Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Moderatori/ce: TaRgEt_,Monolog,ribery,_dreamer_,insider

DeeWa
Postovi: 2469
Pridružen/a: 04 mar 2014, 19:19
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la DeeWa » 22 jun 2026, 14:27

Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:11

Ja nemam problema i da probamo sa jednim spicem. Samo nemojte koja je korist 2 spica.
Mislim da je generalno više problem taj što ne ide da se igra sa dva špica i dva krila koja su ofanzivno orijentirani. O tome se radi. To ni mnogo jače reprezentacije ne rade. Da to može proći svaki put, sigurno bi velesile poput Francuske, Spanije, Brazila i drugih to koristili. Ako ništa kada igraju sa lošijim ekipama.

Ono što bi mi mogli u teoriji probati jeste da recimo igramo neku hibridnu formaciju gdje bi imali 3 veznjaka u sredini od kojih je jedan Mahmic da pojaca sredinu i to u ofanzivnom dijelu, a onda imati jedno krilo poput Memica koji bi zapravo ordinirao na obje strane. Odigra malo na lijevoj, malo na desnoj strani. I tako malo i zbunjuje protivnika. To nije ništa novo u fudbalu. Mnogi i igrači se tokom utakmice mijenjaju za pozicije.
Ponosni osvajač kupa virtualne sportsport.ba BHT Premijer lige u prvoj sezoni.

Avatar
Madal
Postovi: 5981
Pridružen/a: 16 avg 2018, 11:58
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Madal » 22 jun 2026, 14:33

DeeWa je napisao/la:
22 jun 2026, 14:27
Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:11

Ja nemam problema i da probamo sa jednim spicem. Samo nemojte koja je korist 2 spica.
Mislim da je generalno više problem taj što ne ide da se igra sa dva špica i dva krila koja su ofanzivno orijentirani. O tome se radi. To ni mnogo jače reprezentacije ne rade. Da to može proći svaki put, sigurno bi velesile poput Francuske, Spanije, Brazila i drugih to koristili. Ako ništa kada igraju sa lošijim ekipama.

Ono što bi mi mogli u teoriji probati jeste da recimo igramo neku hibridnu formaciju gdje bi imali 3 veznjaka u sredini od kojih je jedan Mahmic da pojaca sredinu i to u ofanzivnom dijelu, a onda imati jedno krilo poput Memica koji bi zapravo ordinirao na obje strane. Odigra malo na lijevoj, malo na desnoj strani. I tako malo i zbunjuje protivnika. To nije ništa novo u fudbalu. Mnogi i igrači se tokom utakmice mijenjaju za pozicije.
To smo pokusavali, Gigovic je to prije radio i to smo igrali u momentima kad smo ga primili protiv Kanade.
U 442 najcesce i igraju 3 veznjaka od kojih je jedan kao desni ili lijevi vezni a suprotni ofanzivno ili klasicno krilo.
Samo mi ni nemamo tih veznjaka. Mislim Gigovic mozda i odgovara tome ali nije neka sreca za sad sto je to igrao.

Ja sam za da mijenjamo formaciju i postavku jer ne mislim da mozemo bolje igrati protiv jacih reprezentacija od ovoga sto smo pruzili u prva 2 kola. Ne treba ni poseban skauting da nas se zatvori. A vecina jacih ekipa je u stanju ganjati nas dok pokusavamo izgraditi napad. I mislim da ne mozemo biti zadovoljni sa ovakvim odnosom snaga protiv najjacih.
Samo smatram da nam formacija sa 1 spicem ne donosi puno, a u najmanju ruku mi je smijesno postavljati pitanje sta nam daje formacija sa 2 spica kad je ocito koje su prednosti toga.

Trebamo ganjati formacije sa 2 spica a da nesto mijenjamo. Ja jos od Lige nacija zelim da probamo 4 3 1 2. 3 vezna, Mahmic ispred 2 spica. Mislim da ne bi gubili na defanzivi a to je najbolje sto mozemo za kreaciju napada.
Bojim se da su Esmir i Kerim jos zeleni za ovaj nivo, odnosno tako su se i pokazali u 2 kola. Nadam se da grijesim. Katar ne racunam za taj nivo i njih moramo dobiti u kojoj god formaciji.

Logika je jasna sa formacijom jer mi nismo ni izveli ovo da se nadigravamo vec da izvlacimo rezultat. Donekle smo ga izvukli. Defanizvno to nije lose uopste izgledalo. Opet vjerujem da nismo ocekivali da nas i jedni i drugi ovoliko sabiju.
A ljudi slabo pamte to je ovde glavni problem
ko te jeb'o godinama **** te opet
-Beogradski sindikat

Avatar
invincible1921
Postovi: 11397
Pridružen/a: 11 apr 2013, 19:30
Lokacija: Domovina ljiljana
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la invincible1921 » 22 jun 2026, 14:38

Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:11
Korist 2 spica je sto imas dodatnog igraca vise koji je igrao utakmice na ovom nivou. Dueli, pas igra, citanje igre. Jedostavno u tim formacijama naguramo sve najbolje igrace u prvih 11. A ostane nam takvih spiceva i da udju sa klupe.
Korist 2 spica je sto u malobrojnim situacijama kad predjemo centar budemo opasni. Mi apsolutno nemamo problem sa davanjem golova sve sa ovom defanzivnom postavkom.
Korist 2 spica je sto jedan drugom pokrivaju mane. Demir trci Dzeko zabija.
Korist 2 spica je sto protivnik i kad krene ofanzivnije nije mu svejedno jer je nebo i zemlja kad gore imas 1 sto ceka kontru ili dvojicu.

Ja nemam problema i da probamo sa jednim spicem. Samo nemojte koja je korist 2 spica.
Uopste ne mislim da nam je rjesenje spic za veznog igraca. Jer su sve vodonose i alibi igraci. Mene Tahirovic izrazito nervira ali zamjene mu nisu neka sreca. Basic je nesto hrabriji ali pravi vise gresaka i cesce ispada.
Smatram da nam je solucija mijenjati postavku ali da u prvih 11 ostaju 2 spica.
Kad krenemo u napad nakon oduzete lopte mi otprilike izgledamo vako

4 Defanzivca i dva vezna su unutar 25/30 metara od naseg gola... onda imas rupu od 30 metara pa dolaze dva krila .....onda imas opet rupu od 20/30 metara pa dolaze dva spica

Znaci ako izuzmes krila mi imamo rupu od jedno 50 metara koju bi tahirovic i sunjic trebali premostiti dodavanjem ili kerim/esmir/ memic driblanjem da bi iskoristio ta dva spica...

Ja stvarno ne vidim opciju u kojoj je ovo ispravan nacin da igras...POGOTOVO jer na drugoj strani ne igras nikakvu aktivnu odbranu nego se nabijes u 30 metara moleci boga da ne prodje sta...

Uostalom barbarez je ugasio i kerima i esmira ovakvim bespotrebnim bunkerisanjem .....ljudi treba da dobiju loptu na 30 metara od protivnickog gola da probaju nesto 1na1 ili da ih izbacis u kontri,,,,a ne da dobiju pas od Tahirovica na 60 metara od gola protivnika ili da istrce kontru, a lopta zavrsi kod vasilja.

