obrijanopile je napisao/la: ↑02 jun 2025, 18:56Bravo, odlično objašnjeno! Najveci mafijaš, svih vremena, Al Kapone je uhapšen, u Americi, radi poreza i sad je Mirvic budala da popuši foru, jer je eto on pametan da prevari Ameriku zbog milion dva ili 15, a čovjeku bogatstvo procjenjeno na 600 miliona dolara. Nismo djeca. Zavist, opasna bolestDadoElazar je napisao/la: ↑02 jun 2025, 18:50Evo, ja cu još jednom kome nije baš najbistrijeobagol je napisao/la: ↑02 jun 2025, 14:29
Imaš novac npr u Americi, recimo 15 mil dolara. neće to podići kao dobit jer ti država uzme minimalno 40% kroz porez. Onda ti odlučiš investirati u neku banana državu gdje možeš bukvalno šta hoćeš. Skontaš da su u BiH klubovi udruženja građana gdje su haman pa nikakve finansijske kontrole poslovanja. Pored kluba kupiš recimo i firme za pružanje nekih usluga, npr zaštitarsku agenciju. Onda dogovoriš da tvoja zaštitarska agencija za puno veću cifru pruža usluge tvom klubu i ostvariš visoku dobit. Tu dobit podigneš i platiš državi 10%. To je jedan način.
Drugi način je da imaš duple ugovore sa igračima. Jedan ugovor deponovan u savezu i na tu cifru plaćaš doprinose. a stvarni ugovor je potpisan između igrača i tvoje firme u Americi (za izvođenje nekih usluga u inostranstvu), tamo plaćaš neke minimalne doprinose, ovde to ne prijavljuješ a u ugovore si im stavio dosta veće cifre i oni ti vraćaju jedan dio tog iznosa u kešu, do kojeg ne bi mogao doći recimo u Americi a ovamo ti treba za razne aktivnosti.
Za to uglavnom služe klubovi, da se iz legalnih tokova izvuče keš.
Ako hoćeš da prljavi novac ubaciš u klub, onda to radiš preko fiktivnih transfera sa egzotičnim zemljama. Načina je milijardu, kad ima volje
Možeš mjesečno prijaviti da imaš 150.000 članarina, donacija, uvećati prodaju preko fan shopa, preko prodaje pića na stadionu. Možeš na svakoj utakmici prijaviti da si umjesto 7.000 prodao 10.000 ulaznica.
cijela ova konstrukcija je pravno i ekonomski neodrziva i pokazuje potpuno nerazumijevanje kako funkcionisu medjunarodni finansijski tokovi, poreski sistemi i nadzorne institucije. ideja da bi neko s ozbiljnim kapitalom iz usa, jedne od najstrozijih i najuredjenijih poreskih jurisdikcija, pokusao izbjeci porez preko udruzenja gradjana u bih je toliko naivna da je besmisleno trositi argumentaciju.
Irs ima direktan uvid u globalne transakcije svih americkih fizickih i pravnih lica, ukljucujuci i one koje se vrte kroz bih. ako to i ne prepoznaju domace institucije, americke svakako hoce. Usa ima zakonsku osnovu da pokrene istrage i optuznice za poreske prevare i pranje novca pocinjeno van svojih granica ako su pocinioci ili sredstva povezani sa usa znaci, svi ti “dupli” ugovori, fiktivne usluge, fakturisanja preko zastitarskih firmi i lazne clanarine su vec vidjeni, procesuirani i zavrsavali su optuznicama.
ni zakon o porezu na dobit, ni zakon o sprjecavanju pranja novca u bih ne ostavljaju prostor za ovakve stvari. svako prelivanje dobiti izmedju povezanih lica, lazno prikazivanje prihoda ili fiktivno poslovanje vodi u krivicnu odgovornost. sistem jeste spor, ali nije ni blizu toliko naivan koliko autor pretpostavlja.
u sustini, ovo je pokusaj da se kompleksne finansijske i pravne stvari svedu na nivo osnovnoskolske logike, ali bez imalo svijesti koliko je to zapravo plitko i nerealno.
tvrdnja da americka drzava automatski uzima "minimalno 40%" na dobit je netacna i povrsna. federalni porez na kapitalnu dobit u sad iznosi 0%, 15% ili 20%, zavisno o visini prihoda i duzini zadrzavanja investicije. dodatno, postoji potencijalni "net investment income tax" od 3.8% za vise prihode. drzavni porezi variraju, ali nisu univerzalni – npr. florida i texas nemaju porez na dobit.
americki poreski sistem je detaljan, ali predvidiv i zasnovan na transparentnim mehanizmima prijave i odbitaka. sofisticirani investitori koriste legalne alate poput 1031 exchange, opportunity zones i capital loss offseta kako bi optimizirali porezno opterecenje. tvrdnje o "bjezanju iz amerike zbog poreza" ignorisu stvarne mehanizme kontrole kapitala i nadzora nad rezidentnim prihodima bilo gdje u svijetu.
americki sistem nije savrsen, ali je daleko od primitivnog narativa u kojem se investitori "spasavaju" pranjem novca u banana drzavama. irs prati globalne tokove sredstava kroz fatca, fincen i bankarski nadzor, ukljucujuci i bh banke koje izvjestavaju o transakcijama americkih drzavljana. svaki pokusaj zaobilaženja sistema nosi krivicne posljedice, bez obzira gdje se sprovodi.