Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 24 sep 2014, 14:03

Pa da je i 2000KM godina čovjek ne bi žalio da postoji neka nada da se zaposli unutar svoje struke. Na kraju svega, bolje je opet u sebe ulagati, u svoje obrazovanje, nego uneke gluposti tipa red bull za facebook-a, :lol:

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37736
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la tuzlak1987 » 24 sep 2014, 14:08

Jutros sam otisao bas da upisem drugu obnovu, usao tamo u studentsku. Reko sace me vratit reci ce daj 750, a ne 105. Ali dobro je sve proslo nije puno gledala. Sisam drzavu ko Romul i Remo :rol:

Avatar
Galion
Postovi: 2777
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Galion » 24 sep 2014, 14:21

Neutral je napisao/la:Pa da je i 2000KM godina čovjek ne bi žalio da postoji neka nada da se zaposli unutar svoje struke. Na kraju svega, bolje je opet u sebe ulagati, u svoje obrazovanje, nego u neke gluposti tipa red bull za facebook-a, :lol:
Hvala Bogu da se bar za posao ne moram brinuti budući da studiram matematiku i fiziku, u biti se već mogu zaposliti, ali mi se ne da još :D
Ali ostale kolege na mom fakultetu koji su na drugim smjerovima će imati puno problema dok nađu posao, a koliko napora i novca ulažu u tu diplomu. Žalosno je da je stanje takvo kakvo je, ali ne prestaje ljudima ništa drugo nego truditi se i vjerovati da će nekad biti bolje.

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 24 sep 2014, 14:27

Mi moramo prihvatiti konačna razočarenja, ali nikada ne smijemo izgubiti beskonačnu nadu, Albert.

Žalosno je vidjeti po 160 magistara nauka na birou u određenim kantonima. Valjda bude bolje nakon izbora, ( :lol: )

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21443
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Epidaurus » 24 sep 2014, 14:52

Imal ljudi ko ovdje da studira elektrotehniku u Grazu ili Beču ? :D Ja sam ove godine položio prijemni i u Sarajevu i u Tuzli (nuliro oba) i na oba bio redovan a upisao se u Sa pa sam se odmah prebacio gore u Graz, jbg ipak je TU Graz jedan od najboljih tehničkih fakulteta u Evropi a kad sam vidio kakve su im labaratorije za mikroelektroniku (master koji ću upisat) nisam ni sekundu razmišljao da li da ostajem u BiH ili da idem gore :D Btw drug mi je upisao elektrotehniku u Sarajevu pa je već isprepadan čim mu neko Fatkića spomene pa eto ako ima neko ovdje iskusniji da kaže kakav je prvi semestar i općenito prva godina na ETF u Sa i jel teška ona linearna algebra pošto ga to najviše brine :D

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3092
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Slatinash_7 » 24 sep 2014, 15:37

thekoplegend je napisao/la:Studira li neko Mašinstvo u Tuzli ??
Kako je, je li teško, ima li posla poslije zavrsenog fakulteta ??
Ja neki dan dao uslov za trecu,falio ispit sa prve godine,pa se to oduzilo..cekam matematiku tri kod Ramiza Vugdalica da ocistim godinu..ako zelis da upises sljedece godine za prosjek ne brini,upisivali su se i sa prosjekom malo jacim od tri i to sa samo polozenim prijemnim,cak su bila tri roka za upis jer nije bilo svijeta..sto se tice smjerova ubjedljivo je za posao najbolji energetski,sto se tezine tice,svako ima svoje..matematika je relativno lagana,bez fizike ne dolazi na fax..otisli su ludi profesori pa sad se ocekuje neko manie cekanje,sto prije nije bio slucaj..ja sam juce cekao tri sata upis ocjene recimo..moras biti spreman na sve znaci,od prepisivanja,varanja,unosenja zadacnica,bubice itd jer je gradivo obimno i tesko a cesto ne pregledaju kako treba..profesori su malo uzdignuti,dosta ih je onih kod kojih ne mozes ni devetku upisati,desetke su san snova cak i za neke izborne predmete..
Na prvoj najtezi predmet fizika i matematika ako ti bude predavala mirela garic demirovic jer slabo pusta na teoriju..uz to racunaj crtanje da je pretesko pogotovo tehnicka dokimentacija...grqficke radi na vrijeme i predaji sto prije,zadnji dan slabo pustaju,a to je uslov da izadjes na ispit..sem tih predmeta kao strucni je statika,uzmi odma instrukcije ako mislis da nisi dovoljno spreman..kinematika je najgluplja nauka i to je lutrija..materijale ce uzeti Trakic i sa njim imam samo negativna iskustva,covjek ne pregleda radove uopste,idi na uvid ako ne polozis..
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: Studiranje

