Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderator/ica: insider

Vozim...

Dizel
90
60%
Benzin
32
21%
Plin
4
3%
Hibrid
2
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
22
15%
 
Ukupno glasova: 151

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 26991
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 12 maj 2026, 08:41

Slatinash_7 je napisao/la:
12 maj 2026, 08:16
Murga je napisao/la:
11 maj 2026, 14:47
Baterije su super ako zivimo u bajkama. Koliko samo negativan uticaj imaju te stare baterije na ekologiju, zatim struja koja puni ta auta. Kofol cista auta, a vamo struja kojom puni to auto se pravi sa ugljem itd.
Ili recimo solarne ploce. To nakon sto se pokvari, isto katastrofa za ekologiju, ali vazno je da se ljudima to prodaje kao nesto sto spasava svijet.
Da se razumijemo, ima sve svoje mjesto, ali ovo kako trenutno izgleda, nije rijesenje za buducnost.
Naravno, to je moje misljenje, jednog laika koji radi u naftnoj industriji :D
Što se tiče ekologije, nije za zanemariti katastrofalnu iskorištenost motora na unutrašnje sagorijevanje koja nije veća od 25%..Druga stvar i to gorivo treba proizvesti, kad već radiš u naftnoj industriji možeš li nam reći na kojim temperaturama se izdvaja benzin a na kojima dizel iz nafte i kako se postižu te temperature? Dalje, treba napraviti motor i u toj industriji pološ stepen iskorištenja..
Ekološki su elektro automobili na našu žalost puno bolji od motora SUS i tu baš ne bi trebalo biti neke dileme. Da ima baterija koja se izvadi i stavi na benzinskoj to bi meni bilo sasvim dobro, ovako pošto nema ti su automobili za 80% zemaljske kugle poprilično neupotrebljivi za svakodnevnu upotrebu
Imaš Nio koji koristi taj sistem zamjene baterija, sve traje oko 3 minute, automatski ide

Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 13 maj 2026, 12:55

Hamburški operater javnog prevoza, Hamburger Hochbahn, prvobitno je planirao izgradnju potpuno električne flote autobusa. Međutim, kako izvještava NDR, sada se odlučuju za kombinaciju električnih i dizel vozila. Razlog veća otpornost.

Naravno, šta su mislili, sa elektro busevima opslužiti javni prijevoz. :lol:
A smooth sea never made a skilled sailor.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 8542
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la kraljttbvb » 13 maj 2026, 14:00

Nevezano za automobile, ali je vezano za struju.

I naši na sve pristaju sta im kaze EU, pa su pristali i na zelenu agendu. Zatvaramo svoje termoelektrane, umjesto da ulažemo u filtere i nastavimo sa proizvodnjom struje iz uglja.
Imamo uglja za narednih bruku godina, a pristajemo da gasimo TE :roll:
U skoli tražio da mu posudim olovku. Pa tražio da prepisuje od mene. Sad traži da glasam za njega. Pa dokle vise...

Sensei
Postovi: 1123
Pridružen/a: 14 okt 2020, 22:50
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sensei » 13 maj 2026, 17:28

Jel se susretao neko sa LingLong GreenMax ljetnim gumama? Znam da su kineske, ali djeluju prilicno povoljno, zanima me kakve su i vrijedili to kupovati

Mocvara1991
Postovi: 1129
Pridružen/a: 17 mar 2024, 15:14
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Mocvara1991 » 13 maj 2026, 17:36

Sensei je napisao/la:
13 maj 2026, 17:28
Jel se susretao neko sa LingLong GreenMax ljetnim gumama? Znam da su kineske, ali djeluju prilicno povoljno, zanima me kakve su i vrijedili to kupovati
Ja imam zimske,stavio ih ove zime na elektro auto,po najvecem snijegu to jutro i odmah taj dan spicio 1000 kilometara preko Austrije,Italije,uglavnom planinski predjeli bili. Prezadovoljan.

