Bilo je tako lijepo

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
Avatar
Virtu4l
Postovi: 61683
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Bilo je tako lijepo

Post Postao/la Virtu4l » 18 jun 2009, 23:46

Naš fudbal? Priča prepričana bezbroj puta i svi mi imamo nešto da kažemo. Sasvim očekivano, jer smo nezadovoljni, gladni rezultata, navijamo za neke druge zemlje na velikim takmičenjima.

Sada mi Danska izgleda toliko daleko, kao da se nikada nije ni desila. Sliškovićeva reprezentacija mi veoma nedostaje, naravno, rezultatski, nisam ni sanjao da ću ovo nekada reci, ali zaista, nedostaje mi! Zašto?

Vjerovatno zato sto nas niko nije razvalio, pobijedio sa lakoćom. Zato što smo dva puta ostali u igri do zadnjeg kola kvalifikacija (Danska i Srbija). Nedostaju mi komentari Sabahudna Bahe Topalbećirevića, evo noći, evo ludila, još jedna pobjeda našeg tima, gotovo je, gotovo je, Elvir Bolić je strijelac.

Svi mi koji smo uz reprezentaciju od 1995. godine, od poraza protiv Albanije, Grčke, Hrvatske, legendarne pobjede nad Italijom, Slovenijom, velikih gostovanja Brazilu i Argentini, jednostavno nismo zaslužli da nam se ovo dešava.

Jedan Bosanac je 1999. godine potpisao za Real Madrid, bili smo toliko ponosni na njega, igrao je za najtrofejniji klub Evrope. Bio je to Elvir Baljić, ali povrede su ga spriječile da pruži sve ono što se očekivalo od njega. Situacija je bila idealna. Evropa je čula za nas, a mi smo igrali veoma dobar nogomet, pobjeđivali smo sve redom, svi su željeli igrati utakmice sa nama, poštovali su nas, napuniti bilo koji stadion nije bio nikakav problem. A sada…

Prvi ciklus kvalifikacija (Svjetsko prvenstvo 1998.) došao je pod dirigentskom palicom Fuada Muzurovića. Tim sastavljen od mladosti I iskustva u pojedinim trenucima je pružao veoma jak otpor. Savladao dva puta Sloveniju, na Koševu ponizio Dansku, nadigravao se sa Hrvatskom i Grčkom i ostavio veoma dobar utisak.

U međuvremenu smo odigrali prijateljske utakmice protiv Italije I Brazila. Italiju smo savladali na Koševu, rezultatom 2:1. Azzuri su došli sa zvijezdama tipa Toldo, Albertini, Maldini, Di Matteo, D. Baggio, Casiraghi, Ravanelli, Casiraghi, Zola, Chiesa, a na klupi je bio veliki Arrigo Sacchi. Strijelci za naš tim bili su Salihamdžić i Bolić, dok je za Italiju pogodio Chiesa.

18. decembra 1996. godine nas tim je otputovao u Manaus, na prijateljski meč sa selekcijom Brazila, aktuelnim prvakom svijeta. Cafu, Denilson, Djalminha, Giovanni i Ronaldo bile su zvijezde svjetskog kalibra sa kojima se Seleção suprotstavio našem timu u tijesnoj pobjedi svjetskih prvaka do koje su došli golom Ronalda u 67. minuti.

U pauzi između dva kvalifikaciona ciklusa, NSBiH dobio je poziv iz Buenos Airesa na prijateljsku utakmicu sa drugim velikanom južnoameričkog fudbala, Argentinom. Selektor Džemaludin Mušović je uz dosta problema i otkaza okupio tim koji će se suprotstaviti puno jačem protivniku koji se pripremao za predstojeće Svjetsko prvenstvo u Francuskoj. 14. 05. 1998. godine u Cordobi naš tim je doživio veoma visok i neugodan poraz od Gaucosa predvođenim genijalnim Batistutom, sjanim Ortegom, Veronom, Lopezom, Ayalom, Sensinijem, Zanettijem, a tim je predvodio Daniel Passarella. Batistuta je postigao tri, Zanetti I Ortega po jedan pogodak za visoku pobjedu Argentine od 5:0.

Drugi ciklus (Evropsko prvenstvo 2000.) je započeo Džemaludin Mušović, u izuzetno teškoj grupi sa Škotskom, Češkom Republikom (viceprvakom Evrope), Farskim Ostrvima, Litvanijom i Estonijom. Nakon veoma loših izdanja našeg tima, nekoliko teških poraza, mjesto selektora preuzima legendarni Faruk Hadžibegić. Međutim, nakon sedam utakmica, dolazi do nesuglasica na relaciji selektor-rukovodstvo saveza i umjesto Hadzibegica dolazi Mišo Smajlović.

Mišo Smajlović je uveo nacionalni tim u treći pokušaj plasmana na jedno veliko takmičenje. Bile su to kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2002. u Koreji i Japanu. Ždrijeb nam je donio Španiju, Izrael, Austriju i Lihtenštajn. Tim Miše Smajlovića uspijeva savladati Lihtenštajn, remizirati sa Austrijom i Izraelom i zabilježiti četiri poraza.

Nakon jako loših izdanja u prethodna tri ciklusa, tim je preuzeo legendarni Mostarac, Blaž Baka Slisković. Slisković je počeo katastrofalno, sedam prvih utakmica nije okusio slast pobjede. Poražen je od Hrvatske, Jugoslavije (ex.), Rumunije i Norveške, a remizirao je sa Njemačkom (B), Velsom i Makedonijom.

