Volontiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Zaključano

Da li volontirate?

Da
2
13%
Planiram volontirati nekada u budućnosti
7
44%
Volontirao/la sam u prošlosti
3
19%
Ne želim nikada volontirati
4
25%
 
Ukupno glasova: 16

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Volontiranje

Post Postao/la AnelZ » 09 mar 2013, 05:57

Prvenstveno me zanima kakav je vas stav prema volontiranju, posto znam mnogo ljudi koji smatraju to samo iskoristavanjem necijeg potencijala bez neke naknade (sreca pa ima i osoba koje drugacije razmisljaju). Jeli vi smatrate to samo gubljenjem vremena ili pozitivnim iskustvom koje moze mnogo pomoci u buducnosti? Da li sami volontirate za neku organizaciju ili kompaniju?

Sto se mene tice, clan sam AIESEC-a pri Lokalnom uredu u Sarajevu. AIESEC se smatra najvecom svjetskom organizacijom vođenom od strane studenata i mogu reci da imam stvarno fantasticna iskustva sa istom i mnogo mi je pomogla da neke stvari usavrsim (pogotovo profesionalne prirode), da neke po prvi put iskusim, upoznam mnogo novih ljudi sa kojima postanes toliko prisan da ih pocnes smatrati dijelom svoje porodice. Glavni "proizvod" AIESEC-a jesu studentske prakse koje mogu biti razvojne i strucne, no bavimo se i organizacijom mnogih drugih projekata tipa Carrier Days koji je projekat osmisljen od strane AIESEC-a, no sada smo odlucili da to dovedemo na jedan veci nivo pa od ove godine organizujemo "Youth to Business Forum", onda su tu jos konferencije te uz sve to pokusavamo da napravimo pozitivan uticaj na lokalnu zajednicu sa mnogim drugim aktivnostima kao i da budemo partner dogadjajima koji se poklapaju sa nasim vrijednostima, vizijom i ciljom, tj. razvijanjem liderskog potencijala kod svake mlade osobe. Isto tako, usavrsis svoje znanje engleskog jezika (nekada i nekog drugog jezika) putem komunikacije sa internacionalcima koji cesto znaju doci u Sarajevu da ga posjete preko vikenda ili cak budu tu kao facilitatori ili praktikanti pa im mi cesto pruzimo pomoc pri pronalazenju smjestaja (nekada cak i kod nas kuci/stanu) te im budemo kao vrsta vodica kroz grad, praktikantima skoro uvijek obezbjedjujem i hranu. Jedno zaista unikatno iskustvo koje svima preporucujem.

Avatar
hoshafka
Postovi: 1852
Pridružen/a: 29 okt 2012, 14:05
Lokacija: Ni tamo ni tu
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la hoshafka » 09 mar 2013, 13:27

Naravno da nije loše volontirati, ali je i opravdano mišljenje nekih da je to iskorištavanje nečijeg potencijala. Mislim da treba napraviti razliku između volontiranja u nekim nevladinim organizacijama(kao što si ti naveo) i volontiranja u državnim institucijama(školama, opštinama...) Sigurno je veliko iskustvo volontirati, družiti se i sticati iskustvo i to bi preporučio svima. S druge strane mislim da nije uredu da se pripravnički staž stiče volontiranjem, stoga je i prisutno nezadovoljstvo i mali odaziv mladih bez radnog iskustva. Možda to gledam subjektivno jer sam i ja u takvoj situaciji, ali kome je još drago raditi džaba sa fakultetskom diplomom? Takva nam je država da smo primorani na to jer se bez pripravničkog staža ne možemo zaposliti(u većini zanimanja).
Pustiću sunce da topi ljubav!

Avatar
azTer
Postovi: 2023
Pridružen/a: 09 okt 2011, 23:22
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la azTer » 09 mar 2013, 14:34

prvo ću reć neki objektivni stav - većinski bih se složio sa @hoshafkom. volontiranje je dobra stvar, pogotovo ako radiš ono što voliš i ono unutar čega možeš stjecat vještine i znanja koja će ti koristit u životu. tako je u većini slučajeva, jer ti onda to praktično učenje u neku ruku zamijeni novac. budeš u fazonu "ovim ne gubim ništa, mogu samo naučit ono što će mi trebat, bolje i to nego da sjedim kod kuće i ispijam kafe".