Avatar
Huske
Postovi: 367
Pridružen/a: 18 mar 2024, 08:39
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Huske » 14 maj 2026, 18:56

LingLong je vrhunska guma. Ojačana, to je njihov temelj proizvodnje jaka guma i mnogo gume na sve strane za vrhunski grip. Taj vrhunski grip i mnogo gume koju decu više goriva troši, neznatno ali ja to inženjerski sve računam i testiram kako ni profesionalci ne rade.
Tu mi je negdje nešto iznad 5l, 5.2l, dok je Prinx Winter Excelia iako zimski zahvaljujući svojim tehnologijama i nešto drukčijem pristupu uspio na 5 uzastopnih rezervoara uvijek biti na 4.8l.

Potrošnja gume, evo stanje LingLonga na tačno 45 000km. Još odlične i još prednje imaju prostora do graničnika. Svejedno na 50 000 kad budem radio servis prebaciću ih nazad i prvi put uraditi rotaciju. Siguran sam da mogu 100 000km kao od šale, a da i dalje imam 2.5mm na sve 4. Još da napomenem kako auto staje instantno i da u ovih godinu i pol ABS se nije upalio nijednom, a ESP jeste na mokrom starom asfaltu prilikom naglih ubrzavanja što je logično s obzirom na moment auta. Tu se sa malo osjećaja postepeno dozira moment.

Neki dan na velikoj pumpi za beton baš LingLong, ono ogromne gume. I ljudi se onda misle na malo auto šta da stave.

Kada su se meni ovako ova 2 proizvođača izvrsna, a i prije su bili odlični Sportiva, Sava i Kormoran, ja se jednostavno ne bih ustručavao bilo kojeg proizvođača.

Evo ljudi na BMWa stavljaju 19ke Altenzo gume, pa ima niz ovih proizvođača Austone, Tracmax, Trazno, Sailun, Dynamo, Croswind, Suny itd. Ne bih se ustručavao nimalo, uvijek bi mi bila opcija ispred premiuma.

Svakako koliko god km da pređete red je nakon 5-6 godina da zamijenite gume, pa makar i bile odlične šare.

Meni bi npr. bilo zanimljivo isprobati ovu Prinx Aquila Rev ljetnu gumu, jer sam očaran kakva je tehnologija na njihovim zimskim, a LingLong ljetni je fantastičan pa bih se vrlo teško odlučio.

Zanimljivo mi je kod ove Prinx zimske kako više gasa dajem i brže idem ona sve više hvata asfalt i na mokrom i suhom. A to je jer se pri povećanju brzine zagrijava i mikromolekule se šire, ona postaje elastičnija te tako bude u još čvršćem dodiru sa asfaltom. Dok ja to posmatram iz auta i osjetim da ona hvata sve jače, a sa izvana vidim samo gumu, ipak unutar guma se krije savremena tehnologija, mi nismo svjesni.
A koliko su tihe i udobne tek.
Problem nekih guma zna biti buka, i to nije nimalo dobro. Npr. Jednom mi se kolega požalio kad je stavio Lassa gume na Caddija da je to bila zamarajuća buka. Eto tako, gledao bih ja te certifikate za buku.
Ipak Prinx ima 72db a stvarno je tiha kao Linglong 69db, tako da ne znam jesu li certifikati tačni. A imam neku Bridgestone u gepeku rezervnu i kad je Kormoran izduvao jednom, bilo je mnogo buke od Bridgestonea a on je Premium. Dobra joj šara a ne znam što je ovako bučna bila.

Ipak od svih pobrojanih najprije bih Kineza, Kinezima danas najviše vjerujem.

I još samo da napomenem na starom asfaltu uz jako startno auto proklizava svaka. Tako na onom Golfu GTE su bile nove Goodyear F1 Eagle Asymetric 17", dakle dovoljno gume za jak grip. Po mnogima uz Continental Premium Contact najbolja ljetna guma. Ipak pri jakom momentu on je tada na starom ali suhom asfaltu proklizavao i palio ESP.