UEFA nam je za protivnike u kvalifikacijama donijela Dansku, Rumuniju, Norvesku i Luksemburg. Bili smo bolji od Luksemburga, savladali Norvešku u Zenici, a Rumunija nam je nanijela dva poraza. Unaprijed otpisan, naš tim dolazi do velike pobjede nad Danskom u Kopenhagenu i golovima Barbareza i Baljića ističe kandidaturu za jedno od prva dva mjesta u grupi. Igrom slučaja i rezultatima koji su nam išli na ruku, došli smo jednu veoma specifičnu situaciju. Posljednji meč grupe, protiv Danske na Koševu nam je nudio samo dvije opcije, pobjeda – prvo mjesto u grupi i direktan plasman na Evropsko prvenstvo, a druga opcija bila je remi ili poraz, sa kojima bi izgubili sve šanse za plasman na Evropsko prvenstvo (baraž).

Došla je i ta famozna utakmica protiv Danske na Koševu, stadion pun već od 15 sati, igra nam samo pobjeda za plasman na Evropsko prvenstvo u Portugalu, najveću smotru evropskog fudbala. Počelo je veoma loše po nas, Jørgensen (Aarhus GF) nas je zaledio već u 12. minuti.

Međutim, Elvir Bolić (Fenerbahce), ikona našeg fudbala dovodi nas u egal pred kraj prvog poluvremena. Na žalost, nismo uspjeli, izgorili smo u velikoj želji, a Bog nam je svjedok, momci su ostavili srce na terenu.

Hasagić, Barbarez, Salihamidžić, Bolić, Music, Konjic, Spahić, Baljić, Hrgović, Hibić, Bajramović, Biščević, Grujić, Bešlija i 35,000 navijača, napustili su Koševo sa suzama u očima, uz velike ovacije. Slika prepunog Koševa obišla je svijet. Svi su vidjeli koliko vrijedimo, Bosna i Hercegovina se predstavila u najboljem svjetlu. Otišli smo nakon toga na noge Francuzima, velesili modernog fudbala, odigrali jednu veliku utakmicu i što je najbitnije nismo izgubili. Barthez, Gallas, Henry, Cisse i selektor Domenech su očekivali malo jači trening, a dobili su tim koji ih nije respektovao, koji je igrao svoju igru i ponovo pokazao svoju veličinu.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 2006. godine, dočekali smo u izvanrednoj atmosferi. Žrijeb nam je dodijelio veoma tešku grupu, a u prvom kolu u Zenici smo dočekali Španiju, željnu dobrih rezultata. Španiju, koja je doživjela veliku sramotu te iste godine, na Evropskom prvenstvu u Portugalu. Tim koji je bio kandidat za titulu, eliminisan je u grupnoj fazi takmičenja.

U paklu Bilinog Polja Španci su poveli, sjajnim golom Vicentea (Valencia CF), ali Elvir Bolić je veoma brzo poravnao rezultat. savladao je Bola Casillasa rutinski, lob udarcem, u stilu velikih majstora, što on svakako i jeste. Nakon tog velikog meča, na Koševu je gostovala Srbija, meč velikog rizika završen je bez pobjednika, rezultatom 0:0. Belgija se nije pokazala kao gostoljubiv domaćin, poveli smo u prvoj minuti i raspali se kao mjehur sapunice. Emile Mpenza (Hamburger SV) je bio veoma raspoložen i nas tim je nakon nepunih godinu dana doživio prvi poraz. Osjetilo se to i u meču protiv Litvanije na Koševu, gdje smo osvojili samo bod, ali to je samo bilo zatišje pred buru. Pobijedili smo San Marino rutinski, nismo se previše umorili, a čekala nas je još jedna velika utakmica, gostovanje crvenoj furiji.

Legendarna Mestalla je bila puna do posljednjeg mjesta. Španija je ponovo ugostila tamo neku Bosnu i Hercegovinu. Španski tim je izgledao impresivno, bio je to skup planetarnih zvijezda, predvođen velikim stručnjakom Luisom Aragonesom. Mestalla je grmila te večeri, ali naši momci nisu bili sami. BH Fanaticosi su opet bili uz njih, strašna ekipa koja je ponosno predstavljala našu zemlju, a naš tim im nije ostao dužan.

Krenula je crvena furija žestoko na našu odbranu, napadi su se smjenjivali svake sekunde, ali Barbarez, Musić, Spahić predvođeni sjajnim Toljom ne prezaju i veoma vješto uklanjaju sve opasnosti od našeg gola. Silno su Španci željeli pobjedu, igralo se samo na jedan gol (naš, naravno), ali jedna neopreznost španske odbrane dovela je Zvjezdana Misimovića samog pred Casillasa, a Miske nije zakazao. Bacio je Realovog golmana u jednu stranu, zaobišao ga i pogodio praznu mrežu. Mestalla je zatajila, čula se samo pjesma BH Fanaticosa.

Savladan je Iker Casillas nakon gotovo 700. minuta. Može li se ponoviti Danska? A evo i navijača Bosne i Hercegovine – bio je srčani komentar Velida Spahe, komentatora državne televizije.