Post Postao/la Klare » 24 sep 2014, 15:54

Tako je neutral, taman da je ne znam se koliko para covjek za to ne treba da zali, ako ima imalo nade da ce u tom poslu moci uspjeti.

Nego tek sada prvi put procitah da samofinansirajuci drugu obnovu placaju samo 100, da li je to pravilo svugdje takvo, recimo zna li neko kakav je slucaj u mostaru za takvo nesto?

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la cala » 24 sep 2014, 16:30

Mati mila al vas gule momacki. Prvi put cujem da se placa prijava ispita, potvrde i ostale gluposti.

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 24 sep 2014, 16:50

Državni fakulteti kao i država, samo preko tuđih leđa.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37736
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la tuzlak1987 » 24 sep 2014, 17:33

cala je napisao/la:Mati mila al vas gule momacki. Prvi put cujem da se placa prijava ispita, potvrde i ostale gluposti.
Kako kod vas? Ovdje se placa prijava ispita 30 maraka ali ako obnavljas..

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la cala » 24 sep 2014, 18:02

Ja nikad nisam morao nista platit mimo one upisnine na pocetku godine. Ima tu jos sitnica poput osiguranja, biblioteke, ISSS i sve ukupno sa upisninom izadje manje od 150KM i tu sam godinu rahat bio sto se placanja tice.
Jest da sam sad kao ponovac placao 200KM upisninu (sve ukljuceno) i 100KM po predmetu obnove, al to su sve ocekivani troskovi studiranja i nema gluposti. Jedina glupost mi je kad hoces da se ispises i papire da podignes moras platiti 50KM.
Al npr na Ekonomskom fakultetu ima milion gluposti koje nisu nimalo jeftine, Bog te vidio ljudi placaju materijal na ispitu pa koristenje amfiteatra, dodatno ako koriste grafoskop ili projektor na predavanju.

toxic_alien
Postovi: 59
Pridružen/a: 28 jul 2011, 22:43
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la toxic_alien » 24 sep 2014, 20:06

alacious je napisao/la:Ja fit upisao,fax mi tek iza bajrama pocinje,nekad oko 6og 10.

Ako ima jos neko dole nek se javi :)
pozdrav kolega :wave: :) jesi DL ili redovni?

Avatar
alacious
Postovi: 4311
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 25 sep 2014, 00:20

Redovni druže,ti?

toxic_alien
Postovi: 59
Pridružen/a: 28 jul 2011, 22:43
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la toxic_alien » 25 sep 2014, 01:25

Redovni, isto.
Koliko placas godinu, jesi upao u prvih 20? :D

Neutral
Postovi: 37987
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 25 sep 2014, 02:43

Sigurno negdje oko 1800KM, plus indeks i sve ostalo što ide uz upis na prvu godinu.

Sretno ti, sve ćeš aBd riješiti bez problema, samo vježbaj programiranje. Dva sata dnevno i ići će to, :)

Avatar
GazijaKalesija
Postovi: 1748
Pridružen/a: 18 maj 2012, 23:11
Kontakt:

Re: Odg: Studiranje

Post Postao/la GazijaKalesija » 25 sep 2014, 10:58

marcelo12 je napisao/la:
tuzlak1987 je napisao/la:
marcelo12 je napisao/la:Jao u Tz ubacuju neke nove zakone,nesto komplikuju..u cetvrtak neka sjednica,ponajvise se odnosi na medicinu,al moguce i da ostali smjerovi budu zahvaceni. Navodno ako obnovis prelazis u svp i placas za godinu 1500 KM,na medicini je to oko 3000 KM valjda,i do kraja skolovanja tako da se plaća :O bit ce demonstracija :)
Danas su ovom mom drugu tako na elektrotehnici rekli jer je upisan u SVP, ali to je valjda samo za ove sto su primljeni kao SVP i onda dali uslov za drugu pa onda obnavljali drugu dva puta. Drugu obnovu placaju kao SVP, vracaju se u svp.

