Republic of South Africa
Republiek van Zuid-Afrika
iRiphabliki yase Ningizimu Afrika


Polozaj, zastava i grb Juznoafricke Republike
Himna: "Nkosi Sikelel' iAfrika" ...
Južnoafrička Republika (eng. Republic of South Africa) je republika na jugu Afrike. Nalazi je na južnoj ivici Afrike i graniči se sa Namibijom, Bocvanom, Zimbabveom, Mozambikom i Svazilendom. Mala država Lesoto je u potpunosti obuhvaćena južnoafričkom teritorijom. Privreda Južne Afrike je najsnažnija na afričkom kontinentu sa modernom infrastrukturom. Površina Južne Afrike iznosi 1.221.000 km².
Historija:
Južnu Afriku su prvi oplovili Feničani, kasnije su s njome trgovali Arapi i Indijci, a dolazili su joj čak i Kinezi. "Otkrio" ju je Bartolomeo Dias. Prvi su se počeli naseljavati Holanđani (Buri) te Hugenoti iz Francuske. Nakon Engleske intervencije, Buri su 1835. godine osnovali republike Transval, Natal, Oranje. Zbog velike količina zlata Englezi su poslije neuspješnog 1. burskog rata poveli drugi te porazili Bure. Kasnije, zbog otpora crnačkog stanovništva Buri i Englezi su se pomirili te stvarali sve uslove kako bi sputavali crnce i sprovodili politiku apartheida. Oni čine oko jednu petinu stanovništva, ali su uspjeli da se zadrže na vlasti. Prvi slobodni izbori su održani 1994. godine, a Nelson Mandela postao je prvi pretsjednik crnac u JAR.
Geografija:
Nalazi se na samom jugu Afrike. Izlazi na Atlantski i Indijski okean. Površina je 1.221.035 km2, a ima oko 49 miliona stanovnika. Reljef je uz samu obalu nizijski, a u unutrašnjosti su planine i gorja. Najviši vrh je visok 3482 metara. Klima je umjereno tropska na sjeveru i suptropska, a na jugu nešto izmijenjena. Glavne rijeke su Val i Oranje. Glavni grad je Pretoria, a ostali veci gradovi su Port Elizabeth, Durban, Johansburg, Cape Town i Moselbej. Biljni svijet je različit: postoje polupustinje, savane, stepe, a na krajnjem jugu je sredozemna klima.
Privreda:
Podjeljena na 7 pokrajine,sa samoupravom,i šest autonomnih batustana. Novac koji se koristi je rand. Južnoafrička Republika je jako razvijena industrijsko agrarna zemlja. U bruto društvenom dohotku najveći učinak ima industrija sa 53%, 20%rudarstvo i 7% poljoprivreda. Veliki dio ima strani kapital. Država se bazira na rudarskom bogatstvu. Posjedi su veoma krupni. Oko 16% države je obradivo. Izdvaja se prehrambena industrija, kukuruz, pšenica, pamuk, duhan, šećerna trska, ananas, kikiriki itd. Od stočarstva treba izdvojiti 12.6 miliona goveda, 32 miliona ovaca, i puno koza i konja. Ovce se uglavnom uzgajaju radi vune. Rude koje su tu su zlato (637 tona), dijamant, hromove rude (3,6 miliona tona), platina, antimon, gvozdena ruda, bakar, srebro, olovo, cink, kalaj i magnezij. Industrija se bazira na metalurgiji, brodogradnji, elektrolitskom bakru, mašinogradnji, hemijskoj, tekstilno, drvnoj i grafičkoj industriji.
Stanovništvo:
Južna Afrika ima 49 miliona stanovnika i glavni grad je Pretorija. Stanovništvo su uglavnom crnci (75.2%), bijelci (13.6%), mješanci (8.6%) i azijati (2.6%). Većina crnaca i bijelaca pripada kršćanstvu, dok su većina Azijata hindusi.
Južnoafrička Republika ima 11 zvaničnih jezika, od kojih su 2 evropskog porijekla: Engleski i Afrikans (kojim govore bijelci holandskog porijekla), a ostali su; zulu, xhosa, swazi, ndebele, južni sotho, sjeverni sotho, tsonga, tswana i venda). Zulu je afrička etnička grupa od oko 5 miliona ljudi koji većinom žive u provinciji KvaZulu-Natal u Južnoj Africi.
................................................................

................................................................................................................................................................................
Svjetsko prvenstvo u nogometu - Južna Afrika 2010. održat će se u Južnoafričkoj Republici od 11. juna do 11. jula 2010. godine. Bit će to prvi put da se svjetska nogometna smotra održi u jednoj afričkoj državi. Odluka o održavanju 19. svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici donesena je 15. maja 2004. godine na zasjednaju FIFA-u u Zürichu. Odluka je donesena po rotacionom principu podjela organizacije takmičenja po kontinentima. Za domaćina prvenstva su bili kandidovani još i Egipat i Maroko. Zajednička kandidatura Libije i Tunisa bila je odbijena, nakon čega se Tunis povukao iz konkurencije. U prvom krugu glasanja Južnoafrička Republika dobila je 14 glasova, Maroko 10, dok je Egipat ostao bez glasova, te je apsolutnom većinom glasova pravo domaćina dodijeljeno Južnoafričkoj Republici.
U kvalifikacijama za prvenstvo prijavljene su 204 nogometne reprezentacije iz 6 kontinentalnih federacija, dok će u samoj završnici učestvovati samo 32 zemlje. Format takmičenja ostat će nepromijenjen - prva faza po grupama sa četiri reprezentacije, te nastavak sa osminom finala, u koje se plasiraju šesnaest reprezentacija koje su zauzele prvo i drugo mjesto iz osam grupa. Odigrati će se ukupno 64 utakmice na 10 stadiona smještenih u 9 gradova.