Avatar
Murga
Postovi: 2864
Pridružen/a: 20 jul 2013, 16:29
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Murga » 15 maj 2026, 06:58

Slatinash_7 je napisao/la:
12 maj 2026, 08:16
Murga je napisao/la:
11 maj 2026, 14:47
Baterije su super ako zivimo u bajkama. Koliko samo negativan uticaj imaju te stare baterije na ekologiju, zatim struja koja puni ta auta. Kofol cista auta, a vamo struja kojom puni to auto se pravi sa ugljem itd.
Ili recimo solarne ploce. To nakon sto se pokvari, isto katastrofa za ekologiju, ali vazno je da se ljudima to prodaje kao nesto sto spasava svijet.
Da se razumijemo, ima sve svoje mjesto, ali ovo kako trenutno izgleda, nije rijesenje za buducnost.
Naravno, to je moje misljenje, jednog laika koji radi u naftnoj industriji :D
Što se tiče ekologije, nije za zanemariti katastrofalnu iskorištenost motora na unutrašnje sagorijevanje koja nije veća od 25%..Druga stvar i to gorivo treba proizvesti, kad već radiš u naftnoj industriji možeš li nam reći na kojim temperaturama se izdvaja benzin a na kojima dizel iz nafte i kako se postižu te temperature? Dalje, treba napraviti motor i u toj industriji pološ stepen iskorištenja..
Ekološki su elektro automobili na našu žalost puno bolji od motora SUS i tu baš ne bi trebalo biti neke dileme. Da ima baterija koja se izvadi i stavi na benzinskoj to bi meni bilo sasvim dobro, ovako pošto nema ti su automobili za 80% zemaljske kugle poprilično neupotrebljivi za svakodnevnu upotrebu
Hvala na diskusiji. Pogresno si protumacio moj post. Ja sam rekao kako "tree hugger-i" gledaju elektricna auta i misle da je to spas, a to nije slucaj, barem ne ovako kako se to sada radi. Isto recikliranje, svaka cast kako se pazi planeta, pa onda dobijes podatke da i zemlje koje recikliraju, ustvari izvoze dosta smeca ili pale.

To sto sad pitas kako se sta odvaja iz nafte, pretpostavljam da vec znas, nemam sta diskutovati o tome. Cinjenica je da se i elektricna auta velikim dijelom pune prljavom strujom, kao i nafta ste se preradjuje po rafinerijama nije za pohvaliti. Nije za pohvaliti proizvodnja motora sa unutrasnjim sagorjevanjem? Pa kakva je proizvodnja dijelova za elektricna auta? Od cega su gume, ploce elektronike, plastike, hiljade stvari u tim elektricnim autima, plastificiranje sofersajbi, proizvodnja i bacanje baterija itd.? Mislim da si na osnovu svoje prica upoznat sa zelenom energijom. Tako pretpostavljam da znas i sta solarne ploce donose ekologiji, kao i propeleri sa turbina. Nista nije bas bajno, to je cinjenica, ali se nadam za nasu buducnost, da cemo svi kolektivno biti pametniji i bolji ljudi.

Isto tako je cinjenica da gorivo sadrzi energije kao malo koji drugi izvor energije koji je dostupan vecini zemaljske kugle i htjeli mi ili ne htjeli, nece jos nigdje otici.

Ako imas neki naucni rad da podijelis na tu temu sto si citao, rado cu procitati. Ovako pitanja za mene i moja za tebe mozemo do sutra pitati i nikad kraja. Moja poenta je da sa par pitanja niti mozes ti meni nesto pokazati, niti ja tebi suprotno, jer je cijena koje placa covjecanstvo malo kompleksnija stvar. To je vec za nekoga ko se tim ozbiljno bavi, zato i kazem za sebe da sam laik. Pozdrav.
Ne obra se bostan, dok sljive ne popadaju...

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 2474
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Slatinash_7 » 15 maj 2026, 09:40

Nisam se stvarno referisao na to šta ja znam a ti "ne znaš" nego na to da kad se priča o elektro vozilima konstatno se spominje to kako je energija dobijena prljava, kako kad se "potroše" baterije su katastrofa i slično, dok se isto uopšte ne priča za motore SUS..Činjenica je da se struja za elektrovozila može dobiti i čistim putem dok za preradu nafte nisam baš siguran..

