Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 20 feb 2021, 23:24

ASD je napisao/la:
20 feb 2021, 21:29
Henk je napisao/la:
20 feb 2021, 19:06
ASD je napisao/la:
19 feb 2021, 00:38


Zavisi od osobe do osobe. Koliko će se posvetiti tome.
Neko može za dva mjeseca to dostići, a neko ne može ni za 10 godina.

Ne mogu se tačno sjetiti. Mislim da se do B1 nivoa oko 3000 riječi spomene. Ali za polaganje ti je naravno potrebno mnogo manje.
Druže vjeruj mi dajem max od sebe i za dva mjeseca se može naučiti jedno ništa. Jer toliko toga ima da nije normalno samo na A1 i A2 ima oko 750 glagola koji se moraju znati, B1 i B2 nešto manje bar ih ja imam tako u pdf napisane. O riječima da ne govorim. Svi znaju njemački reci dobar dan, jednu kafu, jednu pizzu itd to nije njemacki. Kad ljudi kažu znaju B1 pa ja samo zamislim da meni dođe švabo i kaže ja znam tvoj B1 a on bukv na nekom dobrom A1 nivou. Mislim zavaravamo se. Znam neke ljude koji imaju kao B1, ili ga znaju a ja znam više od njih a tek sam na nekom A2, gramatički preloši, pisanje im katastrofa itd. Zato kažem bajki mi je dosta.
Zavisi, šta ti znači, dajem maksimum od sebe. Koliko vremenski i koliko efektivno.
Fokus pri učenju treba biti u građenju Wortschatza i učenju fraza. to se prije svega gradi kroz gledanje medija (youtubea ili televizija i nepoznatih zapisaivanja u svesku).
Ja sam lično prošao kroz te sve faze.
Od zapisivanje u svesku nekih osnovnih riječi kao što su kennen ili möchten koje sam kao početnik morao znati, do nekih skroz stručnih riječi koje danas učim i koje pronalazim u knjigama.
Ako nije tajna, šta si planirao raditi u Njemačkoj?
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

Avatar
ASD
Postovi: 26278
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 20 feb 2021, 23:29

KrajisnikBosnjak je napisao/la:
20 feb 2021, 23:24


Ako nije tajna, šta si planirao raditi u Njemačkoj?
Nisam planirao ići u Njemačku.
Učim jer volim jezike, a i može koristiti.

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 21 feb 2021, 02:36

ASD je napisao/la:
20 feb 2021, 23:29
KrajisnikBosnjak je napisao/la:
20 feb 2021, 23:24


Ako nije tajna, šta si planirao raditi u Njemačkoj?
Nisam planirao ići u Njemačku.
Učim jer volim jezike, a i može koristiti.
Svaka čast. Za bh. tržište rada - poznavanje njemačkog jezika je ogromna prednost. 1000KM+ lagano.
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

Avatar
Varg
Postovi: 2733
Pridružen/a: 06 maj 2019, 20:34
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Varg » 21 feb 2021, 10:36

redbull93 je napisao/la:
20 feb 2021, 18:26
Ucite iz svih izvora, evo jedna dobra fb stranica:

https://www.facebook.com/Njema%C4%8Dki- ... 311007550/

slika
ovo je jedini dobar način za učiti glagole na njemackom, dakle SAMO I ISKLJUČIVO UZ ODGOVARAJUCU PREPOZICIJU ILI PADEŽ KOJI DOLAZI UZ NJEG, sam glagol kada naucite pravite sebi dupli posao jer cete na većem nivou svakako morati dodati prepoziciju koja se jako jako cesto po bukvalnom smislu i kontekstu razlikuje od naše, i tada ce vam biti teže.

npr. njemci kažu jdm(DATIV) begegnen - a kod nas je to nekoga (Akk) sresti. pa necete reci ich bin dich begegnet nego ich bin DIR( dat) begegnet, sto bukv prevedeno znaci ja sam njemu sreo.

drugi primjer je lachen über(bukv prevedeno o, preko, iznad)
Ich habe über ihn gelacht - smijao sam se njemu a ne smijao sam se preko njega
itd itd
EKSLUZIVNO: Samo za vas, bice sve u redu. Pobjeda ce biti registrovana. Ovo je informacija iz prve ruke, delegat me je nazvao i rekao da će biti sve u redu. Pozdrav. Modži.

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 21 feb 2021, 10:46

Ne moze se njemacki bukvalno prevoditi i rodovi nisu isti kod njih i kod nas, to sam ja imao problema u pocetku, bukvalno prevodjenje zaboravite.

