FINANCIJE (NE)ĆE BITI PROBLEM Visi li licenca Želji i Čeliku?!
Željezničar, Sarajevo, Borac i Široki Brijeg su bili klubovi koji su prošle sezone izborili plasman na međunarodnu scenu, ali umjesto Banjolučana, koji su završili kao trećeplasirani u prvenstvu, europsku vizu je ipak dobio Zrinjski, iako su Mostarci završili tek na poziciji broj devet.
Razlog? Drugostupanjska komisija za licenciranje Nogometnog saveza BiH odbila je žalbu Borca na odluku Prvostupanjske komisije, ali ne samo Borca, nego i one Čelika i Olimpica, koji su završili na pozicijama broj četiri i pet, dok se Slavija i Leotar, koji su također završili ispred Zrinjskog, nisu ni žalili na odluke Prvostupanjske komisije kada su europske licence u pitanju.
S obzirom da je odluka Drugostupanjske komisije za licenciranje “konačna i izvršna”, što jasno potvrđuje pravilnik o licenciranju, Zrinjski je automatski postao četvrti putnik na međunarodnu scenu, jer je od ranije bilo poznato da su Mostarci, uz Željezničar, Sarajevo, Široki Brijeg i Velež, jedini dobili zeleno svjetlo za Europu već od Prvostupanjske komisije.
Iz banjolučkog kluba su zbog ovakvog epiloga očekivano rigali vatru na NS BiH, iako argumenti čelnika Borca jasno sugeriraju kako njihova žalba jednostavno nije mogla biti usvojena na sjednici Drugostupanjske komisije. Naime, pravilnik o licenciranju je jasan.
“Bilo koji dokument koji pokazuje da su kriteriji ispunjeni u pogledu neizmirenih dospjelih obveza nakon roka koji je utvrđen kao 31. ožujka, neće biti uzet u razmatranje.”
Što su, pak, govorili u Borcu?
- Mi smo ispunili sve obveze zbog kojih nismo dobili licencu od Prvostupanjske komisije. Istina, rok je bio 31. ožujka, a nova Uprava kluba je imenovana tek 2. travnja, izjavio je predsjednik banjolučkog kluba Slobodan Radulj.
Iz njegovih riječi svima je bilo jasno kako Drugostupanjska komisija nije mogla usvojiti žalbu, iako je Radulj smatrao da je mogla, što je objašnjavao još apsurdnijim argumentom.
- U prošlosti je postojala tolerancija prema drugim klubovima, a zašto takav slučaj nije s Borcem, znaju samo ljudi u NS-u BiH.
U prijevodu, Radulj je smatrao da je Drugostupanjska komisija trebala Borcu progledati kroz prste, a s obzirom da nije, zaprijetio je istupanjem iz Premier lige, što se, naravno, nije dogodilo. U Čeliku, pak, nisu bili toliko ogorčeni odlukom Drugostupanjske komisije, vjerojatno iz razloga jer u zeničkom klubu nisu ni gajili nade da bi mogli dobiti licencu, što se već ne može reći za Olimpic, čiji je predsjednik Nijaz Gracić bio najavio odlazak iz bh. nogometa.
Iako je prošlogodišnja odluka Komisije za licenciranje očekivano podignula puno prašine, zanimljivo je da to nije prvi put da je Borac bez Europe ostao zbog licence, jer se nešto slično dogodilo i 2009. godine. Istina, tada je NS BiH licencu uskratio trećeplasiranoj Slobodi, ali je u Europu ipak otišao šestoplasirani Široki Brijeg, a ne Borac, koji je završio na petoj poziciji. O licencama se puno pričalo i 2005., budući da je NS BiH tada iste uskratio Željezničaru (drugo mjesto) i Sarajevu (pobjednik Kupa), tako da su umjesto njih u Kup UEFA otišli Široki Brijeg (trebao igrati u Intertoto kupu) i Žepče, iako je ovaj klub prvenstvo okončao tek na dvanaestoj poziciji.
Sve ovo dosad napisano može se karakterizirati kao malo veći uvod, budući da danas nitko ne zna hoće li licence opet odrediti naše predstavnike na međunarodnoj sceni. Podsjetimo, završnicu aktualne sezone kao pretendenti za Europu čekaju Zrinjski, Željezničar, Široki Brijeg, Sarajevo i Čelik, ali u određenim medijima su se pojavile informacije da iste “vise” Željezničaru i Čeliku, zbog čega bi u Europu, kako stvari sada stoje, uz Zrinjski, Široki Brijeg i Sarajevo mogao još i Velež.
Direktor administracije za licenciranje Adnan Džemidžić je izjavio da su takvi napisi neutemeljeni, iako, jasno, nije mogao potvrditi da će svi oni klubovi koji izbore plasman u Europu dobiti licencu.
- Ne znam odakle su se pojavile takve informacije, budući da još uvijek nije zasjedala Prvostupanjska komisija za licenciranje, izjavio je Džemidžić.
PET KRITERIJA
Proces licenciranja otkriva da klubovi za dobivanje licence moraju ispuniti pet kriterija – sportski, infrastrukturni, administrativni, pravni i financijski, a klubovima, očekivano, najviše problema predstavlja ovaj posljednji
ŠIROKI I ZRINJSKI
Pogled unatrag jasno otkriva da procesu licenciranja najodgovornije prilaze Široki Brijeg i Zrinjski, hercegovački premierligaši koji su najviše puta dobivali licencu već od Prvostupanjske komisije za licenciranje
U Borcu odavno svjesni
Iako je direktor administracije za licenciranje Adnan Džemidžić izjavio da Prvostupanjska komisija tek mora zasjedati, u nekim klubovima su već odavno svjesni da ne mogu do Europe, bez obzira na plasman. Tako su u Borcu još 31. ožujka na Skupštini kluba potvrdili kako će banjolučki klub drugi put u nizu ostati bez Europe.
- Uspeli smo osigurati 219 tehničkih dokumenata za dobivanje licence, borili smo se za ispunjavanje i financijskog kriterija, ali za to je bilo potrebno izmiriti
sve one obveze koje Borac trenutačno ima. Međutim, u ovoj situaciji to ne može uraditi nitko. Nažalost, ponovno se može dogoditi da izborimo pravo na Europu, ali da zbog licence ostanemo bez iste, izjavio je predsjednik Borca Draško Ilić.
http://dnevni-list.ba/web1/2014/04/23/f ... -i-celiku/" onclick="window.open(this.href);return false;