor.Po isteku karijere ostaće u Slobodi kao profesionalni sportski radnik.Završio je Srednju poljoprivrednu školu i Višu pedagošku, a sada juriša na diplomu Trenersko-prednjačke škole.
-Moram da steknem visoko obrazovanje,- kaže Avdičević. Sve više uviđam da bez toga neću moći da opstanem među mladima koji stiču temeljito znanje.Znam fudbal, ali - teško je nekome prenositi iskustvo.Hoću reći:lakše je igrati,nego predavati fudbal.Uzgred, od dosadašnjih položenih ispita priznaće mi nešto oko 12, a uz to - glavni profesor u mojoj novoj školi je Velja Rajnović, moj sugrađanin iz Bijeljine.Nadam sa biće nešto i "kroz prste",- šali se Avdičević.
Avdičević je najdisciplinovaniji fudbaler ne samo u ekipi Slobode.Oštar i beskompromisan, ali uvijek fer, u svojoj trinaestigodišnjoj karijeri na zelenom polju bio je samo jedan jedini put isključen iz igre.Promašio je penal protiv OFK Beograda u sezoni 1969/70.na Karaburmi, kod stanja 0:0, a zatim su domaći pobijedili.
Nešto je prigovorio niškom sudiji Kovačeviću i - našao se van terena.
Zbog toga mi je žao,želio sam da završim svoj fudbalski vijek bez ijedne opomene,- napominje Avdičević.
-Kada god se dogodi da neko od mojih kolega bude isključen, ili pak neko iz suparničkog tabora,meni to pada nekako teško.Zašto bismo se, mi sportisti, svađali?
Ovih dana, Avdičević je potpisao još jedan , takođe doživotni ugovor ali - pred matičarem.Poklonio je ljubav mladoj Vahidi, hemijskom tehničaru u preduzeću "Soda-So",sa kojom se, kako kaže,prethodno zabavljao nekih pet-šest mjeseci.
Bilo je to zaista divno veselje, u lijepo uređenoj sali ispod prostorijaSportskog društva Sloboda.Okupljeni mnogi Avdičevićevi prujatelji, mnogi simpatizeriSlobode,koji su u posljednji čas saznali da se njihov miljenik Avdo- ženi.Tu je bio i čuveni tuzlanski interpretator narodnih melodija Muhamed Mujo Mujkanović, pa prva harmonika BiH, Omer Pobrić, u vojničkoj uniformi, sa specijalnom dozvolom za ovu svečanost.Međutim, negdje oko ponoći, Avdičević je sa suprugom i kumom Mehmedom Fazlićem, poznatim tuzlanskim auto -mehaničarem,krenuo svojoj kući.Svima je to bilo nekako čudnovato.
Objasnio nam je:
- Prije nekoliko mjeseci umrla mi je majka,nisam nikoga želio da uvrijedim iznenadnim odlaskom kada je baš veselje dostiglo kulminaciju, ali,vjerujte mi, nisam mogao da izdržim.Svirka i pjesma su me potresle.
No,svima sam veoma zahvalan što me i ovog puta nisu zaboravili, posebno upravi zagrebačkog Dinama koja mi je poslala poklon, fudbalerima Mujkiću, Brnčiću, i maseru Dinama, Čačkoviću, koji su takođe prisustvovali mojoj svadbi.
-S obzirom da je Avdičević već u zrelim igračkim godinama, upitali smo ga: koga je "izabrao" za svog nasljednika?
-Akose rodi sin, on će biti moj nasljednik,- našalio seAvdičević.-Možda i na zelenom polju.Međutim,ja ipak mislim da će to prije biti Hatunić. Prirodno, ako nastavi da igra u sadašnjoj formi, u što ne sumnjam.
Interesovalo nas je ko je podnio troškove Avdičevićeve svadbe: on ili njegov klub?
-Hvala Slobodi,nudili su mi da sve troškove moje svadbe podnese klub,ja to nisam želio.Moj prosjek prošlogodišnje zarade je bio 650 hiljada starih dinara,bilo je i nešto nagrada, supruga mi je zaposlena,i zašto bi onda neko drugi platio veselje koje čovjek jednom u životu doživi? To bi, smatram, bilo suvišno !
..................................................sportski nedeljnik "TEMPO" Beograd, septembar 1972 godine
slika
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 13:50, ukupno mijenjano 31 put.
Ja volim FK Tuzla City

Avatar
Zodiac
Postovi: 4059
Pridružen/a: 18 dec 2012, 00:16
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la Zodiac » 18 apr 2015, 13:50

Klupa Slobode na čelu sa šefom stručnog štaba Đorđe Gerumom i pomoćnim trenerom Mesudom Nalićem iz sezone 1987/88
slika

Avatar
Zodiac
Postovi: 4059
Pridružen/a: 18 dec 2012, 00:16
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la Zodiac » 18 apr 2015, 13:58

Prijateljska utakmica: VfL Bochum 1848 1:2 FK Sloboda Tuzla. 1959. godina.
Sastav Slobode: Petković, Hajrović, Šehić, Anović, Radović, Jovanović, Veselinov, Šijackić , Ačimović, Despotović, Hadžiefendić.
slika

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 20 apr 2015, 15:41

SLOBODA OSTAVILA NAPREDAK U 1. LIGI A ISTJERALA ZAGREB

PREKSINOĆ U TUŠNJU SLOBODA NIJE USPJELA DA SAVLADA EKIPU ZAGREBA
............SLOBODA - ZAGREB 0 : 0
29. KOLO, 20. MAJA 1979. GODINE, SEZONA 1978/79.


SVE BLIŽE OPASNOJ ZONI

U nervoznoj irgi Sloboda nije uspjela da savlada jednog od direktinih protivnika u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa- Nakon susreta na putu prema svlačionicama došlo je i do fizičkog obračuna među igračima oba tima- Domaćin nezadovoljan suđenjem beogradskog arbitra Travlejeva

SLOBODA : ZAGREB 0 : 0
Prvenstvena utakmica 29. kola Prve savezne fudbalske lige. Stadion u Tušnju. Teren travnat i dobar za igru. Vrijeme sparno. Utakmica odigrana pod reflektorima. Gledalaca oko 3000. Sudija: Milija Travlejev (Brograd)-6. Žuti kartoni : Kovačević i Džafić (Sloboda). Crveni karton: Džafić (Sloboda)

SLOBODA: Divanefendić 7, Hadžić 7, Mališević 7, Miljanović 5,
Verlašević 7, Alibegović 6, Sarajlić 6, Kovačević 6, Džafić 5,
Tomić 7 (Geca 5).

ZAGREB : Šarović 7, Čop 7, Tkalec 6, Antolić 6, Šišić 7,
Lipovac 7, Šetka 6,Vujadinović 6, Kovačić 7, Rukljač 6, Smolek 6.


U borbi za očuvanje prvoligaškog statusa fudbaleri Slobode izgubili su još jedan bod na svom terenu i to od ekipe koja se, takođe, grčevito bori da izbjegne prelazak u Drugu ligu.Mada je meč počeo dosta mirno, kasnije se igra izrodila, da bi poslije susreta izbio i najveći incident.
Ako bi trebalo posmatrati gol-prilike onda su gosti propustili veliku šansu da uzmu i drugi bod. Naime, odavno se jedna ekipa nije tako ispromašivala kao ovog puta Zagrebovi napadači. Već na samom početku susreta Zagreb je imao dvije idelane šanse: najprije je Kovačić u drugom minutu slabo šutirao, a tri minuta kasnije još povoljniju priliku nije iskoristio Vujadinović.
Tek u 25. minutu Tuzlaci su ozbiljnije ugrozili Šarovića. Tada je S. Ibrić snažno šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je na nesreću domaćina lopta umjesto u mrežu pogodila u prečku. Na odbijenu loptu startovao je mladi Tomić, ali je njegov dosta uspio šut Šarović izbacio ispod same prečke u korner. Nešto kasnije i Zagrebog centarfor Kovačić je glavom šutirao i lopta je pogodila i Divanefendićevu prečku.
U drugom dijelu utakmice Sloboda je imala terensku inicijativu, ali ona je dolazila do izražaja samo do ivice šesnaesterca gostiju. Tu je oštra i beskompromisna odbrana Zagreba blagovremeno intervenisala, ali ni napadači domaće ekipe nisu bili prisebni ni u najidealnijim prilikama. Posebno treba istaći Miljanovićevu šansu u 47. minutu kada je sa svega nekoliko metara promašio loptu! U kontranapadu gosti umalo nisu pogodili mrežu, pošto je Smolek iz povoljne prilike šutirao neprecizno. Mora se priznati da su napadi domaćeg tima išli nekako stihijski, nabacivanjem visokih lopti koje su, uglavnom bile plijen protivničke odbrane. Kako se meč bližio kraju gosti su se sve češće služili i nesportskim sredstvima što je unosilo nervozu u domaćoj ekipi.
Finiš utakmice donio je i jedno isključenje. Domaći fudbaleri stalno su prigovarali arbitru Travlejevu, koji se svojom arbitražom nije proslavio u Tušnju, pa je nakon žutog kartona Džafić dobio i - crveni.
Tako su sva nastojanja Slobodinih fudbalera da osvoje i drugi bod ostala uzaludna. Poslije posljednjeg zvižduka sudije Travlejeva na putu prema svlačionici izbio je incident u kojem je učestvovalo po nekoliko fudbalera obje ekipe. Tako ružne scene ostavile su još ružniju sliku na cijelu ovu utakmicu. Napeta situacija bila je i poslije utakmice, dok su se ekipe nalazile u svlačionici, pa je morala da interveniše milicija.
Igrači Slobode upućuju najoštrije kritike sudiji Travlejevu zbog lošeg suđenja i smatraju da su grubo oštećeni njegovom arbitražom. Slične izjave čuli smo i od Slobodinih funkcionera.
Trener Slobode Đorđe Gerum kratko je rekao poslije utakmice:
- U incidentnoj situaciji nismo mogli bolje ni proći. Nisam zadovoljan igrom našeg tima. Suđenje ne komentarišem.

.................................................................................."Oslobođenje" 22. 05. 1979. godine

slika


............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
UTAKMICA
Rukovodstvo Kluba, stručni štab i fudbaleri nemaju nikakvog razloga da se s ponosom sjećaju meča sa Zagrebom ni u toku meča, a još manje poslije njega. Sve to je kulminacija nemoći Kluba da se konsoliduje, da na fudbalskom igralištu pokaže više umjeća i zalaganja, pa tako da se domogne mirnijih voda i ne strijepi za opstanak.
Travlejev je jedan nesposoban sudija, ili u najmanju ruku, teren u Tuzli mu "ne leži". Tek, ja se ne sjećam da je on nekad na Tušnju sudio dobro, čak ni prosječno. Kako se održava na takozvanoj "A" listi, to ne znam, ali je to još jedna ilustracija odnosa u našem fudbalu. Brisanjem sa liste, što traži Sloboda (i što, vjerovatno, neće biti usvojeno) bila bi učinjena usluga fudbalu, suđenju i samom Travlejevu. Međutim, bilo bi izglednije da su Tuzlaci tražili da im više ne sudi.
Ali, Travlejev nije kriv za ishod meča u nedjelju protiv Zagrebe. Ako je neko imao veoma mnogo sreće na toj utakmici, onda je to Sloboda. Zagreb je bio bolji, imao nekoliko čistih šansi za gol, domaći tim je igrao izuzetno loše. Razumije se, kad timu ne ide, onda se javi bezbroj krivaca: sudije, delegati, kontrolori, protivnički igrači, treneri, sva fudbalska organizacija. Zagreb savakako nije tim koji bi drmao fudbalskom organizacijom i stvarao neke mućke u kojima bi se baš on najbolje snalazio. Kako se snalazi, eno piše na tabeli.
Sloboda godinama nije kuburila sa sudijama, s ostalim službenim licima na utakmicama, s incidentima na igralištu, nije ratovala ni saopštenjima. Umjesto saopštenja imala je tim. Rasturila ga je sopstvenom krivicom i sad, umjesto da dostojanstveno trpi posljedice svoje neorganizovanosti, umjesto da i sa skromnim igračkim fondom pobere ono što se uzeti da, unosi se nervoza, povlađuje igračima kad se nesportski ponašaju, traži obješnjenje nemoći kod drugih, pribjegava nekim postupcima koji ne smiju ostati nekažnjeni ili bar nerazjašnjeni (navodni pokušaj hapšenja sudije nakon utakmice).
Niti je tuzlanski tim bezbrižan što se tiče opstanka, niti u totalno beznadežnoj situaciji. Mobilisanjem svih snaga, ali bez unošenja paničarskog elementa u tu mobilnost, može se osvojiti onoliko koliko treba. Ako Zagreb, koji zaostaje četiri boda za Slobodom, s optimizmom gleda na svoj status, onda tuzlanski tim za to svakako ima više opravdanja. Ali, sudbinu rješavaju igrači, a ne sudije i razna saopštenja. To Sloboda zna, u to se uvjerila u prethodnih desetak godina. POSMATRAČ.
.............................................................................."Oslobođenje", 22. 05. 1979. godine
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U POSLJEDNJEM KOLU SLOBODA I NAPREDAK PODJELILI BODOVE 0 : 0
34. KOLO 16. 06. 1979., SEZONA 1978/79


MREŽE OSTALE NETAKNUTE

Navijači Slobode na kraju utakmice pozdravili dugotrajnim aplauzom uspjeh gostiju.
Igrači Slobode na kratkom odmoru do 26. juna.


Prvenstvena utakmica 34. (posljednjeg) kola Prve savezne
fudbalske lige: Sloboda - Napredak(Kruševac) 0 : 0.
Stadion u Tušnju. Teren travnat i odličan. Vrijeme
povoljno. Gledalaca oko 6000. Sudija: Boško Angelkovski
(Skoplje) - 7. Žutih i crvenih kartona nije bilo.

SLOBODA: Divanefendić 7, Hadžić 7, Mališević6, Miljanović 6,
Verlašević 7, Mujezinović 7, Sarajlić 6, Petrović 6, Kovačević 6,
(Geca -), Gogić 6 (Džafić -), Tomić 6.

NAPREDAK: Simović 8, Momirović 7, Babić 7, N. Kostić 6,
Rajković 7, Karamarković 6, Janjanin 6, Jovanović 6,
D. Kostić 6, Komljenović 6 (Jakovljević -), Pešić 6
(Lukač 6).