Međutim, ponovo nam viša sila nije dozvolila da naši snovi postanu java. Pokušavali su Španci na sve načine da dođu do izjednačenja, izveli su 26 kornera, satjerali nas u kazneni prostor, ali bez pomoći sudije nije se moglo. Steve Bennett, ugledni engleski sudija je stupio na scenu, dodijelivši 6 žutih I 2 crvena kartona našim igračima. Međutim, kao da ni to nije bilo dovoljno, produžio je utakmicu nevjerovatnih 6 minuta. I to je bilo premalo. Španija u 98. minuti pogađa mrežu Almira Tolje.

Radovali su se Španci, slavili, da nisam znao o čemu se radi pomislio bih da su osvojili neko veliko takmičenje, da su postali prvaci svijeta? Ali ne, znao sam, Španci su postigli izjednačujući gol protiv Bosne i Hercegovine. Carlos Marchena (Valencia CF) je pogodio i donio svom timu neviđenu radost. Nevjerica na licima naših igrača, ne mogu da vjeruju šta im se desilo, sav trud je pao u vodu u kobnom 98. minutu. Niko nije razmišljao o tome da je i bod sa Mestalle bio veliki podvig, ali već tada se dalo naslutiti da će ta dva boda biti presudna u kvalifikacionoj utrci za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 2006. godine.

Naredni protivnik bila je Belgija, ona ista Belgija koja nam je utrpala četiri komada. Belgija kojoj je (kao i nama) ovo bio zadnji voz koji putuje prema Njemačkoj. Slišković je postavio sjajnu taktiku, strpljivo smo čekali svoju priliku, držali Belgijance daleko od našeg gola i dočekali smo. Nakon jednog ubacivanja iz ugla, Spahić pogađa Barbareza na drugoj stativi, a Sergej dovodi naš tim u vodstvo.

Ponovo smo bili u igri, slijedilo je neugodno gostovanje Litvaniji, ali ponovo je Barbarez donio pobjedu našem timu, pogotkom u 28. minuti. Protiv San Marina pobjeda se nametnula kao imperativ, ali nije sve išlo tako glatko. Momci su u mislima već bili u Beogradu, na paklenom gostovanju, gdje nam je igrala samo pobjeda. Prvo poluvrijeme protiv autsajdera smo završili bez golova, ali u drugom poluvremenu Bola postiže hat-trck i San Marino posprema u zaborav.

Volja ždrijeba odlučila je da je zadnji i odlučujući meč u Beogradu. Nama je potrebna pobjeda, dok Srbima odgovara i remi. Mogli smo samo pretpostaviti šta nas čeka na Marakani. Napokon će dobiti šansu da pokazu koliko nas mrze, da pokazu koliko su primitivni, da vrijeđaju Srebrenicu i sve ono sveto. Ali idemo redom! Napokon su se ujedinili Horde Zla I Manijaci, Red Army, Robijasi I Fukare, pojačani BH Fanaticosima, kreću put Beograda, grada u koji su najmanje dobrodošli, grada u kojem će braniti čast domovine.

Jedanaest autobusa krenulo je prema prijestolnici Srbije, obezbjeđenje na nivou, helikopterska pratnja, specijalne jedinice, ali samo do kapija čuvene Marakane. Tamo ih je čekao najveći srpski stadion ispunjen do posljednjeg mjesta. Mjesto za naše navijače bilo je rezervisano, ali okruženo okorjelim tifozima iz Republike Srpske, koji nisu oklijevali i odmah su počeli pjevati nacionalističke pjesme i vrijeđati sve što ima veze sa Bosnom.

Do utakmice je ostalo još par sati, a atmosfera je bila sve napetija, incident se osjetio u zraku. Neposredno pred početak utakmice počelo je divljanje domaćih navijača u vidu bacanja stolica, kamenja i oštrih predmeta u pravcu tribine sa našim momcima, uz upozorenja oficijelnog spikera da domaćini ne odgovaraju na provokacije gostiju. Apsurdno!. U međuvremenu utakmica je počela, veoma loše po nas, jer smo primili gol na samom početku. Zigić je visoko skočio, spustio loptu na noge Kežmanu, koji iz neposredne blizine pogađa mrežu nemoćnog Hasagica.

Ostala dešavanja na terenu bila su u drugom planu, jer su divljanja srpskih huligana bila sve veća, a sigurnost naših navijača bila je sve manja. Naši igrači se više nisu mogli fokusirati na igru na terenu, jer su bili svjedoci dešavanja na tribinama i sigurnost naših navijača im je bila u prvom planu. Barbarez je protestirao kod sudije, tražio pravdu, ali sudija očigledno nije bio dorastao situaciji. Međutim, nista drugo nismo ni mogli očekivati od sudije koji dolazi iz Grčke, bio je to čuveni Kyros Vassaras.

Prišao sam sudiji i rekao mu da obrati pažnju na dešavanja na tribinama, jer se danas u sportu i za mnogo manje incidente izriču drastične kazne. Njegova jedina rečenica je bila da on nema tu šta puno da uradi, jer to je posao delegata, a jedini problem koji je vidio bio je neki navijač koji je ponio pištaljku kojom je ometao suđenje. Za mene je utakmica krenula u nekom drugom smjeru što se tiče moje glave i moje psihe. Ja sam se posvetio tim ljudima na tribinama i jednostavno više mi je pogled išao tamo, nego na teren i na ono što rade moji momci na njemu – rekao je naš kapiten poslije utakmice.

