Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

soko
Postovi: 3851
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soko » 24 okt 2019, 18:58

Federer17 je napisao/la:
Fantasista je napisao/la: Najidealnije bi bilo kad bi vi vašu vjeru praktikovali u svoja 4 zida i kad ne bi drugima govorili kako da žive i šta smiju a šta ne. A da ne pričam koliko mržnje imate prema drugačijim od sebe.
Gdje to ja praktikujem islam osim u svoja 4 zida, ili u dzamijama? Nekad ti nesto govorio kako trebas zivjeti i slicno?

Ne znam sta vi umisljate i dajete sebi za pravo da odredjujete kako ce neko nesto raditi. Ako si okruzen vjernicima koji ti nesto namecu (ne kazem da takvih nema, ali ih je sigurno mali broj), onda se brate udalji iz njihovog drustva, kao sto bi se udaljio iz drustva bilo koga ko ti u necemu ne odgovara.

Vi mozete javno piti, pusiti, drogirati se, raditi milione nemoralnih stvari, ali je problem vjernik koji nista od toga ne radi? Problem je sto uopste postoji. A, davno je proslo vrijeme komunizma kada se vjera nije smjela javno ispoljavati, i insallah nikad se vise nece vratiti. Mozete se zavuci u rupe i rezati od muke.

Rekao je Allah Uzviseni:
"Mrznja izbija iz usta njihovih, dok je ono sto kriju grudi njihove jos gore."

P.S. Nisam uopste mislio bilo sta vise pisati, ali izgleda da je bilo nemoguce. Sto se mene tice, tema zatvorena. Gori ja sto se palim na gluposti.
Kolega,
Nije problem vjernik koji se drzi svoje vjere. Problem je vjernik koji svoje namece drugima. Netreba tebi niko reci da pijes alkohol al isto tako otkud nekom pravo da kaze nekom da ne smije piti jer tako vjera kaze.
Znaci ovo gore sto si napisao, ako si okruzen ljudima sto rade te nemoralne stvari(i da ti to namecu) onda se udalji iz njihovog drustva i mirna Bosna.

Avatar
edoox
Postovi: 1604
Pridružen/a: 04 feb 2009, 12:30
Lokacija: Jajce/Sarajevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la edoox » 24 okt 2019, 19:09

YNWA je napisao/la:
edoox je napisao/la:povezao sam dzamije i crkve i sve ostale bogomolje, s tim da se izgrade i zjape prazne. Dok 700 djece ne moće i nema gdje ići u vrtić. 10 bogomolja na jedan vrtić.
A jesul to dzamije i crkve krive sto nema vrtica?
Naravno da nisu, to su obicne gradjevine koje bi imale mnogo veci znacaj i bolju iskoristenost da su vrtici.
Ti ces navesti 100 razloga da nisu...a ja mogu 100 da jesu. Meni ne smetaju, ali ja bih za svaku tu od donatora trazio dodatne pare ili da dio ide za nesto sto ce unaprijediti drustvenu zajednicu. U suprotnom nema gradnje i tacka. A mozemo i ovako, ja ih ne koristim i ne trebaju mi. Tebi trebaju i ja to postujem. Meni trebaju vrtici, skole, fakulteti, sportske dvorane, igralista, izletista,fabrike itd.

soko
Postovi: 3851
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soko » 24 okt 2019, 19:41

edoox je napisao/la:Ja sam pisao za Maltu i ne u kontekstu obećane zemlje, odamh da se razumijemo. Nigdje nema obećane zemlje. Ja imam jake razloge što sam izabrao da idem tamo, od klime, poznavanja jezika, zbog uređenog sistema, pristupačnosti ljudi , meni dragih ljudi koji su dole i koji će biti etc..
Vi , dijasporci, niste svjesni kako je sjeban sistem ovdje. Ja takodje nisam znao more stvari dok se nisam oženio i dijete dobio. Bolio me tuki za sve. Zadnje friška stvar je vezana za vrtić. Bili smo na listi čekanja pod rednim brojem 24. U prosjeku to ti je 3 godine čekanja da dodbiješ regularno mjesto u vrtiću. Najbitnije referenca je što duže čekaš imaš više poena. Oni grade džamije i crkve, a spisak koji sam skinuo sa JU Djeca Sarajeva o listi čekanja na upis u vrtić je na 24 **** stranice ili ti cca 700 djece! Na kraju je kanton nastupio sa onim sufinansiranjem i upisao sam dijete u privatni,te plaćam 160KM kao da ide tzv. državni.
Ja samo ne mogu te priće da mi neko "iz vana" prića o životu u Bosni i šta i kako treba i kako je lijepo. Po miliona penzionera guremiše sa 330KM **** penzije, milion i po se krpi s platom od cca 6 joja. To je domen naučne fantastike!
Ja sam bio na odmoru u Malti, pravo mi se je svidjelo.
Samo da znas, nije ni raji sa vana lako, ili lako bilo.
Ja sam zivio prvo u Njemackoj 6 godina pa sad u Americi vec oko 20 godina.
Znam dosta nasih parova koji su u Ameriku dosli sa malom djecom. Ovdje mozes dobiti vrtic kad god hoces al ti vrtic kosta neki 200-250 dolara sedmicno. A za nekog ko je tek dosao i zaradi 250-300 dolara sedmicno, to se ne isplati. I onda npr samo ti radis, zena cuva djete. Vecina nije imala roditelje da im pomugnu sa djecom.
E sad sta ovdje imas, je tu neku mogucnost. Normalno ako si vrijedan i ako te zdravlje posluzi mozes jako puno postici. Iako su te prve godine jako jako teske.
Sestra i zet zive u Njemackoj, imaju jedno djete. Isto nije bas sve sjajno. Ona radi prvu, on drugi ili trecu, mjenjaju se ko ce cuvati djete. Pa se nekad ne vide danima iako zive u istom stanu.