naravno, treba uzet u obzir i namjenu volontiranja. recimo, ako je neko student ekonomije, dobro bi bilo da volontira u banci, ali volontiranje koje nije usko povezano sa onim što planira radit u budućnosti može bit gubljenje vremena. dakle, volontiranje treba da bude planirano, smisleno, korisno i upotrebljivo.

e sad, striktno subjektivni stav - nikad nisam volontirao i vjerovatno ni ne bih (možda u nekim iznimnim situacijama, da nekom pomognem ili da je u pitanju strašna prilika za napredak). imao sam tu sreću ili šta već da se odma zaposlim honorarno na poslu na kojem su do sad pretežno volontirali. pretežno učestvujem na raznim seminarima, programima i treninzima vezanim za svoju struku, ne potrošim ni fening, a naučim ono što bih naučio i volontiranjem.

ipak, imam dosta prijatelja koji volontiraju ili su volontirali. iskreno, rijetkima je to pomoglo u smislu da nađu posao, neki su prestali s tim nakon određenog vremena, jer su vidjeli da nema koristi, dok neki još uvijek volontiraju, a ja im skačem po glavi, govoreći frazu iz tvoje prve rečenice - iskorištavaju tvoj potencijal bez naknade.

Avatar
legenda reala
Postovi: 33836
Pridružen/a: 30 jun 2010, 00:53
Lokacija: Gorazde
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la legenda reala » 09 mar 2013, 14:39

Ma beze, dođe neko s fakultetom da volontira npr. u opštinu oni mu daju da im ide kupiti da jede itd. boje se da ne bi šta naučio pa im preoteo posao(odvraćaju omladinu, šta će ti ovo itd.), 90% u državnim službama sa srednjim školama i kupljenim fakultetima.
Španski bijeli vuk, neprevaziđeni El Matador. Anđeo Madrida. Šef lob udaraca. Njegovo istinsko kraljevsko visočanstvo. Raul Gonzalez Blanco.

Avatar
hoshafka
Postovi: 1852
Pridružen/a: 29 okt 2012, 14:05
Lokacija: Ni tamo ni tu
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la hoshafka » 09 mar 2013, 14:47

legenda reala je napisao/la:Ma beze, dođe neko s fakultetom da volontira npr. u opštinu oni mu daju da im ide kupiti da jede itd. boje se da ne bi šta naučio pa im preoteo posao(odvraćaju omladinu, šta će ti ovo itd.), 90% u državnim službama sa srednjim školama i kupljenim fakultetima.
Tako je, to je sramota, a vjerujem da 90% volontera bi bolje obavljalo posao od onih koji ga sad rade. Jednostavno su nesposobni generalno gledajući, čast izuzetcima.
Pustiću sunce da topi ljubav!

Avatar
azTer
Postovi: 2023
Pridružen/a: 09 okt 2011, 23:22
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la azTer » 09 mar 2013, 14:48

hoshafka je napisao/la:
legenda reala je napisao/la:Ma beze, dođe neko s fakultetom da volontira npr. u opštinu oni mu daju da im ide kupiti da jede itd. boje se da ne bi šta naučio pa im preoteo posao(odvraćaju omladinu, šta će ti ovo itd.), 90% u državnim službama sa srednjim školama i kupljenim fakultetima.
Tako je, to je sramota, a vjerujem da 90% volontera bi bolje obavljalo posao od onih koji ga sad rade. Jednostavno su nesposobni generalno gledajući, čast izuzetcima.
da, to je surova istina, nažalost.

Avatar
legenda reala
Postovi: 33836
Pridružen/a: 30 jun 2010, 00:53
Lokacija: Gorazde
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la legenda reala » 09 mar 2013, 14:58

Ma znam ih dosta što su volontirali, u nas fakultetski obrazovani, i sa gimnazijom,ekonomskom mogu volontirati u opštini i kantonu,imaju naknadu 160 maraka(topli obrok).

