Autsajder pun nade! :)

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
Avatar
Thunder93
Postovi: 1274
Pridružen/a: 15 feb 2009, 11:29
Lokacija: starMo
Kontakt:

Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Thunder93 » 20 sep 2010, 20:39

Vidim, skoro svi korisnici koji su otvorili svoju temu imaju perfektne tekstove koji su dubokoumni i svi pogađaju pravo u poentu. Naravno, i ja ću se trudit da bude tako. NIšta ne obećavam, jer, Bog zna, nisam neki Tolstoj, a ni Goethe.
Za svoj prvi post sam odlučio pisati o temi koja je danas prisutna u svima nama, u svakom našem koraku, u svakom našem planu, ukratko, u svakom segmentu naše svakodnevnice. Pa nakon što sam ovo rekao, sam sebe pitam, da li sam odlučio, ili mi se ta tema sama nametnula, kao nepozvan gost na savršenoj zabavi. Nije ni bitno.
Dakle, da počnem. Prije otprilike deset godina, na svakom koraku smo mogli vidjeti djecu kako igraju žmure (ili žmire, skrivača, svejedni), ta- ta, lopova i policajaca, vidjeti ih kako preskaču gumu ili šutaju loptu. Nekad u to vrijeme i ja sam bio među tom djecom. Jer, bio sam dijete, kao i sva druga, dijete kojem je čokolada i par prijatelja, uz roditeljsku ljubav, značilo sve na svijetu. Bio sam sretan. Tokom mog odrastanja, sve se nekako počelo mijenjati. Ili sam se ja mijenjao, pa mi se činilo da svijet oko mene postaje drugačiji od one idile koja predstavlja prva sjećanja mog života.
Sjećam se, bio sam peti ili šesti razred, kad sam prvi put sjeo za kompjuter, i posmatrao ga kao nešto fantastično. Par godina poslije sam i prvi put pristupio internetu, i sjećam se da je net tada bio skroz slabo razvijen. Ili mi se opet samo čini. Zašto ovo pišem? Pišem ovo jer ne mogu da vjerujem da dijete od pet ili šest godina, koje dnevno ima deset sati slobodnog vremena, 85% tog vremena provede za PC-jem, ili pričajući o istom. Gdje je nestao smijeh s livada i sokaka? Gdje je nestala dječija graja kada se ne mogu složiti oko nečeg banalnog? Nije nestala, samo je prešla na ekran, na displej mobitela, ili u slušalice najmodernijeg music player-a. Neki dan igram fudbal s prijateljima, i neki malci od 5-6-7-8 godina vozaju bicikle oko igrališta. A meni drago, kao "nije sve izgubljeno". Ali, onda čujem jednog od njih kako priča o Browser igri, i što je još gore, svaki od njih se raspričao o tome kao da je to neki crtić koji prate svaki dan. I to je to. Kraj perioda pravog djetinjstva, onog bezbrižnog i razigranog, i početak "ekranizacije" istog. I ono malo vremena što izađu napolje, naša djeca pričaju o igricama, fejsbuku, msnu, ili nečem desetom. Ne kažem ja da djeca ne treba da igraju igrica, niti da je internet loš. Nasuprot, internet danas može biti izvor prihoda, može biti škola, može biti biblioteka. Ali, ne. Djeca će na fejsbuk, na majspejs, gdje mogu biti žrtve najogavnijih i najodurnijih "ljudskih" namjera.
Ja sam rekao što sam mislio. Po tom pitanju ja migu uraditi jako malo, ili ništa. Ove moje riječi vjerovatno neće pročitati ni desetak osoba, ali eto. Morao sam reći što mi je na srcu.
Do ako Bog da, sljedećeg puta, topao pozdrav za sve. :)
Klopp for the kop!

Haris Arapović, neka ti dragi Allah podari Džennet.