Bilo je dosta povrijeđenih navijača na obje strane, ali utakmica je privedena kraju. Naši navijači su izvedeni sa stadiona, a obezbjeđenje je ponovo bilo na nivou i naši momci su se vratili u domovinu bez puno problema.

Nastavlja se…

P.S. Malo starije, ali je moje ;)

slika
Miske & Casillas
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
BIHfan
Postovi: 10764
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la BIHfan » 20 jun 2009, 14:27

Svaka cast za ovo sta si napisao,gotov za zaplakat. :cry:
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

neno#4
Postovi: 7862
Pridružen/a: 10 apr 2009, 23:00
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la neno#4 » 20 jun 2009, 14:38

bravo majstore,samo onda protiv belgije za jedan nula milenkovic je prebacio loptu za kapitena za jedan nula...
Nenad Markovic & Drazen Petrovic

Ostalo je samo ime.....

izet fazlinovic
Postovi: 221
Pridružen/a: 02 okt 2008, 12:35
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la izet fazlinovic » 27 jun 2009, 17:32

Jeli stvarno tvoje jarane^^, i ja sam jednom potpuno isti tekst stavio na forumu, sada neznam tacno pod kojom temom, mozda bi mo mogo pomoci admin.
To je meinis ecini napioso onaj autor sinan sinanovic, ako se ne varam :D


Avatar
zehro
Postovi: 267
Pridružen/a: 18 sep 2008, 20:43
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la zehro » 27 jun 2009, 17:51

Cije god da je..........nase je....nasa prica...nas Bosanaca i Hercegovaca..ISTINSKIH!!!
Samo mi nije bas jasno ono sto pise:"A ovo sad...."
Ova ekipa i ovi igraci i ova atmosfera oko reprezentacije i na stadionima,ako nije nadmasila sve dosad onda je na pravom putu da se nes tako nacini..........
<><><>Play the game...but don't let the game play you!?<><><>

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61683
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la Virtu4l » 27 jun 2009, 22:37

Hehehe, ma moje je 1/1, a evo i nastavak...

Bilo je tako lijepo: Početak kraja

Ko čeka taj dočeka, kaže naš narod. Međutim, to nije slučaj sa našom fudbalskom reprezentacijom i našim fudbalom uopšte. Mi nismo dočekali, a kako stoje stvari, svi oni koji ovo trenutno čitaju neće ni dočekati.

Nisu ovo nikakve zle namjere, već samo realnost našeg fudbala. Naša Premijer liga (kako lijepo zvuči) je na samom dnu UEFA-ine ljestvice, a najbolji igrač lige, Semir Štilić, prodao se u renomirani poljski klub Lech Poznan. Svaka čast Štila majstore, zaslužio si!

Poređenja radi, najbolji igrač hrvatske nogometne Lige, Luka Modrić, otišao je u Tottenham za 26 miliona Eura, dok je prema nekim informacijama transfer Semira Štilića iznosio 100.000 Eura, ali to je nešto što svi znaju. Paradoksalno je to što je Luka Modrić igrao u Premijer Ligi Bosne i Hercegovine, nosio je dres Zrinjskog iz Mostara.

Nisam mogao a da ne spomenem našu dragu Premijer ligu, ali eto, želio sam povući neku paralelu između klupskog i reprezentativnog fudbala, ali rezultat je isti, korumpiranost je na veoma zavidnom nivou. Naši cijenjeni čelnici stižu na sve strane - kladionica? Pa naravno, zar su to mogli promašiti? Ekspresan način da zarade nešto novca. Namjestiti utakmicu Premijer Lige? Nikakav problem! Naravno, i to na veoma spektakularan način.

Većina kladionica je prijavila veoma velike uplate na veliki zbroj golova u prvom poluvremenu utakmice 13. kola između Leotara i Slavije. Na naše veliko zaprepaštenje, prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 2:3. Međutim, zašto uzeti novce samo na poluvremenu kad ni cijeli plijen nije daleko, gospoda je utakmicu završila rezultatom 4:3 i pokupila glavnu nagradu. Ogromne, enormne uplate su išle na takozvani kladioničarski prijelaz iz dva u jedan. Za one koji ne znaju i koji se ne klade: gost vodi na poluvremenu, a domaćin dobija utakmicu. Profit je bio više nego dobar, jer taj već pomenuti prijelaz se plaćao koeficijentom 30,00! Dakle, na uloženih 100 KM, dobijate 3.000 KM, ili možda dobijaju, jer su samo privilegovani bili u toku dešavanja. Nećemo više o tome, Premijer Ligu ćemo ostaviti za neki naredni put.

Reprezentacija je nešto sveto za mnoge, a da li je tako kod nas? Zaista ne znam, isto kao što ne znam odakle da počnem. Ali eto, počet ću od prijateljske utakmice sa selekcijom Japana, učesnikom Svjetskog prvenstva u Njemačkoj 2006. godine. Japanci su nas dočekali u Dortmundu, selektor Zico ih je pripremao za predstojeće prvenstvo. Slišković je pozvao neke nove igrače, igrače koji su puno obećavali, a moje mišljenje je da su oni čak i opravdali očekivanja.Vladavić, Raščić, Ibričić, samo su neki od igrača koje je Slišković pozvao u nacionalni tim. Činilo se da je sve u najboljem redu, ali u Japan nije otputovao Hasan Salihamidžić. Selektor je rekao da Hasan nije spreman, kako fizički, tako i psihički, a razlozi za to su učestale povrede koje su ga pratile.

