Kolumna raul-zakon

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 30 sep 2012, 02:51

Nikad nisam bio neki vrli pisac, nikad nisam imao damara za to, a nisam se puno ni trudio. U školi bih tek s vremena na vrijeme napisao nešto vrijedno pažnje i najveće ocjene.

Ali, pošto mi, u ove kasne sate, san nikako neće na oći, odlučih da i ja napišem(bar pokušam) koju pametnu.
Inspiraciju nađoh u večerašnjoj utakmici Sevilla-Barcelona.

Ova me utakmica natjerala da se zapitam, je li fudbal/nogomet zaista samo igra, plemenita igra, najvažnija sporedna stvar na svijetu, iako u pojednim trenucima zaboravimo na ovo "sporedna" te nam ta igra postaje bitnija od života?

Ili je fudbal ipak samo jedna velika zavjera, zavjera koju su osmislili "oni odozgo" da muče nas male. U tom slučaju bi, na neki način, fudbal opet bio igra, ali igra u kojoj poštenje i pravda uvijek gube, a kao pobjednici izlaze korupcija, namještaljka, pokvarenost, spletka, novac...ma sve ono negativno.

Ako je ovo drugo po srijedi, a sve, pa i ova utakmica sa početka teksta upućuje na to, onda je to zaista poražavajuće...

Poražavajuće je znati da zeleni teren, obilježen krećom, uz koji si odrastao, koji je dio tebe i koji je trebao predstavljati bijeg od, do srži pokvarene stvarnosti, zapravo samo poprište još jednog kriminala. Da se taj zeleni teren i ono što se dešava na istom, uopšte ne razlikuje od dilanja droge u Kolumbiji, Afganistanu, trgovine bijelim robljem, utaje poreza...zar je moguće?

Ne, ja ne želim da vjerujem u to. Ne želim da vjerujem da je nešto što kola mojim venama od mog saznanja za život, nekim tamo glavonjama samo biznis.

Ali, da ne budem baš tako pesimističan u svojoj prvoj kolumni, evo i nekih dobrih stvari:

Da ipak ima svjetla na kraju tunela, pokazao nam je Miroslav Klose, u utakmici Lazio-Napoli,koji je, nakon što je dao gol rukom, priznao to sudiji i zatražio da se poništi pogodak. U tom momentu, rezultat je bio 0-0, a Lazio, u kojem ovaj igrač igra, je izgubio sa 3-0.

No, je li pojedinac dovoljan da se stane u kraj ovom, iskoristiću izraz organizovanom kriminalu? Hoće li se fudbal konačno trgnuti iz ove noćne more, ili će doći do tačke kada ćemo izborima odlučivati prvaka Evrope? Ostaje da vidimo...

Do sljedećeg puta, adio ! :D
Zadnja izmjena: raul-zakon, dana/u 07 okt 2012, 13:27, ukupno mijenjano 3 puta.
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 30 sep 2012, 16:07

Zaboravio sam samo reći, slobodno opletite po kritikama ako ne valja, rekao sam da nisam nikad bio neki vrli pisac, tako da... :mrgreen:
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la dijabola » 01 okt 2012, 16:21

Meni se sviđa kako sastavljaš rečenice, baš me čudi da nisi imo dobre ocjene na pismenim u školi :D Što se sadržaja tiče, mislim da si izabro pogrešnu temu...ako voliš fudbal i razumiješ se više od prosječnog navijača lokalne ekipe onda je po meni ljepše pisat o analizama utakmica, predviđanjima, tj. sportu, a ne nagađanjima o stvarima izvan terena. Al eto, to je samo moje mišljenje, šta ću kad sam uvijek bio (loš) analitičar :D