ČARAPANI IZ KRUŠEVCA MAHSUZ SU DONIJELI TRANSPARENT DIRLJIVOG SADRŽAJA.

slika

ŽIVELO BRATSTVO NAVIJAČA FK SLOBODE I FK NAPREDKA IZ KRUŠEVCA


U Tušnju je prekjuče nakon završetka utakmice bila pomalo neobična slika.
Navijači domaće Slobode zajedno sa oko 1000 pristalica Napretka iz Kruševca dugotrajnim aplauzom su pozdravili uspjeh gostiju.
Jedan bod osvojen na Tušnju znači opstanak Kruševljana u elitom društvu. I za vrijeme meča simpatije domaće publike bile su na strani Napretka. Tako su igrači Slobode pred sobom imali pored protivnika na zelenom terenu i sopstvene navijače na tribinama. Sigurno da fudbaleri Slobode u takvoj atmosferi nisu mogli pokazati svoju pravu vrijednost.
Istina, nisu bili ni motivisani pošto i jedan bod donosi Slobodi pomjeranje za jedno mjesto na tabeli. Tako je Sloboda osvojila osmo mjesto što je svakako vrijedan uspjeh nakon mnogo neizvjesnosti i kriznih momenata.
Prekjučerašnji susret u Tušnju samo je na momente bio na prvoligaškom nivou. Gosti iz Kruševca su ušli u igru bojažljivo plašeći se poraza. Tek poslije tridesetak minuta igre Napretkovi fudbaleri su se oslobodili treme i igrali otvorenije. Međutim, uvijek su dobro čuvali svoju mrežu.
Pa i pored na momente anemične igre i igrači Slobode Kovačević, Miljanović i Tomić imali su šanse ali ni jednu nisu iskoristili. Čuvar mreže Kruševljana Simović u nekoliko navrata je izmamio aplauz tuzlanske publike.
Poslije susreta cijeli stadion je pozdravio uspjeh Napretka i njegov opstanak u prvoligaškom društvu.
- Igra je bila rastrgana, malo je bilo pravih akcija. U tome su posebno prednjačili naši napadači, koji, istina, nisu bili motivisani. Gosti su nastojali da pošto-poto sačuvaju svoju mrežu, pa je igru bilo teško "razviti". Mislim, ipak, da je Napredak zasluženo osvojio bod i sačuvao mjesto u prvoligaškom društvu, - rekao je poslije utakmice trener Slobode Đorđe Gerum.
Trener Napretka Milosavljević je poslije utakmice rekao:
- Presretan sam. Oba tima su imala svoje prilike, pa je neriješen rezultat i najrealniji ishod ove utakmice. Susret bi bio mnogo ljepši da su gledaoci vidjeli golove.
Slobodini igrači su dobili kratak odmor koji će trajati do 26. juna, kada će se ponovo okupiti i početi pripremati za novo prvenstvo koje zbog Mediteranskih igara počinje znatno ranije nego uobičajno - 15. jula.
.........................................................................."Front slobode" 18. 06. 1979. godine

ZAČELJE TABELE ZA SEZONU 1978/79
12.VOJVODINA..................34......11.......7.......16.....35:38......29
13.OSIJEK.......................34.......8.......13......13.....32:39......29
14.NAPREDAK...................34......9........11......14.....43:51......29
15.PARTIZAN...................34......9.........11......14....30:47......29
16.OLIMPIJA....................34.....11........7.......16.....34:53.....29
_______________________________________________________________________________________
17.ZAGREB.....................34......8........12.......14.....32:39.....28
18.OFK BEOGRAD..............34......5........12.......17.....30:55.....22


slika

UTAKMICA SLOBODA-NAPREDAK 0:0

.............................................................................................................................................

Nakon utakmice protiv NK Zagreba 0-0 na Tušnju desila se tuča igrača u svlačionicama. Meske se okliznuo u kopačkama i udario glavom u zid između dvaju svlačionica.Mi gledaoci primijetili smo da desetine policajaca ubrzano trče prema svlačionicama.Ostali smo na tribinama ali nismo znali šta se dešava iza zidova. Naravno preostalo nam je da odemo Zagrebčanima pod pendžer i posložimo im sve po spisku. Kasnije prilikom pravljenja zapisnika Gojko Škrbić Direktor Zagreba je izgovorio rečenicu:"Kakva je ovo sredina bože mili"? Na to mu je jeden nerezidentni član Uprave Slobode doviknuo ,"Revulicionarna **** ti materina tvoja".Zagrebčani su sveukupnim ponašanjem izazvali gnjev Tuzlaka. Prilika za slatku osvetu a nakon naših pobjeda protiv OFK Beograda i C. Zvezde te remija u Titogradu,pružila se u poslednjem kolu protiv Napretka iz Kruševca.Naime porazom u Tuzli gosti bi sigurno ispali , remijem sigurno ostaju u prvoj ligi stim što ispada Zagreb.I naravno odluka je pala, ostaviti Napredak a Zagrebu , adio.U Tuzlu su stigli i navijači iz Kruševca.Ljubili su nas poslije utakmice ko braću, a prije toga cio stadion je navijao za Napredak. Ako bi Slobodaši slučajno krenuli prema golu gostiju zviždali smo i prijetili im da se ne šale.Kad je utakmica završila nastalo je opšte veselje. Kruševljani su pozvali sve Tuzlake da kad Sloboda bude gost u Kruševcu , svi dođemo i da će nam se tek tada zahvaliti za ovaj njihov opstanak u 1. ligi.Tako je i bilo ali o tom po tom.
.....................................................................................................................

Na snimku ispod spominju se tuzlaci ,prilikom proslave ulaska Napretka u 1. ligu Jugoslavije 1988g.
da pogledaš
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 15:13, ukupno mijenjano 43 puta.
Ja volim FK Tuzla City

Avatar
Zodiac
Postovi: 4059
Pridružen/a: 18 dec 2012, 00:16
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la Zodiac » 22 apr 2015, 23:28

[youtube][/youtube]

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 23 apr 2015, 18:34

slika

Sezona 1976/77 , 20. kolo 20.3.1977.Stadion Maksimir 45 000 gledalaca

DINAMO- SLOBODA 1:1

Strijelci: 1:0 Z.Kranjčar (22-11m), 1:1 Hukić (33-11m)
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:16, ukupno mijenjano 9 puta.
Ja volim FK Tuzla City

staragarda
Interni moderator
Postovi: 12196
Pridružen/a: 15 avg 2012, 23:17
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la staragarda » 23 apr 2015, 21:35

sloboda72 je napisao/la:http://povijest.gnkdinamo.hr/files/imag ... ksimir.jpg

Sezona 1976/77 , 20. kolo 20.3.1977.Stadion Maksimir 45 000 gledalaca

DINAMO- SLOBODA 1:1

Strijelci: 1:0 Z.Kranjčar (22-11m), 1:1 Hukić (33-11m)
pogledaj posjete kabas ti j e b e m :o :shock: ...sad ovi nesretnici sa maksimira ne mogu na mancester united 45 000 dovest
DA VIDIS...DA ZNAS...DA PAMTIS....11.07.1995....NEVER FORGET SREBRENICA

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 25 apr 2015, 14:24

NAPREDAK-SLOBODA

REMI - NAJPRAVEDNIJE


Igra Kruševljana i Tuzlaka oduševila prisutne gledaoce na stadionu
pod Bagdalom


SEZONA 1979/80, 7. KOLO, 19. AVGUST 1979. GODINE ,
NAPREDAK - SLOBODA 1 : 1


KRUŠEVAC - Stadion Mladosti. Vrijeme sunčano i toplo. Teren travnat i
nakvašen. Gledalaca 18.000. Glavni sudija: Beriša Sinaši (Priština-8).
Strijelci: Jovanović u 20. 1:0 za Napredak i Gogić u 71. 1 : 1.

NAPREDAK: Simović 8, Petrović 6, Ešref Jašarević 7, Karamarković 7,
Kojović 6, Tupajić 6, Heto 6, N. Kostić 6, D. Kostić 7, Jovanović 7,
Panić 6.
SLOBODA: Mešković 7, I. Hadžić 6, Mališević 7, Smajlagić 7, Verlašević 8,
N. Mujezinović 6, Sarajlić 6, Mulahasanović 6, Kovačević 6 (Geca 6),
Gogić 7, Džafić - ( S. Ibrić 7).





Na stadionu Mladosti pred više pd 18.000 gledalaca koje je blagonaklono milovalo sunce na travanatom ali vodom nakvašenom terenu prvoligaš iz Tuzle i domaći Napredak prikazali su vrlo uzbudljiv fudbal i zasluženo podijelili bodove. Iako su Kruševljani igrali bez četvorice standardnih prvotimaca, računajući na prvih šest kola šampionata, prvi su došli u vođstvo.
U polju momci učitelja Đorđa Geruma igrali su i prikazali tehnički dotjeran fudbal, tačno kombinovali i vješto su opsjedali vrata golmana Simovića ali lopta nije pogodila mrežu više od jedanput, ne samo znog dobrih odbrana golmana Napretka, već i zbog odsutnosti koncentracije navalnih igrača Slobode.
To što nije uspjelo gostima učionio je Napredak. Iz situacije koja nije "mirisala" na gol, Jovanović je primljenu loptu od Heta kraj istrčalog Meškovića poslao u neodbranjeni bio mreže i tako doveo svoj tim u vođstvo od 1: 0. U tom istom 20. minutu Mulahasanović se oslobodio svojih čuvara i na nekoliko metara od gola šutirao je ali je Simović bio na mjestu i spriječio izjednačenje. U posljednjim minutama prvog dijela igre Gogić je iz neposredne blizine promašio vrata i gol. Potom je Mulahasanović pogodio prečku ali odbijena lopta došla je pravo Simoviću u ruke. Koliko je Sloboda bila nadmoćnija govori podatak da je u prvih 35 minuta igre izvela čak osam kornera, a Napredak samo jedan.
I u nastavku igre prvoligaš iz Tuzle ima inicijativu i stvara zrele prilike, ali je prosto neshvatljivo kako ih ne realizuje. Mulahasanović je u dva maha mogao da bira ugao u koji da pošalje loptu, ali je ona odlazila u gol-aut. Geca je u sedamdesetoj minuti pogodio stativu, ali kao loš šuter pokazao se i Ibrić. No, Gogić je u 71. minuti igre sa oko 16 metara precizno šutirao i pogodio gornji desni ugao i izjednačio rezultat na 1 : 1. Tako je Sloboda krunisala svoju nadmoćnost.
......................................................................................................................"Oslobođenje" 20. avgust 1979. godine

NAKON REMIJA SLOBODE U KRUŠEVCU

PREBROĐENA KRIZA REZULTATA


U taboru Slobode ističu da su uspjeli pod Bagdalom zadovoljiti
sve istinske ljubitelje ove igre


TUZLA, 20. AVGUSTA - I u jučerašnjem radio-prenosu i u današnjim novinskim izvještajima sa utakmice između Napretka i Slobode ističe se da odavno na stadionu u Kruševcu nije viđena tako fer i lepršava utakmica kojoj je za istinski fudbalski doživljaaj nedostajao koji gol više. Jedino su beogradske "Večernje novosti" ovaj susret u nekoliko navrata opisale kao cirkusku reviju promašaja navalnih igrača, aludirajući, vjerovatno, na prošlosezonski rezultat između ove dvije ekipe na stadionu u Tušnju kada je Napredak zahvaljujući osvojenom bodu (0 : 0) ostao u Prvoj ligi.
U Slobodi su ogorčeni na ovakvo izvještavanje koje je jednu pravu prvenstvenu i nadasve fer utakmicu dovelo u sumnju. Zato s pravom vele: Zar fudbalsku utakmicu čine žuti i crveni kartoni, pogibeljni startovi, sudijske namještaljke.
Ogorčenje Uprave i fudbalera Slobode je sasvim razumljivo. Ovaj Klub se trudi da sa svim ostalim prvoligašima ima podjednako dobre odnose, da se sa njima na terenu nadmeće u nadigravanju, pa ko bude bolji neka i pobijedi. Otuda, naočigled komotna i nonšalantna igra ove ekipe, bilo da igraju na svom stadionu ili da gostuju, otuda i činjenica da su Slobodini igrači među najdisciplinovaniji u Prvoj saveznoj ligi. Primjera radi, Fuad Mulahasanović koji je u dresu Slobode odigrao više od 500, utakmica samo dva puta je dobio žuti karton.
- Prvi žuti karton sam dobio protiv Zvezde u Beogradu i to samo što sam za metar pomjerio loptu. Čak je i Zvezdin centarfor Filipović molio sudiju da mi ne da karton. Drugi puta sam "požutio" prije tri godine u Mostaru kada sam sudiji rekao da igrači pričaju kako on pijan vodi utakmicu. Mislim da fudbal treba shvatiti kao pravu igru, oslobođenu bilo kakvih pritisaka, jer igra mora biti slobodna. U protivnom, to je nešto sasvim drugo.
U susretu sa Napretkom, kao i u protekla četiri kola ovaj fudbaler je bio najbolji pojedinac u svom timu. Ponovo najavljuje reprezentativnu formu. Kakve utiske nosi iz Kruševca.
- Oduševljen sam tamošnjom publikom. Za svaki uspješan potez, šut ili dribling, publika nagrađuje igrače bez obzira iz kojeg je tima. Milina je igrati pred takvom publikom. Zavidim igračima Napretka.
..........................................................................................................................."Oslobođenje" 21. avgusta 1979.godine
.........................................................................................................................................................................
DOČEK U KRUŠEVCU ZA PAMĆENJE
Utakmica u Kruševcu je poseban dogadaj i doživljaj za Tuzlake koji su tog dana bili u Kruševcu. Domaćini su priredili neviđeni doček . Zahvalnost za bod sa Tušnja od prije 2 mjeseca i opstanak u 1. ligi iskazana je "svadbarskim" dočekom. U SVIM UGOST. OBJEKTIMA SLUŽENO JE JELO I PIĆE U NE -OGRANIČENIM KOLIČINAMA, NARAVNO BESPLATNO.Tuzlacima je bilo malo nezgodno u startu ali uskoro su bili na svom terenu. Igrači Slobode ali i svi Tuzlaci su po izlasku na teren doživjeli velike ovacije i divne riječi dobrodošlice. Utakmica je odigrana bez i jednog faula uz izobilje izvanrednih poteza, prava prijateljska. Tog ljeta naš Ešref Jašarević prešao je u Napredak, nakon što je sezonu 1978/79 igrao za Galatasaraj i zaigrao protiv svoje Slobode. Bilo je dirljivo. Kasnije se i oženio i postao Kruševački zet. Kruševac i Tuzla su se i bratimili. Inače, Kruševljani su u 1. ligu ušli godinu prije i u rekordnom roku od 3 mjeseca izgradili novi stadion. Pravi "Engleski",Istok.Zapad,Sjever i Jug. Kakva ljubav i kakav
elan. Fanatici. Cijeli grad je "poludio" i živio samo za fudbal. Sve naše utakmice od tada su bile prijateljske i samo su obnavljale staro prijateljstvo.
.........................................................................................................................................................................
ĆIRO BLAŽEVIĆ PRVI PUT U TUZLI

SEZONA 1979/80, 8. KOLO, SLOBODA RIJEKA 0:1, STRIJELAC:Damir Desnica u 15. minutu. Igrano 26. 08. 1979.god.