Avatar
YNWA
Postovi: 4385
Pridružen/a: 30 nov 2008, 00:37
Lokacija: srebrenik
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la YNWA » 24 okt 2019, 19:52

edoox je napisao/la:
YNWA je napisao/la:
edoox je napisao/la:povezao sam dzamije i crkve i sve ostale bogomolje, s tim da se izgrade i zjape prazne. Dok 700 djece ne moće i nema gdje ići u vrtić. 10 bogomolja na jedan vrtić.
A jesul to dzamije i crkve krive sto nema vrtica?
Naravno da nisu, to su obicne gradjevine koje bi imale mnogo veci znacaj i bolju iskoristenost da su vrtici.
Ti ces navesti 100 razloga da nisu...a ja mogu 100 da jesu. Meni ne smetaju, ali ja bih za svaku tu od donatora trazio dodatne pare ili da dio ide za nesto sto ce unaprijediti drustvenu zajednicu. U suprotnom nema gradnje i tacka. A mozemo i ovako, ja ih ne koristim i ne trebaju mi. Tebi trebaju i ja to postujem. Meni trebaju vrtici, skole, fakulteti, sportske dvorane, igralista, izletista,fabrike itd.
A iz kojeg razloga jedno iskljucuje drugo, to ako meni treba dzamija, treba značiti da mi ne treba vrtic, skola, igralista ili fabrike?
Evo meni ne trebaju diskoteke, pa ne pisem niti pozivam na to da se one zatvore, ili da neko placa dodatni porez ako napravi diskoteku...svako nek radi sta hoce, samo da ne ugrozava druge oko sebe, i nek postuje zakone drzave u kojoj zivi...
Sarajevo i Liverpool
Srce ce moje, kao i tvoje, vjecno da kuca za bordo boje! RIP Vedran Puljic
You'll never walk alone! RIP 96

Avatar
edoox
Postovi: 1604
Pridružen/a: 04 feb 2009, 12:30
Lokacija: Jajce/Sarajevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la edoox » 24 okt 2019, 20:08

Evo, moja je greska sto sam rekao da iste treba prestati graditi ili preinaciti u nesto bolje korisno. Kako bi ovaj narod reko bice nafake i za obrazovne ustanove.
Lp!

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Heller » 24 okt 2019, 20:17

YNWA je napisao/la: A iz kojeg razloga jedno iskljucuje drugo, to ako meni treba dzamija, treba značiti da mi ne treba vrtic, skola, igralista ili fabrike?
Evo meni ne trebaju diskoteke, pa ne pisem niti pozivam na to da se one zatvore, ili da neko placa dodatni porez ako napravi diskoteku...svako nek radi sta hoce, samo da ne ugrozava druge oko sebe, i nek postuje zakone drzave u kojoj zivi...
Džamije i crkve treba oporezovat za početak.
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 24 okt 2019, 20:54

slika
Jako izgleda zar ne hehe

Joj ovako kad vidim da postave vizu , čini mi se da sastavim srdačniju čestitku nego za bajram
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Fantasista » 24 okt 2019, 20:59

MašAllah

Avatar
rasavoje
Postovi: 5128
Pridružen/a: 18 dec 2015, 23:23
Lokacija: made in PRC
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rasavoje » 24 okt 2019, 21:05

Jes' ti ruzna slika. Haj' bar ni'e iz wc-a. :shifty:
♥ ce moje, kao i tvoje, vjecno da kuca za bordo boje!

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 24 okt 2019, 21:31

rasavoje je napisao/la:Jes' ti ruzna slika. Haj' bar ni'e iz wc-a. :shifty:
Ne fali joj ništa
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13651
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 24 okt 2019, 23:58

Fantasista je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?
Drago mi je da si otišao iz ove usrane države. Sve najbolje ti želim i čuvaj se.
Hvala druze.