Ako cemo tako onda uvedi jos dva stopera pa cemo se branit sa 8 igraca i necemo prelazit centar osim u slucaju nekog prekida...kad je dernek nek i hala gori, igracemo 6 2 2
Zadnja izmjena: invincible1921, dana/u 22 jun 2026, 14:44, ukupno mijenjano 3 puta.
=\_1921_/=

Avatar
imekorisnicko
Postovi: 1242
Pridružen/a: 30 apr 2013, 23:36
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la imekorisnicko » 22 jun 2026, 14:40

Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:33

Trebamo ganjati formacije sa 2 spica a da nesto mijenjamo. Ja jos od Lige nacija zelim da probamo 4 3 1 2. 3 vezna, Mahmic ispred 2 spica. Mislim da ne bi gubili na defanzivi a to je najbolje sto mozemo za kreaciju napada.
Bojim se da su Esmir i Kerim jos zeleni za ovaj nivo, odnosno tako su se i pokazali u 2 kola. Nadam se da grijesim. Katar ne racunam za taj nivo i njih moramo dobiti u kojoj god formaciji.
Sve ok,samo ne znam zbog čega misliš da su ova dvojica zeleni,a Mahmić nije

Avatar
h1a2s3o4
Postovi: 2830
Pridružen/a: 20 avg 2017, 15:17
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la h1a2s3o4 » 22 jun 2026, 14:42

imekorisnicko je napisao/la:
22 jun 2026, 13:25
h1a2s3o4 je napisao/la:
22 jun 2026, 12:41

Ne znam sta meni treba ovo ali hajde.

Jasta si druze promasio poentu i to znacajno.

Ranije je bila diskusija da tipa sta mi ocekujemo i kako ocekujemo da se dobro i kvaliteno igra (prenosi lopta, dolazi na protivnicko pola, ne biti sabijen na tvoje pola) kada nemamo igraca u "top klubovima".

Kao i nekoliko postova prije nasih gdje se spominje koliko bi to nasih moglo na spisak kod Svajcaraca.

To je bukvalno identican argument tvome samo u drugom pravcu. Znaci vi/ti to uzimate kao mjerodavno kada vama pase. U zavisnosti od konteksta.

Moja poenta je bil, da ti ponovim, da nema smisla i cista je glupost fudbal gledati kroz to gdje ko igra. Jer onda bi se samo poslali spiskovi na svjetsko, tamo bi algoritam odredio koja ekipa ima spisak najprestiznijih klubova i cao. Posalji pehar postom.

Zasto ova partije Irana ali i mnogih drugih jesu argument? Evo i to cu ti objasniti, nece mi biti mrsko.
Kada neko tvrdi da mi nemamo dobru igru ili bolje receno da je ne trebamo ili kako oni pisu cak i da ne smijemo ocekivati dobru igru jer nemamo igrace u "top klubovima" onda je sasvim legitiman argument da navedes ekipe koje su slabije od nas, a i od svog protivnika, a odigraju i igraju bolje.

Ne znam do kojeg si razreda dosao, ili zavisno po kojem sistemu se skolujes i sta imas u nastavnom planu i programu, pa je moguce da ces to tek na fakultetu raditi, ali to se u matematici zove dokaz kontradikcijom. Znaci jedna elegantna metoda dokazivanja u matematici.
U nasem slucaju to je opovrgavanje tvrdnje kontraprimjerom. Kontas zasto ima smisla? Je li sad razumijes poentu?

Jos jednom da ti ponovim, ja ovo za klubove nikad ni nisam tvrdio. Samo ismijavam one koji jesu.

Znaci ti si spreman vrijedjati igrace na nasem spisku samo da dokazes nesto?

Evo da se vodim tvojom/vasom logikom uporedjivanja gdje ko igra. Koje to igrace ima Iran koji su igraju u boljim klubovima od tih sto si naveo?
Nisam detaljno gledao ali ljudi nemaju cini mi se niti jednog igraca u ligama petice. Imaju dva igraca ukupno koja igraju u Belgiji i Grckoj (Teremi dobar igrac). Svi ostali igraju u losijim ligama i klubovima. O cemu pricas ti?

Takodjer Iran je najstariji tim na prvenstvu ako sam dobro upratio, a nas tim medju najmladjim.
Ocekuje se da njih 90% naprave bolje transfere nakon ovog prenstva. Ne dikretno zbog igara na prvenstvu, nego jer su imali dobre sezone u svojim klubovima. Jednom kada naprave transfer nece valjda preko noci postati bolji igraci samo jer pored imena pise recimo Inter? :urnebes:
Problem i kod tvoje argumentacije,a i mahom kod argumentacije onih kojima odgovaraš je što niko ne želi da zapravo dođe do odgovora već samo da ispadne pametniji od drugog.
Fudbal ne funkcioniše na magični štapić i takve jednostavne izjave "Ako može Iran možemo i mi" nisu ništa drugo nego uzimanje onog šta ti odgovara ignorišući kontekst.

Prvo i prvo, igra se teško može promjeniti preko noći. Ovo što mi igramo igramo već 1,5-2 godine i očekivati da ćemo sad odjednom biti u stanju igrati nešto potpuno drugačije jednostavno nema smisla.
Drugo, mi smo manje-više morali igrati ovo što igramo jer smo bili slabi i jer nam igrači profilom odgovaraju tome. Iran npr. po Aziji mora naučiti igrati ofanzivno.
Treće, Ovo nam je donijelo vrhunski rezultat, ko bi normalan to mijenjao?
Četvrto,argument o manjku kvaliteta u kontekstu naše igre itekako ima smisla,pogotovo kada se radi o veznom redu. Prosto,kada igraš čvrsto,tvrdo i defanzivno i to radiš dobro tebi je potreban individualni kvalitet da izvuče maksimum iz malog broja situacija prema naprijed. Naši vezni igrači nisu otporni na presing i loši su u prenosu lopte zbog čega je dojam da igramo slabije nego što u suštini igramo.
Ne znam kako da ti kazem ali nigdje nije napisano "Ako može Iran možemo i mi".

Ovdje su oprali sa tezom da kako je gore i napisano da ne mozemo igrati dobro jer eto nemamo igraca u "top klubovima". Iran ali i drugi slicni primjeri su dokaz da to jednostavno nije tacno. Cisto iz tog razloga je spomenut kako i pise kao kontraprimjer. Stvarno ne znam kako da ti do jos blize objasnim.

Znaci po ovome sada ispade nemoj da se poredis sa boljim jer losiji smo, a onda nemoj da se poredis ni sa slabijim jer oni imaju sta? Hormuski moreuz? Ne kontam.

Uvijek neko opravdanja ali bitno je samo da se ne postavlja pitanje sto smo mi losi.

Ali evo hipoteticki i da jesam to napisao (a ocigledno da nisam) "Ako može Iran možemo i mi" pa sta druze? Je li kontas ti sta pises? Nije bas da bi bilo "Ako moze Njemacka mozemo i mi". Bitno je samo da ne moze. Je li tako? :D
Barba halali sto smo sumnjali.