Hoću reći, elektro auto nije ništa ekološki lošije za napraviti od auta sa motorom SUS ili je tu neznatna razlika.. Stepen iskorištenja samog motora SUS je najmanje 3 puta manji nego električnog automobila i samim time ima veći ekološki potencijal. Nafta će ostati i treba ostati,ima je i jedino je logično da je koristimo dok ne skontamo nešto bolje. Elektro auta su trenutno poprilično neupotrebljiva za većinu stanovnika naše planete, ali da imaju potencijal imaju.
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2026, 09:41

Huske je napisao/la:
14 maj 2026, 18:56
LingLong je vrhunska guma. Ojačana, to je njihov temelj proizvodnje jaka guma i mnogo gume na sve strane za vrhunski grip. Taj vrhunski grip i mnogo gume koju decu više goriva troši, neznatno ali ja to inženjerski sve računam i testiram kako ni profesionalci ne rade.
Tu mi je negdje nešto iznad 5l, 5.2l, dok je Prinx Winter Excelia iako zimski zahvaljujući svojim tehnologijama i nešto drukčijem pristupu uspio na 5 uzastopnih rezervoara uvijek biti na 4.8l.

Potrošnja gume, evo stanje LingLonga na tačno 45 000km. Još odlične i još prednje imaju prostora do graničnika. Svejedno na 50 000 kad budem radio servis prebaciću ih nazad i prvi put uraditi rotaciju. Siguran sam da mogu 100 000km kao od šale, a da i dalje imam 2.5mm na sve 4. Još da napomenem kako auto staje instantno i da u ovih godinu i pol ABS se nije upalio nijednom, a ESP jeste na mokrom starom asfaltu prilikom naglih ubrzavanja što je logično s obzirom na moment auta. Tu se sa malo osjećaja postepeno dozira moment.

Neki dan na velikoj pumpi za beton baš LingLong, ono ogromne gume. I ljudi se onda misle na malo auto šta da stave.

Kada su se meni ovako ova 2 proizvođača izvrsna, a i prije su bili odlični Sportiva, Sava i Kormoran, ja se jednostavno ne bih ustručavao bilo kojeg proizvođača.

Evo ljudi na BMWa stavljaju 19ke Altenzo gume, pa ima niz ovih proizvođača Austone, Tracmax, Trazno, Sailun, Dynamo, Croswind, Suny itd. Ne bih se ustručavao nimalo, uvijek bi mi bila opcija ispred premiuma.

Svakako koliko god km da pređete red je nakon 5-6 godina da zamijenite gume, pa makar i bile odlične šare.

Meni bi npr. bilo zanimljivo isprobati ovu Prinx Aquila Rev ljetnu gumu, jer sam očaran kakva je tehnologija na njihovim zimskim, a LingLong ljetni je fantastičan pa bih se vrlo teško odlučio.

Zanimljivo mi je kod ove Prinx zimske kako više gasa dajem i brže idem ona sve više hvata asfalt i na mokrom i suhom. A to je jer se pri povećanju brzine zagrijava i mikromolekule se šire, ona postaje elastičnija te tako bude u još čvršćem dodiru sa asfaltom. Dok ja to posmatram iz auta i osjetim da ona hvata sve jače, a sa izvana vidim samo gumu, ipak unutar guma se krije savremena tehnologija, mi nismo svjesni.
A koliko su tihe i udobne tek.
Problem nekih guma zna biti buka, i to nije nimalo dobro. Npr. Jednom mi se kolega požalio kad je stavio Lassa gume na Caddija da je to bila zamarajuća buka. Eto tako, gledao bih ja te certifikate za buku.
Ipak Prinx ima 72db a stvarno je tiha kao Linglong 69db, tako da ne znam jesu li certifikati tačni. A imam neku Bridgestone u gepeku rezervnu i kad je Kormoran izduvao jednom, bilo je mnogo buke od Bridgestonea a on je Premium. Dobra joj šara a ne znam što je ovako bučna bila.

Ipak od svih pobrojanih najprije bih Kineza, Kinezima danas najviše vjerujem.

I još samo da napomenem na starom asfaltu uz jako startno auto proklizava svaka. Tako na onom Golfu GTE su bile nove Goodyear F1 Eagle Asymetric 17", dakle dovoljno gume za jak grip. Po mnogima uz Continental Premium Contact najbolja ljetna guma. Ipak pri jakom momentu on je tada na starom ali suhom asfaltu proklizavao i palio ESP.
Vijek trajanja, odnosno kilometraža do dostizanja zakonske dubine profila Linglong gume je 37 500 km. Tačnije Linglong Sport Master.

Ovo su podaci ADAC-a.

