Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
62
58%
Benzin
25
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
16
15%
 
Ukupno glasova: 107

Avatar
StrikeWarzone
Postovi: 2584
Pridružen/a: 09 okt 2018, 10:53
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la StrikeWarzone » 17 sep 2020, 07:05

Asteriks je napisao/la:
16 sep 2020, 19:22
Glava izravnana,uradjen hidrotest,zamijenjen dihtung.Izvrsena provjera "klipova". Nasuto ulje par dana da se ispere sistem pa ce biti nasuto novo.
Radna tempetatura motora ispod sredine dok je do sada znala i da ide preko trece one linije.
Problem je bio jer je probila voda na prvom klipu,dihtung sprzen i motor pomijesao ulje i vodu.
Htjeli su da te gase, yeb'o si im mater!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14407
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 sep 2020, 15:54

Aj nek je odradjeno.

Ako nakon toga zelis motor na duze staze, mijenjaj antifriz svake jeseni (pomenuti stiti hladnjak te upoce motor od korozije plus propisan omjer i redovna zamjena cuvaju npr. semeringe).

Mali servis radi 1000 km prije uobicajnog intervala te ako ti je motoru 15 + godina, onda slobodno koristi i viskoznije ulje.
The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing. ✍️

Avatar
StrikeWarzone
Postovi: 2584
Pridružen/a: 09 okt 2018, 10:53
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la StrikeWarzone » 18 sep 2020, 18:42

Asteriks je napisao/la:
17 sep 2020, 15:54
Aj nek je odradjeno.

Ako nakon toga zelis motor na duze staze, mijenjaj antifriz svake jeseni (pomenuti stiti hladnjak te upoce motor od korozije plus propisan omjer i redovna zamjena cuvaju npr. semeringe).

Mali servis radi 1000 km prije uobicajnog intervala te ako ti je motoru 15 + godina, onda slobodno koristi i viskoznije ulje.
15w40 sipam,Ravenol. Zuta ona kanta 5l.
Danas uradjen mali servis,hvala Bogu nema vise pritiska u sistemu.
U svakom slucaju,hvala ti na svim savjetima ;)
Htjeli su da te gase, yeb'o si im mater!

Avatar
Lillard
Postovi: 26341
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Lillard » 20 sep 2020, 12:14

Neko mi kljucem cijelu bocnu stranu presao. Najgori sljam. Da mi je znat ko je mrtav bi bio. Veceg sljama nema na svijetu od tog, jbem im majku.
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
Rigoletto
Postovi: 8127
Pridružen/a: 04 apr 2016, 21:06
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Rigoletto » 20 sep 2020, 17:48

Lillard je napisao/la:
20 sep 2020, 12:14
Neko mi kljucem cijelu bocnu stranu presao. Najgori sljam. Da mi je znat ko je mrtav bi bio. Veceg sljama nema na svijetu od tog, jbem im majku.
Meni su na novom novcatom autu nakon par mjeseci kljucem izgrebali bocnu stranu i pokusali iscupat brisac, auto propisno parkiran u gradu, javni parking. Takvima kamen oko vrata i u bunar.
goveđigulašmajka

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 20 sep 2020, 23:58

Lillard je napisao/la:
20 sep 2020, 12:14
Neko mi kljucem cijelu bocnu stranu presao. Najgori sljam. Da mi je znat ko je mrtav bi bio. Veceg sljama nema na svijetu od tog, jbem im majku.
Gdje se to desilo ?
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
jelle
Postovi: 5722
Pridružen/a: 28 feb 2010, 23:25
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jelle » 21 sep 2020, 08:11

Sve je dobro samo da ne pale :mrgreen:

Avatar
Asteriks
Postovi: 14407
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 sep 2020, 09:07

Gume Maxxis, tajvanskog proizvodjaca Cheng Shin, odicno se pokazale na testovima za ljetnu sezonu (za R18 i R17). Cak i glede vijeka trajanja nalaze se u top 4, dok je Michelin u samom vrhu. Prilicno jeftiniji a mogu parirati premium brendovima.

Maxxis je pokazao kvalitet i na testovima za nadolazecu zimsku sezonu (dimenzije 205/55 R16)

slika

Ljudi kucaju na velika vrata. :salut:
The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing. ✍️

Avatar
StrikeWarzone
Postovi: 2584
Pridružen/a: 09 okt 2018, 10:53
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la StrikeWarzone » 23 sep 2020, 14:24

Nista to,mudri Bosnjani samo SAVI ESKIMO vjeruju.
Htjeli su da te gase, yeb'o si im mater!

