Post
Postao/la SINE » 26 avg 2009, 10:58
Ultras pokret u Italiji
Prva skupina "ultrasa", nogometnih navijača starosti između 15 i 25 godina, koji su se očito razlikovali od klasičnog modela odraslog nogometnog gledatelja, pojavili su se u Italiji krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina. Okupljeni na dijelovima tribina sa najjeftinijim ulaznicama i privučeni od strane klubova posebnim sniženjima i povoljnim pretplatama, ultrasi su u startu pokazali niz karakteristika do tada potpuno nepoznatih u talijanskom nogometu. Ta su obilježja varirala od označavanja njihovog vlastitog "teritorija", što znači postavljanje transparenata sa klupskim ili simbolima navijačke skupine na određeni dio tribina, do militarističkog oblačenja, preuzetog dijelom od brojnih ekstremnih političkih organizacija koje su postojale u to vrijeme: parka, martensice, maskirne jakne i šalovi u bojama kluba bili su glavna obilježja "ultrasa".
"Ultrasi" su tako od samog početka donijeli novi način davanja potpore svojoj momčadi i, općenito govoreći, sudjelovanja u samoj utakmici. Od brazilske "Torcide", koja je na tribine uvela običaj korištenja bubnjeva i truba do Engleza sa "efektom šalova" (cijela tribina sa uzdignutim šalovima) i pjevanjem. Od tog vremena navijačka potpora postala je gotovo dio strategije i taktike, koja pomaže u pobjeđivanju protivničke momčadi, a navijači se često nazivaju i "dvanaestim igračem". U široku upotrebu uskoro je ušla i pirotehnika, prije svega baklje i dimne bombe, koja je donijela dodatnu živost na navijačke tribine. Po prvi put se pojavio koncept koreografije na tribinama, potpuno originalna praksa koja je učinila da navijački pokreti postanu puno organiziraniji. Koreografije su postale simbol talijanskog stila: od ograomnih raznobojnih transparenata do sjajnih vizualnih efekata. Od navijača Genoe sa sjeverne tribine do tifosa Fiorentine, koji su na tribinama prikazali monumentalne gradske građevine na osnovu originalnog topografskog plana grada.
Najdugovječnija grupa ultrasa je Milanova Fossa dei Leoni, osnovana 1968, koja je ime dobila po starom stadionu Milana, a svoje je mjesto pronašla na dijelu tribina sa najjeftinijim ulaznicama. Međutim, neke su grupe osnovane i ranije, poput skupine naziva „Fedelissimi Granata", osnovane u Torinu još 1951. godine, koja je danas dio 'postave' na Maratona tribini torinskog stadiona.
Ultrasi Sampdorie su se pojavili 1969. godine i bili su prvi koji su sebe doista nazivali „Ultras“, nakon čega je uslijedilo osnivanje Interovih „Boysa“.
Sedamtesetih je broj ovih skupina postupno rastao i na stotine manjih grupa su se počele pojavljivati na tribinama najvećih talijanskih stadiona, što je dovelo do formiranja većih skupina, poput Veronine „Žuto-Plave brigade“, Fiorentininih navijača pod nazivom „Viola Club Viesseux“, koji su dobili ime po trgu u Firenzi na kojem su se prvi put sastali 1971. godine, Napolijevih „Ultrasa“ (1972.), Milanovih „Crveno-Crnih brigada“, te navijača Genoe (1973.), Bologne (1975.), Juventusa (1975.), Atalante (1976.), Lazia i Rome (1977.).
Neki su nastali iz već postojećih klubova navijača, poput Interovih „Boysa“, koji su izrasli iz „Fossati Cluba“, ili Torinove „Granata Ultras“ nastale iz ranije skupine „Fedelissimi“, dok su drugi nastali spajanjem manjih skupina u jednu veću, npr. Juventusovi „Fightersi“ su nastali od ranijih članova „Panthersa“.
SAMO ŽELJO