Imaju posebne staze i mašine koje simuliraju vožnju po raznim uslovima i mjere koliko se guma troši tokom pređenih kilometara. Na osnovu tih mjerenja procjenjuju koliko će guma otprilike trajati.

Zato im klijenti vjeruju i referiraju se na ovaj autoklub kad kupuju.
A smooth sea never made a skilled sailor.

Avatar
Huske
Postovi: 367
Pridružen/a: 18 mar 2024, 08:39
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Huske » 15 maj 2026, 22:44

Asteriks je napisao/la:
15 maj 2026, 09:41
Vijek trajanja, odnosno kilometraža do dostizanja zakonske dubine profila Linglong gume je 37 500 km. Tačnije Linglong Sport Master.

Ovo su podaci ADAC-a.

Imaju posebne staze i mašine koje simuliraju vožnju po raznim uslovima i mjere koliko se guma troši tokom pređenih kilometara. Na osnovu tih mjerenja procjenjuju koliko će guma otprilike trajati.

Zato im klijenti vjeruju i referiraju se na ovaj autoklub kad kupuju.
Brajo ja mislim da ima tu jednostavno dosta varijabli koje oni ne mogu testirati. Nije isto prazno i puno auto, stil vožnje gas ili prebacivanje od A do B sa 80km/h, kvaliteta puta/asfalta, da li će se vršiti rotacija guma ili to testiraju samo na pogonu recimo par prednjih itd.

Njihovi testovi jesu vjerovatno pokazatelj da znaš nešto gdje gume stoje, ali vidiš u mom slučaju koliko to može odstupati od prave vrijednosti.

Evo danas sam mjerio 3mm naprijed i 5mm nazad. Iako i tu griješe jer kažu da ove gume dolaze sa šarom od 7mm. Nije, početna šara je 6mm, i to je urađeno zbog performansi jer guma jeste planirana za odlične performanse a ne za veliku trajnost.

Pošto smo ustanovili da je odlična guma vrhunskih performansi, ostaje onaj još mogući kompromis trajnosti ili gubitka svojstava nakon nekih km. A vidimo da one niti gubi svojstva, niti se troši pretjerano, dapače.

S obzirom da sam evo prešao skoro 50 000km a izgubio 3mm sloja na prednjim i 1mm sloja na zadnjim, a ide rotacija sada, to znači da bih ja mogao odvesti 100 000km na jednom setu(4 gume), jer ću u sljedećih 50 000 izgubiti opet 3mm naprijed i 1mm nazad, pri čemu će i prednje i zadnje u tom trenutku imati 2mm, opet iznad zakonskog minimuma.

Naravno neko će reći hajde ne brukaj se tu gumu ganjaš 100 000km, ali evo ako ćemo precizan test i sve u zakonskim normativima, pa da vidimo šta kažu testovi na ovakav rezultat, i šta kažu zagovarači Premium guma koji sa Visoka gledaju na ovakve varijante, ljudi misle da su to klizaljke na autu :D


Mislim da je VW uradio dobar posao u ovom segmentu, potpuno struja a ipak izgleda klasično dosta. Mislim da su glavnog konkurenta Renault Clio baš nadigrali i preskočili, puno je ovo ispred tehnološki, a opet ima taj Njemački Clean dizajn bez komplikacija.

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 16 maj 2026, 13:22

ADAC ima tim stručnjaka i laboratorija za testiranja. U testove uključuju automobilske inženjere, testne vozače, pa čak i statističare.

Testiranje se odvija na posebnim poligonima i stvarnim cestama, gdje se gume ispituju na suhoj i mokroj podlozi, pri različitim temperaturama, pa na snijegu i ledu itd.

Rezultate njihovih testiranja prenose svi evropski relevantni mediji autoindustrije, te glavni su pokazatelj stanja i kvalitete nekog proizvođača.