Nego ova fb stranica sto sam gore ostavio stvarno daje dobre primjere. Pa dobro dodje ko uci jos uvijek njemacki, bas pomaze, pogotovo ove teze malo stvari oko jezika.





Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
jasmin10
Postovi: 13651
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 21 feb 2021, 11:02

Uci li iko Svedski ?

Avatar
forza_juve
Postovi: 2226
Pridružen/a: 06 nov 2010, 15:52
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la forza_juve » 21 feb 2021, 11:03

redbull93 je napisao/la:
21 feb 2021, 10:46
Ne moze se njemacki bukvalno prevoditi i rodovi nisu isti kod njih i kod nas, to sam ja imao problema u pocetku, bukvalno prevodjenje zaboravite.

Nego ova fb stranica sto sam gore ostavio stvarno daje dobre primjere. Pa dobro dodje ko uci jos uvijek njemacki, bas pomaze, pogotovo ove teze malo stvari oko jezika.





Ma više kontakta sa ljudima koji pričaju njemački i doći će to.
Ima na YouTubeu Jelena Mladenović Njemački jezik , ima za početnike pa sve dalji nivo.
Žena sve fino objasni kako se šta koristi i koje riječi šta znače, malo slušaš i ona baš fino objasni i tu onda imaš da ti malo razmišljaš gdje šta dođe da ne ućis napamet.
❤️1946❤️
Na tronu može biti samo jedan

Avatar
ASD
Postovi: 26278
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 21 feb 2021, 15:35

Varg je napisao/la:
21 feb 2021, 10:36
redbull93 je napisao/la:
20 feb 2021, 18:26
Ucite iz svih izvora, evo jedna dobra fb stranica:

https://www.facebook.com/Njema%C4%8Dki- ... 311007550/

slika
ovo je jedini dobar način za učiti glagole na njemackom, dakle SAMO I ISKLJUČIVO UZ ODGOVARAJUCU PREPOZICIJU ILI PADEŽ KOJI DOLAZI UZ NJEG, sam glagol kada naucite pravite sebi dupli posao jer cete na većem nivou svakako morati dodati prepoziciju koja se jako jako cesto po bukvalnom smislu i kontekstu razlikuje od naše, i tada ce vam biti teže.

npr. njemci kažu jdm(DATIV) begegnen - a kod nas je to nekoga (Akk) sresti. pa necete reci ich bin dich begegnet nego ich bin DIR( dat) begegnet, sto bukv prevedeno znaci ja sam njemu sreo.

drugi primjer je lachen über(bukv prevedeno o, preko, iznad)
Ich habe über ihn gelacht - smijao sam se njemu a ne smijao sam se preko njega
itd itd
Ja dajem drugačiji savjet.
Prepozicije je jako jako jako teško učiti.
I predlažem da se uče isključivo gledanjem serija i filmova kada se već sakupi dovoljan vokabular.

Avatar
Sheyi
Postovi: 12317
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 21 feb 2021, 19:48

Treba uciti svakodnevno, ko ide na kurs i nada se da ce savladati jezik neka se ne nada puno. Ja sam pored kursa, redovno svakodnevno ucio po 20 novih rijeci, plus 20 novih glagola u sadasnjosti i u dva prosla vremena, uz redovno slusanje njemackih emisija, citanja vijesti, ucenja preko raznoraznih yt kanala plus dodatno kurs, tako da sam od osobe koja nije bukvalno znala nista od njemackog za 10 mjeseci uspio poloziti glatko B1 na ÖSD-u u Doboju. U tom momentu sam mislio da znam njemacki solidno, medjutim, kada sam dosao ovamo opet sam par mjeseci bio izgubljen, ne mozes jednostavno razviti brzu konverzaciju s nekim, svako malo ti treba koncentracija i slaganje u glavi sam sebi prije no sto kazes i to je trajalo otprilike 5,6 mjeseci i onda je procepilo tako da, sada, nekih 5 godina poslije, prica se njemacki poput naseg, samo problem sto ga nekad nemas s kim pricati jer sam u takvom gradu i poslu da mi je okruzenje 90% naše. :mrgreen:

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 21 feb 2021, 20:41

Sheyi je napisao/la:
21 feb 2021, 19:48
samo problem sto ga nekad nemas s kim pricati jer sam u takvom gradu i poslu da mi je okruzenje 90% naše. :mrgreen:
slika

:mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 21 feb 2021, 22:32

Hahah
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
jasmin10
Postovi: 13651
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 22 feb 2021, 13:07

Ima li ko sa foruma u Finskoj ? Ja taman stigao. Neobično nakon Njemacke gdje sam odmah cuo nas jezik nakon izlaska iz busa, ovdje ga ni na vidiku.