Edit: I ako se opredjeliš za ovo što sam ti predložio, definitivno se mani objektivnosti...piši šta ti misliš, pa makar to bilo suprotno od sve statistike i mišljenja javnosti :D
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 01 okt 2012, 16:35

dijabola je napisao/la:Meni se sviđa kako sastavljaš rečenice, baš me čudi da nisi imo dobre ocjene na pismenim u školi :D Što se sadržaja tiče, mislim da si izabro pogrešnu temu...ako voliš fudbal i razumiješ se više od prosječnog navijača lokalne ekipe onda je po meni ljepše pisat o analizama utakmica, predviđanjima, tj. sportu, a ne nagađanjima o stvarima izvan terena. Al eto, to je samo moje mišljenje, šta ću kad sam uvijek bio (loš) analitičar :D

Edit: I ako se opredjeliš za ovo što sam ti predložio, definitivno se mani objektivnosti...piši šta ti misliš, pa makar to bilo suprotno od sve statistike i mišljenja javnosti :D
Baš ti hvala jarane, uvažiću kritike...ovo sam ja više bio isfrustriran onu veče zbog one krađe, pa je zato ova tema, a inače se jako volim "dohvatiti" analize utakmice.

A šta da ti kažem, profesoricama se to nije sviđalo, kaže puno komplikuješ, preduge ti rečenice, sa previše zareza i tako... :mrgreen:

Znam da će ovo sad zvučati kao kliše, ali mi je pravo drago što si baš ti prvi iskomentarisao ovo, jer uživam čitajući tvoju kolumnu. 8-)

Jes' da nam je "fah" drugačiji, ti košarka, ja fudbal, ali eto... :D
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la dijabola » 02 okt 2012, 15:54

raul-zakon je napisao/la:
dijabola je napisao/la:Meni se sviđa kako sastavljaš rečenice, baš me čudi da nisi imo dobre ocjene na pismenim u školi :D Što se sadržaja tiče, mislim da si izabro pogrešnu temu...ako voliš fudbal i razumiješ se više od prosječnog navijača lokalne ekipe onda je po meni ljepše pisat o analizama utakmica, predviđanjima, tj. sportu, a ne nagađanjima o stvarima izvan terena. Al eto, to je samo moje mišljenje, šta ću kad sam uvijek bio (loš) analitičar :D

Edit: I ako se opredjeliš za ovo što sam ti predložio, definitivno se mani objektivnosti...piši šta ti misliš, pa makar to bilo suprotno od sve statistike i mišljenja javnosti :D
Baš ti hvala jarane, uvažiću kritike...ovo sam ja više bio isfrustriran onu veče zbog one krađe, pa je zato ova tema, a inače se jako volim "dohvatiti" analize utakmice.

A šta da ti kažem, profesoricama se to nije sviđalo, kaže puno komplikuješ, preduge ti rečenice, sa previše zareza i tako... :mrgreen:

Znam da će ovo sad zvučati kao kliše, ali mi je pravo drago što si baš ti prvi iskomentarisao ovo, jer uživam čitajući tvoju kolumnu. 8-)

Jes' da nam je "fah" drugačiji, ti košarka, ja fudbal, ali eto... :D
A ja mislio samo ja čitam svoju kolumnu :lol:
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 02 okt 2012, 17:02

Isto sam i ja mislio ja svoju, dok ti nisi naišao. :lol:
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 07 okt 2012, 02:22

El Clasico - Football at it's best !

Pošto je sutra(danas) na programu ovaj najveći od svih derbija, odlučih da napišem koju riječ o tome.

Derbi je to, koji čini fudbal onim što jeste, u kojem možete vidjeti sve ono što moderni fudbal podrazumijeva: golovi, umjetnost, simuliranje, suze, radosnice i one druge, sudijske greške, penali, kartoni...ama baš sve.

Svi vi znate kome sam naklonjen u ovom derbiju, ali pri ovoj analizi ću ipak pokušati ostaviti emocije po strani i koliko god je to moguće, objektivno sagledati sve prednosti i mane oba tima pred ovaj meč.

Krenimo sa domaćinom.

FC Barcelona: Iako prva na tabeli, sa ugodnih +8 u odnosu na večerašnje rivale, iako dosad imaju maximalan učinak u svim takmičenjima, Barcelona i njeni navijači ipak nisu spokojni kao nekih ranijih godina.