NAKON PORAZA SLOBODE U TUŠNJU-PRODUŽEN KONKURS ZA STRIJELCA


Đorđe Gerum: Čak i u ovim godinama,da sam istrčao na teren, bar jednom bih zatresao mrežu Riječana

TUZLA, 27, AVGUSTA-Nakon sinošnje prave revije promašaja, u kojoj je Rijeka bila nešto oskudnija i zbog čega je oba boda odnijela kući, trener Slobode Đorđe Gerum, bez obzira koliko su ga razočarali njegovi navalni igrači,veoma duhovito je prokomentarisao: Čak i u ovim godinama , da sam istrčao na teren , bar jednom bih zatresao mrežu Riječana.A trener Rijeke, Ćiro Blažević je veoma kurtuazno izjavio: Sloboda je po šansama zaslužila bod.Odavno nisam vidio ovoliko šansi i ovoliko promašaja.
To je, ukratko, realnost sinošnjeg susreta. Međutim, nepredvidljiva fudbalska logika, htjela je da tim koji je, doduše igrao zrelije, ali ne ofanzivnijei nadmoćnije,odnese oba boda sa inače vrućeg terena u Tuzli.Domaćini mogu da žale što njihov napad nije iskoristio sijaset šansi iz kojih je pravo majstorstvo šutirati pored ili preko gola. U Slobodi je nedostajao povrijeđeni centarfor Kovačević, ali ih to nikako ne opravdava za ispoljenu ne efikasnost, koja je postala hronična bolest tuzlanskog prvoligaša. Takođe, treba priznati da su se igrači Slobode veoma trudili, trčali, šutirali, jednostavno u polju ponovo dobro igrali. Uprevelikoj želji da što prije postignu vodeći gol, gubili su koncentraciju u završnici i otuda toliko promašaja. A kada je Rijeka došla u vodstvo,odsustvo koncentracije je bilo toliko da su njihovi napadi bili prije plod stihije, a ne smišljenih kombinacija. Naravno, u takvom odnosu psiholoških snaga,iskusni Riječani su vidjeli svoju šansu i znalački je iskoristili.A neiskorištene gol šanse domaćih igrača,potvrđuju da je konkurs za strijelca, nažalost, još uvijek otvoren.
................................................................................................"Oslobođenje", 27. Avgusta 1979. godine


slika


Na svu sreću pored utakmice koju smo igrali u Tuzli , imao sam priliku da potvrdim ili korigiram utiske o pojedincima i timovima, kroz bogat sportski program na televiziji.
Što se tiče naše pobjede u Tušnju , ona je, bez imalo lažne skromnosti, došla i kao proizvod-fortune, (sreće).Sloboda, zaista, igra odlično.Imali su naši domaćini sijaset prilika, ne bi bilo nezasluženo da smo čak izgubili. Ali, u nogometu je to tako. Jedan nenadano dobar centaršut Radovića iskoristio je Desnica i ..Povratak ovog krilnog napadača znači nam mnogo, kao i stabilnost u igri jednog Radina i Hrstića. No, ne moguda se otmem utisku da smo zaista prošli kroz "iglene uši". Sve spoznaje padaju pred čudnom istinom da ovakva Sloboda ima samo šest bodova.



..........................................................................................................."Oslobođenje", 26. Avgusta 1979. god.


Ovo neka bude sjećanje na prvi Ćirin dolazak i odmah i pobjedu na Tušnju. Miroslav Blažević se tog ljeta 1979, nakon više od 2 decenije pečalbarenja u Švicarskoj vratio u Jugoslaviju. NK Rijeka je po ko zna koji puta ušla u Prvu ligu.Ovaj put bili su čvrsto riješeni da više ne potonu u 2.ligu. Iskusni Blažević osjetio je da je upravo Rijeka Klub za njega. Bili su parali i tu nije bilo problema. Ćiro se prihvatio posla po europskim standardima.Došao nam je u goste poslije našeg gostovanja u Kruševcu i zatekao nas na krivoj nozi. "Ubo" je iz jedne polu -šanse, odnio dva boda a nama" prosuo" pohvale. Što je fudbal, ko bi tada rekao da će Ćiro 2014,nakon 35 godina kao trener na ramenima Tuzlaka biti slavljen zbog našeg povratka u Premijer Ligu BiH.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:20, ukupno mijenjano 31 put.
Ja volim FK Tuzla City

Avatar
Zodiac
Postovi: 4059
Pridružen/a: 18 dec 2012, 00:16
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la Zodiac » 26 apr 2015, 17:43

[youtube][/youtube]

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 28 apr 2015, 20:15

slika

SLOBODA - BOHUM 2:1 (1:0)


............................................................................................ "Front Slobode",09.maj 1960.godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:21, ukupno mijenjano 11 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 28 apr 2015, 20:17

ALEKSANDAR PANIĆ -u boji



slika

Povreda i kraj karijere u 37. godini.


ALEKSANDAR PANIĆ
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:22, ukupno mijenjano 13 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 28 apr 2015, 20:19

PJEŠKE OD ZVORNIKA DO TOJŠIĆA

STRASTVENI NAVIJAČ

Fudbal je najpopularniji sport kod nas i ima veliki broj svojih ljubitelja i pristalica. A koliko oni najstrasniji navijači mogu da žrtvuju za svoj klub najbolje ćemo vidjeti iz ovog zanimljivog slučaja.
Abid Hadžiomerović iz Zvornika rijetko je kad propustio priliku da gleda utakmicu zvorničkog kluba "Drine", pa bilo da je igrao kod kuće ili na strani. Međutim, kad su nedavno Zvorničani pošli da se "ogledaju" sa mjesnim klubom iz Tojšića, u autobusu kojim su išli igrači nije bilo mjesta za Abida. Iskreno razočaran gledao je on kako se autobus obavijen oblakom prašine sve više udaljava. I - Abid nije izdržao. Krenuo je pješice u Tojšiće koji su udaljeni oko 40 kilometara.
Ne razmišljajući mnogo on je precijenio svoje snage. Stigao je u Tojšiće upravo kad se utakmica završila.
.............................................................................................................................."Front slobode" 1960. godina
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 06 jan 2016, 16:09, ukupno mijenjano 3 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 28 apr 2015, 20:52

1959/60..... SLOBODA ISPALA IZ 1.LIGE PRVI PUT
TABELA NA KRAJU SEZONE 1959/60

1.FK CRVENA ZVEZDA........22.......15.........3..........4........47:25......33
2.NK DINAMO.................22.......14.........4..........4........48:20......32
3.FK PARTIZAN...............22.......11.........5..........6........49:28......27
4.FK VOJVODINA.............22.......10.........7..........5........36:22......27
5.NK HAJDUK.................22.......10.........6..........6........47:26......26
6.FK SARAJEVO...............22.......9..........5..........8........35:39......23
7.OFK BEOGRAD.............22........7..........7..........8........28:30......21
8.NK RIJEKA..................22........7..........4.........11.......30:52......18
9.FK RADNIČKI N.............22........5..........7.........10.......31:38......17
10.FK VELEŽ..................22........5..........7.........10.......27:39......17
11.FK BUDUĆNOST T........22........4..........4.........14.......16:40......12
12.FK SLOBODA..............22........3..........5.........14.......15:49.......11(Uspješnost 25 %)


22.KOLO FUDBALSKOG PRVENSTVA JUGOSLAVIJE

OPROŠTAJ S PRVOM LIGOM

SLOBODA---C. ZVEZDA 1-5..... 19. 6. 1960, SEZONA 1959/6O

Gradski stadion u Tuzli.Gledalaca oko 10 000.Teren travnat i pogodan za igru.Vrijeme toplo.
Strelci: B. Kostić u 18.., 37.., 60. i 85. i Toplak u 64.m.i Aćamović u 71. minutu za Slobodu.
Korneri 8-6 za C. Zvezdu. Sudija ERLIH, Ljubljana.

SLOBODA: Hajrović, Lazić, Radović, Popadić, Petković, Rusmir,
Šehić , Radić (Šijački), Aćamović, Jovanović, i Marković.

CRVENA ZVEZDA: Beara, Durković, Zeković, Mitić, Spajić,
Tasić , Stipić, Maravić, Toplak, Šekularac i Kostić.

Tuzlanska Sloboda oprostila se od Prve savezne lige u igri koja nije mogla da zadovolji onih 10 000 gledalaca koji su prisustvovali njenom ispraćaju iz društva najboljih. I kad je sudija Erlih nakon 90. minuta igre odsvirao kraj utakmice gledaoci su burnim aplauzom pozdravili pobjednika Crvenu zvezdu - koja je po šesti put osvojila šampionsku titulu. Međutim, samo rezultat od 5-1 u korist gostiju pokazuje da je to bolji tim koji je zaslužio dva boda iz Tuzle i koji su mu istovremeno donijeli prvenstvo države.Međutim, ako bi se preciznije izrazili, onda je ovo u stvari pobjeda Bore Kostića, čiju ljevicu ni tuzlaci nisu uspjeli da ukrote.Oni su to istina pokušavali, ali se Kostić ipak probijao u kazneni prostor i kad god je imao loptu bila je to velika šansa za gol.On je to znao i na ovoj utakmici da iskoristi pogodivši četiri puta Hajrovićevu mrežu.
Sloboda se branila i odolijevala napadima koliko je znala i mogla. Odbrani se nema šta prigovoriti. Međutim, pravoje čudo kako navalna petorka igra slabo i nepovezano, kako se ne iskorišćuju ni one šanse koje u f udbalskoj igri znače stopostotne.Sloboda je ovaj put igrala defanzivno.Polutka Jovanović, koji je inače bio jedan od najboljih igrača Slobode,više je bio u odbrani nego u napadu.Otuda i njihove akcije sprovođene su s tri ili četiri igrača i najčešće su završavale pred kaznenim prostorom gostiju.Pa ipak, stadion se prvi put zagrijao u 7. minutu kad je Marković uputio na Bearin gol jednu "bombu"koja je proletjela iznad prečke.Zvezda je povela u 18. minutu. Sudija Erlih dosudio je slobodan udarac sa 18. metara.Egzekutor je bio Bora Kostić.Igrači Slobode postavili su živi zid, ali je Kostić ipak pronašao slobodan prostor i oštri udarcem pogodio lijevi ugao Hajrovićevog gola.Njegova intervencija bila je uzaludna.
Samo nekoliko minuta kasnije Sloboda je imala priliku da izjednači.Aćamović je lijepo prešao beka i ubacio u prazno Radiću koji promašuje loptu.Igra je vjerovatno zbog vrućine, često gubila na tempu.Zvezda je samo s vremena na vrijeme prikazivala svoje šampionske majstorije.Šekularac je u tome prednjačio.Međutim, povremeni bljeskovi ne daju nam mogućnost da kažemo(i pored visoke pobjede gostiju) da je utakmicu Zvezda dobila u šampionskom stilu.Svoj treći gol Zvzda je postigla opet preko Kostića. On je u 60. minutu prešao dvojicu igrača Slobode i sa 5-6 metara tukao neobranjivo u mrežu.U64. minutu Toplak je povećao rezultat na 4-0.Dobija se utisak da je ovaj gol Hajrović mogao da brani.Istina, on je očekivao akciju s kornera. Stipić je s korner linije samo kratko dodao Maraviću koji odmah prebacuje pred gol. Toplak je na vrijeme podmetnuo nogu i lopta je odsjela u mreži pored iznenađenog Hajrovića koji se nije ni pomakao s mjesta.
Svoj jedini gol Sloboda je postigla preko Aćamovića u 71. minuti.Marković je odlično izveo korner.Spajić je kratko odbio do Aćamovića koji oštro šutira u mrežu.Bearina intervencija bila je uzaludna.
Konačni rezultat utakmice postavio je Bora Kostić u 85. minutu igre. Opet je to bilo u kaznenom prostoru poslije prelaska dvojice odbrambenih igrača Slobode.To su iznenadni udarci jaki i precizni.Golmanu ništa drugo ne preostaje nego da izvadi loptu iz mreže.Sloboda je na ovoj utakmici imala još nekoliko šansi za postizanje gola.Prvo je Rusmir u drugom poluvremenu poveo loptu još iz svog kaznenog prostora,prešao nekoliko igrača Zvezde i kad se našao u kaznenom prostoru Spajić i Zeković uhvatili su ga u "makaze".Sudija se ovaj put propisno obrukao.Umjesto da pokaže na bijelu tačku on je kaznu iznio na 16. metara.Markovićev udarac odbio se od "zid" Beograđana.
U 73. minutu Aćamović je lijepo prošao dvojicu protivničkih igrača.Varkom tijela on je za sobom ostavio Spajića,ubacio pred gol Markoviću koji odmah upošljava Šijačkog.Međutim njegov udarac iako oštar otišao je preko gola.
Sloboda je nerijetko na ovoj utakmici imala inicijativu. Nažalost,na tome se sve i završilo.
Ni Zvezda nas nije oduševila.Bila je to sigurno jedna od njenih slabijih igara.Bora kostić je imao ponovo svoj dan.Četiri puta je zatresao mrežu Hajrovića, a dvaput Hajrović je odlično intervenisao ukrotivši Kostićeve topovske udarce.
Ako bi tražili najbolje igrače u pobjedničkom timu onda je to svakako Kostić i Tpolak u navali,a Tasić i Spajić u odbrani.
Uekipi domaćih pored Jovanovića istakli su se Rusmir,Aćamović i Marković.Ostali su podbacili.Izrazito slabo danas su igrali Šehić i Radić, Šijački se od njega nešto više trudio.
Sudija Erlih oštetio je domaći tim s jednim penaltikom, a nekoliko puta je donosio pogrešne odluke.
U predigri glavnoj utakmici sastale su se juniorske ekipe Slobode i Zvezde.Utakmica je završena neriješeno 2-2.
........................................................................................................."Oslobođenje", 19. 06. 1960. god

............................slika


...IGRAČI I RUKOVODSTVO ZVEZDE OTPOZDRAVLJAJU "OBJEKTIVNOJ TUZLANSKOJ PUBLICI"

FUDBALSKI KOMENTAR[/size]