Avatar
Federer17
Postovi: 7176
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 22 feb 2021, 13:56

jasmin10 je napisao/la:
22 feb 2021, 13:07
Ima li ko sa foruma u Finskoj ? Ja taman stigao. Neobično nakon Njemacke gdje sam odmah cuo nas jezik nakon izlaska iz busa, ovdje ga ni na vidiku.
Nije valjda da ti obecana Njemacka nije ispunila ocekivanja, pa si krenuo dalje? :mrgreen:

Znam da si bas zelio otici tamo za boljom buducnosti, nadam se da se nisi razocarao.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13651
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 22 feb 2021, 14:10

Federer17 je napisao/la:
22 feb 2021, 13:56
jasmin10 je napisao/la:
22 feb 2021, 13:07
Ima li ko sa foruma u Finskoj ? Ja taman stigao. Neobično nakon Njemacke gdje sam odmah cuo nas jezik nakon izlaska iz busa, ovdje ga ni na vidiku.
Nije valjda da ti obecana Njemacka nije ispunila ocekivanja, pa si krenuo dalje? :mrgreen:

Znam da si bas zelio otici tamo za boljom buducnosti, nadam se da se nisi razocarao.
A ne brate. Njemacka je cudo. :mrgreen: ali covjek uvijek ide tamo gdje mu je bolje. Mene iskreno nista ne veže za jedno mjesto. Dok se ne ozenim aBd. :mrgreen:

Avatar
Pantelija
Postovi: 13026
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 22 feb 2021, 22:41

Pitanje

-mail odgovor da su zaprimili cv i da ulazi u "drugi krug"
-nakon toga molba za sliku pasoša
-nakon toga traze sliku tj pdf ili kako vec diplome (3 god i magistarski)
-nakon toga razgovor sa direktoorom - šefom gdje kaze fa je zapazio odlican cv i iskustvo bas u tom sektoru, sve super. Jedino sto nepoznavanje strucnih izraza. Pitanja tipa gdje bi zivio dal u blizini firme ili ...
-nakon toga novi termin za razgovor za 7 dana sa istom osobom uz to da se nauci na njemackom oko nekih standarda (masinski ing)

Kkakve su sanse da se dobije posao???
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 23 feb 2021, 17:40

Dobre, cim prodjes drugi krug. Treci je uglavnom formalnost, gdje se 90% samo dogovara plata, odnosno full kompenzacijski paket, u zavisnosti od toga koji opseg i vrste beneficija firma nudi. Kod tebe vjerovatno zeli da vidi i kako ces odgovoriti na zadani zadatak.

Ali, kao masinski inzinjer (master?) ako ti ponudi ulaznu ispod 75-80.000,odbij. Ne znam sad koliko iskustva imas, ali odbij sve ispod glat i trazi dalje. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

lumani
Postovi: 14964
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la lumani » 23 feb 2021, 17:45

FabioParatici je napisao/la:
23 feb 2021, 17:40
Dobre, cim prodjes drugi krug. Treci je uglavnom formalnost, gdje se 90% samo dogovara plata, odnosno full kompenzacijski paket, u zavisnosti od toga koji opseg i vrste beneficija firma nudi. Kod tebe vjerovatno zeli da vidi i kako ces odgovoriti na zadani zadatak.

Ali, kao masinski inzinjer (master?) ako ti ponudi ulaznu ispod 75-80.000,odbij. Ne znam sad koliko iskustva imas, ali odbij sve ispod glat i trazi dalje. :mrgreen:

80 k u Njemackoj :?: Keep dreaming,Ako dobije 4800-5300 brutto dobro je prosao.

@Pantelija Ako imas pitanja pisi PP.

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 23 feb 2021, 17:52

Ok. ;)
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

Avatar
redbull93
Postovi: 14583
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 23 feb 2021, 17:57

Sto to bgt ne bi mogao imati 80k godisnje?
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

lumani
Postovi: 14964
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la lumani » 23 feb 2021, 18:11

redbull93 je napisao/la:
23 feb 2021, 17:57
Sto to bgt ne bi mogao imati 80k godisnje?
Zato sto kao pocetnik nece toliko dobiti :!: Ako ide U BMW ili Mercedes mozda dobije 65-70k.@Ali eto drug ce javiti koliko je dobio.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alemsa i 12 gostiju.