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 25 okt 2019, 07:22

Tko god ode sretno mu bilo. Evo vec 2 mjeseca sam ovdje i ne kajem se sekunde, u bosnu se mogu vratiti samo ako me ovdje protjeraju i nikako vise.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
jasmin10
Postovi: 13651
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 25 okt 2019, 08:02

Da li se sa fakultetom moze do Svicarske ili je ipak nemoguce osim preko udaje ?

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 25 okt 2019, 08:03

jasmin10 je napisao/la:Da li se sa fakultetom moze do Svicarske ili je ipak nemoguce osim preko udaje ?
To ti njemacka vec postala mala :urnebes:
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Pantelija
Postovi: 13023
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 25 okt 2019, 08:05

redbull93 je napisao/la:Tko god ode sretno mu bilo. Evo vec 2 mjeseca sam ovdje i ne kajem se sekunde, u bosnu se mogu vratiti samo ako me ovdje protjeraju i nikako vise.
:rol:
Ja bio 10 dana kod rodjaka, zaljubio se hahhaha
Doci cu u bosnu ljeti, cisto porodicu da obidjem jedno 7 dana, ostalo hotel i more....da nemam roditelje, ne bih pomislio da idem dole ikad vise....
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
jasmin10
Postovi: 13651
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 25 okt 2019, 08:06

redbull93 je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Da li se sa fakultetom moze do Svicarske ili je ipak nemoguce osim preko udaje ?
To ti njemacka vec postala mala :urnebes:
Ma jok, meni je taman. Ne pitam zbog sebe. :D

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 25 okt 2019, 08:23

Pantelija je napisao/la:
redbull93 je napisao/la:Tko god ode sretno mu bilo. Evo vec 2 mjeseca sam ovdje i ne kajem se sekunde, u bosnu se mogu vratiti samo ako me ovdje protjeraju i nikako vise.
:rol:
Ja bio 10 dana kod rodjaka, zaljubio se hahhaha
Doci cu u bosnu ljeti, cisto porodicu da obidjem jedno 7 dana, ostalo hotel i more....da nemam roditelje, ne bih pomislio da idem dole ikad vise....
E isti sam ti takav, mars sve mogao bi vise da nikad ne odem dole. Mene sad svi zovu jesi pozelio, falil ti dole... Reko nit fali, nit sam pozelio, bas sam se brzo adaptirao ovdje i navikao, kad da zivim 5 godina.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Marsal
Postovi: 22815
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 25 okt 2019, 08:46

Kad čovjek zna jezik sve je lakše pa i adaptacija. Ja sam dosad od ljudi kojima ne odgovara Njemačka i koji su se vratili čuo da je jedini problem jezik i sporazumijevanje. Znači nije posao, plata, nostalgija nego uglavnom jezik.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 25 okt 2019, 08:55

Marsal je napisao/la:Kad čovjek zna jezik sve je lakše pa i adaptacija. Ja sam dosad od ljudi kojima ne odgovara Njemačka i koji su se vratili čuo da je jedini problem jezik i sporazumijevanje. Znači nije posao, plata, nostalgija nego uglavnom jezik.
Drug ni jezik ne znam dobro, mislim znam al nedovoljno jos uvijek. Al kad pricam sa ljudima nije me stid reci izvinite jos uvijek dobro ne pricam, ali ucim i ljudi to cijene. Uglavnom uspijem objasniti sta god mi treba, hvala bogu ima i google translate. Svaki dan dan upoznam nove ljude i komuniciram sa njima, jbga nije me stid haha, al ne smije mi se niko.

Ima vecernji kurs njemackog, poslije posla raspali i uci. Sve se moze samo treba guzicu dignut.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Pantelija
Postovi: 13023
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 25 okt 2019, 09:59

redbull93 je napisao/la:
Marsal je napisao/la:Kad čovjek zna jezik sve je lakše pa i adaptacija. Ja sam dosad od ljudi kojima ne odgovara Njemačka i koji su se vratili čuo da je jedini problem jezik i sporazumijevanje. Znači nije posao, plata, nostalgija nego uglavnom jezik.
Drug ni jezik ne znam dobro, mislim znam al nedovoljno jos uvijek. Al kad pricam sa ljudima nije me stid reci izvinite jos uvijek dobro ne pricam, ali ucim i ljudi to cijene. Uglavnom uspijem objasniti sta god mi treba, hvala bogu ima i google translate. Svaki dan dan upoznam nove ljude i komuniciram sa njima, jbga nije me stid haha, al ne smije mi se niko.

Ima vecernji kurs njemackog, poslije posla raspali i uci. Sve se moze samo treba guzicu dignut.
Pa to je to... uciti jezik i onda ide bolji posao, bolji zivot... neki nece da uce jezik i onda im svako kriv
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 10 gostiju.