PLAĆENO ISKUSTVO

Nakon višemjesečne trke za bodove poslije dvadeset dva odigrana kola spuštena je zavjesa na fudbalskoj pozornici. Akteri ovog napornog takmičenja, ali i njihovi simpatizeri, prebiraće još dugo po svojim sjećanjima minule događeje sa zelenih terena, tražiće uztoke poraza na ovoj ili onoj utakmici i pronalaziti raznovrsna rješenja i mogućnosti što u proteklom prvenstvu nisu iskorišćene.
Prošle nedjelje Tuzlaci su na svom stadionu pljeskali novom šampionu Jugoslavije - Crvenoj zvezdi. Bilo je simpatično a i sportski - što su igrači Slobode na kraju utakmice srdačno čestitali svojim protivnicima zasluženu pobjedu što im je donijela ovogodišnju šampionsku titulu. Ipak brojni gledaoci - koji su se skoro u rekordnom broju okupili na Gradskom stadionu, ako su prisustvovali "promovisanju" prvaka države, oni su, iako s izvjesnom dozom sjete, ispratili iz prvoligaškog društva fudbalere Slobode. Bio je to pomalo i tužan rastanak. Dok je Zvezdin "tehniko" Aca Obradović okupljao svoje pulene da bi mahanjem ruku pozdravili brojne prijatelje - koji su im prvi čestitali osvajanje ovogodišnjeg prvenstva države, dotle su igrači Slobode, pognutih glava napuštali zeleno borilište, svjesni da je za njih bitka završena. Oni su se rastali od ovog najvećeg takmičarskog razreda ophrvani mislima na ono što su propustili u 22 kola državnog prvenstva. Odlaze i s jednim novim iskustvom stečenim kroz prvoligaška takmičenja - i velikom željom da se već naredne godine ponovo nađu među najboljim fudbalskim ekipama u zemlji.
Stadioni će za izvjesno vrijeme biti zatvoreni. Igrači će otići na jednomjesečne odmore da bi nakon toga ponovo počeli pripreme za naredne okršaje što ih očekuje u kasnim septembarskim danima. A dotle ...
Ipak, ne možemo se oteti utisku da je Sloboda propustila veliku šansu da se održi u Prvoj saveznoj ligi. Sad se čuju priče da je ekipa bila "nezrela" za ovakvo kvalitetno takmičenje. Tako se, međutim, nije govorilo na početku takmičarske sezone, iako se vrlo dobro znalo šta i koliko se može očekivati od ekipe koja je u Drugoj ligi zauzela prvo mjesto. Tek sad na površinu izlaze i mnoge druge slabosti tima koji je, na primjer, u prvom dijelu takmičenja prestavljao pravo iznenađenje za mnoge poznavaoce fudbala - sakupivši devet bodova. "Kola su pošla nizbrdo" od utakmice s Rijekom - u Tuzli. Moral u ekipi je naglo opao. Šta se učinilo da se već poslije te i nekoliko prvih utakmica proljećnog dijela prvenstva ekipa konsoliduje?! Neuspjesi su dolazili jedan za drugim. Kraj se naslućivao. Još tada se govorilo o Drugoj ligi, a malo se šta činilo da se popravi plasman na tabeli.
Ako bi tražili krivca za debakl Slobode u prvoligaškom društvu onda sigurno ne bi mogli mimoići Upravu Kluba. Njoj se "na dušu" mogu pripisati mnoge slabosti. Počesto je tolerisala nedisciplinu pojedinih igrača. Za sve njih nisu jednako važila klupska pravila. Nesportski život, mada ne u tolikoj mjeri - našao je mjesta i među igračima.
Čuli su se i drugi prigovori Upravi Kluba. Njoj se, na primjer, ozbiljno zamijera što je dala neograničena ovlašćenja treneru ekipe, dok je tehnička komisija funkicionirala samo formalno.
Bio bi vjerovatno dugačak spisak propusta igrača i funkcionera Kluba koji su odgovorni za njegov rad. Istakli smo samo neke. A i ovo što činimo sad, na kraju prvenstva, mislimo da će biti korisno, jer ako se uočene slabosti na vrijeme ne otklone, teško je vjerovati da će se i u drugoligaškom društvu postići neki značajniji rezultati.
Stoga bi trebalo jednogodišnje takmičenje u Prvoj ligi, kao i iskustva i pouke stečene u prvoligaškim takmičenjima što bolje iskoristiti.
...........................................................................Oslobođenje, juni 1960.
slika

palfi

Palfi Bela- trener FK Slobode
Rođen 16. februara 1923. u Zrenjaninu, umro 9. septembra 1995. u Zrenjaninu.

Istaknuti half subotičkog Spartaka i beogradskih klubova Partizan i Crvena zvezda. Počeo je da igra u AK Vojvodina u Zrenjaninu, za vreme rata bio je član ekipe LJAC (Novi Sad), a odmah posle drugog svetskog rata nalazio se u grupi igrača koji su u Subotici osnovali Spartak. Na prvom državnom prvenstvu, 1945. igrao je za reprezentaciju Vojvodine.

Kao vojnik, igrao je u beogradskom Partizanu od osnivanja, ukupno 82 utakmice i 25 golova i osvojio titulu državnog prvaka 1947. Od 2. septembra 1948. do 4. januara 1953. za beogradsku Crvenu zvezdu odigrao je 212 utakmica, postigao 40 golova i osvojio dva državna prvenstva (1951. i 1953) i tri trofeja Fudbalskog kupa Jugoslavije - uzastopno: 1948, 1949. i 1950.

Kad se 1953. vratio u Spartak, odigrao je još oko 150 utakmica.

Odigrao je tri utakmice za "B" ekipu (1949-1951) i tri za najbolju reprezentaciju Jugoslavije. Debitovao je 4. jula 1948. protiv Bugarske (3:1) u Sofiji, zatim je 1951. igrao protiv Italije (0:0) u Milanu, a poslednju utakmicu odigrao je 24. juna 1951. protiv Švajcarske (7:3) u Beogradu. U reprezentaciji je 19 puta bio rezerva Zlatku Čajkovskom!

Završio je učiteljsku školu, ali se posvetio trenerskom pozivu u kome je imao zapažene uspehe u Izraelu i Grčkoj, a u zemlji u Zrenjaninu, Tuzli, Kragujevcu i Prištini.

1962/63..... SLOBODA ISPALA IZ 1. LIGE DRUGI PUT

TABELA NA KRAJU SEZONE 1962/63


1. FK PARTIZAN............26........16......8.......2........58 : 22.........40
2. NK DINAMO..............26........14......7.......5........52 : 35.........35
3. NK ŽELJEZNIČAR........26........11......7.......8........49 : 31.........29
4. FK VELEŽ................26.........10.....8.......8........33 : 31.........28
5. OFK BEOGRAD...........26.........10.....8.......8........42 : 40.........28
6. FK RADNIČKI N..........26.........10......6......10.......43 : 33.........26
7. FK C.ZVEZDA............26.........7......11......8........21 : 26.........25
8. FK NOVI SAD.............26.........7......10......9........29 : 37.........24
9. FK SARAJEVO............26.........9.......5......12.......28 : 40.........23
10.NK RIJEKA...............26........10......3.......13.......28 : 41.........23
11.NK HAJDUK.............26..........9......5.......12.......26 : 43.........23
12.FK VOJVODINA..........26..........9......4.......13.......43 : 40.........22
13.FK SLOBODA.............26..........8......4.......14.......29 : 43.........20( Uspješnost 34 %)
14.FK BUDUĆNOST.........26..........5......8.......13.......19 : 38.........18


NADE SU POTONULE

SLOBODA DRUGOLIGAŠ

BUDUĆNOST : SLOBODA 2 : 1, SEZONA 1962/63; 02. 06. 1963. GODINE

Najgore se dogodilo: SLOBODA je samo poslije godinu dana prvoligaškog staža
ponovo svoje mjesto ustupila drugom. A sve do nazad nekoliko dana gajene su
i poslednje potajne nade da se ipak sve može desiti i da za Takačevu ekipu
ima mjesta među najboljom četrnaestoricom. Međutim, od svega toga nije
ostalo ništa. U Titogradu srušene su sve nade i iluzije - dat je odgovor ko
je drugi predstavnik za ispadanje. Da bude još gore Budućnost je bila ta
koja je pokopala i posljednji tračak nade Tuzlacima i ustvari ona je
kumovala njihovoj sudbini.


Da budemo iskreni: Malo ko od nas u nedelju nije očekivao u Titogradu povoljne vijesti iz samog razloga što domaćin u ovom duelu nema šta da traži. Njemu ionako i pobjeda i poraz donose isto - oproštaj od Prve savezne fudbalske lilge. Ali Budućnost se nije pomirila s tim. Želila je da se časno oprosti pred svojim gledaocima. I - to im je uspješno pošlo za rukom.

KOLO PRIJE KRAJA - SVE IZGUBLJENO
Sve do 78. minuta Tuzlaci su vjerovali u sebe, u to da će se iz Titograda vratiti bar sa jednim osvojenim bodom. To je bilo i opravdano jer su prvi došli u vodstvo, za čitavo vrijeme igre bili su terenski nadmoćniji, zreliji i požrtvovaniji. A onda kao grom iz vedra neba - Franović se upisao u listu strijelaca, mreža Hajrovića se zatresla i to je ujedno bio i oproštaj kolo prije kraja.
Inače o samoj utakmici nema šta da je kaže. Tuzlaci će je se sjećati svakako po tome što im je zagorčala sve nade i uskratila neizvjesnost. Oba nedjeljna partnera u Titogradu su se zajednički opraštala od Lige.
Sada, kada je sve prošlo, kada su koferi spakovani i samo još ostala posljednja utakmica da iduće nedelje na stadionu u Tušnju pozdravimo zagrebačke plave, besmisleno bi bilo bacati se drvljem i kamenjem na ekipu kojoj su vesla otišla tamo gdje se malo ko nadao. Istina grijeh bi bio prećutati optužnicu koja u ovim trenucima nije baš mala.
Prije tri godine kada je u ovo isto doba na stranicama našeg lista pisan "nekrofil" ispadanju tješili smo se ta Sloboda je još neiskusna, njeni igrači mladi i sigurno je kada se ponovo nađu u društvu najboljih da se više nikada neće ponoviti da se Tuzlaci nađu u takvom pomožaju. Eto smo tri godine
kasnije našli smo se u istoj situaciji samo sada nema mjesta pravdati se malim prvoligaškim stažom i neiskustvom.

NA LOVORIKAMA ZASPALI
Pet uzastopno izvojevanih pobjeda Slobode u finišu jesenjeg dijela prvenstva davalo nam je s pravom da se nadamo dobrom plasmanu na proljeće. U to su nas uvjeravale i riječi trenera Bele Palfija pred sami polazak za Grčku:
- Smatram da je ovo najpovoljniji momenat da odem iz Tuzle. Jer Sloboda je sakupila dovoljan broj bodova, nalazi se na sedmom mjestu i nema straha od ispadanja.
Pola godine poslije toga Bela se uvjerio da nije bio u pravu. Bar što se tiče onog sa sigurnim opstankom u Ligi. Joško Takač je uzeo kormilo u svoje ruke poslije njegovog odlaska. Ne ulazimo sada u to kako ga je čvrsto držao i kako je gdje trebao jedriti, ali ostaje činjenica da nije bio njegov uspješni vojskovođa. S druge strane čini nam se da su Tuzlaci zaspali na lovorikama i da im se to sada i osvetilo.
Ali - sada je za sve kasno. Čak i za prigovore. Ostaje jedna pouka i optužba. Jesu li je oni svjesni: Hajrović, Jovanović, Radović, Ćirković, Šehić, Stipić, Lazić, Mesaroš, Ivoš, Aćamović, Šijački, Priganica, Kunto, Fazlić i ostali koji su oblačili dres tima.



slika

TAKAČ

.........................................................................................."Oslobođenje"02. 06. 1963. GODINE
UZ ČASTAN OPROŠTAJ

PRVA LIGO - DOVIĐENJA


SLOBODA - DINAMO (Z) 5 : 1 (5 : 0) SEZONA 1962/63, 09. 06. 1963. GODINE


Ostalo je samo još da se kaže: DOVIĐENJA PRVA LIGO. I ta formalnost je učinjena u nedelju na stadionu u Tušnju. Sloboda je od ove nedelje - drugoligaš. Ali, u ovom trenutku grijeh bi bilo svakako prećutati da je oproštaj bio više nego častan. Jer, imati za protivnika vicešampiona države i poraziti ga sa većim rezultatom nego što je to bilo kojoj ekipi pošlo za rukom u prvenstvu predstavlja mali podvig. I pored toga što gostima nije toliko bilo stalo do pobijede i što se nisu trudili da je izvojuju, mora se priznati da su Tuzlaci u nedelju za prvih 30 minuta igre dali pravu lekciju i velikim klubovima kako se postižu golovi. Zato, kad uz oproštaj pominjemo rezultat od 5 : 1 moramo da uzdahnemo i zažalimo: a zar baš mi da ispadnemo, da li je do toga uopšte moralo doći?
Sloboda je u nedjelju još jednom dokazala da joj je mjesto među najboljima. Sada ostaje kao utjeha da su baš na oproštajnoj utakmici oni najmlađi potpomognuti starijim i iskusnijim veteranima dokazali da od njih treba očekivati mnogo. To je jedan znak više i ohrabrenje, uvjereni da će jedanaestorica iz Tušnja nakon jednogodišnjeg staža ponovo izboriti sebi mjesto u društvu najboljih.

USPAVNI STRIJELCI - PROBUĐENI
Malo ko je mogao i pomisliti da će Sloboda u nedjelju slaviti pobjedu sa četiri gola razlike.
Zlatko Škorić je bio prisiljen da za prvih pola sata igre primi skoro pola tuceta golova. Strijelci Slobode koji su tokom čitavog prvenstva takoreći spavali - trgli su se. Mesaroš je otovrio seriju već u sedmom minutu a onda je sudac Stanković dva puta u razdoblju od 10 minuta pokazao rukom na bijelu tačku odakle su Šijački odnosno Šehić postizali golove. I kada su svi osjećali da rezultat od 3 : 0 predstavlja karastrofu i iznenađenje, Mesaroš je povećao vodstvo na 4 : 0 a Stojanović 10 minuta prije kraja prvog dijela na 5 : 0.

MLADALAČKA POLET
Sloboda je i u nedelju igrala bez Ivoša i Aćamovića. Na prvi pogled - to je bio veliki hendikep za domaćina. Stojanović i Jogunčić ni izdaleka ih ne mogu zamijeniti. Navala je ovog puta igrala u sasvim drugom ruhu - brzo, poletno. Tražila je najkraći put da ugrozi Škorića. I vješto i uspješno ga je iznalazila. Stojanović, koji debituje pred tuzlanskom publikom na jednoj prvenstvenoj utakmici ostavio je solidan utisak i njegov debi s pravom možemo nazvati uspješnim. Jogunčić nas baš nije oduševio, ali ne možemo reći da je i razočarao.
Mladi Priganica iz utakmice u utakmicu igra sve bolje. I ovog puta bio je uz Mesaroša jedan od najzapaženijih igrača na terenu.
Mesaroš je najzaslužniji za tako visok poraz gostiju i ako ikome treba odati komplimente, onda bez sumnje oni pripadaju njemu.

U nedelju smo se oprostili od Prve savezne lige. Umjesto vrhunskih klubova gledaćemo - drugoligaše. Na oproštaju smo dokazali da smo uz malo više dobre volje mogli i da ostanemo u Ligi. Zato nam je rastanak utoliko teži. Ali nije li ovo i pouka za sutra kada budemo kucali na vrata Prve savezne lige i - zakoračili možda u nju. Svakako iskustvo više koje mnogo znači!
.........................................................................................................................."Front slobode" 09. 06.


slika


Josip Joško Takač (desno),(trener Slobode) u društvu slavnog Ferenca Puškaša(Real-Madrid ,lijevo)

1990/91......SLOBODA ISPALA IZ 1. LIGE TREĆI PUT

TRENERI:RADE JOVIČIĆ, RIZAH MEŠKOVIĆ, MESUD NALIĆ, NEDŽAD VERLAŠEVIĆ I MUSTAFA HUKIĆ.
DIREKTOR, FAHRUDIN AVDIČEVIĆ.


1. C. ZVEZDA....36....25.....6......5.....88:35....54
2. DINAMO.......36....20....10.....6.....72:36....46
3.PARTIZAN......36....18....8......10....62:35....41
4.BORAC(BL).....36...14.....11.....11...42:38....35
5.PROLETER (ZR)36...17.....4......15...50:50....35
6.HAJDUK.........36...15.....9......12...49:38....33
7.VOJVODINA.....36...14.....9......13...47:52....33
8.RAD (BEO)......36...14.....7......15....42:34...32
9.OSIJEK..........36....14....6.......16...52:57...32
10.RADNIČKI N...36....14....5......17....35:48...32
11.SARAJEVO.....36...13.....10....13....37:48...31
12.VELEŽ..........36....12....10....14....54:55...30
13.ZEMUN.........36....12....10....14....40:53...30
14.OLIMPIJA......36....14....3......19...36:60....30
15.RIJEKA.........36....13....10.....13...32:25...29
16.ŽELJEZN.......36....11.....13.....12...36:41...29
17.BUDUĆNOST(T)36...13.....6.......17...43:48..28
18.SLOBODA.......36...11.....7.......18...36:56..23( Uspješnost 32 %)
19.SPARTAK (S)..36....1......10......25...25:74....4


NAPOMENA: U SEZONI1989/90 KAO PREDZADNJE 17. ISPALO JE SARAJEVO.
POLITIČARI SU PROŠIRILI LIGU I OSTAVILI SARAJEVO U LIGI.ISPAO JE JEDAN KLUB, VARDAR A UŠLA 2, PA OTUD 19.KLUBOVA U SEZONI 1990/91.
U SEZONI 1990/91 ISPALA SU TRI KLUBA, BUDUĆNOST, SLOBODA I SPARTAK.