Veoma čudne odluke (obzirom na to da je Braco bio standardan u Bayernu) nisu nam dale ni naslutiti šta će se desiti kasnije. Utakmica sa Japanom je izbacila neke nove (već spomenute) igrače, a što se rezultata tiče mogli smo biti zadovoljni, miroljubivih 2:2. Takahara je doveo tim Japana u vodstvo, ali Misimović i Spahić su svojim golovima uspjeli okrenuti rezultat u našu korist. Spahić je jednom pogodio, ali veoma brzo je zadobio jednu neugodnu povredu, zbog koje je bio zamijenjen, a naš tim prima gol u posljednjim sekundama susreta, da bi u samom finišu utakmice Nakata donio radost svojim navijačima.

Poslije Japana, idemo na noge Južnoj Koreji, bilo je to u sklopu naše mini turneje po Aziji. Sastav je bio kombinovan, a mi nismo ni slutili da će to postati tradicija. U Seoulu, pred 64.000 navijača, naš tim je razočarao, kako igrom, tako i rezultatom. Veoma borbeni tim Koreje nas je savladao, rezultatom 2:0 u jednoj utakmici u kojoj nismo imali nikakve šanse da pariramo veoma raspoloženim domaćinima.

Koreja nas nije opametila, a naredni meč protiv Irana je nagovijestio da će se puno toga promijeniti u timu Bosne i Hercegovine. Meč sa Iranom smo počeli kao u bajci, Misimović je pogodio za 0:1, a nepunih deset minuta kasnije Barbarez je povisio vodstvo na 0:2. Tada na scenu nastupa naš balkanski mentalitet, indolentna igra, podcjenjivanje protivnika i pet komada u našoj mreži. Igrači Irana su bili nemilosrdni prema našem golmanu Romeu Mitroviću, prvo je Mandachi pogodio u 26. minuti, da bi u 45. Rezaei poravnao rezultat, a prvo poluvrijeme nije ni bilo završeno kada je Hashemian u sudijskom vremenu doveo svoj tim u vodstvo od 3:2. Drugi dio meča je bio veoma miroljubiv do posljednjih minuta utakmice, kada Iranci stavljaju tačku na i, pogodcima Enyatia i Khatibija u sudijskom vremenu i donose veliko slavlje svojim navijačima, kojih je bilo preko 50 hiljada.

Direktor reprezentacije, Ahmet Pašalić se obratio novinarima nakon Azijske turneje, pokušao je opravdati loše rezultate protiv Koreje i Irana, stavljajući akcenat na naredne mečeve i kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2008. godine u Švicarskoj i Austriji.

Imamo cilj, plasman na EP, sve smo podredili njemu, i moramo vidjeti koliki nam je potencijal. - rekao je Pašalić, da bi ga selektor Slišković nadopunio: Bez obzira na dva poraza, ove utakmice su bile itekako potrebne. Potrebne jer danas imamo jasniju sliku o našim mogućnostima, o tome ko može a ko ne igrati za nacionalni tim. Vidio sam dosta, i ispunili smo glavni cilj ove dvije utakmice, da vidimo s kojim kapacitetom ulazimo u kvalifikacije, i jeli taj kapacitet dostojan najvišeg nivoa.

Moje (skromno) mišljenje je da to više nije bila ona ekipa koja je dočekivana sa strahopoštovanjem. Turneja u Aziji se pokazala kao veliki rezultatski neuspjeh, ali samo rezultatski, jer smo sigurni da je naš savez finansijski postigao mnogo. Ni to nije bilo dovoljno da naslutimo šta nas čeka u budućnosti, naravno, kako i bi? Naredni protivnik je bila Francuska. Trikolori su došli na prepuno Koševo u veoma jakom sastavu, Grégory Cupet, Willy Sagnol, Jean-Alain Boumsong (60. Gaël Givet), William Gallas, Éric Abidal, Rio Antonio Mavuba, Patrick Vieira, Florent Malouda (53. Sylvain Wiltord), Thierry Henry, Franck Ribéry (69. Julien Faubert) i Louis Saha, sjajna ekipa, predvođena Raymondom Domenechom.

Ponovo je Francuska naišla na tvrd orah, u 16. minuti smo sve zaboravili, i Koreju, i Iran, ma kompletnu Aziju – Barbarez je pogodio za 1:0. Delirijum na Koševu, velika podrška našem timu, ali protiv boljeg protivnika se ovaj put nije moglo. Francuzi u 41. Minuti preko Gallasa, a na asistenciju Henrya dolaze do izjednačenja, da bi u 90. minuti rezervista Fauben donio pobjedu reprezentaciji Francuske.

Utakmica sa Francuskom donijela nam je oproštaj Muhameda Konjića od dresa reprezentacije, Muhamed je ispraćen velikim aplauzom, velikim i zasluženim. Muhamed je svojim igrama zadužio nacionalni tim, uvijek beskompromisan, davao je posljednji atom snage za dres sa državnim grbom.