MostarNeretva
Postovi: 727
Pridružen/a: 11 jul 2024, 09:30
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la MostarNeretva » 22 jun 2026, 14:45

GG3 je napisao/la:
22 jun 2026, 12:20
Meni je fascinantno da se ovdje i dalje nesto raspeavlja. Ljudi uzivajte u SP nadam se barem jos 10 Dana.
Hvala Barbarez i Ekipa sto ste nam omogucili ovo, zamislite Samo kako je talijanima, još SP u Americi a oni ne mogu da se frajerisu 😅

Meni je ovo ljeto vec sad najljepše u zadnjih par godina, još kad vidim koliko se naša djeca Dijaspore ovim plasmanom vratila korijenima (na djecu mislim ona od 3 do 16/17 godina) meni srce puno. Sa te strane je ovo vec sad uspijem koji će se naplaćivati godinama!

Zato,uzivajte!
Butna poenta. Ljudi vec zaboravljaju kako smo spretno i sretno dosli uopste na svjetsko. Pored nekih manjih kritika na pojedine poteze puna podrska strucnom stabu.

Avatar
Madal
Postovi: 5981
Pridružen/a: 16 avg 2018, 11:58
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Madal » 22 jun 2026, 14:47

imekorisnicko je napisao/la:
22 jun 2026, 14:40
Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:33

Trebamo ganjati formacije sa 2 spica a da nesto mijenjamo. Ja jos od Lige nacija zelim da probamo 4 3 1 2. 3 vezna, Mahmic ispred 2 spica. Mislim da ne bi gubili na defanzivi a to je najbolje sto mozemo za kreaciju napada.
Bojim se da su Esmir i Kerim jos zeleni za ovaj nivo, odnosno tako su se i pokazali u 2 kola. Nadam se da grijesim. Katar ne racunam za taj nivo i njih moramo dobiti u kojoj god formaciji.
Sve ok,samo ne znam zbog čega misliš da su ova dvojica zeleni,a Mahmić nije
Pa u sustini ne znam ali nesto pokusavamo. Radije bih da ispadnemo pokusavajuci nesto nego da odigramo isto kao prva 2 kola, primimo krompir i kuci. Better to burn than to slowly fade away i ta prica.

U toj postavci nam Mahmic nije centar postavke vec odradjuje svoj posao. Kad naguramo ove na krila u sustini mi i igramo samo na njih. A bgm kako god igrali i nadali se oni moraju nazad dusu ostavljati, i puno veci od njih su pomagali i pomazu odbrani. A nije bas da su se proslavili u toj odbrani, narocito Esmir svjez protiv Svicarske.

Sto se napada tice, nismo uspjeli na njihovu genijalnost ni da izborimo faul, aut, bilo sta da odmorimo od presinga. Ni ne pricam ja sto nisu trojicu predriblali i zabili, to je prica za budale.
A i da se ne lazemo u ovo lopti sto su imali naprijed sjebali su. I ne pricam opet o tome sto je nisu u raslje zabili s 20m nego decision making u tom dijelu. Da ne nabrajam situacije, u sustini nisu dobrog poteza imali u zadnjoj trecini.

Od svih krila najbolje je Memic protiv Kanade odigrao. Dohaka nas protiv Svice mada ga nesto ni ne krivim iskreno.
Ova dvojica su mladi, buducnost je pred njima i ja ih ni ne optuzujem, samo komentarisem sta smo vidjeli u 2 kola. Mislim da im je trenutno mjesto kao dzokeri i bonus na nesto drugo sto trebamo igrati. U sustini, vise-manje kako ih je selektor i koristio dok ne popusti pod pritiskom javnosti kao Esmir protiv Madjarske ili Kerim protiv Svicarske.
A ljudi slabo pamte to je ovde glavni problem
ko te jeb'o godinama **** te opet
-Beogradski sindikat

Avatar
Madal
Postovi: 5981
Pridružen/a: 16 avg 2018, 11:58
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Madal » 22 jun 2026, 14:58

invincible1921 je napisao/la:
22 jun 2026, 14:38

Uostalom barbarez je ugasio i kerima i esmira ovakvim bespotrebnim bunkerisanjem .....ljudi treba da dobiju loptu na 30 metara od protivnickog gola da probaju nesto 1na1 ili da ih izbacis u kontri,,,,a ne da dobiju pas od Tahirovica na 60 metara od gola protivnika ili da istrce kontru, a lopta zavrsi kod vasilja.
Ovo ti je zajeb svih zajeba. Oni su krila, postavljeni na krila, iza njih bili fini bekovi - Kolasinac i Dedic. Ponasate se kao da ih je na stopera zavalio i kao da je zadatak krila da stoji ja 30m i ceka loptu. Koja je uopste njihova uloga kad protivnik ima dominaciju? To je upravo i problem, oni se nisu ni naigrali fudbala gdje neko vidno jaci, igraju ili ne igraju u mamojebackim klubovima PSV i Salzburg gdje samo udaras nejac.

Pa eto i to lopti sto su dobili na 30m sjebali su. Esmir se namjesta na svoj udarac odnosno ide u 3 igraca koja mu to brane jer je gol protiv Rumunije obisao svijet a imao prostora da je ubaci. Kerim ima Dzeku samog na 16 i petlja a mi Dzeku s 40god doslovno drzimo ne bil ga protivnik jednom samog ostavio da je opali.

I jos nesto, oni su bili senzacija kad su se tek pojavili jer ih je bilo nemoguce skautirati. Sa jednim manje napadacem za veznog, sav fokus je na njima i protivnici ih jos lakse udvajaju a cesto su tu bila i 3 igraca. Pogledajte istini u oci i priznajte da se nisu snasli u tim ulogama. Oni su mladi i ja ih ne krivim ali mislim da pucamo sami sebi u nogu ako postavimo igru da napdamo preko njih dvojice.
Mozda i prodje, mladi su i imaju oscilacije sto je normalno. Ali nam je ogroman rizik.
Zadnja izmjena: Madal, dana/u 22 jun 2026, 15:13, ukupno mijenjano 1 put.
A ljudi slabo pamte to je ovde glavni problem
ko te jeb'o godinama **** te opet
-Beogradski sindikat

Avatar
imekorisnicko
Postovi: 1242
Pridružen/a: 30 apr 2013, 23:36
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la imekorisnicko » 22 jun 2026, 15:04

h1a2s3o4 je napisao/la:
22 jun 2026, 14:42


Ne znam kako da ti kazem ali nigdje nije napisano "Ako može Iran možemo i mi".

Ovdje su oprali sa tezom da kako je gore i napisano da ne mozemo igrati dobro jer eto nemamo igraca u "top klubovima". Iran ali i drugi slicni primjeri su dokaz da to jednostavno nije tacno. Cisto iz tog razloga je spomenut kako i pise kao kontraprimjer. Stvarno ne znam kako da ti do jos blize objasnim.

Znaci po ovome sada ispade nemoj da se poredis sa boljim jer losiji smo, a onda nemoj da se poredis ni sa slabijim jer oni imaju sta? Hormuski moreuz? Ne kontam.

Uvijek neko opravdanja ali bitno je samo da se ne postavlja pitanje sto smo mi losi.

Ali evo hipoteticki i da jesam to napisao (a ocigledno da nisam) "Ako može Iran možemo i mi" pa sta druze? Je li kontas ti sta pises? Nije bas da bi bilo "Ako moze Njemacka mozemo i mi". Bitno je samo da ne moze. Je li tako? :D
Očigledno ti nisi ni čitao šta sam ja napisao.
Argument o kvaliteti igrača pije vode u kontekstu onog šta smo mi. Argument "kako igra Iran" u bilo kojoj formi i obliku ne pije.