POSLJEDNJA SLOBODINA UTAKMICA U PRVOJ SAVEZNOJ LIGI 16. 06. 1991. godina


ČASNO NA "MARAKANI"


Crvena zvezda pobijedila Slobodu sa 4 : 3, a Darko Pančev oborio rekord Slobodana Santrača.

Poslije prekršaja nad Šarićem Sloboda je preko Ivanovića postigla pogodak iz jedanaesterca.

Svoju posljednju utakmicu u Prvoj saveznoj fudbalskoj ligi Sloboda je odigrala sa Crvenom zvezdom na beogradskoj "Marakani" dan prije ostalih susreta posljednjeg kola. Evropski prvak savladao je novog drugoligaša sa 4 : 3.
Bila je to, ustvari, neka vrsta revijalne utakmice u kojoj su obje ekipe bez ikakvih opterećenja odigrale otvoreno, pa su gledaoci vidjeli sedam lijepih pogodaka. Ovaj susret pamtiće se najviše po Darku Pančevu, koji je sa još dva pogotka protiv Slobode ne samo osvojio "zlatnu kopačku" pariskog "Frans fudbala", nego je popravio i dosadašnji rekord u nacionalnom šampionatu, kojeg je držao Slobodan Santrač. Naime, sa ukupno 34 gola u ovom prvenstvu Pančev je bolji i od Santrača, čiji je dosadašnji rekord bio 33 gola!
Ostala dva pogotka za Crvenu zvezdu postigli su Lukić i Prosinečki, dok su strijelci za Slobodu bili: Jovanović 2 i Ivanović 1 iz penala.
Poslije ovog susreta fudbaleri Slobode dobili su odmor od desetak dana, a mnogi će taj odmor morati iskoristiti na traženju novih klubova, s obzirom da čak desetorica fudbalera Slobode mogu napustiti Tušanj.
.........................................................................................................................."Oslobođenje" 16. 06. 1991. godine

POSLIJE PRELASKA FUDBALERA SLOBODE U DRUGU SAVEZNU LIGU

PRVI CILJ - POVRATAK!

Sloboda se neće vratiti u prvoligaško društvo ako se ne obave korjenite promjene u Klubu! Šta je rečeno na sastanku u Opštini? Uskoro kolektivna ostavka dosadašnjeg predsjedništva i vanredna konferencija (Skupština)

Prošlog petka desetorica ljudi vezanih za Slobodu i fudbal( dr Anto Raos, Rizo Brkić, Zdravko Ivanović, Fahrudin Avdićević, Adem Tucaković, Ratko Vujadinović, Bahrija Tanović, Dževad Šećerbegović, Mersed Kovačević i Hamdija Hodžić) imala su sastanak kod predsjednika Opštine Tuzla mg Selima Bešlagića i predsjednika Izvršnog odbora opštine dr Seada Avdića. Tema je bila Sloboda poslije prelaska u Drugu saveznu ligu.
- Poslije svega što se događalo u Slobodi, njenog ispadanja iz Prve lige poslije 22 godine moramo "podvući crtu". Međutim, treba reći otvoreno ko više ne može ostati u Klubu. Takođe se mora napraviti nova organizacija kako bi povratak u Prvu ligu bio jedini cilj. Ako naš grad želi fudbal u Prvoj ligi onda Sloboda mora biti profesionalni klub i po ponašanju i po radu - rekao je, između ostalog, predsjednik Opštine Tuzla mr Selim Bešlagić.
Do promjene nabolje neće doći ako se ne izvrše temeljite promjene u odnosima u Klubu, a posebno radu pojedinih službi.
- U ovom trenutku je najvažnije odrediti ljude koji će voditi Slobodu. Pored izbora novih ljudi u rukovodstvu moraju se povući i drugi radikalni potezi - dodao je član Predsjedništva Slobode, Bahrija Tanović.
Zanimljivo je bilo i gledanje predsjednika IO Opštine Tuzla dr Seada Avdića koji ističe:
- Tuzlaci ne mogu jednostavno prihvatiti da Sloboda odlazi u Drugu ligu! Jedini potez u ovom trenutku je kolektivna ostavka Predsjedništva kluba. To bi, uostalom, bio logičan i moralan čin. Neophodno je imenovati radnu grupu koja će pripremiti vanrednu konferenciju Kluba i izabrati novo rukovodstvo.
Mada nije želio zbog zauzetosti prihvatiti krupne obaveze u sadašnjem trenutku dr Anto Raos, ugledni privrednik i fudbalski radnik, je, ipak, prihvatio da rukovodi radnom grupom, koja u kratkom vremenu mora mnogo toga učiniti kako bi se izmjenilo stanje i Sloboda stvorila potrebne uslove za start u drugoligaškom društvu.
- Niko u Slobodi ne može se distancirati od neuspjeha, odnosno prelaska u niži rang takmičenja. Loš rad Predsjedništva, loš rad i odnosi u profesionalnom dijelu Kluba posebno kada je riječ o trenerskom kadru - "prešlo" je i na ekipu. Sada bi bilo neophodno u Klub dovesti sasvim nove ljude. Stručni štab je do sada bio rak-rana u Klubu. Osim onih koji su radili sa Prvim timom svi ostali treneri bili su protiv ljudi koji vode ekipu - rekao je dr Anto Raos.
Poslije razgovora u Opštini Tuzla ostalo je da radna grupa što prije i što konkretnije obavi svoj dio posla, posebno kada je riječ o budućoj vanrednoj konferenciji, izboru novog rukovodstva i prelaznom roku za fudbalere koji će trajati od 20. juna do 05. jula.
......................................................................................................................"Front slobode" juni 1991. godine

"LICA" - NOVI TRENER?

Hoće li Slobodu u Drugoj ligi voditi trenerski
trio: Mulahasanović (šef), Hukić i Jovičić?
Koliko koštaju pojedini fudbaleri?


Radna grupa na čijem je čelu dr Anto Raos napravila je i prve poteze vezano za prelazni rok, ali i kada je riječ o stručnom štabu Slobode. Pored prelaska u niži rang takmičenja Slobodu je zadesila još jedna nevolja: ovog ljeta čak desetorici igrača ističu ugovori, što još više otežava ionako bremenitu situaciju. Prvi zaključak je da se zadrži što veći broj fudbalera kojima ističu ugovori ili kojima aneks dozvoljava da mogu otići.
Ugovor ističe (bez aneksa) šestorici fudbalera: Ekrem Ibrić, Dragoslav Kostić, Denis Sadiković, Goran Milošević, Tomo Mrkić i Duško Pilipivić. Poznata je i cijena obeštećenja za većinu pomenutih igrača. Dragoslav Kostić bi trebalo da nastavi karijeru u inostranstvu (spominje se Maroko) uz obeštećenje za Slobodu od 50.000 njemačkih maraka, za Tomu Mrkića obeštećenje iznosi 25.000 maraka dok za Gorana Miloševića i Duška Pilipovića Klub iz Tuzle traži po 100.000 dinara. Denis Sadiković će, izgleda, produžiti ugovor sa matičnim Klubom, a za sada je neizvjesno hoće li Ekrem Ibrić igrati negdje u drugom klubu!
Četvorici igrača aneks ugovora dozvoljava da mogu napustiti Tušanj. Njihove cijene kada je riječ o obeštećenju su veće. Tako Sloboda za Jovanovića i Ivanovića traži po 120.000 njemačkih maraka, a za Radovanovića i Šulovića po 60.000 maraka!
Što se tiče prinova - i to je za sada neizvjesno, mada postoji prvi spisak eventualnih pojačanja, naravno, ukoliko se stvore uslovi za njihov dolazak.
Bilo je govora i o budućem stručnom štabu. Dileme su velike: da li domaći ili treneri sa strane? Ipak, predloženo je da strućni štab sačinjavaju tri trenera: Mulahasanović, Hukić i Jovičić. Biće predloženo da Mulahasanović bude šef, naravno ukoliko on sam to prihvati.
Ipak, to ne znači da je ovaj prijedlog i konačno rješanje.
..............................................................................................................................."Front slobode" juni 1991. godine

TRAGOM ODBORNIČKIH PITANJA NEPOSREDNO PRED ISPADANJE MAJ 1991. GODINE

"NEPROFESIONALIZAM U SLOBODI"

- Da li će se Skupština opštine, kao izvršno zakonodavno tijelo grada, pozabaviti jednim neviđenim neprofesionalizmom, javašlukom, amaterizmom i glupošću koji se dešava u FK Sloboda, pitao je ne minuloj sjednici Skupštine opštine odbornik Reformista Emir Hadžihafizbegović očito svjestan svih poteškoća koje su se nadvile nad tuzlanskim prvoligašem.
Odgovor na ovo pitanje stigao je ovih dana iz Izvršnog odbora SO Tuzla, kao organa Opštine koji je nedavno organizovao zajednički dogovor predstavnika Kluba, njegovog Predsjedništva i fudbalera sa čelnim ljudima SO. I tom prilikom je naglašeno da je FK Sloboda kao profesionalna sportska organizacija dosadašnjim radom i rezultatima postala simbol samog grada, ali da je i pored toga Klub trenutno opterećen problemima koji su poznati i konkretizovani, pa je ispoljen interes da se problemi prevaziđu i Klub vrati na one pozicije koje realno zaslužuje.
Ovaj dogovor u Izvršnom odboru okončan je obostranim zaključkom da FK Sloboda učini maksimalne napore da kroz preostale utakmice, obezbjedi opstanak u društvu najboljih, dok će opština Tuzla, u okviru svojih mogućnosti, pružiti pomoć tuzlanskom prvoligašu.
Bez obzira na činjenicu koliko se trudili da dopis Izvršnog odbora shvatimo kao odgovor na pitanje ne možemo se oteti utisku da se ipak, radi samo o zabilješci sa sastanka. PRVO što se uopšte ne potvrđuje da se radi o "neprofesionalizmu", javašluku, amaterizmu i glupošću u Slobodi, kako ih okarakterisa odbornik Hadžihafizbegović i DRUGO, ako je već odgovor na pitanje onda treba reći šta je to konkretno što Skupština opštine Tuzla može pružiti kao pomoć Slobodi.
.................................................................................................."FRONT SLOBODE" MAJ 1991. GODINE





2011/12..... SLOBODA ISPALA IZ 1.LIGE ČETVRTI PUT

TRENERI: IBRAHIM CRNKIĆ,DARKO VOJVODIĆ I ABDULAH IBRAKOVIĆ.






<<< Tabela nakon 30. kola 23.05.2012.

1.FK ŽELJEZNIČAR ..........30... 22... 5... 3... 68 : 17... 71
2.NK ŠIROKI BRIJEG......... 30... 18... 9... 3... 48 : 17... 63
3.FK BORAC.................. 30... 17... 4... 9... 46 : 26... 55
4.FK SARAJEVO.............. 30... 16... 6... 8... 48 : 31... 54
5.FK OLIMPIC................ 30... 15... 7... 8... 44 : 23... 52
6.HŠK ZRINJSKI.............. 30... 12... 9... 9... 47 : 41... 45
7.NK ZVIJEZDA...............30... 13... 6... 11.. 37 : 35... 45
8.NK TRAVNIK............... 30... 10... 5... 15... 42 : 53... 35
9.NK ČELIK................... 30... 8... 10... 12.. 31 : 39... 34
10.FK RUDAR P.............. 30... 10... 4... 16.. 30 : 46... 34
11.FK VELEŽ................. 30... 8... 9... 13... 28 : 35... 33
12.GOŠK...................... 30... 8... 9... 13... 26 : 43... 33
13.FK LEOTAR............... 30... 9... 6... 15... 27 : 40... 33
14.FK SLAVIJA............... 30... 10... 2... 18... 36 : 61... -25... 32 ( Uspješnost 35 %)

15.FK SLOBODA............. 30... 10... 2... 18... 23 : 48... -25... 32 ( Uspješnost 35 %)
........................................................................................................
16.FK KOZARA.............. 30... 4... 7... 19... 19 : 45... 19


Sloboda je ispala zbog slabijeg skora protiv FK Slavije.U Tuzli Sloboda - Slavija 1:0
..................................................................................U Sarajevu, Slavija - Sloboda 2:0
.................................................................................................................................................

Kraj: Pobjede Slavije, GOŠK-a i Leotara, Sloboda ispala iz Premijer lige
Danas je igrano posljednje, 30. kolo Premijer lige BiH. Vodila se velika borba za opstanak. Sloboda je igrala u Istočnom Sarajevu protiv Slavije. Pobjeda ili remi Tuzlake je ostavljao u ligi, a u zavisnosti od ostalih rezultata i minimalan poraz bio je dovoljan. Desio se, međutim, najgori scenarij.

Sloboda je ispala iz Premijer lige. Dogodio se najgori mogući scenarij, poraz od dva gola razlike i pobjede svih direktnih konkurenata za opstanak. Sloboda u utakmici protiv Slavije nije uputila nijedan udarac u okvir gola. Ali, iako to više nikome ništa ne znači, nužno je navesti činjenice: Velež je u Mostaru vodio protiv GOŠK-a 1-0, a zatim za dva minuta primio dva gola! Željezničar, osvajač duple krune, ekipa koja u dosadašnjih 29 kola nije imala nijedan poraz, izgubila je u Trebinju od Leotara! Početak drugog poluvremena u Trebinju kasnio nekoliko minuta!

23.05.2012.
Slavija: Dujković, Krmar, Aleksić, Kovačević, Benović, Simić, Osman, Todorović, Rašević, Karamatić, Vidić.

Sloboda: Mujkić, Rizvanović, Efendić, Jahić, Salihović, Čejvanović, Hasanović, Zoletić, A. Mešanović, Bekić, J. Mešanović

Stadion kasarne u Lukavici.
Sudija Alečković Emir.
Strijelci:Karamatić 1:0 (47-11m), 2:0 Rašević (62).
Crveni karton:Benović 34(Slavija),Hasanović 40(Sloboda).




Kraj: Leotar-Železničar 2-1!

Kraj: Rudar-Zrinjski 3-2!

KRAJ: Slavija - Sloboda 2-0!

Kraj u Mostaru. Velež-GOŠK 1-2!



Sudijska nadoknada u Istočnom Sarajevu. Tri minuta nade za Slobodu!

Slobodu u ligi ostavlja gol u utakmici protiv Slavije, gol Željezničara protiv Leotara ili gol Veleža protiv GOŠK-a.

Velež-GOŠK 1-2!!! Golovi pali u 81. i 83. minutu. Helvida i Grgić strijelci. Sloboda u teškoj situaciji! Tuzlacima treba gol za ostanak u ligi.

76. minut: Izmjena u Slobodi. Pršeš mijenja Ribića.

Velež vodi 1-0! Strijelac Okić u 73. minutu. Saradnik Bportala javlja da je GOŠK imao nekoliko prilika početkom drugog dijela, ali da trenutno Velež kontrolira utakmicu.