Oprostio se Big Mo od nacionalnog tima, ali nismo ni slutili da će utakmica protiv Francuske biti posljednja za još jednog velikana našeg fudbala - Hasana Salihamidžića. Iznenadio je Braco čitavu naciju, otišao je bez mnogo pompe, mirno, sa stilom.

Vrlo iznenađujuće, baš zato što je nakon meča bio sa nama. Sjedili smo zajedno, a nije ništa rekao. Sigurno je da je u reprezentaciji bio važna karika. Strašno mi je žao, ne znam šta bih drugo u ovom momentu mogao reći. Dužnost mi je da sa njim porazgovaram o tome kada za to bude prilika – rekao je Barbarez, a Bola je također bio šokiran: Pričao sam sa njim prije utakmice, ali mi ništa nije rekao. Zvat ću ga da vidim o čemu se radi. Veoma sam iznenađen, mada znam da mu je u posljednje vrijeme bilo vrlo naporno. Godinama igra u teškom ritmu, dio odmora je provodio trenirajući i nastupajući za reprezentaciju.

Ahmed Pašalić je ipak ponudio malo drugačiji odgovor: Ovo je težak trenutak za reprezentaciju obzirom na rejting koji Salihamidžić ima ne samo u našoj selekciji nego i u Evropi. Odveć je teško i Hasanu,ali zdravstveno stanje diktira odlazak,jer po njegovoj procjeni nije mogao odgovoriti profesionalnim zahtjevima igranja na dva fronta. Njegova odluka je konačna i on je definitivno završio reprezentativnu karijeru.

Odigrao je Braco 41. utakmicu u nacionalnom dresu, a strijelac je bio šest puta. Mnogo puta osporavan, kritikovan, izviždan, ali stekao se dojam da smo od Hasana previše očekivali. Godinama je Hasan bio najveći ambasador našeg fudbala u Evropi, igrao Ligu prvaka, osvajao brojne titule sa svojim Bayernom. Hvala mu!

Na red su došle kvalifikacije za Euro 2008. Grupa je ponovo bila teška, ovaj put bez velesila, ali sa aktuelnim prvacima Evrope, Grčkom, neugodnom Norveškom, Turskom, Mađarskom, Moldavijom i Maltom. Prvi meč protiv Malte je bio formalnost, pokazao se naš tim u pravom svjetlu, ubojit napad, koji je postigao pet golova (Barbarez, Hrgović, Bartolović, Muslimović i Misimović) i naravno, veoma loša odbrana kojoj je Malta dva puta zatresla mrežu. Međutim, nije to pokolebalo vodstvo naše reprezentacije. Najavljivali su naši rukovodioci velike rezultate, odlazak na Evropsko prvenstvo, ali sve je ostalo na tome.

Zenica je i dalje bila neosvojiva za sve gostujuće ekipe. U gradu željeza naš tim još uvijek nije bio poražen. Upravo u Zenici smo dočekali tim Mađarske, a stadion Bilino Polje bio je pun do posljednjeg mjesta već satima prije utakmice. Počelo je veoma loše za naš tim, sudija Costas Kapitanis (Kipar) je već u 35. minuti susreta svirao jedanaesterac za gostujući tim, zbog navodnog prekršaja Spahića u kaznenom prostoru. Huszti je bio precizan sa bijele tačke i već u 36. minuti smo imalo negativan rezultat.

Sudija Kapitanis je ubrzo nakon toga pokazao da našem timu neće biti lako, nakon jednog bezazlenog prigovora Emir Spahić je zaradio drugi žuti karton i Mađari su pored rezultatske bili i u brojčanoj prednosti. Nažalost, naši momci nisu imali snage da urade nešto više, bez obzira na velikoj želji i fantastičnoj podršci sa tribina, mogućnosti su bile sasvim drugačije. Mađari su svoju prednost povećali u 46. minuti, a u 50. je već bilo jasno da ćemo doživjeti prvi poraz na Bilinom Polju, na 0:3 je povisio Dardai. Misimović je u 63. minuti iz penala smanjio na 1:3 što je bio i konačni rezultat utakmice.

Zatim smo išli na gostovanje u Moldaviju, koja nam je bila velika nepoznanica. Ekipa bez zvijezda, bez poznatih igrača, ali ekipa koja je pokazala da zna igrati fudbal. Moldavci su veoma rano poveli, u 13. minuti naša odbrana pravi neuspjelu ofsajd zamku, što iskorištava Rogaciov, koji izlazi sam pred Kenana Hasagića i dovodi Moldaviju u vodstvo. Naši igrači se brzo oporavljaju od šoka, ali drugi je tek slijedio, Trivunović igra rukom u kaznenom prostoru, a sudija bez razmišljanja pokazuje na bijelu tačku. Rogaciov je ponovo bio precizan, a Moldavija je na pauzu otišla sa velikih 2:0.

Drugi dio utakmice smo počeli odlično, u igru ulazi Ivica Grlić, što se pokazalo kao pravi potez Sliškovića. U 63. minuti golman domaćih obara Misimovića, a sudija ponovo pokazuje na bijelu tačku. Izvođač penala je Zvjezdan Misimović, koji mrežu domaćih pogađa tek iz drugog pokušaja. Samo par minuta kasnije Ivica Grlić postiže sjajan gol sa 20. metara na asistenciju Barbareza. Bio je to maksimum koji su nam ove dvije ekipe mogle prirediti, rezultat je ostao nepromijenjen.