MiranGlasnic
Postovi: 971
Pridružen/a: 14 okt 2025, 16:11
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la MiranGlasnic » 22 jun 2026, 15:13

h1a2s3o4 je napisao/la:
22 jun 2026, 12:41
MiranGlasnic je napisao/la:
22 jun 2026, 00:35
h1a2s3o4 je napisao/la:
22 jun 2026, 00:05


Pogledaj post iznad, prvo ovo je ismijavanje teorija da samo ekipe koje imaju igrace u "top timovima" mogu se nadati da imaju neku igru. Kao i na ovo tvrdnju oko Svajcarske i nas.

To naravno nema apsolutno nikakvog smisla, jer da je tako samo bi se vidjelo ko gdje igra, izracunala vrijednost i to je to. Cista glupost.

Bitno je mislit da si odgovorio, a to sto si masio poentu nema nikakave veze. :D

Ali to sto jeste cinjenica da Iran dosta slabiji od Belgije, a i od nas (nevezano za rezultat iako je povoljan) je odigrao skroz dobru utakmicu.
Nisam ja mašio poentu…itekako kontam šta pokušavaš ;) koristiti večerašnji rezultat Irana…Kurasa..nas…i ostale buranije da se poentira je glupost. 1 u 100 pokušaja se stvari poklope pa se izvuče pozitivan rezultat. Jednaka šansa prije baraža je bila da neko dobije šesticu na lotu kao da ćemo mi pobijediti Wales i Italiju u baražu. Iranci nisu nadigrali Belgiju niti bili ravnomjeran protivnik…nego im se posrećilo da igraju protiv Belgije koja je odavno go qu.rac…i da igraju protiv 10 igrača 30 minuta. I opet je Belgija napadala. Uz sve to…Iran ima masu igrača koji igraju u jačim klubovima od Brondby, Pafos, Slovan Liberec, Rijeka, Young Boys, Universitatea Cluj, i dalje i dalje. Naših najboljih 11 su bolji od Irana…ali onih zadnjih 12 smećara na našem spisku nisu ništa bolji od Iranaca. Reprezentacija Bosne i Hercegovine je Rated R smeće…a navijači traže od njih da isporuče nešto što ne mogu…ne postoji bez razloga izreka VIŠE SREĆE NEGO PAMETI i to je naš plasman na ovo takmičenje.
Ne znam sta meni treba ovo ali hajde.

Jasta si druze promasio poentu i to znacajno.

Ranije je bila diskusija da tipa sta mi ocekujemo i kako ocekujemo da se dobro i kvaliteno igra (prenosi lopta, dolazi na protivnicko pola, ne biti sabijen na tvoje pola) kada nemamo igraca u "top klubovima".

Kao i nekoliko postova prije nasih gdje se spominje koliko bi to nasih moglo na spisak kod Svajcaraca.

To je bukvalno identican argument tvome samo u drugom pravcu. Znaci vi/ti to uzimate kao mjerodavno kada vama pase. U zavisnosti od konteksta.

Moja poenta je bil, da ti ponovim, da nema smisla i cista je glupost fudbal gledati kroz to gdje ko igra. Jer onda bi se samo poslali spiskovi na svjetsko, tamo bi algoritam odredio koja ekipa ima spisak najprestiznijih klubova i cao. Posalji pehar postom.

Zasto ova partije Irana ali i mnogih drugih jesu argument? Evo i to cu ti objasniti, nece mi biti mrsko.
Kada neko tvrdi da mi nemamo dobru igru ili bolje receno da je ne trebamo ili kako oni pisu cak i da ne smijemo ocekivati dobru igru jer nemamo igrace u "top klubovima" onda je sasvim legitiman argument da navedes ekipe koje su slabije od nas, a i od svog protivnika, a odigraju i igraju bolje.

Ne znam do kojeg si razreda dosao, ili zavisno po kojem sistemu se skolujes i sta imas u nastavnom planu i programu, pa je moguce da ces to tek na fakultetu raditi, ali to se u matematici zove dokaz kontradikcijom. Znaci jedna elegantna metoda dokazivanja u matematici.
U nasem slucaju to je opovrgavanje tvrdnje kontraprimjerom. Kontas zasto ima smisla? Je li sad razumijes poentu?

Jos jednom da ti ponovim, ja ovo za klubove nikad ni nisam tvrdio. Samo ismijavam one koji jesu.

Znaci ti si spreman vrijedjati igrace na nasem spisku samo da dokazes nesto?

Evo da se vodim tvojom/vasom logikom uporedjivanja gdje ko igra. Koje to igrace ima Iran koji su igraju u boljim klubovima od tih sto si naveo?
Nisam detaljno gledao ali ljudi nemaju cini mi se niti jednog igraca u ligama petice. Imaju dva igraca ukupno koja igraju u Belgiji i Grckoj (Teremi dobar igrac). Svi ostali igraju u losijim ligama i klubovima. O cemu pricas ti?

Takodjer Iran je najstariji tim na prvenstvu ako sam dobro upratio, a nas tim medju najmladjim.
Ocekuje se da njih 90% naprave bolje transfere nakon ovog prenstva. Ne dikretno zbog igara na prvenstvu, nego jer su imali dobre sezone u svojim klubovima. Jednom kada naprave transfer nece valjda preko noci postati bolji igraci samo jer pored imena pise recimo Inter? :urnebes:
Govorim da ih je minimum 12 teško smeće jer imao sam sreću da ih gledam uživo više puta…treninzi..zagrijavanje pred utakmicu…same utakmice. Momci su smeće, jer ne znaju loptu dodati…nemaju tehniku primanja lopte…tehniku šuta..kada se igra ševa naši veznjaci gube loptu čim dođe do njih. Mi imamo alibi igrače u veznom redu…odnosno vodonoše. Igrači koji mogu trčkarati i sipati iz šupljeg u prazno…a nikad neće moći odgovoriti željama navijača da se igra napadački fudbal ili da imamo bolji posjed..jer nemaju talenat niti znanje za to. Sutra da Tahirović pređe u Celtic on neće odjednom postati Busquets ili Xabi Alonso…nego će još dugo biti smeće u izgradnji napada. I skroz je neosnovan argument kako neko ima igrače u evropi..a nekome igraju u Iranu…jer trećerazredni klubovi u evropi nisu ni po čemu bolji od Persepolisa…Sepahana..ni po infrastrukturi…struci…financijama…kvaliteti igrača..dakle taj argument ne pije vode. Nego prosto jednostavno naš ćelavac nije pozvao profil igrača za posjed i neku lijepu igru. Da mu je bio cilj posjed…barem dvojica iz grupe Hadžiahmetović..Gigović..Tahirović..Bašić ne bi dobili poziv..nego bi se pozvali igrači koji profilom odgovaraju za igru na posjed i napadački fudbal. I još jednom da ponovim…van naše udarne jedanaestorke i možda 3 izmjene…svi ostali igrači su teško smeće za nivo koji reprezentativni fudbal zahtjeva. Ko misli da je riječ o dobrim igračima…Dabogda im Mujakić..Malić..Gigović…Hadžiahmetović…Tahirović..Radeljić..Burnić..Hadžikadunić..Bašić..vodili glavnu riječ u njihovim omiljenim klubovima.