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 23 sep 2020, 14:40

StrikeWarzone je napisao/la:
23 sep 2020, 14:24
Nista to,mudri Bosnjani samo SAVI ESKIMO vjeruju.
Jes vala , šta god da pričaš ne mere samo Sava ...
Viber , Doljani i Sava ne mere drugačije...
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Civa
Postovi: 2987
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Civa » 23 sep 2020, 17:22

Ali ono što je problem kod guma u Bosni je upravo oskudna ponuda. Prošlu zimu tražio zimske gume u gradu gdje ima 5-6 mjesta gdje se gume prodaju. Prvo što su svi nudili bilo je Kingstar, Sava, Tigar i Starfire.

Nakon mog da tražim kvalitetnije gume slijedi ponuda Hankooka po cijeni za 15-20 maraka (1 kom) skuplja nego na olx.ba, i onda na dva tri vulkanizera Kontitental i Mišelin, na jednom mjestu su nudili Pirelli po žara cijeni, i na kraju sam dobio super cijenu za Dunlop gume na zadnjem mjestu gdje sam otišao da provjerim i zaista u onoj blagoj zimi odlično su se pokazale u par navrata. Vidjet ćemo ovu aBd.

Ono što želim da kažem, da npr neke gume je malo teže naći a da nije npr Sarajevo, Zapadna Hercegovina ili par mjesta u manjem entitetu. Tako da i ovaj Maxxis ćemo sačekati da dođe do nas...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14407
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 24 sep 2020, 09:16

StrikeWarzone je napisao/la:
23 sep 2020, 14:24
Nista to,mudri Bosnjani samo SAVI ESKIMO vjeruju.
Svake godine testira se preko 50 sezonskih guma. Kriticki nastrojeni njemacki novinari renomiranih auto magazina pomno prate, evo u ovom slucaju rezultate testiranja zimskih, koje se tradicionalno obavljalo u Finskoj.

Sava Eskimo je u tim okolnostima 2018., za dimenzije 175/65 R14 dobila prolaznu ocjenu 2.9, sto je oznaceno kao zadovoljavajuce. Takodjer je za 2017. R15, dobila istu ocjenu.

Tu se gledao zaustavni put, upravljivost na suhom, mokrom terenu, po snijegu/ledu itd. Ova ocjena znaci mnogo, pogotov kada se nadje u top 10.

Problem je ova Savina zimska iz 2019., dimenzija 185/65 R15, koja je pokvarila prijasnji ucinak i dobila ocjenu dovoljno, al je i dalje iznad granice koja se ne preporucuje. Lose se pokazala prilikom testiranja na mokrom terenu (upravljivost, sigurnost itd.). Moguce i da su na tim testovima malo poostrili kriterije.

Ipak, popravili su dojam sa zimskim R16 iz 2020., gdje su ponovo vratili onaj nivo na tablici iznad dovoljnog.

Kada sve sumiramo, odnos ulozeno/dobiveno, mozemo zakljuciti da se radi o proizvodjacu pristupacne cijene, za gume koje nisu u rizicnoj skupini.

Vozio sam na gumama raznih proizvodjaca, cak onih premium ali Savine nekako najduze. Nikad niti jedan problem, ali moras paziti dubinu sare te generalno stanje, posto se gume trose (neke brze neke sporije) i naravno spuru. Samo drzis odstojanje a kada vidis pravac ko grom se ispalis (gluho bilo). :mrgreen:
The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing. ✍️

Civa
Postovi: 2987
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Civa » 24 sep 2020, 15:50

Al Sava ima isto dva pogona. Ja sam te prošle zimske imao Savine i dvije su bile Made im Slovenia, druge Poland. Od te 4 ova jedna Poljska je imala na sebi gutu, a i druga Poljska također manju guticu. Gume su dot16 bile, i tako često čujem da ima ta Sava Slovenska i Poljska i raja se žali na tu Poljsku baš..

Avatar
Asteriks
Postovi: 14407
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 24 sep 2020, 16:30

Sava je godinama u vlasnistvu Goodyear grupacije. Ova Goodyear kompanija ulaze milione, kako u prosiranje kapaciteta tako i tehnologiju. Samo su 2019. za onaj pogon u Sloveniji ubrizagali blizu 100 miliona. Godisnji obim proizvodnje u pomenutom pogonu iznosi oko 8 miliona guma sa tendencijom rasta.