68. minut: Nova prilika za Slaviju, Vidić šutira iskosa, Mujkić brani. Rudar - Zrinjski 3-1, Velež-GOŠK 0-0. Ako ne pobijedi u Mostaru, GOŠK ispada iz lige.

62. minut: 2-0 za Slaviju! Dejan Rašević je primio loptu potpuno sam u šesnaestercu i iskosa s lije strane pogodio.

57. minut: Šut Todorovića sa 20-tak metara, ali Mujkić dobro brani.

55. minut: Centaršut iz slobodnjaka, ali Rašević nije dobro zahvatio loptu.

U Mostaru 0-0. Trenutno, GOŠK ispada iz lige.

47. minut: Penal za Slaviju! Vidić oboren. Karamatić siguran sa bijele tačke. 1-0 za Slaviju.

Počinje drugo poluvrijeme: Umesto povrijeđenog Bekića u igri Jusufović. Druga izmjena Ibrakovića zbog povreda igrača.

Leotar vodi protiv Željezničara 2-1, Rudar-Zrinjski 2-0, Velež-GOŠK 0-0

Kraj poluvremena: Bez golova u Istočnom Sarajevu.

45.minut: Aleksić nakon prekida šutira glavom pored gola. Najbolja prilika za Slaviju.

43. minut: Prilika za Slaviju nakon sedmog kornera, ali lopta odlazi pored gola.

Leotar - Željezničar 1-1!

40. minut: Hasanović pravi prekršaj i sudija Alečković mu pokazuje drugi žuti, a zati i crveni karton. Ekipe brojčano izjednačene.

36. minut: Oštar start Kovačevića nad Ribićem i novi žuti karton. Igrači Slavije prilično nervozni.

34. minut: Rašević pada u šesnaestercu pokušavajući iznuditi penal, ali mu za sada odlični sudija Alečković pokazuje žuti karton. Benović protestuje a Emir Alečković ga 'časti' crvenim kartonom. Sloboda u nastavku s igračem više!

Rudar-Zrinjski 2-0! Rudar pobjedom sigurno ostale u ligi.

32. minut: Novi korner za Slaviju, odbrana Slobode ponovo sigurna.

Leotar poveo protiv Željezničara 1-0!

30. minut: Svi prilazi golu Slobode su zatvoreni. na stadionu u Istočnom Sarajevu su novinar i fotoreporter Bportala, Mirza Kusturica i Abdulah Berbić.

Rudar u Prijedoru vodi 1-0 protiv Zrinjskog.

27. minut: Zbog povrede izlazi Alen Mešanović, a u igri je mladi Haris Ribić.

U toku je 23. minut, nema većih uzbuđenja, Slavija i dale napada, ali odbrana Slobode na visini zadatka. Prije samog početka utakmice Abdulah Ibraković kazao je da je atmosfera u ekipa odlična.

Igra se 15. minut. Igrači Slobode se za sada uspješno brane.

Na početku utakmice Slavija je krenula ofanizvno, izvela pet kornera, ali nije bilo većih prilika. .



(Bportal.ba / Foto: A. Berbić)

Kolumna: Imamoviću, piši ostavku! - 2012-05-26 12:00
„Kuću kućom čine
lastavice“, narodna je poslovica koja sugerira i da grad gradom čine ljudi. Dakle, sve je do ljudi
koji vode jedan grad a on nije u velikim zgradama, ulicama, betonu, asfaltu već u gradskom
duhu, čaršijskom redu i običaju, kulturi, onom što ljude ispunjava zadovoljstvom, u onom što ih
čini sretnim i zadovoljnim, u sportu i svemu onome što nije materijalno, a što je mnogo od njega
vrednije. O tome ima jedna duhovita skaska koja, po sjećanju, ide ovako: Došli neki ljudi, iz
nekog mjesta kod vezira i od njega tražili da njihovo mjesto proglasi čaršijom. Znajući odakle su
i šta su, i prije nego su mu pokušali kazati kako imaju sve uvjete da postanu čaršija, vezir im
reče: “Jok, ne možete biti čaršija!“, na šta zavikaše: “Vezire, imamo dućana, imamo mehana,
imamo musafirhana...imamo sve što nam treba!“. »Nemate insana!»- odgovori im vezir. Helem,
već desetak godina nešto slično se događa i sa Tuzlom, samo u obrnutom smjeru. Tuzla ima i
dućana, i mehana, i musafirhana i insana, ali nema vezira! Prvi čovjek grada s grupom svojih
ulojenih i zadriglih podrepaša u kabinetu, već deceniju od tuzlanske čaršije uporno pravi
pustahiju u arhitektonskom, sportskom, kulturnom i svakom drugom duhovnom smislu. Ta
ublehaška kamarila ogrezla u bezakonju, bogaćenju, mitu, narcisoidnosti, samodovoljnosti,
oholosti, bahatosti, neodgovornosti i drugim pošastima korumpirane i kriminogene vlasti, ruši
bez milosti sve tradicionalne vrijednosti Tuzle, sve ono što su generacije i generacije njenih
sinova i kćeri stvarale i njegovale. Takvu vrstu nasilja nad tradicionalnim duhovnim
vrijednostima jednog grada može da vrši samo neuka, pikzibnerska, hohštaplerska, neobrazovana
i đilkoška vlast kakva je ona čiju kapitensku traku nosi majstor magle, Jasmin Imamović
Merkator, a na bruku i sramotu čestitih ljudi iz SDP. Skoro deceniju taj politički ološ troši
milione maraka budžetskih sredstava, dakle, sredstava građana da bi ih varao lažnim slikama u
njima odanim medijima. Taj lažni, kupljeni sjaj lažnih careva Šćepana Malih, kao mjehur od
sapunice je pukao i pred građanima Tuzle se pokazala surova stvarnost - dugački popis onog što
su voljeli, a čega više nema! Uzela im aktuelna vlast! Radničko sportsko društvo „Sloboda“,
ponos ne samo sportske već i antifašističke tradicije Tuzle, postalo je „sportsko“, jer je vlast koja
se deklariše kao socijalna, dakle, radnička, ono „radničko“ izbacila iz naziva. Izbacila je, potom,
nebrigom, rukometni klub iz svih liga i njega više nema. Ugasila je košarkaški klub «Sloboda», a
direktora koji ima ogromne zasluge za njegov bankrot, čovjeka koji je 14. maja 1992.godine
deset godina zakasnio na trening, nagradila je radnim mjestom u općinskoj firmi. Sad je iz
Premijer lige izbačen i fudbalski klub čime je, valjda, općinska vlast ispunila zacrtane ciljeve kad
je riječ o Slobodi.
Naravno, devastacija sportske porodice „Sloboda“ nije samo rezultat napora
prefriganta Jasmina Imamovića Merkatora i njegovog tima, ali im ogromne zasluge, svakako,
pripadaju. Ponajviše za ono što nisu, a morali su uraditi. Morali su učiniti makar mali napor da
jedan od tradicijskih, kulturnih i civilizacijskih obilježja grada, kakav je RSD“Sloboda“, odnosno
FK "Sloboda" - ne propadne. Jer, time su i akcije Tuzle i Tuzlaka na berzi duhovnih vrijednosti
skroz pale. Općinska vlast na čelu sa prevarantom Jasminom Imamovićem Merkatorom, učinila
je i napor da nam grad izgleda sve lošije, jer se gradi stihijski, bez plana i reda. Rekli bi, skitski!
Umjesto da se gradi u skladu sa urbanističkim planom i drugim dokumentima, u Tuzli se gradi u
skladu sa odlukama famozne Komisije, što će reći od čibuka! Da ne kažem, od para. Može se
graditi, čak, i u parkovima! Zavisi od para! Kad je riječ o kulturi, čovjek da zaplače. Festivali
ugašeni, pozorište na izdisaju, a glumci u narodnoj kuhinji. Muzeji su zatvoreni, Dom mladih je
sve drugo sem ono što treba da bude. Međunarodna galerija portreta sve više liči na seoski dom
kulture. Prevarant Jasmin Imamović Merkator, laže da je ljubitelj filma, ali ne kaže da je grad
nekad imao tri, a sada ni jedno kino. Da li se neko još sjeća limenih orkestara? Džez ili
simfonijskog orkestra? Zoo vrta ili stadiona malih sportova, koji se ruše zarad slanih bara?
Gimnastičkog ili kuglaškog kluba koji kugle baca u lukavačkoj kuglani?... Je li Tuzla gdje je
nekad bila! Doduše, imamo privatnu zabavu prevaranta načelnika „Cum grano salis". A sve
drugo nemamo! U jesen su općinski izbori. Sjajna je to prilika da Tuzlaci pokažu kako ne liče na
svoju vlast. A da je obraza koliko dva prsta, prevarant Jasmin Imamović Merkator bi podnio
ostavku i time učinio veliku uslugu građanima Tuzle, a još veću onim čestitim ljudima iz SDP.
Imamoviću, piši ostavku! (Napisao: Ekrem AVDIĆ)




2015/16 ???
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 22:36, ukupno mijenjano 136 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 01 maj 2015, 16:17

Rizah Mešković: "Ivica Osim me poslao u Emirate uoči raspada Jugoslavije"
Autor A. B. 30. 01. 2010. • 11:44 "mešković ivica osim mr poslao"



Kada je prije dvadesetak godina Rizah Mešković napustio rodnu Tuzlu i krenuo put Ujedinjenih Arapskih Emirata, mislio je da će ostati samo godinu dana
Međutim, u zemljama Golfskog zaliva ostao je skoro dvije decenije. Nekadašnji golman tuzlanske Slobode, splitskog Hajduka i holandskog AZ Alkmara, u to predratno vrijeme bio je član stručnog štaba reprezentacije ex-Jugoslavije.
- Bili smo skoro završili kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Ostala je da se igra još jedna utakmica. Dobio sam ponudu iz Emirata i pitao sam Švabu (Ivicu Osima), šta da radim? Rekao mi je da idem i da ću, kada se vratim, ponovo biti u stručnom štabu. Međutim, došao je rat i nestala je Jugoslavija. Tako da sam ostao u Emiratima. Postigao sam odlične rezultate sa stručnim štabovima gdje sam radio. Sve su to bili tamošnji top-klubovi. Osvojio sam skoro sve moguće. Čak sam sa Hilalom iz Rijada (Saudijska Arabija) bio klupski prvak Azije.
Na početku karijere, u tuzlanskoj Slobodi, poredili su ga sa najboljim od najboljih, sa slavnim Rusom, Lavom Jašinom. Istina, nije postao novi Lav Jašin, ali nije nikoga razočarao. Naprotiv, ispunio je očekivanja svih i stigao čak i do reprezentacije ex-Jugoslavije. Na Tušnju je bio u sjajnoj generaciji sa Nalićem, Avdičevićem, Jovičićem, Fazlićem, Šehićem...
Branko Zebec, tadašnji trener splitskog Hajduka ga je doveo u grad pod Marjanom.
- Imao sam čast upoznati tu sportsku i trenersku legendu, a još više mi godi što je upravo on insistirao da dođem u Hajduk. On je tražio da Oblak, još jedan fudbaler i ja, dođemo u Hajduk. Kad sam potpisao ugovor, otišli smo zajedno na večeru sa Zebecom. Bili smo tu Oblak, Jurišić iz Šibenika i ja. On je bio s nama 10-tak minuta i otišao. Ujutro, u svlačionici, vidimo neko komešanje. Kad, ljudi iz Uprave dovode Tomislava Ivića i kažu da je Zebec tu noć podnio ostavku. A, saznali smo kasnije, podnio je ostavku jer nije doveden i taj treći igrač kojeg je tražio. Ni danas ne znam ko je to bio.
Bila je to generacija Hajduka svih vremena. Holcer, Šurjak, Buljan, Žungul, Oblak, Peruzović, Mužinić, Jerković... Nazivali su je Ivićevom...
- Zebec je tu generaciju stvorio, a kasnije je Ivić preuzeo i sa njom postigao što niko do tada nije. Dva puta smo bili osvajači dvostruke krune ex-Jugoslavije (prvenstvo i Kup) i još jednom Kupa, dok sam ja bio u klubu. Bili su to nezaboravni dani. Postao sam i reprezentativac.
Karijeru ste 1976. godine nastavili u Holandiji, u AZ iz Alkmara...
- Dočekali su me kao "čudo iz Jugoslavije". AZ je tada imao izvanrednu ekipu. Stadion je čitavu godinu bio rasprodat, 22.000 gledalaca na svakoj domaćoj utakmici. Uspjeli smo 1978. osvojiti holandski Kup.
Nakon AZ-a vratili ste se u Slobodu. Ipak, zbog nesporazuma s klubom 1984. otišli ste u Radnik iz Bijeljine, a zatim u Bratstvo iz Gračanice. Bio je to šok za ljubitelje fudbala. Bivši reprezentativac prešao u amatere?
- Ma, bilo je tu nekih nesporazuma, bilo je svega. Ali, ne bih sada o tome. Možda nekad drugom prilikom.
Trenerska karijera krenula je vrtoglavim usponom. Te 1987., bili ste član stručnog štaba mlade reprezentacije Jugoslavije koja je na SP-u u Čileu osvojila zlatno.
- Poslije Čilea na kormilo A-tima došao je Ivica Osim i ja sam postao član njegovog tima. Bile su to i za mene kao trenera, i za fudbal u Jugoslavija, sjajna vremena. Učestvovao sam na SP u Italiji 1990.
Tek nedavno ste dobili diplomu za UEFA-inu A i B licencu. I profi licenca je veoma blizu, na drugom ste semestru. Mnogi u Vašim godinama su ili u penziji ili se spremaju za penziju, a vi školskoj klupi?
- Edukacija je kao veslanje uzvodno. Dokle god veslaš dobro je, a čim prestaneš, nazaduješ. A, ja ostatak svog života želim da provedem u budućnosti. Jer, danas si ono što si radio juče, a bićeš sutra ono što si radio danas. Inače, još 1988. sam završio Višu trenersku školu. Ipak, to danas više nije dovoljno. Nadam se da ću s profi licencom, kada je dobijem, negdje dobiti priliku da pokažem šta znam.
Vaše ime se u posljednje vrijem spominje u kontekstu saradnika novog selektora BiH Safeta Sušića. Možda upravo tamo dobijete priliku? Pogotovo jer ste sa Sušićem radili u reprezentaciji ex-Jugoslavije?
- Iskren da bude, ne znam ništa o tome. Ne bih sada da ispadne da se sam nudim, ali ako neko smatra da mogu pomoći da se Bosna i Hercegovina kvalifikuje na Evropsko prvenstvo, stojim na raspolaganju selektoru Sušiću - kazao je za San Rizah Mešković.
- Otac Džemal je bio glumac u Tuzlanskom pozorištu. Sa 10 godina sam i ja glumio u predstavi "Mnogo buke ni oko čega". Ulogu sam spremao skoro pola godine, mada sam trebao samo ući, predati pismo, nakloniti se i izaći. Svirao sam malo i tamburu, u KUD-u Mitar Trifunović Učo. A što se tiče rukometne "karijere", ja sam i počeo kao rukometni golman. I to u tuzlanskom Jedinstvu sa Abazom Arslanagićem. On je u to vrijeme bio golman broj jedan u Bosni, a ja odmah iza njega - priča Mešković.
- Jugoslavija je bila fudbalska velesila. To sad tek sa ove distance mogu da shvatim. Uz malo sreće, sa prostora bivše Jugoslavije mogle su se četiri reprezentacije kvalifikovati za Svjetsko prvenstvo. U moje vrijeme, dok sam igrao u Holandiji, svaki klub u Prvoj i Drugoj ligi imao je po dva igrača u prvom timu sa ovih prostora. Koliko ih je samo bilo po ostalim ligama. Pa, Francuzi su učili od nas, a vidite gdje su sada oni, a gdje mi.
- Posebno sam sretan što sam postao dedo. Prije neki dan moj stariji sin Amir je dobio sina Amara. To je nešto što se ne može porediti ni sa čim.
Inače, Amir je magistrirao informatičke nauke. Radio je u Air Emirates kao menadžer. Sad se vratio u Tuzlu. Otvorio je firmu, a mlađi Samir je još uvijek u Dubaiju. On je magistrirao biznis i radi kao menadžer u jednoj telekomunikacijskoj firmi u Emiratima. Zaljubljenik je u sevdalinku, odlično svira harmoniku. Kad nas nazove uvijek kaže da je dobro, a mi njegovo stvarno raspoloženje znamo po sevdalinci koju nam otpjeva.
- See more at: http://www.24sata.info/sport/ostali-spo ... WM0Nk.dpuf" onclick="window.open(this.href);return false;