Drum
Postovi: 1287
Pridružen/a: 12 maj 2023, 18:37
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Drum » 22 jun 2026, 15:26

Iceplayer je napisao/la:
22 jun 2026, 02:00
Drum je napisao/la:
22 jun 2026, 01:47
Marokanci58 je napisao/la:
22 jun 2026, 01:38
POBJEDA ILI OTKAZ!!!
Otkaz daleko najmanje znaci. Posebno u slucaju da i Spahic odlazi.

Al zbog vas takvih bih licno dao otkaz. Do proljeca iduce godine bi uvidjeli mnogo toga.

A pobjeda ce abd biti.
Ne ložite se puno, svi koji prizivaju otkaz Sergeju su BiA agenti koji imaju za cilj uvući nemir i uništiti reprezentaciju, kome odgovara da se reprezentacija opet uruši? Podrška za Sergeja! :bih:

Hasumima je neocekivan plasman na SP pisanje samo takvo.

Da li su Spahic i Barbarez postavljeni zbog neuspjeha unaprijed kojeg su svi redom ocekivali, ne znam. I ne bih o tome. Al u slucaju da postoji agenda koja potkopava, ispišani su u pola mandata od strane pijuna koje su sami postavili.

Avatar
perun
Postovi: 938
Pridružen/a: 25 feb 2025, 14:50
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la perun » 22 jun 2026, 15:33

Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:58
invincible1921 je napisao/la:
22 jun 2026, 14:38

Uostalom barbarez je ugasio i kerima i esmira ovakvim bespotrebnim bunkerisanjem .....ljudi treba da dobiju loptu na 30 metara od protivnickog gola da probaju nesto 1na1 ili da ih izbacis u kontri,,,,a ne da dobiju pas od Tahirovica na 60 metara od gola protivnika ili da istrce kontru, a lopta zavrsi kod vasilja.
Ovo ti je zajeb svih zajeba. Oni su krila, postavljeni na krila, iza njih bili fini bekovi - Kolasinac i Dedic. Ponasate se kao da ih je na stopera zavalio i kao da je zadatak krila da stoji ja 30m i ceka loptu. Koja je uopste njihova uloga kad protivnik ima dominaciju? To je upravo i problem, oni se nisu ni naigrali fudbala gdje neko vidno jaci, igraju ili ne igraju u mamojebackim klubovima PSV i Salzburg gdje samo udaras nejac.

Pa eto i to lopti sto su dobili na 30m sjebali su. Esmir se namjesta na svoj udarac odnosno ide u 3 igraca koja mu to brane jer je gol protiv Rumunije obisao svijet a imao prostora da je ubaci. Kerim ima Dzeku samog na 16 i petlja a mi Dzeku s 40god doslovno drzimo ne bil ga protivnik jednom samog ostavio da je opali.

I jos nesto, oni su bili senzacija kad su se tek pojavili jer ih je bilo nemoguce skautirati. Sa jednim manje napadacem za veznog, sav fokus je na njima i protivnici ih jos lakse udvajaju a cesto su tu bila i 3 igraca. Pogledajte istini u oci i priznajte da se nisu snasli u tim ulogama. Oni su mladi i ja ih ne krivim ali mislim da pucamo sami sebi u nogu ako postavimo igru da napdamo preko njih dvojice.
Mozda i prodje, mladi su i imaju oscilacije sto je normalno. Ali nam je ogroman rizik.
:salut:
Moralan je samo onaj tko se drži morala bez straha od kazne i bez očekivanja nagrade.

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6134
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la _dreamer_ » 22 jun 2026, 15:58

Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:33
To smo pokusavali, Gigovic je to prije radio i to smo igrali u momentima kad smo ga primili protiv Kanade.
U 442 najcesce i igraju 3 veznjaka od kojih je jedan kao desni ili lijevi vezni a suprotni ofanzivno ili klasicno krilo.
Samo mi ni nemamo tih veznjaka. Mislim Gigovic mozda i odgovara tome ali nije neka sreca za sad sto je to igrao.

Ja sam za da mijenjamo formaciju i postavku jer ne mislim da mozemo bolje igrati protiv jacih reprezentacija od ovoga sto smo pruzili u prva 2 kola. Ne treba ni poseban skauting da nas se zatvori. A vecina jacih ekipa je u stanju ganjati nas dok pokusavamo izgraditi napad. I mislim da ne mozemo biti zadovoljni sa ovakvim odnosom snaga protiv najjacih.
Samo smatram da nam formacija sa 1 spicem ne donosi puno, a u najmanju ruku mi je smijesno postavljati pitanje sta nam daje formacija sa 2 spica kad je ocito koje su prednosti toga.

Trebamo ganjati formacije sa 2 spica a da nesto mijenjamo. Ja jos od Lige nacija zelim da probamo 4 3 1 2. 3 vezna, Mahmic ispred 2 spica. Mislim da ne bi gubili na defanzivi a to je najbolje sto mozemo za kreaciju napada.
Bojim se da su Esmir i Kerim jos zeleni za ovaj nivo, odnosno tako su se i pokazali u 2 kola. Nadam se da grijesim. Katar ne racunam za taj nivo i njih moramo dobiti u kojoj god formaciji.

Logika je jasna sa formacijom jer mi nismo ni izveli ovo da se nadigravamo vec da izvlacimo rezultat. Donekle smo ga izvukli. Defanizvno to nije lose uopste izgledalo. Opet vjerujem da nismo ocekivali da nas i jedni i drugi ovoliko sabiju.
Ma ne mozemo mi igrati 4 3 1 2, mi moramo prilagodjavati donekle formaciju profilu igraca. Najjaci si po krilima, a ta formacija kasatrira krila.

Za nas je po meni nabolje da igramo 4 2 3 1.

Zadnja linija je jasna, dva vezna ispred su Sunjic/Tahirovic/Basic i Hadziahmetovic, za krila imas Alajbegovica, Memica i Bajraktarevica, pa po formi stavljati, a u sredinu kao ofanzivnog veznog probati ovog Mahmica, vidjeti sta moze, jer mi osim njega haman i nemamo igraca da zna podvaliti loptu.

U napadu rotirati Dzeku i Ermedina, kada Dzeko ode tu je Tabakovic. Ovo sada sto igramo sa dva spica nazor naustrb sredine je odron. Vjerujem da bi se bolje i branili sa 5 u vezi jer ako malo pogledas, nasi napadaci uglavnom setaju i mi ne pravimo visoko konstantno presing pa vjecito ostaju Demir i Dzeko iza lopte. Ovako bi barem bili zgusnutiji redovi na tom srednjem bloku.
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
Madal
Postovi: 5981
Pridružen/a: 16 avg 2018, 11:58
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Madal » 22 jun 2026, 16:06

_dreamer_ je napisao/la:
22 jun 2026, 15:58
Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:33
To smo pokusavali, Gigovic je to prije radio i to smo igrali u momentima kad smo ga primili protiv Kanade.
U 442 najcesce i igraju 3 veznjaka od kojih je jedan kao desni ili lijevi vezni a suprotni ofanzivno ili klasicno krilo.
Samo mi ni nemamo tih veznjaka. Mislim Gigovic mozda i odgovara tome ali nije neka sreca za sad sto je to igrao.