Zašto?

Razloga je više. Prvi razlog je jasan, Real više ne gubi redovno od Katalonaca, pa su Culesi u bitci za zadnja dva(La Liga 2011/12, Super Cup) trofeja izvukli deblji kraj. Rekli bismo, voda polako ulazi u uši.

No to nije sve.

Drugi razlog je povredama osakaćena zadnja linija. Puyol je out zbog iščašenog lakta, Pique također nije spreman zbog povrede...

Dakle, Barca će biti primorana po ko zna koji put experimentisati sa defanzivnim veznjacima(vjerovatno Mascherano i Song) na pozicijama stopera.

Plan trenera Villanove vjerovatno će podrazumijevati čuvanje lopte do smrti, kako bi onemogučili Real da napada, te tako drastično smanjili mogučnost greške pomenutog dvojca.


Real Madrid C.F.

Prvi razlog za, neću reći zabrinutost, ali oprez sigurno, je sama činjenica da se igra na Camp Nou, gdje zadnjih godina nisu baš imali uspjeha(blago rečeno).

Bilo bi stvarno glupo i nezrelo najavljivati siguran trijumf Madriđana već sada, samo zato jer su dobili tu utakmicu u maju ove godine.

Druga stvar.

Navijači Reala(bar ovi s foruma) su extremno nabrijani i sigurni u trijumf, a kad je god bilo tako, nije izdobrilo za bijeli dio španskog glavnog grada.

Treća stvar koja treba da brine je stvarno loša forma Mesuta Ozila.

Znam, sad ćete reći da to nije ni najmanji problem jer Mourinho na raspolaganju ima i Modrića i Feniksa Kaku' koji mogu zamijeniti Nijemca na pravi način i možda ste u pravu.

Ipak, meni nekako fali onaj pravi Mesut, jer kada je on pravi, ni Luka ni Kaka'(čast i respect obojici) ne mogu s njim.

Dakle, sve u svemu čudna situacija pred ovaj El Clasico.

Real u nikad lošijoj situaciji pred derbi, ali svejedno nabrijani i pozitivni kao malo puta dosad, a Barca izjednačila(možda čak i oborila) klupski rekord po broju uzastopnih pobjeda, a opet malo nesigurni i oprezni.

Vidjećemo, pred nama je, nedjelja 20:50, Nou Camp.

Sretno i jednima i drugima (malo više drugima :lol: ) !

EDIT:

Ostadoh vam dužan prvih XI obje momčadi, koji bi po mom mišljenju, mogli istrčati na teren večeras.

FC Barcelona

Valdes
Alves
Mascherano
Song
Alba
Busquets
Xavi
Iniesta
Pedro
Messi
Villa

Formacija: 4-3-3

Trener: Tito Villanova


Real Madrid C.F.

Casillas
Arbeloa
Ramos
Pepe
Coentrao
Xabi
Khedira
Modrić *
Di Maria
Ronaldo
Benzema

Formacija: 4-3-3

Trener: Jose Mourinho

Zvjezdica pored Modrića znači da bi na njegovo mjesto vrlo lako mogao upasti Essien, zbog očigledne prednosti u destrukciji protivničkih napada, kojih će večeras, zasigurno, biti jako puno.

Toliko od mene za ovaj put, a sad stvarno ADIO ! :D
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
effe_sa
Postovi: 7524
Pridružen/a: 31 jan 2010, 23:43
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la effe_sa » 14 okt 2012, 17:48

Dobre su ti kolumne, raul-zakon. Sad da si ti baš loš u pisanju i da to ne znaš nisam ni prije mislio, niti bi se to tako moglo konstatovat kad ti se kolumne pročitaju. Smatram da pišeš uvijek samo kad nešto stvarno tako misliš i želiš nešto pametno reči i da ne lupetaš. Čak si i jedan od pismeniji forumaša. A naravno sve pohvale za kolumne, pogotovo ovu prvu i nju sam tek sad pročitao.
I naravno da u fudbalu ima dosta lopovluka i namještaljki, zakulisani radnji, čak i mnogo više nego što mislimo. Ali et opet prevladavaju one pozitivne stvari fudbala. Nadam se da će i dalje prevladavat, a da ih ove druge neće nadmašit. ;)
Abteilung Attacke...
FC Bayern - Champions of Europe - 6X Champions league
Željo, FC Bayern
BiH, Deutschland

