Post
Postao/la bordopoeta » 17 feb 2020, 11:48
Evo nešto i o Ristiću Aleksandru-Aci, rogatičaninu. Nisam baš siguran, ali čini mi se da je počeo karijeru u našim mlađim kategorijama. Bio je izvanredan prefinjeni tehničar, najbolji među odbrambenim ondašnjim fudbalerima,a imao je precizan i rezantan šut, te je kod nas izvodio penale koje mislim da nije nikada fulio do... Svemu dođe kraj pa i ovoj njegovoj seriji. Bijaše to u sezoni (ili možda dvije) pred naše osvajanje titule (a na ljeto će sa Mušetom preći u Hajduk). Igralo se na "Koševu", protivnik "Partizan", stadion pun k'o šipak. Jedna nezaboravna utakmica, puna preokreta i iznenađenja, akcija za pamćenje i ono najvažnije, golova. Do negdje pred kraj rezultat je 5:4 za "Partizan", kada je dosuđen penal za nas. I, bezbeli, izvešće ga Aco. Te se utakmice između još nekih najviše sjećam. Na golu prema jugu, namješta Aco loptu na kreč zalijeće se, šutira i ... pogađa prečku. Na stadionu muk, u prvi mah ni navijači "Partizana" se ne raduju, jer su se bili us rali znajući kako Aco izvodi penale. Ubrzo je kraj i "Partizan" dobija sa 5:4.
Osim po svojim nespornim fudbalskim kvalitetima bio je poznat i po svom kockarskom umijeću. Aco je bio onaj fini, kulturni mangup, nije bio papak i volio je da kocka, što mu je dobro išlo za rukom. Poznato je da je redovno pelješio igrače Hajduka godinama, a kasnije igrače Veleža gdje je prešao iz Hajduka, pa se tako priča da je na partiju pokera došao (Hadžiabdić - "Čorba" ili Vladić - "Kulje") sa glanc novim autom a vratio se sa nekom krntijom, jer je izgubio u partiji, a pogodi ko je dobio njegov novi automobil. Više je para uzeo Aco na pokeru od igrača Veleža i Hajduka, nego što je zaradio igrajući fudbal. Kasnije je u Njemačkoj Aco ostvario zavidnu trenersku karijeru (između ostalog bio pomoćnik Branku Zebecu jednom od najvećih trenera u Njemačkoj). Nadam se da nisam bio dosadan. kako tebi tako i ostalim forumašima. LP i budi mi zdrav i debeo i, aBd, u maju pred VV.