Ja sam za da mijenjamo formaciju i postavku jer ne mislim da mozemo bolje igrati protiv jacih reprezentacija od ovoga sto smo pruzili u prva 2 kola. Ne treba ni poseban skauting da nas se zatvori. A vecina jacih ekipa je u stanju ganjati nas dok pokusavamo izgraditi napad. I mislim da ne mozemo biti zadovoljni sa ovakvim odnosom snaga protiv najjacih.
Samo smatram da nam formacija sa 1 spicem ne donosi puno, a u najmanju ruku mi je smijesno postavljati pitanje sta nam daje formacija sa 2 spica kad je ocito koje su prednosti toga.

Trebamo ganjati formacije sa 2 spica a da nesto mijenjamo. Ja jos od Lige nacija zelim da probamo 4 3 1 2. 3 vezna, Mahmic ispred 2 spica. Mislim da ne bi gubili na defanzivi a to je najbolje sto mozemo za kreaciju napada.
Bojim se da su Esmir i Kerim jos zeleni za ovaj nivo, odnosno tako su se i pokazali u 2 kola. Nadam se da grijesim. Katar ne racunam za taj nivo i njih moramo dobiti u kojoj god formaciji.

Logika je jasna sa formacijom jer mi nismo ni izveli ovo da se nadigravamo vec da izvlacimo rezultat. Donekle smo ga izvukli. Defanizvno to nije lose uopste izgledalo. Opet vjerujem da nismo ocekivali da nas i jedni i drugi ovoliko sabiju.
Ma ne mozemo mi igrati 4 3 1 2, mi moramo prilagodjavati donekle formaciju profilu igraca. Najjaci si po krilima, a ta formacija kasatrira krila.

Za nas je po meni nabolje da igramo 4 2 3 1.

Zadnja linija je jasna, dva vezna ispred su Sunjic/Tahirovic/Basic i Hadziahmetovic, za krila imas Alajbegovica, Memica i Bajraktarevica, pa po formi stavljati, a u sredinu kao ofanzivnog veznog probati ovog Mahmica, vidjeti sta moze, jer mi osim njega haman i nemamo igraca da zna podvaliti loptu.

U napadu rotirati Dzeku i Ermedina, kada Dzeko ode tu je Tabakovic. Ovo sada sto igramo sa dva spica nazor naustrb sredine je odron. Vjerujem da bi se bolje i branili sa 5 u vezi jer ako malo pogledas, nasi napadaci uglavnom setaju i mi ne pravimo visoko konstantno presing pa vjecito ostaju Demir i Dzeko iza lopte. Ovako bi barem bili zgusnutiji redovi na tom srednjem bloku.
Vrlo lijepo zvuci tako napisano, cak se i slazem za perspektivu.

Prvo, ono sto sam vidio od nasih krila mi ne ulijeva nadu da igramo preko njih u eventualnoj utakmici 1/16 ako prodjemo Katar.

Oni se sazrijeti i biti taj nivo da oko njih gradimo igru svaku utakmicu. Trenutno to nisu u konstanti.

Da je Tahirovic u napadu imao greske Kerima i Esmira objesili bi ga. To pisem neko ko hejta Tahirovica od njegovih prvih utakmica u reprezentaciji.

Drugo, biras da igras sa 40togodisnjakom kao usamljenom u spicu ili sa zujalicom koja ne zna dati go. Ovo je kao ono pokusaj rijesiti ali znam da ces pogrijesiti.

Trece, veoma ste optimisticni da bi imali znatno bolji posjed sa veznjakom vise a da smo isto ubojiti i efikasni u napadu. Da ponovim jos jednom, mi nemamo problema s efikasnoscu sa ovom defanzivnom postavkom.

I da, slazem se da nismo bas za 4312 jer nemamo vezni red za to po mom misljenju, a ne sto bi trebali igrati na krila.
Isto tako ako cemo mak na konac, nismo mi ni za jedne formacije cisti.
A ljudi slabo pamte to je ovde glavni problem
ko te jeb'o godinama **** te opet
-Beogradski sindikat

ElAn10
Postovi: 613
Pridružen/a: 03 sep 2025, 07:46
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ElAn10 » 22 jun 2026, 16:14

Treba Hasica probati da imamo jos jednu opciju na krilima ili na desetkoj, ako se u buducnost planira formacija sa desetkom

Confiance
Postovi: 1318
Pridružen/a: 26 jan 2024, 19:27
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Confiance » 22 jun 2026, 16:51

Madal je napisao/la:
22 jun 2026, 14:58
invincible1921 je napisao/la:
22 jun 2026, 14:38

Uostalom barbarez je ugasio i kerima i esmira ovakvim bespotrebnim bunkerisanjem .....ljudi treba da dobiju loptu na 30 metara od protivnickog gola da probaju nesto 1na1 ili da ih izbacis u kontri,,,,a ne da dobiju pas od Tahirovica na 60 metara od gola protivnika ili da istrce kontru, a lopta zavrsi kod vasilja.
Ovo ti je zajeb svih zajeba. Oni su krila, postavljeni na krila, iza njih bili fini bekovi - Kolasinac i Dedic. Ponasate se kao da ih je na stopera zavalio i kao da je zadatak krila da stoji ja 30m i ceka loptu. Koja je uopste njihova uloga kad protivnik ima dominaciju? To je upravo i problem, oni se nisu ni naigrali fudbala gdje neko vidno jaci, igraju ili ne igraju u mamojebackim klubovima PSV i Salzburg gdje samo udaras nejac.

Pa eto i to lopti sto su dobili na 30m sjebali su. Esmir se namjesta na svoj udarac odnosno ide u 3 igraca koja mu to brane jer je gol protiv Rumunije obisao svijet a imao prostora da je ubaci. Kerim ima Dzeku samog na 16 i petlja a mi Dzeku s 40god doslovno drzimo ne bil ga protivnik jednom samog ostavio da je opali.

I jos nesto, oni su bili senzacija kad su se tek pojavili jer ih je bilo nemoguce skautirati. Sa jednim manje napadacem za veznog, sav fokus je na njima i protivnici ih jos lakse udvajaju a cesto su tu bila i 3 igraca. Pogledajte istini u oci i priznajte da se nisu snasli u tim ulogama. Oni su mladi i ja ih ne krivim ali mislim da pucamo sami sebi u nogu ako postavimo igru da napdamo preko njih dvojice.
Mozda i prodje, mladi su i imaju oscilacije sto je normalno. Ali nam je ogroman rizik.
ovo je ziva istina

Avatar
QUARTERBACK
Postovi: 12662
Pridružen/a: 04 nov 2013, 19:44
Lokacija: Behind the offensive line
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la QUARTERBACK » 22 jun 2026, 17:06

jeste istina, ali nije farz da se igra s dva napadaca, mislim protiv katara i trebamo tu moramo napasti od prve minute pa sta bog da nek igra 11 tahirovica, ali da bi imao efektivna krila moras imati jaku sredinu, to je sustina danasnjeg fudbala, svaka ekipa s jakim krilima ima trojicu u sredini, pravi kvalitet obojica mogu pokazati tek kad ekipa bude kako treba postavljena i balansirana..