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 14 okt 2012, 18:07

effe_sa je napisao/la:Dobre su ti kolumne, raul-zakon. Sad da si ti baš loš u pisanju i da to ne znaš nisam ni prije mislio, niti bi se to tako moglo konstatovat kad ti se kolumne pročitaju. Smatram da pišeš uvijek samo kad nešto stvarno tako misliš i želiš nešto pametno reči i da ne lupetaš. Čak si i jedan od pismeniji forumaša. A naravno sve pohvale za kolumne, pogotovo ovu prvu i nju sam tek sad pročitao.
I naravno da u fudbalu ima dosta lopovluka i namještaljki, zakulisani radnji, čak i mnogo više nego što mislimo. Ali et opet prevladavaju one pozitivne stvari fudbala. Nadam se da će i dalje prevladavat, a da ih ove druge neće nadmašit. ;)
Za ovo boldano hvala puno, a za podvučeno, pa nadam se, to jedino i mogu, jer mi se smučilo više od ovog lažnog fair-playa, a uvijek kad je stani-padni za nekog od velikana, taj isti fair-play se zaboravlja. ;)
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
PatrickBateman
Postovi: 1360
Pridružen/a: 01 dec 2011, 14:53
Lokacija: Somewhere over the
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la PatrickBateman » 28 okt 2012, 22:07

Kreativan naziv kolumne,mozes ti to bolje :mrgreen:

Avatar
azTer
Postovi: 2023
Pridružen/a: 09 okt 2011, 23:22
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la azTer » 28 okt 2012, 22:58

pročitao sam ovaj tekst iz prvog posta, fino se izražavaš, rečenice su konkretne i koncizne, nema nekih nepotrebnih zavrzlama ili pokušaja da ispadneš pametan ili načitan. ok za moj ukus. ipak, trebao si cjelokupnu kolumnu predstavit malo "opipljivije", ako te je ta utakmica natjerala na to pomišljanje u vezi kriminala, onda si to trebao povezat sa još nekim situacijama, a ne da se baziraš na jedan događaj i onda od njega praviš cijelu priču. kad izneseš jedan stav, onda ga braniš dodatnim argumentima ili primjerima, ne zadržavaš se na tome što si prvo spomenuo; eventualno se vraćaš na to. također, previše je široka tema da bi je kvalitetno predstavio u 20-ak rečenica.

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la raul-zakon » 31 okt 2012, 00:36

azTer je napisao/la:pročitao sam ovaj tekst iz prvog posta, fino se izražavaš, rečenice su konkretne i koncizne, nema nekih nepotrebnih zavrzlama ili pokušaja da ispadneš pametan ili načitan. ok za moj ukus. ipak, trebao si cjelokupnu kolumnu predstavit malo "opipljivije", ako te je ta utakmica natjerala na to pomišljanje u vezi kriminala, onda si to trebao povezat sa još nekim situacijama, a ne da se baziraš na jedan događaj i onda od njega praviš cijelu priču. kad izneseš jedan stav, onda ga braniš dodatnim argumentima ili primjerima, ne zadržavaš se na tome što si prvo spomenuo; eventualno se vraćaš na to. također, previše je široka tema da bi je kvalitetno predstavio u 20-ak rečenica.
Znam sve, meni to isto sad iz ove perspektive tako izgleda, ali tu veče sam bio strašno rezigniran, ljut, razočaran...pa je to sve ispalo tako kako je ispalo, jbg...

A ova kolumna zapravo i duguje svoje "rođenje" toj večeri i toj utakmici, jer da je tada Sevilla dobila, ova kolumna ne bi nikad ni nastala.