Avatar
Megamon
Postovi: 4944
Pridružen/a: 15 sep 2010, 21:28
Lokacija: Izmedju planina u srcu doline
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Megamon » 20 sep 2010, 20:43

Imamo slicno razmisljanje,nije lose za pocetak,sta vise dobro je.
A sto se tice teme kolumne,nazalost je tako.Jbg ovaj comp je najvece zlo.
Vidjeces za 10 godina niko se nece ni sa kim druziti,Prije par godina sam svaki dan igrao lopte na igralistu nedaleko od kuce.Dolazili si i ljudi od 25-30god,a sad tu rijetko ko da se skupu u 10 dana. :roll: :(
Kada dodje sudnji dan, kad' dusa napusti tijelo Bog ce da nam kaze da je krep'o Zeljo, na taj dan sve plave boje se gase, a ostat ce BORDO da lijepi Dzenet krase!

vojnik srece
Postovi: 99
Pridružen/a: 14 sep 2010, 14:22
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la vojnik srece » 20 sep 2010, 20:47

ma brate sve je sjebanoo ja znam kao mladzi krenm ulicom i ono u koje kod doba naidzes znas da ces na nekog na naletit dovoljno za neku zajebacniju nbt lopte zmire al sad ma djece nema s glavee gledam zastekaju se u neke ulicice navece i drogiraju see ma to su djeca jbg 14 15 god i mladzi aa po danu ih nigdje nemaa ccccccc tugaaa

Avatar
Thunder93
Postovi: 1274
Pridružen/a: 15 feb 2009, 11:29
Lokacija: starMo
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Thunder93 » 20 sep 2010, 20:59

Megamon je napisao/la:Imamo slicno razmisljanje,nije lose za pocetak,sta vise dobro je.
A sto se tice teme kolumne,nazalost je tako.Jbg ovaj comp je najvece zlo.
Vidjeces za 10 godina niko se nece ni sa kim druziti,Prije par godina sam svaki dan igrao lopte na igralistu nedaleko od kuce.Dolazili si i ljudi od 25-30god,a sad tu rijetko ko da se skupu u 10 dana. :roll: :(
JBG, izmisljeni fifa, soccer i tako to..tuzno
Klopp for the kop!

Haris Arapović, neka ti dragi Allah podari Džennet.

Avatar
Thunder93
Postovi: 1274
Pridružen/a: 15 feb 2009, 11:29
Lokacija: starMo
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Thunder93 » 20 sep 2010, 21:12

vojnik srece je napisao/la:ma brate sve je sjebanoo ja znam kao mladzi krenm ulicom i ono u koje kod doba naidzes znas da ces na nekog na naletit dovoljno za neku zajebacniju nbt lopte zmire al sad ma djece nema s glavee gledam zastekaju se u neke ulicice navece i drogiraju see ma to su djeca jbg 14 15 god i mladzi aa po danu ih nigdje nemaa ccccccc tugaaa

jeebi ga, da prostiš. znam brate. 17 mi je godina, i kroz takvo nesto porlazim svaki dan. tesko mi je kad vidim prijatelja kojem je cigar na malom odmoru vrhunac užitka. al jbg, ja tu pokušavam nešto, al džaba. oni se "ne daju"
Klopp for the kop!

Haris Arapović, neka ti dragi Allah podari Džennet.

Avatar
Mont0
Postovi: 2664
Pridružen/a: 16 dec 2008, 00:49
Lokacija: Delta Quadrant
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Mont0 » 21 sep 2010, 00:27

Thunder93 je napisao/la:Vidim, skoro svi korisnici koji su otvorili svoju temu imaju perfektne tekstove koji su dubokoumni i svi pogađaju pravo u poentu...
Vidim, tebi malo jedna :P

http://sportsport.ba/forum/viewtopic.php?f=35&t=2261
Thunder93 je napisao/la:.., topao pozdrav za sve. :)
Kako mislis topao :lol:

Samo goni..
Support Velez, It's logical! ★

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Taktičar » 21 sep 2010, 03:26