Ništa protiv tvojih ličnih iskustava, samo kažem šta struka veli. :mrgreen:
A smooth sea never made a skilled sailor.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6583
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 27 maj 2026, 00:45

Kakva rugoba iz Maranella :wtf:

slika

slika
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller CF Gauss

Avatar
JHam
Postovi: 5511
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la JHam » 27 maj 2026, 13:29

ne znam ima li jedno auto ovo elektricno, da hajmo reci moze da ga kupi normalna osoba, a da se odusevis dizajnom, kako unutra tako i vani, eto i do 100k KM, ma i vise, neovisno o cijeni :mrgreen:

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 jun 2026, 20:29

Poljska i dalje potvrđuje status jedne od važnijih evropskih baza za proizvodnju poljoprivredne mehanizacije, a najnoviji primjer dolazi iz kompanije Krawiec Traktor, koja upravo završava razvoj nove Kraft S-serije.
Nova serija traktora Kraft S poljskog proizvođača Krawiec Traktor donosi novi nivo razvoja poljoprivredne mehanizacije u Poljskoj. Modeli snage od 55 do 75 konjskih snaga kombiniraju moderan pogonski sklop, ergonomsku kabinu i konkurentnu cijenu, a cilj im je ozbiljno konkurirati kineskim, indijskim i proizvođačima iz Južne Koreje koji posljednjih godina sve snažnije osvajaju evropsko tržište.
Jedna od najvažnijih novosti su motori koji zadovoljavaju stroge Stage V ekološke norme. Traktori koriste agregate kompanije Simpson & Co., opremljene DPF sistemom, ali bez potrebe za korištenjem AdBlue tekućine, što bi moglo biti posebno zanimljivo manjim gazdinstvima zbog jednostavnijeg održavanja i nižih troškova eksploatacije.

Velik iskorak napravljen je i kod prijenosa. Nova serija dolazi s pogonom na sva četiri točka te novorazvijenim Carraro 12x12 mjenjačem s mehaničkim reverzerom i redukcijskim stepenom prijenosa. Proizvođač ističe kako je upravo precizna i spora vožnja ključna za rad u voćnjacima i uskim nasadima.
Poljski proizvođač naglašava kako maksimalno koristi domaće komponente i dobavljače. Točkovi dolaze iz kompanije Pronar Wheels, kabine proizvodi Koja, dok se brojni drugi elementi, poput spremnika goriva i rashladnog sistema, također proizvode u Poljskoj.

Takav pristup, tvrde u kompaniji, osigurava stabilniji lanac snabdijevanja i znatno jednostavnije servisiranje, što je posebno važno manjim poljoprivrednicima kojima je dostupnost rezervnih dijelova često presudan faktor pri kupnji.
A smooth sea never made a skilled sailor.

Avatar
jasmin10
Postovi: 14955
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 01 jun 2026, 21:37

JHam je napisao/la:
27 maj 2026, 13:29
ne znam ima li jedno auto ovo elektricno, da hajmo reci moze da ga kupi normalna osoba, a da se odusevis dizajnom, kako unutra tako i vani, eto i do 100k KM, ma i vise, neovisno o cijeni :mrgreen:
Ovi Kinezi realno dobro izgledaju. A i vidjam ih sve vise i vise na cesti. Tacno sam se zagrijao za ovaj BYD. :mrgreen:

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 04 jun 2026, 15:36

Automobili sa značkom MG će se proizvoditi u Europi prvi put nakon više od desetljeća. Naime, tvrtka koja stoji iza MG-ja, kineski SAIC, najavila je da će otvoriti novi proizvodni pogon u Španjolskoj. Uložit će oko 200 milijuna eura u izgradnju novog pogona u sjeverozapadnoj regiji Galica. Očekuje se da će tvornica otvoriti vrata 2028. godine s godišnjim kapacitetom od oko 120.000 vozila.

Bit će to prva europska tvornica marke otkako je 2016. godine zatvoren pogon u engleskom Longbridgeu nakon gotovo 116 godina proizvodnje automobila. Taj pogon, koji je proizvodio MG-jeve modele do 2005. godine, ponovno je otvoren 2011. godine kako bi se provela završna montaža limuzina MG 6, koje su se uglavnom proizvodile u Kini.

Novi španjolski centar imat će integrirano istraživanje i razvoj vozila, proizvodnju i opskrbu ključnim komponentama te koordinirati logistiku. To će omogućiti produbljivanje suradnje s europskim tehnološkim tvrtkama i dobavljačima, radeći na inovacijama poput tehnologije baterija i rješenja za čistu energiju.