Vrlo teško ću se ponovo odlučiti da nešto napišem ovdje, ali ko zna, možda i bude nešto... :D
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Bukowski
Postovi: 336
Pridružen/a: 26 feb 2013, 01:12
Kontakt:

Re: Kolumna raul-zakon

Post Postao/la Bukowski » 01 mar 2013, 01:50

Evo, ipak se odlučih da opet nešto napišem, razlog poznat. :D

A da ne trollam više temu "Izreke i Citati", odlučio sam da svoje "rukotvorine", postavim ovdje, pa ko voli nek' izvoli. :mrgreen:

"Otvoreno noćno nebo nad mojim gradom, ponovo blista onako kako zna. Onako kako je nekad znalo. I zaista, kad se potrudi, kao večeras, nema mu ravna. Tek s vremena na vrijeme moje nebo poprimi ovaj blještavi sjaj, a zvijezde zaiskre kao nekada. Vrlo rijetko. Ipak, nije uvijek bilo tako. Često se ovo nebo, a sa njim i nešto čudno, neobjašnjivo u meni, znalo zapaliti. Onda pogledam lijevo, nikog nema. Pogledam desno, opet sam sam. Tražim tebe, nesuđena, ali te ne mogu naći. Ne očajavam, nisam tužan, kao onih prvih dana bez tebe. A imam i razlog. Vremenom i sliom prilika naučio sam gdje te uvijek mogu naći kad mi zafališ. Podignem glavu, tešku, umornu, željnu vječnog sna i zagledam se u ovo naše nebo. Kako mi je to naše nebo već godinama, već cijelu vječnost najbolji, jedini drug, poznadoh i s lakoćom nađoh to posebno mjesto u uglu mog oka. Otkrio sam ga davno, večer je bila isto ovako prohladna, čarobna. U tom uglu, jedina, zvijezde su ispisale tvoje ime. Svojim oblikom su moje vjerne, svjetlucave druge nacrtale tvoje lice. Još si onako lijepa, nisi se promijenila. Na prvi pogled, sve je isto, samo što me sad više to lice ne gleda odavde dolje, dodirujući svojim zlatnim vlasima moje oči. Ne. Sada su te više sile podigle gore, bliže sebi. Zašto? Ne pitaj me., možda su ljubomorne, žele te za sebe. Ipak, nisu ni Bogovi toliko okrutni, nemilosrdni. Pošalju mi te nekad, dozvole da te gledam, nahranim dušu, tu paćenicu koja gladuje otkako si otišla. Tek ovako, kad te vidi, prestane se duriti. Ti pogledi na tebe, to vrijeme provedeno s tobom su sve što mi je ostalo. Da li je sve to varka? da li se to neko gore samo zabavlja, okrutno mi vračajući tebe? Ne znam. Osjećam se kao izgladnjeli pas, kojem okrutni vlasnik nakon dugo čekanja daje hranu, ali mu je izmiče čim se približi. Možda samo sanjam? Možda je ovo moja iluzija, u koju bježim jer me stvarni svijet previše boli, jer je to jedini način da preživim? Ako je tako, onda ti Bogovi uopšte nisu zli, okrutni, nego upravo suprotno, vole me, sin sam njihove milosti. Svitanje. Mrzim ga. Nebo se polako muti, gubi oblik. Tvoja slika nestaje, odlazi. Zvijezde prvo postaju samo zvijezde, bez one harmonije i reda u kojem su bile do maloprije, a zatim potpuno nestaju. Nebo je ponovo samo nebo i ja znam, proći će ponovo dani, mjeseci, čak i godine, prije nego te ponovo vidim u njemu. Ali, ništa ne brini, najljepši cvijete, nikad ne uvenuli. To gore, to što nebo pokazuje da me razveseli, to što mi toliko znači, je samo kopija. Original je sa mnom, u meni, zauvijek." :D
"Ne trošite vrijeme na objašnjenja, ljudi čuju samo ono što žele čuti." - Paulo Coelho

"...ako me potražiš, znaj da čekam zauvijek..."

6.3.1902

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.