francuska je igrala s pogbom i kanteom pa im je grizman opet igrao u sredini dosta i pomagao, smijesno je ovo sto pokusavamo jer je kvalitet nasih veznjaka mizeran jos i zavalis da igraju dvojica i mi smo ugaseni

Avatar
viKK
Postovi: 3618
Pridružen/a: 15 sep 2012, 18:00
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la viKK » 22 jun 2026, 17:25

Ovdje se vjerovatno po 40. put u zadnje 3 sedmice vodi ista diskusija koja se vodila na 10 razlicith tema... stvarno ne zelim duboko ulazit u nju, ali par stvari su mi pale na pamet citajuci ovo, pa da spomenem:

Svaka ekipa pokusava razviti neki sistem igre, u skladu sa profilima igraca kojim raspolaze. U klupskom fudbalu je usavrsavanje sistema lakse jer ako je neki profil igraca potreban, on se moze kupiti, naci u omladincima, a igraci kroz veliki broj utakmica i treninga uce igrati neki sistem. Ima onih koji govore o tome kako "sistemski igraci" ubijaju fudbal, mahom nostalgicari koji navijaju za povratak nekog joga bonito fudbala iz davnina ali to je nebitna prica.

U reprezentativnom fudbalu je situacija sama po sebi obrnuta, imas profile igraca kakve imas, koji su takodjer nauceni da igraju odredjene sisteme kroz svoje iskustvo u klubovima (a i mozda u dotadasnjoj igri u reprezentaciji, ako se tezilo ka nekom sistemu igre). Koristis to cime raspolazes i pokusavas igrat neki sistem koji najbolje iskoristava profile igraca koje imas. To nije nesto sto dosegne svoj vrhunac kroz jedan kvalifikacioni ciklus, pogotovo ako se izmijeni vise od pola kadra reprezentacije. Vecina ovdje je svjesna toga, ali se toliko cesto udalji od realnosti i prica se o nekim promjenama sistema preko noci.

Od 16 igraca koji su nastupili na utakmici protiv Italije, njih 8 ima manje od 20 nastupa za reprezentaciju (u ovom trenutku). A ovi koji imaju nesto vise (Dedic, Demirovic, Tahirovic, Hadziahmetovic) su vise od pola tih nastupa odigrali pod minimalno trojicom razlicitih trenera. Mi nismo uigrana ekipa ni uigran sistem, ali neki sistem se polako nazire.
Ocigledno je da se pokusava razvit sistem koja ce maksimalno koristit krila jer tu imamo najveci ofanzivni potencijal. To su doduse igraci koji su i dalje u velikoj mjeri takticki nezreli, trebaju jos iskustva. Kerim je upravo najvise zablistao po meni u trenutku kada na terenu nije bilo mnogo sistemske igre, gdje je Wales poceo da se kompletno gubi i raspada defanzivno a mi igrali sa tri spica i jednim veznjakom. Bili su nespremni i nisu ga zatvarli kako treba (nesto sto su Svicarci npr. ocigledno dobro unaprijed spremili). Ali ce skupljajuci minute i iskustvo u klubu doci na nivo gdje ce se snalaziti i kada se nadje u situaciji na terenu kao i protiv Svicarske. Taj nas sistem je trenutno isto podredjen tome da se koristi ofanzivni kapacitet i kao sto englezi vole reci presence Edina Dzeke. Sistem koristi cetvoricu pozadi ali ocigledno je cilj i da postanemo ekipa koja moze adaptirati formaciju s obzirom na stanje na terenu, kao sto se npr desilo protiv Svicarske gdje smo oko 25. minute presli u formaciju gdje se branimo petoricom pozadi, sto je dobrim dijelom i djelovalo (usput, da smo to uradili protiv Kanade, vjerujem da bismo tesko primili onaj gol Larina). Ili ubacivanje dodatnih veznjaka, tu ima jos stvari glede odbrane, uloga na terenu, itd. koje necu spominjat da ne duzim, ali jasno je da Barbarez, Bajramovic, Milenkovic, Hrgovic skupa sa nasim analiticarima pokusavaju razvit neki sistem i to se, moram opet naglasit, ne moze razvit kroz godinu dana do savrsenstva. Usudio bih se reci, da vecina trenera reprezentacije dosada se nije toliko ozbiljno posvetila tome, odnosno nije imala takav uspjeh.

Moja poenta je, taj sistem ce se jos doradjivat, prilagodjavat nekim novim igracima, protivnicima.. Ako svi mi toliko razbijamo glavu time da li treba jos igraca u veznom redu ili ne, jel stvarno mislite da nasim trenerima to nije isto tema diskusije?

Previse se zakljucaka izvodi iz dvije utakmice u kojima mi realno nismo bili favoriti i gdje su protivnici zaista vidjeli koje su rupe u tom nasem sistemu i iskoristili sve nase slabe tacke. Mi smo se, ruku na srce, silom branili protiv toga i pruzali otpor. Nije bila prakticno ni u jednom trenutku lijepa igra, ali nemojte zaboraviti da smo mogli povest 2-0 protiv Kanade. Opet, igrali smo protiv ekipa koje imaju po duplo ili vise godina zajednicke igre u zajednickom sistemu, razvijanja istog.

Na ovo cu samo dodat jedno: taj sistem je zasluzan za maksimalno nekih 30% uspjeha ekipe. Vecina dodje iz nekog kolektivnog duha, motivacije, sinergije, zajednistva na terenu. Ako su igraci spremni da poginu jedni za druge u svakom trenutku na svakoj utakmici, oni mogu i nadomjestit nedostatke u tom sistemu. Na kraju, trenerov posao je velikim dijelom da upravo stvori takvu atmosferu, u reprezentativnom fudbalu je to jos vise bitno jer sistem ce ti rijetko funkcionirat savrseno. Nas prolazak na SP se i dogodio najvecim dijelom kroz to, a ne jer je sistem dovrsen i perfektno radi. Ali vazno je bit svjestan da ti ne moze volja nadomjestit sve nedostatke u sistemu i kvaliteti jer greske se dogadjaju, neki protivnici su naprosto dovoljno jaki da to vise ne funkcionira. Zato se na kraju krajeva pokusava do maksimuma usavrsit i ta sistemska strana igre.

antetokounmpo
Postovi: 54
Pridružen/a: 04 jan 2026, 21:45
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la antetokounmpo » 22 jun 2026, 17:41

viKK je napisao/la:
22 jun 2026, 17:25
Ovdje se vjerovatno po 40. put u zadnje 3 sedmice vodi ista diskusija koja se vodila na 10 razlicith tema... stvarno ne zelim duboko ulazit u nju, ali par stvari su mi pale na pamet citajuci ovo, pa da spomenem:

Svaka ekipa pokusava razviti neki sistem igre, u skladu sa profilima igraca kojim raspolaze. U klupskom fudbalu je usavrsavanje sistema lakse jer ako je neki profil igraca potreban, on se moze kupiti, naci u omladincima, a igraci kroz veliki broj utakmica i treninga uce igrati neki sistem. Ima onih koji govore o tome kako "sistemski igraci" ubijaju fudbal, mahom nostalgicari koji navijaju za povratak nekog joga bonito fudbala iz davnina ali to je nebitna prica.