SAIC je posljednji veliki kineski proizvođač koji je uložio u europski proizvodni pogon, što će mu omogućiti da ispuni nadolazeća pravila EU o podrijetlu i pravila za električne automobile te izbjegne plaćanje uvoznih carina.

Dok je većina kineskih tvrtki odlučila kupiti postojeće pogone ili se udružiti s postojećim europskim tvrtkama (kao što su Leapmotor i Stellantis ili Ford i Geely), SAIC otvara novu tvornicu.
A smooth sea never made a skilled sailor.

Avatar
Huske
Postovi: 367
Pridružen/a: 18 mar 2024, 08:39
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Huske » 05 jun 2026, 00:44

Mislim da će Kinezi tek u nadolazećim generacijama pokazati prave tehnologije. U ovoj sad generaciji tehnologije i modeli koje nude Kineski proizvođači su prepisivanje dizajna i tehnologija, te poentiranje na crash testovima. Jednostavno dokaz da znaju napraviti čvrstu šasiju, pouzdano i udobno auto. Nude 1.5 i 1.6 benzine, hybride, plug in hybride i čistu struju, tako da su i tu pokazali raznovrsnost.
Ipak nisu krenuli korakom unazad Stelantisa pa da nude 1.0 i 1.2.

trenutnim modelima oni više ne kucaju na vrata, nego su sigurno ušli u igru, oni sada igraju ligu gdje su najveći svjetski brendovi, ali sa povoljnom cijenom uz nekakav sitan kompromis vjerovatno kao što je npr. držanje u krivinama na ekstremnim brzinama(preko 150), ili max brzine oni uglavnom ograničavaju na 180 km/h ili čak 160 zbog sigurnosti i baterija. ipak tim pravcem ide i Volvo, a evo i VW je za svog Pola GTI koji je čista struja opet ograničio brzinu na 180. što ipak ostavlja jedan gorak okus kad imaš auto od 230 konja, ali sa druge strane opet kad razmisliš cestovno auto je u pitanju, da li je stvarno dobro praviti mašine koje mogu ići do 250.

Ipak nova auta su, stabilnost na visokim brzinama je nevjerovatna, tu su podijeljena mišljenja, neki smatraju kao gorak okus, a neki da je to dobro zbog sigurnosti.
Također šta još buni automobilske entuzijaste jeste da hybridi koji dolaze sa 2 motora(elektro+benzin) i elektro vozila nude na papiru 300 konja, ali ti konji ne prate ubrzanja na cesti, primjera radi auto od 300 konja ubrzava za 7.5 sekundi, dizel od 286 konja u teškoj šasiji Touarega npr. to radi za 6.1 sekundu, a Touareg teži još za 300kg od ovih elektro SUva. Počeli su muljati sa tim konjima i rade marketinški trik.
još uz 300 konja ograniče brzinu na 170km/h.

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 jun 2026, 19:24

Huske je napisao/la:
05 jun 2026, 00:44
Mislim da će Kinezi tek u nadolazećim generacijama pokazati prave tehnologije. U ovoj sad generaciji tehnologije i modeli koje nude Kineski proizvođači su prepisivanje dizajna i tehnologija, te poentiranje na crash testovima. Jednostavno dokaz da znaju napraviti čvrstu šasiju, pouzdano i udobno auto. Nude 1.5 i 1.6 benzine, hybride, plug in hybride i čistu struju, tako da su i tu pokazali raznovrsnost.
Ipak nisu krenuli korakom unazad Stelantisa pa da nude 1.0 i 1.2.

trenutnim modelima oni više ne kucaju na vrata, nego su sigurno ušli u igru, oni sada igraju ligu gdje su najveći svjetski brendovi, ali sa povoljnom cijenom uz nekakav sitan kompromis vjerovatno kao što je npr. držanje u krivinama na ekstremnim brzinama(preko 150), ili max brzine oni uglavnom ograničavaju na 180 km/h ili čak 160 zbog sigurnosti i baterija. ipak tim pravcem ide i Volvo, a evo i VW je za svog Pola GTI koji je čista struja opet ograničio brzinu na 180. što ipak ostavlja jedan gorak okus kad imaš auto od 230 konja, ali sa druge strane opet kad razmisliš cestovno auto je u pitanju, da li je stvarno dobro praviti mašine koje mogu ići do 250.