Bili smo u veoma teškoj situaciji, bodovi su nam bili prijeko potrebni, a na Bilino Polje je došao prvak Evrope, Grčka, predvođena velikim Ottom Rehhagelom. Već na samom početku znali smo šta nas čeka, ovaj put sudija je bio iz Rusije, Yuti Baskakov, koji nam je odmah u startu dao do znanja da se nećemo naigrati. Deveti minut i još jedan penal sviran u korist naših protivnika, navodno je Štilića pogodila lopta u ruku i bio je to penal, treći po redu u ovim kvalifikacijama protiv nas. Charisteas pogađa sa jedanaest metara i ponovo smo veoma rano u podređenoj situaciji. Bez obzira na primljeni pogodak, naš tim uspostavlja ravnotežu i vrši pritisak na zadnju liniju Grčke, ali bez uspjeha.

U drugo poluvrijeme smo ušli sa velikim nadanjem, ali prvo povreda Hasagića, zatim isključenje Saše Papca sve naše nade bacaju u nepovrat. Nakon toga naši igrači padaju u psihičkom planu, a Grci uspostavljaju ravnotežu,i veoma čvrstu odbranu i ne dozvoljavaju našim momcima da ozbiljnije zaprijete Nikopolidisu. U periodu od 82. do 90. minute naš tim prima još tri pogotka, Patsatzóglou, Samarás i Katsouránis bili su neumoljivi i Rehhagelov tim uzdignute glave napušta Zenicu.

Težak poraz od Grčke u Zenici donio nam je niz zanimljivih situacija unutar samog tima, javnost je po prvi put doznala namjeru kapitena Sergeja Barbareza, koji zbog kartona nije imao pravo nastupa protiv Grčke.

Nakon utakmice protiv Moldavije, Sergej je meni i direktoru Pašaliću kazao kako je donio odluku da nakon utakmice protiv Grčke, više ne nastupa za reprezentaciju. U tom trenutku nije znao, da nema pravo nastupa protiv Grka i direktor i ja od njega smo zatražili da svoju odluku saopći nakon utakmice protiv Grčke, kako se ambijent u ekipi ne bi pokvario – bile su riječi selektora Sliškovića.

Nakon utakmice sa Grčkom došlo je i do prvih nereda koje su pravili nezadovoljni navijači čekajući da se pojavi rukovodstvo saveza, sa jasnom porukom: želimo ostavke. Bio je to početak jednog novog pokreta navijača čiji je jedini cilj ozdravljenje i promocija našeg fudbala .

Uslijedila je zimska pauza, koja nam je ipak donijela promjene. Izabran je novi selektor , u konkurenciji Dragoslava Stepanovića i Mehmeda Baždarevića, povjerenje saveza ponovo dobija Fuad Muzurović. Našu javnost šokiralo je pismo 13. igrača koji su javno priznali da više ne žele nastupati za nacionalni tim dok njime upravljaju Jelić, Dominković, Čolaković i Pašalić. U pismu je stajao potpis slijedećih igrača: Zlatan Bajramović, Saša Papac, Emir Spahić, Ninoslav Milenković, Kenan Hasagić, Almir Tolja, Džemal Berberović, Vladan Grujić, Zvjezdan Misimović, Mirko Hrgović, Mladen Bartolović, Ivica Grlić i Mirsad Bešlija. Pismo možete pročitati ovdje.

Prva utakmica na čelu sa popularnim Dajdžom nam je napokon donijela velika uzbuđenja. U timu nije bilo većine potpisnika famoznog pisma, a naš tim je nastupio u slijedećem sastavu: Gušo, Nadarević (od 45. Radeljić), Berberović (od 58. Musić), Bajić, Krunić, Damjanović, Muslimović, Hrgović, Misimović, Ćustović (od 82. Maletić), Ibišević.

Meč je počeo spektakularno! BH Fanaticosi su nam priredili veliku bakljadu, bakljadu koja je donijela polusatni prekid utakmice, a Norvežani očigledno nisu bili spremni na situacije koje izmiču kontroli. Utakmica se ubrzo nastavila, a BH Fanaticosi nisu posustajali, skandirali su parole protiv NSBiH, a naš tim je odigrao jednu sjajnu utakmicu.

Poveli smo u 18. minuti nakon slobodnog udarca, kojeg je majstorski izveo Zvjezdan Misimović. Sjajnu igru našeg tima krunisao je Zlatan Muslimović, pogotkom u 33. minuti. Norvežani su u drugom poluvremenu krenuli veoma ofanzivno, ali sve što su uspjeli uraditi bio je pogodak Carewa iz penala u 50. minuti.

Nastavit će se…
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
insider
Moderator
Postovi: 5049
Pridružen/a: 27 mar 2008, 20:30
Lokacija: Tu negdje okolo.
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la insider » 04 jul 2009, 14:35

Pa ko je, zapravo, autor ove priče o našoj reprezentaciji. Spominjete Sinana Sinanovića, uglednog bh. novinara, dok Virtu4l tvrdi da je djelo njegovo.

Dođem do zaključka da je Virtu4l dotični. ;)
Moje su slutnje bile uvijek malo čudne, tesko je mene preći je l' znaš?