Npr ja sam druga obnova ali redovan, idem na 100.
Ja sam primljen kao svp i sad prvi put obnavljam drugu, danas upisao i uplatio 105 KM..znaci to je ok, i valja prec na trecu :D
Pa kad daš uslov platit ćeš 750KM ili 900, zavisi na kojem si fakultetu. U tome je kvaka čitava.
U legendu je odavno ušao transparent koji se pojavio tada, „Volimo Jureka, više od Bureka“.

Avatar
GazijaKalesija
Postovi: 1748
Pridružen/a: 18 maj 2012, 23:11
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la GazijaKalesija » 25 sep 2014, 11:02

Hattrick10 je napisao/la:Zna li ko od vas kakav nas zakon slijedi koji smo ove godine upisani kao samofinansirajući (3000KM) u TZ, ako damo uslov, ako obnovimo itd?
Momčino, dvije su ti solucije.

Prva je ako daš uslov plaćaš 105KM, onda obnoviš drugu što je vrlo vjerovatno opet obnovu plaćaš 105KM, i onda ako daš uslov, treću godinu plaćaš opet 1500 po semestru.

Druga solucija ti je da ako obnoviš prvu, obnovu ćeš plaćati 105KM po semestru, daš uslov za drugu godinu, i tu godinu ćeš plaćati 1500KM po semestru.
U legendu je odavno ušao transparent koji se pojavio tada, „Volimo Jureka, više od Bureka“.

Avatar
plavalokomotiva
Postovi: 642
Pridružen/a: 23 jul 2013, 12:50
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la plavalokomotiva » 25 sep 2014, 11:08

badblueboylivno je napisao/la:
plavalokomotiva je napisao/la:Ja upisao ove godine Arhitekturu u Sarajevu. Neka mi je sa srecom :D
Čestitke. :tokralju: :thumbup:

To mi je inače top fakultet nakon medicine, dan kad sam vidio da nisam upao (jako dobro odradio prijemni, ali slab prosjek u gimnaziji) mi je jedan od težih u životu.
Steta zbog tebe, i a iskreno nisam imao Bog zna kakve ocene iz sredne skole. Ljudi su mi rekli da gore na prijemnom ima nepisano pravilo: Mozes upasti ako imas dobru stelu ili da razvalis prijemni. Ja razvalio i upao. Jesi li probao drugi rok ?
"Kvalitetnu robu trgovac lako proda, ukusan rucak svako pojede sa zadovoljstvom, a "fudbal bez boje i ukusa" malo koga zanima. Tribine bi sigurno bile punije da se gledaocima nudi vise kvalitetnih predstava!"- Ivica Osim

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la theboss_RD07 » 25 sep 2014, 11:40

Slatinash_7 je napisao/la:
thekoplegend je napisao/la:Studira li neko Mašinstvo u Tuzli ??
Kako je, je li teško, ima li posla poslije zavrsenog fakulteta ??
Ja neki dan dao uslov za trecu,falio ispit sa prve godine,pa se to oduzilo..cekam matematiku tri kod Ramiza Vugdalica da ocistim godinu..ako zelis da upises sljedece godine za prosjek ne brini,upisivali su se i sa prosjekom malo jacim od tri i to sa samo polozenim prijemnim,cak su bila tri roka za upis jer nije bilo svijeta..sto se tice smjerova ubjedljivo je za posao najbolji energetski,sto se tezine tice,svako ima svoje..matematika je relativno lagana,bez fizike ne dolazi na fax..otisli su ludi profesori pa sad se ocekuje neko manie cekanje,sto prije nije bio slucaj..ja sam juce cekao tri sata upis ocjene recimo..moras biti spreman na sve znaci,od prepisivanja,varanja,unosenja zadacnica,bubice itd jer je gradivo obimno i tesko a cesto ne pregledaju kako treba..profesori su malo uzdignuti,dosta ih je onih kod kojih ne mozes ni devetku upisati,desetke su san snova cak i za neke izborne predmete..
Na prvoj najtezi predmet fizika i matematika ako ti bude predavala mirela garic demirovic jer slabo pusta na teoriju..uz to racunaj crtanje da je pretesko pogotovo tehnicka dokimentacija...grqficke radi na vrijeme i predaji sto prije,zadnji dan slabo pustaju,a to je uslov da izadjes na ispit..sem tih predmeta kao strucni je statika,uzmi odma instrukcije ako mislis da nisi dovoljno spreman..kinematika je najgluplja nauka i to je lutrija..materijale ce uzeti Trakic i sa njim imam samo negativna iskustva,covjek ne pregleda radove uopste,idi na uvid ako ne polozis..
Koji si smjer?