Ipak nova auta su, stabilnost na visokim brzinama je nevjerovatna, tu su podijeljena mišljenja, neki smatraju kao gorak okus, a neki da je to dobro zbog sigurnosti.
Također šta još buni automobilske entuzijaste jeste da hybridi koji dolaze sa 2 motora(elektro+benzin) i elektro vozila nude na papiru 300 konja, ali ti konji ne prate ubrzanja na cesti, primjera radi auto od 300 konja ubrzava za 7.5 sekundi, dizel od 286 konja u teškoj šasiji Touarega npr. to radi za 6.1 sekundu, a Touareg teži još za 300kg od ovih elektro SUva. Počeli su muljati sa tim konjima i rade marketinški trik.
još uz 300 konja ograniče brzinu na 170km/h.
Kineski proizvođači plasiraju nove modele na tržište 25 do 30 posto brže od svojih evropskih konkurenata. Proces razvoja skrate za 15ak i više mjeseci.

Baš su ti nove tehnologije vezane za kreš testove. Jer nije to danas više kvalitet karoserije, već masa pratećih sigurnosnih asistenata.
A smooth sea never made a skilled sailor.

Avatar
Huske
Postovi: 367
Pridružen/a: 18 mar 2024, 08:39
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Huske » 06 jun 2026, 20:13

Asteriks je napisao/la:
06 jun 2026, 19:24
Kineski proizvođači plasiraju nove modele na tržište 25 do 30 posto brže od svojih evropskih konkurenata. Proces razvoja skrate za 15ak i više mjeseci.
Da, sad su oni postavili čvrst temelj, jako armirani beton u svoju proizvodnju, ovladali tehnologijom, otvorili fabrike, uštosili kako napraviti jako i pouzdano vozilo, kupovina Volva je njima bila cijela jedna prekretnica ka ovome ja mislim, svi njihovi proizvođači su uglavnom na tehnologijama Volva. Cijela autoindustrija je državni projekat, svi proizvođači su dobili tehnologiju evo vam. E kad oni krenu sa autima sa više karaktera, otkrivanje novih tehnologija, baterija(a u tome su doktorirali na mobitelima). ok jesu različite branše, ali vjerujem da će baš oni tehnologiju baterija gurnuti na novi level. Pogledati onaj Xiaomi SUV, to mi izgleda stvarno pametno napravljeno auto sa sitnim stvarima unutar kokpita koje su inovacija i sve mi ima savršeno logički raspored.

Po cestama u Hrvatskoj i BiH sve češće srećemo nova Kineska auta. U BiH je Chery, a u Hrvatskoj nema Chery nego podbrendovi Omoda/Jaecoo.
Imamo Byd, MG, Geely. Recimo MG ZS idealan za firme sa samo 40 000KM+odbitak dijela pDVa, firmu to dođe negdje 35000KM za novo vozilo sa garancijom 150 000km. U odnosu na Daciu nudi više, ima automatik, bolju izradu, tome se ne može suprotstaviti niko pa ni klot Dacia koji je bio entry budžet.
Neki dan sam uživo vidio Chery Arrizo koga sam pominjao ovdje, pojavom i elegancijom na cesti vrlo ozbiljan sedan, nudi jako puno za početnu cijenu od 45000KM, bolja kupovina od Octavije za 55000.
Kinezi trenutno nadigravaju opasno ova auta iz korporacijske flote službenih automobila.

Kod njih je sistem tako i postavljen, prevoz od A do B uz oku primjetan luksuz, oa makar on bio i prividan.

Jedna vijest. VW Golf ponovo kralj Nurburgringa. VW Golf 8.5 GTI Clubsport edition 50 postao je najbrži cestovni auto na prednji pogon.

Avatar
Asteriks
Postovi: 10300
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 jun 2026, 20:25

Odlično zapažanje.

Plus dominiraju globalnim tržištem rijetkih zemnih metala, čineći otprilike 60-70% rudarske proizvodnje i preko 90% kapaciteta rafiniranja i prerade. Ti metali su neminovni u glavnim tehnološkim procesima i modernoj autoindustriji.

Kako bi stari majstori kazali, sve pod jednim krovom.
A smooth sea never made a skilled sailor.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.

DEBUG SSO: [] | STATUS: []