Naravno da su većina imena , koja bh muslimani daju, arapska narodna imena. Korjen vuku iz predislamskog perioda i , izuzev npr Muhamed, Ahmed, Hasan, Alija , koja su samo muslimanska, daju ih i kršćani u arapskom svijetu.
Međutim, kod nas su ta imena pored vjerskog i pitanje etno/nacionalnog identiteta. Dakle ta imena više nisu samo arapsko/muslimanska, nego i bošnjačka, pa je i to razlog otpora slavenskim narodnim imenima koja su također naša.
Šta je problem sa malom Sofijom, jedno slovo?
Ovo što prića @Harise je politika, a vjera i politika nažalost ne mogu jedno bez drugoga.
Meni je interesantan fenomen imena Aida, Una, Zlatan, Rusmir, Amela, Anel, Admir koja su postala skoro pa ekskluzivno bošnjačka imena, nisu ni arapsko/perzijska, ni slavenska imena.
To jest , ne bilježe se kao imena, iako mogu imati značenje. Aida je opera, ime se vrlo rijetko može naći u Italiji, kod nas je svaka druga.