Kaže momak inače građevinski inžinjer i stavili ga u službu oko toga u opštinu, i tamo radi jedan sa višom građevinskom i 2-3 sa građevinskom ili gimnazijom srednjom i oni sve meni, pa što ne ideš u neku fabriku, šta ćeš ovdje, nije ovo za tebe , šta ćeš ovdje naučiti itd. :P

Imam poznanika ima srednju šumarsku i radi u nekom odjelu za te zaštite šuma , šta već, i kaže došo momak sa šumarskim fakultetom i ja i ovaj drugi njemu kažemo idi ti nama uplati kladionicu, evo ti računar igraj se, imaš internet, samo ništa ne diraj, i jbo ti volontiranje :roll: :roll:

Kako država da ide naprijed, kad na najodgovornijim mjestima sjede nepismeni, kad im kažeš što ne idu u penziju kao da si im glavu otkino jbt.
Španski bijeli vuk, neprevaziđeni El Matador. Anđeo Madrida. Šef lob udaraca. Njegovo istinsko kraljevsko visočanstvo. Raul Gonzalez Blanco.

bob
Postovi: 4466
Pridružen/a: 28 nov 2008, 15:40
Lokacija: ..............................
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la bob » 09 mar 2013, 15:04

a tesko se dolazi do pripravnickog tj. dobija prilika , vecina raje (ne kazem svi al sigurno vecina) sto dobije sansu da odradi pripravnicki nije sigurnuo dobila tako sto se prijavila na konkurs ili zbog znanja vec sto poznaje nekog :) sto je opet ok jbga svako se bori nije to samo kod nas tako je svuda na svijetu pa mi ovo volentiranje cime se stice pripravnicki staz izgleda ok jbt eto zavrsio sam fak. i gledam poslove odmah me prvi uslov obori tj min. 2 godine staza :lol: :lol: inace ja bih uveo da ovi svi sto se kandiduju za vrijeme opstinskih izbora i udju u te neke odbore opstinske da rade na volonterskoj osnovi nek nacelnik i jos ljudi koji rade od 8 do 4 primaju platu a ovi sto dolaze jednom sed. na sjednice kako vec nek fino dobiju neke druge pogodnosti al platu od 8 joja jok :lol: :lol:

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la Devil » 09 mar 2013, 15:04

Ko to jos ide volontirati u drzavne ustanove. :roll:
Tu je smesno i pomisliti da se isplati,ali zato u nekim nevladinim organizacijama pa cak i kod privatnih firmi se itekako isplati.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

madridist
Postovi: 10857
Pridružen/a: 13 jul 2011, 13:58
Lokacija: terra
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la madridist » 09 mar 2013, 15:16

Pomijesano je volontiranje i obaveza odradjivanja pripravnickog.
Sto se bilo kojeg vida drzavnih firmi tice ,sto manje tih parazita to drzava jaca.Prvenstveno mislim na cinovnicke utvrde nerada i korupcije.I sad mlad covjek sa tek zavrsenim faksom pun elana dodje kod takvih pripravnicki odradit a tamo smradovi koji su tu decenijama i nauceni nista da ne rade nego cekaju petak ili u najboljem slucaju 15h.
Sta od njih covjek da nauci osim kako da bjezi od posla,tu je jedan od glavnih razloga rasula u vecini zemalja gdje jos uvijek dinosaurusi izdaju dozvole i raznu papirologiju.
“We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid.”
Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales
Don Alfredo Di Stefano

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la AnelZ » 09 mar 2013, 17:26

Da, mnogi su od vas pogresno protumacili pojam volontiranja. Postoji razlika izmedju iste i pripravnickog staza ili prakse. Mislim, prvi put do sada cujem da neko "volontira" u drzavnoj kompaniji/javnoj instituciji :? , tu se prije svega odradjuju prakse koje mnogi fakulteti zahtjevaju da se obave u dodiplomskom studiji i koje bi trebale biti mnogo striktnije i to nije ni slicno volontiranju koje je opet mnogo opustenije, gdje sve zavisi od tvoje volje za radom, niko te ne tjera i sasvim je drugacije iskustvo. Posto sam student ekonomije, mi imamo srecu da je EFSA prihvatila upravo AIESEC prakse koje dovoljne da bi se ispunio nas uslov za ferijalnom praksom.