Ja obnavljam prvi put - prvu godinu.
imam 7 polozenih ostalo mi jos 7.

A gledam sta uradise sa Materijala, predmet koji je bio zajebancija ziva.. Dzafer ih drzo, kupis njegovu knjigu i polozio si predmet... Izadjes na ispit, dozvoljeno ti da se sluzis tom knjigom itd.. Asistent mi bio Samir Musanovic, ljudina, kad radimo radimo, kad je zajebancija onda je totalna zajebancija.
A vidim sad profesor Trakic, koji me izjebo za glupi seminarski sto je trebala bit cista formalnost.
Na auditornim vjezbama asistent Lovric, a na laboratorijskim Mustafic i Osmic.
sto znaci da ce za seminarske bit jos veca ****..

Sto se tice izbornih predmeta imas sljedece izbore:
I semestar:
- Tehnicki standardi i propisi (prof: Seniha Karic) - moja preporuka, nisam isao na ovaj izborni al vidio sam da su skoro svi polozili, bio je medju laksim
- Softverski alati u inzenjerstvu (prof: Salko Cosic) - ovo je bio moj izborni. Jos ga nisam polozio xD
- Osnove teorije sistema (prof: Edin Cerjakovic) - nemoj...

II semestar:
- Razvijanje i oblikovanje plasteva (prof: Denijal Sprecic) - Mozda najtezi izborni, mada su u drugom semestru svi lagani... Al eto, recimo da je ovaj najtezi medju laganim..
- Okolinski razvoj (prof: Indira Buljubasic) - najlaksi
- Osnovi konstruisanja racunarom - Ovo ti je po meni najbolji, malo je tezi od okolinskog ali nista posebno.
Malo tezi ali deset puta korisniji, jer imas redovan predmet "konstruisanje racunarom" u drugoj godini.
Ne znam ko je profesor, bio je Viktor ali je on valjda sad u penziji tako da ne znam ko ce preuzet..
Kako god na ovom izbornom radis u AutoCADu i Mechanical Desktopu. Znaci to je najmanji problem, jedino sto cini ovaj predmet tezim od okolinskog je malo teorije sto moras spremit..

Ne zezaj se sa grafickim iz KGiG i TD. Ja ih nisam radio na vrijeme pa kad je doslo 5 do 12 sam imo nocne more od tih grafickih. I danas dan imam posljedica xD

To su otprilike moja iskustva sa prve godine... Pa valjda sta pomogne ;)

toxic_alien
Postovi: 59
Pridružen/a: 28 jul 2011, 22:43
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la toxic_alien » 25 sep 2014, 12:49

Neutral je napisao/la:Sigurno negdje oko 1800KM, plus indeks i sve ostalo što ide uz upis na prvu godinu.

Sretno ti, sve ćeš aBd riješiti bez problema, samo vježbaj programiranje. Dva sata dnevno i ići će to, :)
Pitam ga to jer su od ove godine na FITu uveli da prvih 20 na rang-listi plaća 400KM godinu + neki sitniji troškovi. Razlika je to, 1400 KM manje :)

Uglavnom, sretno druže i vidimo se na predavanjima :D

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Devedesetka i 3 gosta.