Za Poljsku nisam cuo, ali oba pogona bi trebala biti uskladjena tacnije trebala bi ispunjavati odredjene uvjete po pitanju kvalitete pogotov ako nose ima jednog proizvodjaca.

I treba dodati da se Sava nije bas proslavila sa ljetnim gumama Perfecta (guma do velicine R15) dok je Intensa (gume vecih dimenzija) UHP R18 za ovu sezonu dobila ocjenu 2.7, znaci blizu granice dobrog i svakako je za preporuku.
The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing. ✍️

Avatar
jelle
Postovi: 5722
Pridružen/a: 28 feb 2010, 23:25
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jelle » 29 sep 2020, 07:55

Asteriks je napisao/la:
16 sep 2020, 12:28
jelle je napisao/la:
16 sep 2020, 07:46
@Asteriks
2.0 motor 103 kw od Wv ....jucer normalno ugasio auto bez greske ...upalim ga navece izbaci lampicu od Engine Menagmet i vidim da je izgubio na vuci pofino , dok sam isao prema majstoru upali se i check engine lampica ...posto je vec bilo pola 7 majstor nije imao kad da detaljise nego me prvo pitao jel izgubio na vuci i kad sam mu potvrdio da jest ...kaze ne sikiraj se nije opasno il je Erg ventil il dpf filter se zaprljo pa se prebacio u safe mode.

E sad mene interesuje bili moglo biti nesto drugo i ako jest ovo sto je on naveo koliko kosta popravka istih ako znas ?
slika
Check engine se moze paliti zbog nekoliko stvari, cak zbog senzora polozaja radilice, tako da je to jedan kompleksan problem. O cemu je rijec mozes znati samo nakon detaljne dijagnostike, a nema sanse da ovako mozemo nagadjati glede cijena popravke.

Inace, EGR moze ostati u otvorenom il zatvorenom polozaju itd. Onda, zavisi koji je nivo mehanickog ostecenja, da li je potrebno ciscenje ili zamjena...
Ipak je neki TurboCharger Boost Control Position Sensor Circuit Range / Performance

Znas li sta je to tacno na nasem jeziku ...jel Maf senzor ?

slika

Avatar
Asteriks
Postovi: 14407
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 sep 2020, 16:15

Ovaj kod moze ukazivati na problem senzora polozaja turbine ili uopce problem turbine. Onda, greska moze biti povezana sa ogranicenjima na usisnom ili izduvnom sistemu itd.

Moguce da garez ne dozvoljava lopatici da se vrati u svoj polozaj.
The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing. ✍️

Avatar
BelminM23
Postovi: 9759
Pridružen/a: 17 maj 2012, 17:49
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BelminM23 » 29 sep 2020, 19:49

BelminM23 je napisao/la:
29 sep 2020, 17:44
Pozdrav :D

Trebam prevesti auto na drugu osobu u drugom gradu, registracija mi je za desetak dana. Eh sad, nisam baš najbolje upućen u to. Da li meni prvo treba kupoprodajni ugovor, pa da mogu otići odjaviti auto u Doboj, da bi ga poslije mogli registrovati ovdje. A pošto bih išao sam za Doboj, zanima me da li mi prvo treba kupoprodajni ugovor, da se ne vraćam opet?

Hvala. :)

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24213
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Derdiyok » 29 sep 2020, 21:46

Asteriks je napisao/la:
29 sep 2020, 16:15
Druže, zanima me tvoje mišljenje u vezi Megane 2.
1.6 16v, 1.5 dci ili 1.9dci ?
Koliko god da sam se raspitao za dizele neko kaže dobar 1.5, ne valja 1.9, neko kaže obrnuto. Yebo lud zbunjenog.
Najradije bih uzeo benzinca ako izleti šta.

407 sam se riješio. Svako malo sam te pitao u vezi nje :D
® GONGASHI POWERHOUSE ®

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la redbull93 » 29 sep 2020, 22:05

Je li neko imao susreta sa ovom igrackom? Djeluje mi pravo dobra stvar.

Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Profesor
Postovi: 4278
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Profesor » 29 sep 2020, 23:00

Sta kažu forumski avto znalci na Renault Talisman? Neko imao iskustvo sa istim?

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: VivaLaStella i 10 gostiju.