Mali podsjednik na najbolji
'Running forhend' koji je tenis vidio. Kako je brutalno kupio ove loptice.

Baš bih volio vidjeti kako je izgledao njegov dvoručni BH, prije nego je prešao na jednoručni.
Posebna je šteta što nismo imali priliku vidjeti ovo rivalstvo u punom jeku. Obojica su u top 3 najbolja All round/court igrača ikada (zaključno sa Federerom) i obojica su preferirali 'High percentage' stil zasnovan na odličnoj fizičkoj spremi i vrhunskom kretanju, taktičkoj prilagodbi datim okolnostima i izuzetnom balansu naprijed-nazad. Preporučujem da pogledate ovaj highlights, obillje izuzetnih razmjena i Bjorn Borg u svom najboljem izdanju.
Evo i najboljeg servisa svih vremena. Pancho Gonzales, po mnogima najbolji igrač ikada je ujedno i igrač koji je najviše dao tenisu, a najmanje dobio zauzvrat. Mnogi će reči da je to zbog Meksičkog porijekla, zbog kojeg mu Ameri nikada nisu odavali omaž koji zaslužuje. Nevjerovatno djeluje činjenica da nijedan veliki teniski stadion ne nosi ime ovog čovjeka, koji je svojevremeno mijenjao bazična pravila teniske igre.
A gdje je jedan, tu je naravno i drugi. Rod Laver, jedini igrač sa Kalendar slamom i prethodnik Federera sa aspekta gracioznosti, jednostavnosti i ljepote igre. Ovaj klip pokazuje sav raskoš jednog od najboljih jednoručnih BH-a ikada, sirovi kvalitet tog udarca, koji mu je donio 5 poena u gejmu na servis Tonny Roucha i ujedno i brejk. Samo kada pogledate split set, odnosno položaj nogu kod udarca, zamah i ulazak tijelom u lopticu, i laiku je vidljivo tehničko savršenstvo ovog udarca, koji bi bio jednako ubitačan i sa tavom ili bejzbol palicom, umjesto reketa.
Ipak, ovo je po teniskim sudionicima tog vremena najbolji jednoručni BH ikada, a klip kao klip zlata je vrijedan, budući da prikazuje sve što jedan udarac čini onim što jeste. Obratite pažnju na hvat gripa i položaj reketa u momentu pripreme za udarac, glava reketa je savijena i u potpuno paralelnom položaju sa lopticom, te u tom momentu izgleda kao da će Rosewall odigrati slajs, no u posljednjem momentu on ispravlja glavu i odigrava flat BH, udarac kojim je godinama terorizirao svoje protivnike, naročito na riternu. Fascinantna je snaga koju je generisao iz ovakvog hvata i sama nepredvidljivost udarca, jer protivnik ni u jednom momentu nije znao šta da očekuje, Top spin, slajs ili flat.
To ne bi bilo to kada se ne bi podsjetili na jedan od najčuvenijih teniskih poena ikada. 39-godišnji Jimmy Connors fantastičnim fizičkim performansama i izuzetnom defanzivom osvaja poen protiv Paula Haarhuisa u 1/4finalu US Opena. Koliko je publika obožavala Jimba jasno pokazuje proslava poena na kraju istog, koja više nalikuje na fudbalske utakmice, a koliko je sam Jimbo volio igrati na USO-u, dovoljno govori podatak da je sa 39 godina igrao polufinale ovog turnira. Amerika je dala mnogo vrhunskih i velikih igrača, ali nijednog publika nije obožavala kao Jimmy Connorsa.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin
Profesionalnitenis.com