Avatar
Mont0
Postovi: 2663
Pridružen/a: 16 dec 2008, 00:49
Lokacija: Delta Quadrant
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la Mont0 » 04 jul 2009, 17:33

Nije valjda da sam sa Sinanom u timu Cekicara :D :D :mrgreen: Meni je Virtu4l mnogo bolji golgeter :P
Support Velez, It's logical! ★

Avatar
bavarac
Postovi: 219
Pridružen/a: 17 feb 2009, 19:02
Lokacija: Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la bavarac » 04 jul 2009, 17:50

:cry: dođe mi da placem kao dijete...premocno bogam...
BAYERN MUNCHEN FOREVER IN MY HEART
ĆIRO i DŽEKO -BOSANSKI MED I MLIJEKO

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61683
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la Virtu4l » 04 jul 2009, 20:19

Kakav Sinan, ovo sam ja objavio na sportinu prošle godine. ;)
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
lejla
Postovi: 2347
Pridružen/a: 25 mar 2009, 17:49
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la lejla » 20 jul 2009, 20:00

Virtu4l je napisao/la:Kakav Sinan, ovo sam ja objavio na sportinu prošle godine. ;)
i ne zoves se sinan..... :lol: :lol: :lol: :lol:
John Terry can play with his back completely blocked, and he will put his head where I will not put my feet. He is extreme and knows he will suffer the consequences later, but he is sacrificing himself.
Didier Drogba

Avatar
insider
Moderator
Postovi: 5049
Pridružen/a: 27 mar 2008, 20:30
Lokacija: Tu negdje okolo.
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la insider » 20 jul 2009, 20:47

lejla je napisao/la:
Virtu4l je napisao/la:Kakav Sinan, ovo sam ja objavio na sportinu prošle godine. ;)
i ne zoves se sinan..... :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma kakvi, Sinan Sakić mu je uzor, ali ne zove se tako :mrgreen:
Moje su slutnje bile uvijek malo čudne, tesko je mene preći je l' znaš?

Avatar
QUARESMA 18<<<
Postovi: 14587
Pridružen/a: 22 feb 2009, 21:53
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la QUARESMA 18<<< » 27 jul 2009, 16:27

Knele je napisao/la:Pa ko je, zapravo, autor ove priče o našoj reprezentaciji. Spominjete Sinana Sinanovića, uglednog bh. novinara, dok Virtu4l tvrdi da je djelo njegovo.

Dođem do zaključka da je Virtu4l dotični. ;)
hahah njegovo djelo COPY, i onda na ovu temu PASTE

Avatar
Padovan
Postovi: 12682
Pridružen/a: 15 maj 2009, 17:22
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la Padovan » 27 jul 2009, 16:49

kad će taj nastavak teksta danas je mjesec dana i nema nastavka :D :D :D :D :D :D
1992-1995 nikad zaboraviti...

38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

FC Ljuta Krajina

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61683
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la Virtu4l » 27 jul 2009, 18:30

juventus 0244 je napisao/la:kad će taj nastavak teksta danas je mjesec dana i nema nastavka :D :D :D :D :D :D
Nema nastavka brate već godinu dana. Nekad sam imao vremena i živaca za ovo piskaranje, ali sada više nemam...
Nemamo pristup ovom dijelu foruma...!?
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
insider
Moderator
Postovi: 5049
Pridružen/a: 27 mar 2008, 20:30
Lokacija: Tu negdje okolo.
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la insider » 27 jul 2009, 19:16

Virtu4l je napisao/la:
juventus 0244 je napisao/la:kad će taj nastavak teksta danas je mjesec dana i nema nastavka :D :D :D :D :D :D
Nema nastavka brate već godinu dana. Nekad sam imao vremena i živaca za ovo piskaranje, ali sada više nemam...
Nemamo pristup ovom dijelu foruma...!?
Nalazi se u Arhivi pa nemate pristup (samo moderatori i administratori imaju), no nadam se da će admin ovu temu prebaciti na neko mjesto gdje ćete svi moći pregledati ovu temu.
Moje su slutnje bile uvijek malo čudne, tesko je mene preći je l' znaš?

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Bilo je tako lijepo

Post Postao/la NoName » 11 avg 2009, 12:56

Jedan od rijetkih postova koje pročitah u jednom dahu, od slova do slova! Virtu, svaka ti dala kojoj zatražio :D Sjajna su to vremena bila, nije bilo lako proči kroz sve to kao navijač, uvijek smo sebi komplikovali život na početku i vadili se na kraju ali eto, tako je bilo.

Meni je kod svih selektora smetalo što su bili isuviše defanzivni, mi smo se večinom branili iako smo, recimo, igrali sa nekom Maltom ili Luksemburgom. Ako se neko sjeća, bila je jedna tekma gdje smo jedva Luksemburg pobijedili a čak su nas zadnjih 10 minuta bili jako stisli.

Danas je situacija drugačija. Prvo, izrasla je jedna generacija koja je bila jako dobra i kompaktna i dok su igrali za mladu reprezentaciju. Drugo, imamo veliki broj igrača koji igraju u najjačim ligama te su puni samopouzdanja. Isto tako, voljeli ga ili ne, tu je i Ćiro, koji im je usadio pobjednički mentalitet. Ostalo je istorija ;)

Virtu, čekamo nastavak. Prijedlog: Ubaci pokoju sliku ili klip, mogla bi biti odlična enciklopedija BH reprezentacije od rata do danas!
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.