http://telesport.telegram.hr/analize/fi ... -je-mrtav/
Evo super tekst o FFP-u i zašto je ovo što je PSG uradio odlično za fudbal. I nipošto se ne može razmišljati o nekom salary capu, to u Evropi ne pali.
Problem je u tome što Financijski fair play ne samo da nije salary cap, već je gotovo njegova negacija. FFP je zapravo obrnuti salary cap, jer ne stvara vječnu mijenu nego drži situaciju istom. Salary cap ima dvojak cilj: zaštitu profita vlasnika te garanciju jednakosti šansi. Draft ga nadopunjujuje tako da se zapravo kažnjava uspjeh (pobjednik lige na draftu bira zadnji), a sve s ciljem stalne mijene i povećanja atraktivnosti. Da bi salary cap funkcionirao, uspostavljen je na jedinstvenom tržištu (svi klubovi su iz Sjeverne Amerike, a velikom većinom iz SAD-a), u monopolističkim uvjetima (nijedna od tih liga zapravo nema konkurenciju) te u zatvorenim ligama privatnog vlasništva (ne može se ispasti iz lige, a liga je u vlasništvu vlasnika klubova koji njom i upravljaju). Sve su to bitni i nužni uvjeti salary capa, bez kojih on postaje besmislen i neprovediv alat.
Uefa je FPP-om jedino omogućila da veliki klubovi s velikim armijama fanova postanu još veći i naprave procijep između sebe i ostalih. Onemogućila je sve potencijalne nove Abramoviče da naprave neke nove Chelseaje i pojačaju konkurenciju. Zacementirala je status quo. I zato je FFP zapravo obrnuti salary cap, jer ne stvara vječnu mijenu nego drži situaciju istom. Nema plime i oseke, nema niti valova. Samo mrtvo more. A nogomet je previše voljen diljem cijeloga svijeta s dodatnim mogućnostima monetizacije da bi trpio takvo stanje.
FFP prosto nije rješenje i treba ga ukinuti što prije.