To su posljedice modernog vremena koje sa sobom nosi prednosti i mane. Sa jedne strane imaš poboljšane uslove života zbog npr. poboljšane medicine, tehničkih dostignuća, industrijalizacije itd., ali to ima svoje popratne posljedice u vidu zagađenja i globalnog zagrijavanja. To važi i za ovu problematiku koju si ti predstavio. Kompjuteri i internet mogu biti veoma korisne stvari, ali odvlače djecu od igre vani koja je zdravija po njih.
Kaže se: Novo vrijeme nosi svoje breme.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Thunder93
Postovi: 1274
Pridružen/a: 15 feb 2009, 11:29
Lokacija: starMo
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Thunder93 » 21 sep 2010, 18:45

montO...bilo mi glupo nastavljati na onu temu xD
Klopp for the kop!

Haris Arapović, neka ti dragi Allah podari Džennet.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Monolog » 21 sep 2010, 18:53

Monolog je napisao/la:
Zato ja imam taktiku za budućnost. Kada dobijem dijete, automatski ga upisujem na neki sport, jer tada će svi biti zalijepljeni za računar. Ulagaću u njeg, a on će mi to vratiti sve i to sa kamatama.

Epic win.
Ovo napisah na jednoj drugoj kolumni sa sličnim sadržajem. Helem, dijelim @TaktičarOvo mišljenje(što i nije slučajnost). Ja nisam "zijanio" ništa iako sam dosta rano dobio ovu prokletu mašinu. No, mene su neke druge stvari udaljile sa sportskih terena, te sam sada samo posjetilac istih, a ne sudionik u nekom takmičenju. Ali, ne žalim se, možda je ovako bolje.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Thunder93
Postovi: 1274
Pridružen/a: 15 feb 2009, 11:29
Lokacija: starMo
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Thunder93 » 21 sep 2010, 19:12

Monolog je napisao/la:
Monolog je napisao/la:
Zato ja imam taktiku za budućnost. Kada dobijem dijete, automatski ga upisujem na neki sport, jer tada će svi biti zalijepljeni za računar. Ulagaću u njeg, a on će mi to vratiti sve i to sa kamatama.

Epic win.
Ovo napisah na jednoj drugoj kolumni sa sličnim sadržajem. Helem, dijelim @TaktičarOvo mišljenje(što i nije slučajnost). Ja nisam "zijanio" ništa iako sam dosta rano dobio ovu prokletu mašinu. No, mene su neke druge stvari udaljile sa sportskih terena, te sam sada samo posjetilac istih, a ne sudionik u nekom takmičenju. Ali, ne žalim se, možda je ovako bolje.
Ma ne mislim ja samo na sport iskljucivo. Dobro je i izaci na kafu ili sladoled s rajom, pa na neki koncert i tako. Samo da se malo aktiviramo.
Klopp for the kop!

Haris Arapović, neka ti dragi Allah podari Džennet.

Avatar
legenda reala
Postovi: 33836
Pridružen/a: 30 jun 2010, 00:53
Lokacija: Gorazde
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la legenda reala » 21 sep 2010, 20:29

Thunder93 je napisao/la:
Megamon je napisao/la:Imamo slicno razmisljanje,nije lose za pocetak,sta vise dobro je.
A sto se tice teme kolumne,nazalost je tako.Jbg ovaj comp je najvece zlo.
Vidjeces za 10 godina niko se nece ni sa kim druziti,Prije par godina sam svaki dan igrao lopte na igralistu nedaleko od kuce.Dolazili si i ljudi od 25-30god,a sad tu rijetko ko da se skupu u 10 dana. :roll: :(
JBG, izmisljeni fifa, soccer i tako to..tuzno
I u nas je to isto mi oni što smo odrastali tek poslije rata samo nam daj da se igramo lopte, žmire mi nismo znali šta je kompijuter ,daj da se igramo ko mali autića ,klikera ,a sad vidim ovu dijecu samo kompijuter još im roditelji kupili one motore pa nema u njima metar nemogu da se popnu na onaj motor a ko fol se oni vozaju .Gledam malca ne može da dohvati nogama ono gdje se stavljaju noge a on vozi ja bi ono zabranio bar do 15 godina .
A za ovo što se neigra lopte tako je svugdje i kod nas prije bilo dosta raje pa napravi se po deset ekipa i igraj a sad po dva tri malca i onako bezveze šutaju niko ne igra lopte.
Španski bijeli vuk, neprevaziđeni El Matador. Anđeo Madrida. Šef lob udaraca. Njegovo istinsko kraljevsko visočanstvo. Raul Gonzalez Blanco.