slika
RIZAH MEŠKOVIĆ I DANAS BRANI ODLIČNO

Mate iz Tuzle " mate iz tuzle,mešković"
12.11.2012., Oslobođenje
Mundijal u Italiji 1990. godine. Stručni štab nekadašnje reprezentacije Jugoslavije, doslovno bosanskohercegovački. Selektor Ivica Osim, pomoćnici Džemaludin Mušović i Rizah Mešković. Sa Osimom i Mušovićem imao sam priliku susresti se poslije rata, kada je Ivica vodio Šturm, a Džemaludin bio direktor, odnosno selektor reprezentacije BiH, dok sa Rizahom mnogo godina kasnije. Meškovića smo nekako svi zaboravili, a bio je i ostao jedan od najboljih bosanskohercegovačkih golmana svih vremena.
"Ma, samo vi radite svoj posao. Nikada nisam bio nametljiv, a i nisam bio tu, u BiH. Pred rat sam otišao u Zaljev, mislio sam ostati godinu- dvije, a ostao godinama, čak deceniju i pol", kaže Mešković.

Rukometni golman

Vratimo se početku njegove sjajne karijere koja je započela davne 1964. godine u rodnoj Tuzli, u Slobodi.

"Ja sam vam prvo bio rukometni golman, da bi potom postao i fudbalski i tako ostao do kraja karijere. Sjećam se dobro debija. Igrali smo u Hrasnici i tada smo bili član Druge lige, a ja još nisam bio napunio ni sedamnaest godina. U Prvu ligu smo ušli 1969. godine i branio sam za Slobodu četiri prvoligaške sezone. Inače, za Slobodu sam branio preko 200 utakmica. Iz Slobode sam prvi put pozvan za reprezentaciju, pozvao me je Vujadin Boškov."

Za reprezentaciju nekadašnje Jugoslavije odigrao je samo jednu utakmicu, 29. juna 1972. godine, protiv Škotske (2:2), a bio je i član najbolje selekcije na Svjetskom prvenstvu 1974. u Njemačkoj, ali nije zabilježio niti jedan nastup. Što se tiče dalje klupske karijere, Mešković je iz Tuzle preselio u Split. Navijači Hajduka odmah su mu dali nadimak "Mate".

"Kao i Sloboda, Hajduk je za mene moj klub gdje sam dobio i taj nadimak zauvijek. To je bila najslavnija generacija Hajduka koju je vodio Tomislav Ivić. Igrali su Džoni, Rožić, Buljan, Holcer, Peruzović, Žungul, Mužinić, Oblak, Jerković, Šurjak, Mijač, Boljat, Đorđević, Jovanić, Jurišić, Poldrugovac, Gluić, Šalov, Luketin, Kurtela, Matković, Smolčić, Duplančić, Šalov, Katalinić, Simunić... Osvajali smo dvije titule prvaka i bili smo tri puta pobjednici Kupa. Iz Hajduka je na Svjetsko prvenstvo putovalo čak sedam igrača: Buljan, Peruzović, Oblak, Jerković, Mužinić, Šurjak i ja."

Holandski AZ

Nakon Hajduka Rizah Mešković odlazi u Holandiju, gdje je također ostavio neizbrisivi trag. Braneći za AZ iz Alkmara osvojio je i holandski kup.

"I vani sam uspio osvojiti kup. U finalu smo bili bolji od slavnog Ajaxa, kojega je tada trenirao moj nekadašnji trener Tomislav Ivić. Nakon tri godine u Holandiji, zvao me je Chelsea, ali ja sam se vratio u Tuzlu, u svoju Slobodu. U to vrijeme želio sam da mi se drugi sin rodi u mojoj rodnoj Tuzli. To je bio glavni razlog moga povratka u domovinu. Nakon okončanja karijere završio sam Višu trenersku školu, a nedavno dobio i najveću trenersku UEFA licencu. Naravno, i dalje ostajem u fudbalu ".
Mada je odavno ušao u sedmu deceniju života, Rizah Mešković Mate i danas izgleda izuzetno vitalno. Zdrav život, redovna rekreacija... Često zna reći da bi i danas mogao stati između stativa, a i sada je pitanje ko bi mu mogao lako postići gol.

Sinovi magistri

"Moja porodica je meni sve u životu, supruga Azra, sinovi Amir i Samir! Ponosim se sinovima magistrima, koji su završili američke fakultete i obojica su uspješni poslovni ljudi. Naravno moja velika radost je i unuk Amar", kaže Mešković.

U UAE osvojio 25 trofeja

"U UAE sam osvojio oko 25 trofeja. U kojem god sam klubu radio bili smo prvaci ili osvajači kupa. Bez sumnje, najveći uspjeh je onaj sa Al Hilalom kada smo osvojili titulu prvaka Azije", prisjeća se Mešković svoje inostrane trenerske karijere.

U stručnom štabu reprezentacije

"Na poziv Miljana Miljanića 1988. godine postao sam član stručnog štaba mlade reprezentacije, zajedno sa Ljupkom Petrovićem i Ivanom Čabrinovićem. Vodili smo onu sjajnu generaciju Mirka Jozića i Mirsada Fazlagića koja je godinu ranije bila prvak svijeta u Čileu. Nije prošlo dugo, Ivica Osim me je pozvao u stručni štab "A" reprezentacije koja je igrala na Mundijalu u Italiji", kaže Mešković.
slika
rizah mešković ljepotan

slika
RIZAH MEŠKOVIĆ Sa Džajićem i sudijama Čankom,Raušem i Kostovskim .
Neposredno pred prvu finalnu utakmicu Kupa 1971 Sloboda - C.Zvezda 0:4.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 15:06, ukupno mijenjano 22 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 04 maj 2015, 20:56

Stampedo na Tušnju, Sloboda - Partizan 3:0
SEZONA 1977/78
DANAS U TUZLI U 15.30 SATI MEČ PRVE SAVEZNE FUDBALSKE LIGE: SLOBODA - PARTIZAN 3:0

TUŠANJ PRIPREMA SPEKTAKL

Iako će susret prenositi televizija, očekuje se rekordna posjeta -
Sloboda će igrati u najjačem sastavu - centarfor Kovačević
nagovještava golove

TUZLA, 31. MARTA - Tema svih sportskih razgovora ovih dana u Tuzli je subotnji derbi Pve savezne fudbalske lige između Slobode i Partizana. Navijači Slobode s nestrpljenjem očekuju veliki duel u Tušnju, ali ni pristalice "crno-bijelih" nisu ravnodušni, pa se očekuje i dolazak velikog broja navijča Partizana.
U taboru Slobode sve je mirno i susret se očekuje kao i svaki drugi. To potvrđuju i sami akteri sutrašnje utakmice. Većina Slobodinih prvotimaca smatra da će bodovi ostati u Tušnju, iako svako od njih ističe neospornu vrijednost ekipe koju vodi Ante Mladinić.
Najbolji Slobodin strijelac Mersed Kovačević, koji se u protekle četiri utakmice nastavka prvenstva upisao četiri puta u listu strijelaca, vjeruje u svoje drugove i očekuje pobjedu.
- Partizan je, nema sumnje, zaista jaka ekipa, ali to nije razlog da strahujemo. Igraćemo kao i protiv svakog drugog protivnika, jer lakih utakmica nema. Izvrsnog vratara Borotu savladaću bar jednom - optimistički izjavljuje Slobodina "devetka".
Mladi Cvijetin Blagojević, koji ovog proljeća igra kao preporođen, uoči subotnjeg derbija kaže:
- Biće to izuzetno teška i neizvjesna boraba, ali sam optimista, jer zaista ovog proljeća kod kuće igramo dobro. Partizan je, nema sumnje, već dokazao svoju jačinu, ali predviđam našu pobjedu.
Trener Đorđe Gerum imaće na raspolaganju sve igrače, mada se kapiten Kasim Alibegović još uvijek žali na povredu. Ipak, on će zauzeti svoje mjesto u timu, pa će ligaš iz Tušnja istrčati u svom trenutno najjačem sastavu. Gerum nije saopštio jedanaestoricu koju će suprotstaviti Mladiniću, ali treba očekivati da će Sloboda početi meč sa ekipom: Cakić, Hadžić, Milićić (Mališević), Blagojević, Verlašević, Alibegović, Sarajlić, Mulahasanović, Kovačević, Jašarević (Džafić), Šećerbegović.
Pošto je ranije delegirani sudija Damir Matovinović iz Rijeke zbog povrede noge otkazao vođenje meča u Tušnju, to će pravdu u Tušnju dijeliti Ivan Horvat iz Zagreba a njegovi pomoćnici su Tomislav Fresl iz Zagreba i Mato Galovac iz Slavonskog Broda.
Susret počinje u 15,30 sati a utakmicu će direktno prenositi televizija.
........................................................................................"Oslobođenje" 31. 03. 1978. godine

IZ TABORA PARTIZNA PRED DUEL U TUŠNJU

KAO I DOSAD - NA POBJEDU!

"Crno-bijeli" uvjereni da će se vratiti nepozaženi - Đurović
se ogriješio o klupsku disciplini, pa će ga zamijeniti Vulić -
Golac na klupi, Kovačeviću dres sa brojem dva


BEOGRAD, 31. MARTA - Možda će kraj prvenstva i sumiranje svih događaja u njemu pokazati da je sutrašnje utakmica u Tušnju ona koja se dala odgovor na sve enigme kada je u pitanju vrh tabele. To ne osjećaju samo navijači Partizana i Crvene zvezde već i drugih klubova i svi poklonici ove igre koji očekuju rasplet daleko prije kraja šampionata. Partizan putuje u Tuzlu, protivniku koji ima snage i za veća ostvarenja no što to pokazuje trenutni plasman na tabeli. Pa ipak u Partizanu vjeruju da neće prekinuti berićetnu sezonu i da se iz Tuzle neće vratiti poraženi.
- Nema kalkulacija, nema odstupanja od zamišljenog plana - kaže trener Ante Mladinić . - Slobodu izuzetno cijenimo, međutim, u svakom meču pa i u ovom prevashodno smo okrenuti prema sebi i svojim mogućnostima. Te mogućnosti su iz dana u dan sve veće, iz utakmice u utakmicu sve opipljivije, pa kad smo iznenadili Zbrojovku u Brnu zašto da ne vjerujemo da možemo i Slobodu u Tušnju ...
Ante Mladinić trener sa kojim nema šale i za kojeg su vezani svi uspjesi Partizana u posljedenje vrijeme, sve u svom timu rješava na lak i jednostavan način, upravo onako kako to profesionalizam u ovoj igri zahtijeva. Jednog od najstandardnijih fudbalera u odbrani Đurovića lako se odrekao pošto se ovaj ogriješio o disciplinu. Nema kompromisa, pa je i ovo primjer koji valja istaći i uz pomoć njega zaključiti da je Partizan zahvaljujući upravo disciplini i redu ono što je sada u našem prvoligaškom fudbalu. Đurovića će, kao i u Brnu zamijeniti Novica Vulić, a u odbrani će doći, prema svemu sudeći, još do jedne rokade: na desnom beku pojaviće se dugonogi Kovačević dok će Golac ovoga puta pauzirati. Ostalo se zna pa će, dakle, tim Partizana u Tušnju istrčati u sljedećem sastavu: Borota, Kovačević, Vulić, Trifunović, Stojković, Hatunić, Zavišić, Klinčarski, Santrač, Vukotić, Đorđević.
......................................................................................"Oslobođenje" 31. 03. 1978. godine

SLOBODA - PARTIZAN 3 : 0 (3 : 0) 01. APRIL 1978. GODINE, SEZONA 1977/78


SEDAM MINUTA KANONADE

TUZLA, 01. APRILA - Prvenstvena utakmica 23. kola Prve savezne
fudbalske lige - Sloboda - Partizan 3 : 0 (3 : 0) Stadion u Tušnju.
Teren travnat i povoljan za igru. Vrijeme sunčano i toplo.
Gledalaca oko 13.000. Sudija: Ico Horvat (Zagreb) 8
Žuti kartoni: Verlašević (Sloboda) i Zavišić (Partizan).
Strijelci: Džafić u 4., Mulahasanović u 6. i Blagojević u 11. minuti.

SLOBODA: Cakić 9, Hadžić 8, Miličić 8, Blagojević 7, Verlašević 8,
Alibegović8, Jašarević 7, Mulahasanović 9, Kovačević 7, Džafić 7
(Sarajlić -), Šećerbegović 9.
PARTIZAN: Borota 5, Golac 6, Vulić 6, Trifunović 7, Stojković 7,
Hatunić 6, Zavišić 6, Klinčarski 5, Santrač 6, Vukotić 7,
Đorđević 6 (Jović 6).