Neko ovdje prica o poslu. Mi upravu u svojoj organizaciji cesto imamo ljude koji imaju i placen posao, ali i dalje su sa nama i pomazu nam sa svojim iskustvom. Isto tako pruzamo strucne prakse za sve studente zadnje godine dodiplomskog studija, kao i one na postdiplomskom, koje su placene + jos dobijes internacionalnog iskustva. Jeste da je kriterij da osoba bude prihvacena poprilicno striktna, no tako i treba da bude. Ima jedan dobar primjer iz Srbije gdje postoji podatak da nijedna osoba koja je bila u AIESEC Srbija nije nezaposlena :)

Avatar
hoshafka
Postovi: 1852
Pridružen/a: 29 okt 2012, 14:05
Lokacija: Ni tamo ni tu
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la hoshafka » 09 mar 2013, 17:51

AnelZ je napisao/la:Da, mnogi su od vas pogresno protumacili pojam volontiranja. Postoji razlika izmedju iste i pripravnickog staza ili prakse. Mislim, prvi put do sada cujem da neko "volontira" u drzavnoj kompaniji/javnoj instituciji :? , tu se prije svega odradjuju prakse koje mnogi fakulteti zahtjevaju da se obave u dodiplomskom studiji i koje bi trebale biti mnogo striktnije i to nije ni slicno volontiranju koje je opet mnogo opustenije, gdje sve zavisi od tvoje volje za radom, niko te ne tjera i sasvim je drugacije iskustvo. Posto sam student ekonomije, mi imamo srecu da je EFSA prihvatila upravo AIESEC prakse koje dovoljne da bi se ispunio nas uslov za ferijalnom praksom.

Neko ovdje prica o poslu. Mi upravu u svojoj organizaciji cesto imamo ljude koji imaju i placen posao, ali i dalje su sa nama i pomazu nam sa svojim iskustvom. Isto tako pruzamo strucne prakse za sve studente zadnje godine dodiplomskog studija, kao i one na postdiplomskom, koje su placene + jos dobijes internacionalnog iskustva. Jeste da je kriterij da osoba bude prihvacena poprilicno striktna, no tako i treba da bude. Ima jedan dobar primjer iz Srbije gdje postoji podatak da nijedna osoba koja je bila u AIESEC Srbija nije nezaposlena :)
To o čemu ti pričaš je praksa tokom studiranja, mi pričamo o volontiranju nakon završenog studija i volontiranju u nevladinim organizacijama. Kažeš da nisi čuo da neko volontira u državnoj instituciji, naravno da i to postoji, neki od mojih prijatelja koji su završili faks (pravo i geografiju) su volontirali(odrađivali pripravnički) u školi i opštini.
Znam da će neki sad komentarisati što sam poistovijetio volontiranje i pripravnički staž, ali to su izmislili da nam nebi platili a da bi mi odradili pripravnički.
Pustiću sunce da topi ljubav!

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Volontiranje

Post Postao/la AnelZ » 10 mar 2013, 03:15

Uredu, jesam spomenuo prakse tokom studija (koja je skoro obavezna na svim fakultetima), ali nisam uopste pricao o volontiranju nakon zavrsenog studija, vec upravo o volontiranju TOKOM studiranja i prvenstveno u nevladinim organizacijama. Mislim, nekako mi nema puno smisla za volontiranjem (uredu pripravnicki staz koji je nesto drugo) nakon studija jer svaka osoba bi definitivno tada trebala traziti puni radni odnos. Znam da je uvijek tesko naci posao bez ranijeg radnog iskustva, ali upravo u tome moze pomoci volontiranje u NGO i/ili studentske prakse (koje se ne moraju zadrzati na samo jednoj odradjenoj).

Kada ti u CV napises da si se bavio PR-om, organizacijom, prodajom, finansijama ili mnogo drugih stvari organizacije koja broji trenutno oko 200 ljudi u cetiri grada BiH, sa bazom od preko 20 partnera i nekoliko stalnih sponzora i na stotine alumnija i uz to si jos prisustvovao konferencijama radi licnog razvoja i onda to sve zakucas sa jednim intervju sa kojim nebi trebao imati problema jer se sa tim susreces skoro svaki dan u ovakvim organizacijama, odsjeci meni ruku ako ne budes imao primat nad velikom vecinom osoba koji su samo zavrsili fakultet i pokusali pronaci posao. Upravo ovo nudi volontiranje u mnogim nevladinim organizacijama i u tome lezi njihova sustinska prednost. Naravno, velika vecina uspije pronaci posao i bez ovog iskustva, dali sada nekim svojim trudom, zalaganjem, titulama, ogromnim znanjem, vezama ili sl. nije bitno, ali definitivno smatram da volontiranje moze u mnogome pomoci da bi se dobio prvi i mozda i drugi posao, a uz to kada pocnes raditi imas vec neko iskustvo u slicnim poslovima.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.