Avatar
dema
Postovi: 6892
Pridružen/a: 21 apr 2009, 17:58
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la dema » 04 okt 2010, 17:33

Ama kakvo moderno vrijeme,nije ono krivo za to.Krivi su roditelji samo oni niko vise.Mama i babo vise vole ulozit milju kupit kompjuter i pustit isti da im odgaja djecu.Prvo naravno dok su mala daju ih u vrtic ima,cak mama koje ni ne rade ali djete ide u vrtic.Jer mama mora s drugaricama na kafu ili tako nesta.Ona ne zeli da se posveti odgoju djeteta ona zeli da ima svoju slobodu da uziva.Babo garant ganja karijeru kad je kuci zeli se odmorit malo bit s mamom a tu opet smeta pogodicete ko.Djete onda zatvore u sobu mama mu da grickalica da se lijepo deblja,kicma se lagano krivi dijete odgaja vrtic,kompjuter,net,ulica i skola.E kako dijete raste ono nema osjecaja za te iste roditelje pa svojoj mami opsuje mater,kad ojaca kaze starom sta je os se pobit ili u blazem obliku te iste roditelje kad ostare nece ni obic da vidi jesu li zivi uopste.E onda pogledam kroz prozor i vidim rijetku djecu sretnike koju su roditelji izveli na ljuljacke ili slicno pa se s njima igraju s loptom itd pa ih upisu da nesta treniraju ,pa tako djeca nadu djecu koja su istih ili slicnih razmisljanja potreba.Ta djeca ce uvijek bar ce se trudit da znaju i za svoje roditelje jer su i oni znali za njih.
Ova prva djeca pocnu rano pit zasto jer si onda legenda,ali drug jos si veca legenda ako smotas roru.Ako si curca lijepo je se ocistit koji put i pricat ko musko rec onaj moj yebac prepurucujem ti ga dobar je.E sad zamislite oni takvi ako ne zaglave skroz rode djecu njihov odgoj ce bit jos gori.Dobra ti je tema i da treba uvest vise tjelesnog u skole treba djecu bar tamo tjerat da se bave sportom i trebaju nam profesori koji znaju radit a ne koji su kupili diplome opet su tu roditelji jer oni glupoj djeci kupe diplome i posao da mogu jedino tako pobjedit bolje od sebe i pametnije i one koji se vise trude.Odoh ja daleko.
Uglavnom za kraj kineska poslovica:Najsiromasniji je onaj roditelj koji djeci pruzi samo materijalno.

Avatar
Zagor
Postovi: 5520
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Autsajder pun nade! :)

Post Postao/la Zagor » 04 okt 2010, 17:47

Sjećam se i ja toga. Igraš ta-ta , sakrivaš puške :D pa onda lopte svaki dan (od garaže praviš buku, komšije galame), eh kad se sjetim, al jbg. ubrzo se pojavi kompjuter i polako sve manje i manje sam vani izlazio, al hvala Bogu pa mogu reći da sam i ja doživjeo te ta-ta, lopta, žmire... Sjećam se jedno vrijme sam sa dvojicom jarana gotovo stalno bio u timu za ta-ta, jedva čekao sljedeći dan i novu rundu ;) . Sad gledam vani , ispred zgrade "osuši" se onaj koš, možda jednom-dva put sedmično čujem djecu. Ono što sam zaboravio reći je da nisi mogao od igre ući u kuću da ručaš, pa javiš mami da ti namaže krišku.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.