Oficijelni logo SP2010 ...... Zakumi, maskota SP2010 .... Jabulani, oficijelna lopta SP2010 ........ FIFA pokal ................. Vuvuzela
Zakumi - Zakumi, leopard sa zelenom afro-frizurom je oficijelna maskota SP2010 u JAR. Ime maskote je slozenica od ZA (Zuid Afrika) i KUMI, sto u mnogim juznoafrickim jezicima znaci brojku deset. Prema organizatorima SP-a, Zakumi je rodjen 16. juna 1994. godine, na dan propasti apartheida i odrzavanje prvih demokratskih izbora u Juznoj Africi.
Jabulani - naziv Jabulani potice iz Zulu jezika, jezika najvece etnicke grupe u Juznoj Africi. Rijec bi se mogla prevesti kao "Feshta", ..... Proizvodjac lopte, ... "Adidas", je loptu obojio sa 11 boja, sto simbolicki predstavlja 11 oficijelnih jezika juznoafrickih plemena.
Vuvuzela je juznoafricki duvacki instrument od drveta ili plastike. (rijec vuvu na Zulu jeziku znaci "praviti buku") Instrument je poznat i koristi se na podrucjima juga Afrike. U originalu je duzine od 62 centimetra, a proizvodi zvuk jacine od oko 130 decibela. Mnogi sportski komentatori i nogometasi (Xabi Alonso) su uputili apel FIFA-i da zabrani upotrebu Vuvuzele za vrijeme SP-a, ... no FIFA je odlucila da navijaci mogu koristiti ovaj instrument, jer je dio juznoafricke navijacke tradicije.
FIFA pokal je zlatni trofej koji se dodjeljuje osvajacu Svjetskog prvenstva.
Svjetska prvenstva se odrzavaju jednom u cetiri godine.
Od ustanovljenja takmicenja za Svjetsko prvenstvo do danas postojala su dva trofeja za pobjednike.
- Trofej Zila Rimea (Jules Rimet) ... 1930. - 1970.
- Trofej Fifa ... 1974. do danas
Zil Rime pokal
Cup Zila Rimea je bio prvi trofej, koji se od 1930. godine dodjeljivao pobjedniku turnira. Ovaj trofej se izvorno nazivao Trofej Svjetskog Cup-a, da bi 1946. bio preimenovan po imenu pretsjednika FIFA-e, inace ... utemeljitelja Svjetskog prvenstva Jules Rimet-a. Pokal je kreacija Abel Lafleur-a i izradjen je od srebra, te je potom pozlacen. Izradjen je sa osmougaonom osnovom od dragog kamena lapis lazuli (tamnoplave boje sa zlatnim nitima). Pokal je bio 35 cm visok i tezio je 3,8 kg. Pokal je predstavljao bozicu Nike, ... grcku bozicu pobjede.
Za vrijeme drugog svjetskog rata, pokal je sacuvao potpredsjednik FIFA, Ottorino Barassi u jednoj kutiji za cipele ispod svog kreveta.
Neposredno pred SP 1966. godine u Engleskoj, pokal je bio ukraden sa izlozbe u Westminster Central Hall-u. Sedam dana kasnije, pas pod imenom Pickles, je pronasao pokal zamotan u novine i zakopan pod drvetom u mjestu Nordwood, u Juznom Londonu.
Nakon toga dogadjaja FIFA je napravila repliku trofeja, koja je urucivana pobjedniku turnira. Replika je 1997. godine prodana na aukciji za 420.015,- $.
Brazil je osvojio pokal po treci put 1970. godine i tada je stekao pravo da ga trajno zadrzi u svom posjedu. No, ... 1983. godine pokal je ponovo ukraden u Rio de Janeiru. Nikada vise nije pronadjen i vjerovatno je pretopljen. Brazilska fudbalska federacija je za sebe napravila repliku.

Osvajaci pokala Jules Rimet:
Zapadna Njemacka - 1954
Urugvaj - 1930, 1950
Brazil - 1958, 1962, 1970
Italija - 1934, 1938
Engleska - 1966
FIFA pokal
Nasljednik Cupa Zil Rime-a je, od 1974. godine, FIFA pokal (FIFA World Cup). Trofej je kreacija Silvio Gazzaniga. Cup je 36,5 cm visine i sadrzi 5 kg. 18-karatnog (75%) zlata. Osnova je siroka 13 cm u dijametru i sastoji se od dva sloja melachita (svijetlozeleni mineral sa bijelim nitima). Ukupna tezina pokala je 6,175 kg.
Ime pobjednika turnira se gravira u osnovi pokala. Mjesta za ispisivanje pobjednika ima do 2038. godine. Pokal vjecno ostaje zamjenjiv, tj. nikome ne moze pripasti u trajno vlasnistvo. Pobjednicka reprezentacija moze naruciti repliku u svoje trajno vlasnistvo.
Od 1974, bilo je 9 osvajaca ovog pokala.

Osvajaci FIFA pokala:
Zapadna Njemacka - 1974, 1990
Argentina - 1978, 1986
Brazil - 1994, 2002
Italija - 1982, 2006
Francuska - 1998