Počeci
Moderni oblik nogometne igre utemeljio je u Londonu Nogometni savez 1863. god., a sastojao se od organiziranja lokalnih liga tog vremena, i to je bila isključivo zabava za muškarce. Ipak, mnogi povjesničari opisuju seoska natjecanja u Engleskoj i Škotskoj i to utakmice između udanih i neudanih žena, koje su se odvijale krajem 19. stoljeća. Početkom 20 stoljeća, žene su igrale nogomet u raznim područjima Velike Britanije, Francuske i Kanade. Čak ni u središnjoj Europi natjecanja nisu bila nepoznata iako često usprkos društvenim i vjerskim autoritetima.
Za vrijeme I. svjetskog rata, Dick, Kerr tvornica u Prestonu, Engleska, je organizirala prvu žensku ekipu. Žene radnice su se često pridruživale momčadima firme koje su igrale nogomet za vrijeme pauza za ručak. Jednog dana, u listopadu 1917. god.,u vrijeme kad momčadi firme nije išlo baš najbolje, neke igračice su se hvalile da bi one bolje igrale. To je dovelo do izazova muškarcima i došlo je do igre muškaraca protiv žena. Taj susret je odigran i o tome su izvještavale novine, ali rezultat nije poznat. Bez obzira na to, to je obilježilo osnivanje ekipe Dick, Kerr Ladies. Ta ekipa je privukla veliku pažnju, u vrijeme kad je bilo nečuveno da žene rade van kuće ili ne nose duge haljine. Uskoro su i druge ženske ekipe osnovane, i igrale su međusobno, često i pred dosta velikom publikom, kako bi skupile novac za siromašne ili pripomogle u ratu. Ekipa Dick, Kerr Ladies je nastavila igrati gotovo pedeset godina.
Jedna od najznačajnijih utakmica je igrana na Boxing Day (dan poslije Božića, 26. prosinca, n.p.) 1920. god. u Goodison Parku u Liverpoolu. Tamo, na čuvenom terenu jednog od najpoznatijih igrališta, Dick, Kerr Ladies su igrale protiv ekipe iz Lancashire, St. Helen`s Ladies, pred publikom od 53 000 ljudi, a još 10 do 15 000 navijača je bilo van stadiona pošto je bio pun.
Ta utakmica, a posebno broj gledaoca, je bilo upozorenje čelnicima Nogometnog saveza u Londonu. Ženski nogomet je sad postao prijetnja profesionalnoj muškoj igri i nešto je trebalo napraviti. Tako je 1921. god., pod pritiskom svih vladajućih tijela nogometa u Engleskoj spriječeno žene da igraju nogomet slijedećih nepojmljivih 50 godina.
Na nesreću, ta rana zlatna era je naglo završila 1921.god. kad je Engleski nogometni savez, dugoročno sačuvao nogomet za muškarce, tako što je zabranio natjecanje za žene na svim igralištima. Budući je Nogometni savez kontrolirao gotovo sva nogometna igrališta u zemlji, to je bio knockout udarac ženskim klubovima, i spriječili su razvoj igre desetljećima koja su dolazila, a isto se dogodilo i u drugim zemljama.
Nekoliko zemalja nije bilo pod utjecajem ove akcije, i u stvari, Italija i Francuska su osnovale žensku ligu ranih 193-tih. Ali ženski nogomet je bio prilično uspavan, tek se nakon II svjetskog rata počeo razvijati u zemljama na sjeveru Europe kao što su Norveška, Švedska i Njemačka. Od tog trenutka pravi trenutak je bio neumoljiv; Italija je osnovala nacionalni savez 1950. god., i Njemačka je organizirala prvo neslužbeno Europsko prvenstvo 1957. god. Kasnih 60-tih, formirano je nekoliko nacionalnih i regionalnih saveza, kao i nacionalnih liga, stvarajući rastuće natjecanje klubova.
Svjetsko nogometno prvenstvo
Sve se promijenilo kad je FIFA pokrenula Žensko svjetsko nogometno prvenstvo, prozvano Svjetski kup. Konačno, postojao je cilj za se boriti. Prvo prvenstvo je održano u Kini 1991. god.
Prvenstvo je pratio velik broj ljudi u Kini, gotovo 20 000 po utakmici. U finalu su igrale reprezentacije SAD-a i Norveške, Norveška je tad bila jedna od najboljih ekipa, i utakmica je bila izjednačena i napeta, a golom Michelle Akers u 88 minuti SAD su pobijedile 1-0.
Olimpijske igre 1996
U olimpijskoj godini ženska američka reprezentacija je uistinu bila pod velikom pažnjom američke javnosti. Ženski nogomet je dodan na program olimpijskih igara 1996. i odmah je privukao veliku pažnju u SAD-u.
U finalu su SAD pobijedile Kinu 2-1 i osvojile zlato.
http://volimnogomet.tripod.com/povijest.htm" onclick="window.open(this.href);return false;