Početak derbija u Tušnju donio je pravu eksploziju oduševljenja domaćim navijačima. Ni najveći optimisti u taboru pristalica Slobode nisu očekivali da će u prvih desetak minuta vidjeti tri efektna zgoditka svog tima. Partizan je tako doživio pravi šok već na samom početku susreta.
A sve je počelo u četvrtom minutu poslije jedne izvanredne akcije u kojoj su učestvovali Mulahasanović i Šećerbegovih, na najefikasniji način završio je Džafić oštrim udarcem i lopta je u mreži. Bio je to znak da ćemo vidjeti divnu igru sa mnogo pogodaka. I tek što se bura pomalo stišavala u redovima navijača, još ljepša akcija u kojoj je Mulahasanović povećao vođstvo svog tima na 2: 0. Bila je to brza, munjevita akcija u kojoj je Šećerbegović imao puni udio. Samo šest minuta kasnije Borota je ponovo vadio loptu iz mreže. Ovog puta u listu strijelaca se upisao Blagojević a režiser efektne akcije bio je opet Šećerbegović. Dakle, vratar državne reprezentacije Petar Borota za svega jedanaest minuta tri puta je savladan, a da prethodno nije ni jednom dotakao loptu.
Tek poslije ubjedljivog vodstva Partizan je uspio nekako da dođe do sebe, da uspostavi ravnotežu i da u nekoliko navrata opasno ugrozi vratara Cakića. U tom vremenu ništa mu nije ni preostalo. Morao je da krene na sve ili ništa jer protivnik je vodio i stekao skoro nenadoknadivu prednost. Gosti su imali priliku da smanje rezultat u 23. 25. i 28. minutu, ali odbrana Slobode bila je na mjestu. Posebno treba istaći izvanrednu odbranu golmana Ckića kada je panterski reagovao i odbranio šut kapitena Partizana Momčila Vukotića. Poslije toga i Stojković je šutirao glavom, ali je lopta otišla pored gola. Tako su rivali na odmor otišli sa rezultatom postignutim u početku susreta.
U drugom poluvremenu Partizan je imao više terenske inicijative, ali nije uspio da postigne bar počasni zgoditak. U nekoliko navrata "crno-bijeli" su bili u prilici da ugroze vratara Cakića, ali je čuvar Slobodine mreže danas imao svoj dan. Na drugoj strani Tuzlaci su mogli da povećau rezultat, jer su izveli nekoliko kontanapada od kojih posebno treba pomenuti 74. i 83. minut kada je najprije Džafić bio u stopostotnoj prilici, a onda Mulahasanović. No, odbrana Partizana ovog puta imala je sreće.
Poslije susreta čuli smo izjave dvojice trenera.
Đorđe Gerum:
- Dobro smo igrali posebno u prvih 45 minuta kada smo iskoristili svoje šanse. Mojim igračima čestitam na izvanrednom zalaganju. Našoj pobjedi mislim da nema prigovora.
Ante Mladinić:
- Potpuno zaslužena pobjeda. Tuzlaci su svoje prilike iskoristili već u početku, a mi naše nismo.


slika

Džafić postiže prvi gol za Slobodu 1:0


slika

Radost igrača Slobode poslije Džafićevog gola za 1:0.
.........................................................................................."Oslobođenje" 01. april 1978. godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:40, ukupno mijenjano 20 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 07 maj 2015, 21:12

VELIKI ĐORĐE GERUM ,ZA SVA VREMENA.

ĐORĐE GERUM NASLJEDNIK DUVANČIĆA NA KORMILU SLOBODE

NOVI ČOVJEK NOVE IDEJE

BIVŠI FUDBALER KOJI JE U DRESU TUZLAKA IGRAO 10 GODINA KAŽE
„NE VOLIM ŠABLONE I KALUPE. MOJ PRINCIP JE DA IGRAČIMA U IGRI
OSTAVLJAM ODRIJEŠENE RUKE, SLOBODU AKCIJE , INICIJATIVU.“


Smeđa zalizana kosa,crne živahne oči,zategnuto čelo, još neispisano (trenerskim“ borama.Usne mu ne miruju,spremne da odgovore tek što se izgovori pitanje.Đorđe Gerum (rođen 1940 u Pančevu),novi trener tuzlanske Slobode.Postao je to prilično iznenadno, tako reći u poslednji čas,uoči početka novog prvenstva.
Novi čovjek nove ideje?
Ipak, ja nisam novi čovjek Slobode.Ja sam u Slobodi igrao deset godina.Tri godine sam već drugi trener, a pomoćnik Miće Duvančića.
Može li se onda reći: ideje Mićine, benzin Gerumov?
Ni to.Ideje se nalaze u glavama i nogama ovih tuzlanskih momaka, oni benzin daju, a moje je samo da sve te ideje i taj benzin uskladim, primjenjujući najbolji mjenjač brzina.
Šta onda piše na vašoj trenerskoj zastavi?
Trenerov je zadatak da nauči igrače kako da daju golove protivniku, a da uvijek prime jedan manje.Eto, i to piše na mojoj zastavi.
Šta piše na vašoj zastavi, a ne može da se vidi sa tribina?
Ne volim šablone i kalupe! Princip mi je da u igri ostavljam odriješene ruke. Slobodu akcije.
Inicijativu, domišljatost,snalažljivost.To je moj stil rada sa igračima, uz maksimalan rad na fizičkoj tehnici, a iznad svega na individualnoj.
Rekli ste u jednom skorom razgovoru da „nećete sad sve okrenuti tumbe“. Znači li to da ćete ipak krenuti stopama vašeg cijenjenog prethodnika Miće Duvančića?
Ja ću krenuti stopama ovog kluba, a to su zaista iste stope kojim je išao i Duvančić.Mi smo bili istomišljenici u ideji da imamo „ zlatnu žicu“ u Tuzli i njenoj okolini, da imamo izvor bogatih talenata, izvor koji nikada neće presušiti.Naravno, izvor treba njegovati, paziti, čuvati,obnavljati, a to ovdje u Slobodi zaista rade.Dakle, sve ostaje po starom, onom dobrom, starom lokalnom običaju da se oslanjamo na sopstvene snage.
Jeste li strogi kao trener? Dozvoljavate li na primjer, igračima da puše pred vama ?
Nisam trener koji sprovodi strahovladu.Tražim red, ali ne pretjerujem u tome.Disciplina je sastavni dio rada, ali gvozdena disciplina nije moj stil.Moj način je dogovaranje.Eto, zamolio sam momke da ne puše u autobusu za vrijeme putovanja.Niko ne zapali. Ali zato napravimo pauzu tokom putovanja, negdje na pola puta, pa dozvolimo onom koji želi da ispred autobusa zadimi.
Među igračima, čiji ste trener, ima mnogo onih koji su igrali zajedno sa vama.Da li to možda smeta nekome od njih, ili možda smeta vama u odnosu na nekog od tih igrača? Kako se osjećate, inače, kad jednom Naliću, Hukiću, Alibegoviću,Jašareviću, dojučerašnjim saigračima, morate da kažete:-„E, moj brajko, sad ne smiješ pušiti u autobusu!“. Ili, još gore, kad im kažete :-„E, sad, ako hoćeš, puši!“
Ne moram ja njima to čak ni da kažem. Baš ti igrači kojima sam bio saigrač i kapiten, a neki od njih i meni, danas su mi najbolji pomagači.Uopšte,obavezan sam da istaknem da su svi igrači veoma korektni prema meni kao njihovom novom treneru, da ispunjavaju sve što od njih zahtijevam, iako su treninzi u ovom specifičnom trenutku po naš fudbal, izuzetno teški,zamarajući, ne samo fizički već i psihički.
Slušajte Đorđe, malo je izazivački što vas podsjećam na ono vrijeme prije dolaska Duvančića u Slobodu.Sjećate se, svakako, Sloboda je mijenjala trenere kao djeca igračke.Polagodine ostane jedan, pa godinu i po drugi, pa jednu sezonu treći.Tek je Duvančić ostao duže.Šta vam je garancija da će vas, Pančevca, ova sredina primiti objeručke?
Poslije 13 godina igranja i rada u ovoj sredini, ja sam ipak čovjek ove sredine. Valjda smo se dobro upoznali, a svakako je da sam i ja njih upoznao dobro. Oni znaju šta mogu da očekuju od mene, a za to su se valjda i odlučili za ovaj korak. A ja znam šta mogu da očekujem od njih, pa sam i odlučio da se prihvatim ove dužnosti. Čujte, i tom Mići Duvančiću nisu baš uvijek cvjetale ruže u Slobodi, bilo je i trnja, ali je uvijek imao pomoć i igrača i klupskih rukovodilaca. I u najgorim trenucima. Eto, zato sam sasvim bezbrižan, ako baš treba da odgovorim na ono izazivačko pitanje.
Kontrolišete li, inače, privatni život fudbalera?
Smatram da svako ima pravo na svoj život, da ga živi na svoj načina. Nastojim da omogućim svakom da zadrži svoje navike, ukoliko one nisu u neskladu sa zahtjevima koje postavlja klub odnosno ekipa.
Takva krilatica, da svako ima pravo na svoj život i svoje navike, može se pretvoriti u bumerang, zar ne!
Da, može, a naročito za onog ko ne zna da baca bumerang. No, ja sam tu školu bacanja bumeranga dobro savladao.
Osim bacanja bumeranga, kakvu ste školu još završili?
U Pančevu, dok sam igrao u Dinamu, izučio sam metalostrugarski zanat. U Beogradu, dok sam igrao u Partizanovoj mladoj ekipi, naoučio sam od Matekala kako se igra fudbal. U Kragujevcu, dok sam igrao sedam godina u Radničkom, završio sam srednju Ekonomsku školu komercijalnog smjera.
U Tuzli, kao Slobodin kapiten, diplomirao sam na Višoj pedagoškoj školi, a kao trener Slobode, završio sam sarajevsku Višu trenersku školu. Tu sam, inače, naučio kako se, uz ostala bacanja, ispravno baca i bumerang.
Bumerang je zaista u pravim rukama.
.............................(Preuzeto iz sportskog ilustrovanog lista „Tempo“ Beograd , 18.08.1976. g.



slika
gerum sa buketom cvijeća


slika
Đorđe Gerum -Junior FK PARTIZAN Beograd.

slika

Đorđe Gerum na klupi Slobode
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:47, ukupno mijenjano 49 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 10 maj 2015, 15:59

slika
Na gornjoj fotografiji je zgrada u kojoj je krajem oktobra 1919 osnovan Radnički sportski klub "GORKI", kasnije FK "SLOBODA" TUZLA.
Dobro bi bilo na ovo mjesto postaviti veću tablu sa fotografijom zgrade i prigodnim natpisom koji će upućivati i podsjećati da je baš tu bila zgrada u kojoj je 1919. osnovan RSK "GORKI" kasnije FK" Sloboda".
OBLIK PROZORA, DOKSAT ( ISTURENI DIO) I ČINJENICA DA JE BLAGO ZALOMLJENA TO JEST PRILAGOĐENA PROSTORU ,TE NJEN UKUPNI IZGLED UPUĆUJU ME, DA JE TO ISTA ZGRADA.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:53, ukupno mijenjano 8 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 12 maj 2015, 14:21

OPROŠTAJ VETERANA

Prije početka prijateljske fudbalske utakmice Sloboda-Željezničar priređena je mala svečanost.
Naime, petorica nekadašmjih prvotimaca tuzlanskog prvoligaša -Nazif Šehić,Đorđe Gerum,
Faruk Pašić, Omer Jusić i inženjer Časlav Jevremović- i zvanično su se oprostili od aktivnog
igranja fudbala.
Njih petorica su zajedno četiri i po decenije uspješno branili boje Slobode i imaju velike
zasluge za uspjehe tuzlanskog fudbala.
Na slici: Predsjednik FK Sloboda inženjer Muhibija Selimović predaje poklone dvojici veterana
Nazifu Šehiću i inženjeru Časlavu Jevremoviću.
........................................................................................................................"Front slobode" maj 1975 god.

slika

Napomena: tokom 2015 g preselili su na ahiret Nazif Šehić i Muhibija Selimović.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:48, ukupno mijenjano 10 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 12 maj 2015, 14:23

30. 04. 1975. SLOBODA - PARTIZAN 3-3 (0 : 0)
SEZONA 1974/75
"HET-TRIK" - SA KLUPE

Mersed Kovačević, Slobodin juniorski reprezentativac, ušao je u igru nešto više od tridesetak
minuta prije kraja i za to vrijeme tri puta zatresao mrežu Partizana


TUZLA - Stadion u Tušnju. Teren travnat i izvanredan za igru.
Vrijeme sunčano i toplo. Gledalaca 13.000. Strijelci: Kovačević u 53.,
70. i 77. minuti za Slobodu, a Boško Đorđević u 51. , Zavišić u 63. i
74. minuti za Partizan. Sudija: Marjan Rauš (Varaždin - 9).

SLOBODA: Cakić 6, Kalesić 6, Miličić 6, Avdićević 7, Mulahasanović 7,
Hadžić 6, Nalić 6, Jašarević 6, Geca 6, Šećerbegović 6, Hukić 7
(Kovačević 9).
PARTIZAN: Istatov 5 (Milić -), Bošković 6 (Vulić 6), Antić 7,
Pejović 6, Paunović 6, Kozić 6, Zavišić 8, Bora Đorđević 7,
Đorđić 7, Vukotić 7, Boško Đorđević 7.


Sloboda i Partizan podijelili su bodove u nezaboravnoj igri. Nakon što je prvo poluvrijeme bilo dosta anemično, oduševio je rekordan broj gledalaca na stadionu u Tušnju. Partizan je bio tri puta u vodstvu, ali su Tuzlaci uvijek uspjevali da izjednače rezultat. Obije ekipe imale su svoje junake. U timu Slobode bio je to Mersed Kovačević, a kod Partizana Ilija Zavišić. Njih dvojica su postigli pet zgoditaka i izmamili najviše aplauza.
Prije svega treba istaći izvanrednu arbitražu internacionalca Marjana Rauša koji je svoj posao obavio na najbolje mogući način.
Nakon utakmice čuli smo i kraće izjave oba trenera. Trener Slobode Mićo Duvančić:
- Dok su u prvom poluvremenu obje ekipe igrale dosta bojažljivo i rezervisano, pa i oprezno, dotle smo u nastavku utakmice gledali pravu prvenstvenu igru sa dosta golova.
Toma Kaloperović, trener Partizana:
- Gostovanje u Tuzli ostaće nam u prijatnom sjećanju. Igra je bila superkorektna i kvalitetna što najbolje govori i šest postignutih golova. Želim posebno da istaknem fer ponašanje igrača oba tima, kao i izvanrednu i vrlo korektnu publiku.
........................................................................................................................."Front slobode" 30. 04. 1975 godina



RTV HIT TELEVIZIJA Cena Merced Kovačević 27. 07.2012

Obzirom da je novinarski izvještaj sa utakmice Sloboda-Partizan 3-3(odigrano 30. 4. 1975) dosta štur ,"pozivam u pomoć" i Kovačevičev intervju, koji je dao TV 1. OVA UTAKMICA JE OSTALA ZA PAMĆENJE UPRAVO ZBOG DEBIJA, TADA DJEČAKA KOVAČEVIĆA.(19 god.).Svi mi koji smo bili svjedoci tog dana na Tušnju, sa nevjericom smo gledali u dječaka koji je trebao da uđe u igru.Sa jedne strane držao ga je trener Josip Duvančić a sa druge pomoćnik Gerum. Meske je bio nizak i mršav , vjetar da ga opuše.Sudija Rauš iz Varaždina dao je znak i malog su gurnuli u "ring".Rezultat je tada bio 0-1 za Partizan.Nije prošlo puno vremena a već 1-1, Kovačević trči prema klupi, asistent Avdičević. Partizan ponovo gol 1-2. Ali na kratko jer poslije jednog centaršuta iz prekida na asistenciju visokog Avdičevića glavom,mali Meske zabija za 2-2. Treći put Partizan vodi 2-3, ali ponovo prekid , centaršut , Avdičević glavom pa Meske i 3-3.Tribine su proključale, Kovačević je ušao u veliki fudbal na velika vrata.Poslije će Meske postići dosta i to lijepih golova uglavnom glavom, ali ova tri , navijači a vjerovatno i on sam , najviše će pamtiti.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 14 avg 2017, 20:22, ukupno mijenjano 18 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 15 maj 2015, 20:18

slika

ZLATNA KARIKA 2016/17 majica
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 23 okt 2018, 14:49, ukupno mijenjano 16 puta.
Ja volim FK Tuzla City

Odgovori

Natrag na “FK Sloboda”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.