U reprezentativnom fudbalu je situacija sama po sebi obrnuta, imas profile igraca kakve imas, koji su takodjer nauceni da igraju odredjene sisteme kroz svoje iskustvo u klubovima (a i mozda u dotadasnjoj igri u reprezentaciji, ako se tezilo ka nekom sistemu igre). Koristis to cime raspolazes i pokusavas igrat neki sistem koji najbolje iskoristava profile igraca koje imas. To nije nesto sto dosegne svoj vrhunac kroz jedan kvalifikacioni ciklus, pogotovo ako se izmijeni vise od pola kadra reprezentacije. Vecina ovdje je svjesna toga, ali se toliko cesto udalji od realnosti i prica se o nekim promjenama sistema preko noci.

Od 16 igraca koji su nastupili na utakmici protiv Italije, njih 8 ima manje od 20 nastupa za reprezentaciju (u ovom trenutku). A ovi koji imaju nesto vise (Dedic, Demirovic, Tahirovic, Hadziahmetovic) su vise od pola tih nastupa odigrali pod minimalno trojicom razlicitih trenera. Mi nismo uigrana ekipa ni uigran sistem, ali neki sistem se polako nazire.
Ocigledno je da se pokusava razvit sistem koja ce maksimalno koristit krila jer tu imamo najveci ofanzivni potencijal. To su doduse igraci koji su i dalje u velikoj mjeri takticki nezreli, trebaju jos iskustva. Kerim je upravo najvise zablistao po meni u trenutku kada na terenu nije bilo mnogo sistemske igre, gdje je Wales poceo da se kompletno gubi i raspada defanzivno a mi igrali sa tri spica i jednim veznjakom. Bili su nespremni i nisu ga zatvarli kako treba (nesto sto su Svicarci npr. ocigledno dobro unaprijed spremili). Ali ce skupljajuci minute i iskustvo u klubu doci na nivo gdje ce se snalaziti i kada se nadje u situaciji na terenu kao i protiv Svicarske. Taj nas sistem je trenutno isto podredjen tome da se koristi ofanzivni kapacitet i kao sto englezi vole reci presence Edina Dzeke. Sistem koristi cetvoricu pozadi ali ocigledno je cilj i da postanemo ekipa koja moze adaptirati formaciju s obzirom na stanje na terenu, kao sto se npr desilo protiv Svicarske gdje smo oko 25. minute presli u formaciju gdje se branimo petoricom pozadi, sto je dobrim dijelom i djelovalo (usput, da smo to uradili protiv Kanade, vjerujem da bismo tesko primili onaj gol Larina). Ili ubacivanje dodatnih veznjaka, tu ima jos stvari glede odbrane, uloga na terenu, itd. koje necu spominjat da ne duzim, ali jasno je da Barbarez, Bajramovic, Milenkovic, Hrgovic skupa sa nasim analiticarima pokusavaju razvit neki sistem i to se, moram opet naglasit, ne moze razvit kroz godinu dana do savrsenstva. Usudio bih se reci, da vecina trenera reprezentacije dosada se nije toliko ozbiljno posvetila tome, odnosno nije imala takav uspjeh.

Moja poenta je, taj sistem ce se jos doradjivat, prilagodjavat nekim novim igracima, protivnicima.. Ako svi mi toliko razbijamo glavu time da li treba jos igraca u veznom redu ili ne, jel stvarno mislite da nasim trenerima to nije isto tema diskusije?

Previse se zakljucaka izvodi iz dvije utakmice u kojima mi realno nismo bili favoriti i gdje su protivnici zaista vidjeli koje su rupe u tom nasem sistemu i iskoristili sve nase slabe tacke. Mi smo se, ruku na srce, silom branili protiv toga i pruzali otpor. Nije bila prakticno ni u jednom trenutku lijepa igra, ali nemojte zaboraviti da smo mogli povest 2-0 protiv Kanade. Opet, igrali smo protiv ekipa koje imaju po duplo ili vise godina zajednicke igre u zajednickom sistemu, razvijanja istog.

Na ovo cu samo dodat jedno: taj sistem je zasluzan za maksimalno nekih 30% uspjeha ekipe. Vecina dodje iz nekog kolektivnog duha, motivacije, sinergije, zajednistva na terenu. Ako su igraci spremni da poginu jedni za druge u svakom trenutku na svakoj utakmici, oni mogu i nadomjestit nedostatke u tom sistemu. Na kraju, trenerov posao je velikim dijelom da upravo stvori takvu atmosferu, u reprezentativnom fudbalu je to jos vise bitno jer sistem ce ti rijetko funkcionirat savrseno. Nas prolazak na SP se i dogodio najvecim dijelom kroz to, a ne jer je sistem dovrsen i perfektno radi. Ali vazno je bit svjestan da ti ne moze volja nadomjestit sve nedostatke u sistemu i kvaliteti jer greske se dogadjaju, neki protivnici su naprosto dovoljno jaki da to vise ne funkcionira. Zato se na kraju krajeva pokusava do maksimuma usavrsit i ta sistemska strana igre.

:salut: :salut:

Ali, nazalost, sve ovo sto si napisao odudara od razmisljanja i mentaliteta prosjecnog Bosnjaka. Trebas to prevesti na jezik razuman top komentaru na portalima Crna Hronika i slični, nesto tipa: "Moj Barbarez treba Mahmic od početka, ne znam kako to ne vidis". Vidi me, majko, sto sam pametan i zanimljiv.

Avatar
viKK
Postovi: 3618
Pridružen/a: 15 sep 2012, 18:00
Kontakt:

Re: Sergej Barbarez - selektor Bosne i Hercegovine

Post Postao/la viKK » 22 jun 2026, 18:08

antetokounmpo je napisao/la:
22 jun 2026, 17:41

:salut: :salut:

Ali, nazalost, sve ovo sto si napisao odudara od razmisljanja i mentaliteta prosjecnog Bosnjaka. Trebas to prevesti na jezik razuman top komentaru na portalima Crna Hronika i slični, nesto tipa: "Moj Barbarez treba Mahmic od početka, ne znam kako to ne vidis". Vidi me, majko, sto sam pametan i zanimljiv.
Ma, to možeš zaboravit, jer takvi su prosječni navijači svugdje i uglavnom ih i ne zanima fudbal do te mjere nit imaju volje nešto novo naučit.

Nisam ni ja nikakav profesionalni analitičar, samo iznosim mišljenja, ali pokušam gledat na stvari iz neke šire perspektive.

Pišem na kraju jer ovdje na forumu ipak ima više ljudi koji očigledno hoće da nešto ozbiljnije pričaju o fudbalu, ali u pristupu i razmišljanju na kraju nisu dalji puno od onog što komentarise na klixu ili instagramu. Previše se svodi na crno i bijelo, rastavlja na proste faktore i od svega se pravi polemika. Ne daj bože da se stvari možda trebaju iz više uglova pogledat.

Odgovori

Natrag na “Fudbalska reprezentacija BiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], dena24, Drum, Edbh21, FerdinandF, Maverick, MiranGlasnic i 35 gostiju.

DEBUG SSO: [] | STATUS: []